Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, May 25

Race 1 - Be At The Ipswich Cup 18/6 Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:16.06 (36.01)
Prizemoney: $20,000
1
16/1
T: D J Bougoure
R: Ms L G Cheshire (57)
16/1
3g Falvelon x Doubleblack Velvet (Show A Heart )
Winning siblings: The Velvet King, Velago, Velvet Room,
This nick: 12 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
3.5
Palmer (3)
5/2
T: M A Palmer
R: J Byrne (57.5)
5/2
4g Mail Train x Shaelyn (Island Kingdom )
3
4.5
11/2
T: Marcus Wilson
R: R Wiggins (57.5)
11/2
4g Commands x Parfaits (Strategic )
4
5.2
Pippos (7)
25/1
T: David Murphy
R: P Hammersley (57)
25/1
3g Lookin At Lucky x Hilliard (Danehill )
5
6.0
60/1
T: M A Kropp
R: Brooke Stower (55)
60/1
3h Monaco Consul x Schipper (Elusive Quality )
6
6.2
14/1
T: Richard Laming
R: M Cahill (55)
14/1
3m Northern Meteor x Fairytale Dancer (Danehill Dancer )
7
7.0
7/1
T: P Duff
R: B E Grylls (56)
7/1
4g Manduro x So Stream (Elmaamul )
8
9.5
9/2
T: Chris Munce
R: J Lloyd (55.5)
9/2
4m Encosta De Lago x Fusaichi Rose (Fusaichi Pegasus )
9
23.8
100/1
T: R Drysdale
R: Sairyn Fawke (54.5)
100/1
800
0.0
2/1F
T: B J Dais
R: James Orman (57)
2/1F
3g Teofilo x Blue Sea (Sea Road )
Race 2 - Become A Part Of History Mdn (1020m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.65 (33.43)
Prizemoney: $20,000
1
6/4F
T: M G Nolan
R: J Lloyd (57.5)
6/4F
Winning siblings: Danish Lass, Singapore Fling,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
10/1
T: M A Kropp
R: J Byrne (57.5)
10/1
2g Onemorenomore x Ausvall (Redoute's Choice )
3
3.3
25/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (55.5)
25/1
4
5.6
20/1
T: P Duff
R: M Cahill (57.5)
20/1
2g Over x Novatrice (Danetrice )
5
5.7
9/1
T: Bruce Hill
R: L P Rolls (57.5)
9/1
2c Written Tycoon x Take Your Mark (Flying Spur )
6
6.1
7/1
T: Chris Anderson
R: B E Grylls (53.5)
7/1
2f Falvelon x Cubism (Redoute's Choice )
7
7.4
5/2
T: R L Heathcote
R: Brooke Stower (56)
5/2
2g Denman x Moama (Mossman )
8
7.9
60/1
T: Bradley Smith
R: M Hellyer (57.5)
60/1
2g Wicked Style x Zerotami (Tsuimai )
9
8.7
30/1
T: L J Gough
R: C Dell (54.5)
30/1
2c Nicconi x Street Jam (Flying Spur )
10
9.2
9/2
T: Ms G Heinrich
R: James Orman (57)
9/2
2g Star Witness x Sheeznodoubt (Not A Single Doubt )
Race 3 - Sirromet 5 Star Winery Mdn (1020m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.53 (34.50)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: M J Dunn
R: J Byrne (58)
2/1F
2c Rothesay x Jeopardy (Lonhro )
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Cougar (8)
3/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (56)
3/1
2f More Than Ready x Limerock Lass (Rock Of Gibraltar )
3
1.7
16/1
T: B Herne
R: R McMahon (58)
16/1
2c Captain Sonador x Cea World (Dolphin Street )
4
1.8
Tipsy (10)
5/2
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (56)
5/2
2f Congrats x Longlea (Secret Savings )
5
2.0
25/1
T: B C Baker
R: A Spinks (57.5)
25/1
6
3.3
11/1
T: P J Cunningham
R: Ms J Worley (52.5)
11/1
2f Statue Of Liberty x Passing By (Charge Forward )
7
4.8
8/1
T: P J Balzen
R: B Looker (58)
8/1
2g Magic Albert x Mantova (Danehill Dancer )
8
4.9
12/1
T: K M Schweida
R: G Colless (58)
12/1
2g Swiss Ace x Piece Of Art (Danroad )
9
5.7
30/1
T: Steve Field
R: Sarah Eilbeck (54)
30/1
2g Fired x Senorina Ginger (Esperero )
Race 4 - 150 Anniv. Ipswich Cup Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.40 (34.95)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: P J Balzen
R: B Looker (57.5)
12/1
4g Dane Shadow x Caring Kind (Marauding )
Winning siblings: Be Kind To Me, Diamond Springs,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.8
8/1
T: John Holcombe
R: Luke Londregan (55)
8/1
3f Duporth x Lady Clementine (Commands )
3
2.8
1/1F
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (57)
1/1F
4
4.1
30/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (57)
30/1
3g Myboycharlie x Ladyswood (Danzero )
5
5.6
30/1
T: R L Heathcote
R: R Wiggins (55)
30/1
3f Red Dazzler x Solar Song (Flying Spur )
6
5.7
10/1
T: B J Smith
R: R McMahon (55.5)
10/1
5m Barely A Moment x Salimar (Marscay )
7
5.8
13/4
T: M J Lakey
R: M Cahill (55.5)
13/4
4m Mossman x Jamaica (Hula Chief )
8
6.3
12/1
T: L G Ross
R: James Orman (55)
12/1
9
10.8
20/1
T: R G Lipp
R: N Tomizawa (57)
20/1
3g Rothesay x Fortunair (Air Express )
10
11.0
8/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
8/1
11
26.0
60/1
T: David Murphy
R: P Hammersley (57)
60/1
3g Bullmore x Wishenda (Private Agenda )
Race 5 - Channel 7 Hcp (C3) (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:19.84 (34.07)
Prizemoney: $20,000
1
14/1
T: Kenneth Deacon
R: Brooke Ainsworth (53)
14/1
Winning siblings: Do A Dabl Doya, Lumineer,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (59)
11/2
4g Mossman x Hussyanna (Hussonet )
3
0.4
11/8F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57)
11/8F
4g I Am Invincible x Cellini (More Than Ready )
112018 Inglis Classic Yearling Sale
$150,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone
Buyer: Kennewell Racing Pty Ltd
4
0.6
7/1
T: B Herne
R: R McMahon (56)
7/1
4g Manhattan Rain x Sweet Ransom (Red Ransom )
5
0.8
Kwanza (4)
40/1
T: Louise White
R: Beau Appo (54.5)
40/1
5g Snitzel x Macedon Lady (Filante )
6
1.0
10/1
T: G K Taylor
R: G Colless (56)
10/1
5g El Hermano x Royal Dame (Danasinga )
7
1.2
30/1
T: P Duff
R: M Cahill (54)
30/1
4g Murtajill x Our Mavourneen (O'Reilly )
8
3.2
Agadir (10)
12/1
T: T J Sears
R: R Fradd (55)
12/1
5g Bernardini x Desert Ibis (Desert Prince )
9
3.4
5/1
T: B J Smith
R: P Hammersley (56)
5/1
10
5.2
7/1
T: Bruce Hill
R: James Orman (55.5)
7/1
3g Authorized x M'indigo (Fastnet Rock )
11
6.7
6/1
T: B S Baldwin
R: M Hellyer (57)
6/1
3g Snippetson x Wild Goose (Grandera )
Race 6 - Queensland Times Hcp (C3) (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:19.76 (34.14)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
5/2F
Winning siblings: Alpintoro, Glacier Express, Rothenburg,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (59)
4/1
5m Fastnet Rock x Polite (Elusive Quality )
3
3.7
66/1
T: M J Mair
R: Ms Alisha Taylor (54)
66/1
3f Snitzel x Purple Blood (Encosta De Lago )
4
4.1
9/2
T: T J Sears
R: James Orman (56.5)
9/2
5
4.3
7/2
T: R L Heathcote
R: M Cahill (58.5)
7/2
4m Myboycharlie x Repenting (Peintre Celebre )
6
5.1
8/1
T: Glen Thompson
R: R Wiggins (57.5)
8/1
5m Pins x Cent To Win (Centaine )
7
5.9
10/1
T: K R Kemp
R: Joshua Oliver (52)
10/1
5m Pins x Dawning (Danasinga )
8
6.0
40/1
T: T Bailey
R: Ms T Harrison (54)
40/1
4m Red Element x Mukda Lass (Mukaddamah )
9
6.4
8/1
T: R L Heathcote
R: G Colless (56.5)
8/1
4m Stratum x Search For Fame (Quest For Fame )
10
6.5
40/1
T: D T Kelly
R: Daniel Griffin (58)
40/1
11
7.0
Kayenta (15)
100/1
T: K R Kemp
R: K Yoshida (54)
100/1
4m Hidden Dragon x Chattel (Grand Lodge )
Race 7 - Sky Racing Hcp (70) (1200m)
Class: Restricted 70 Track: Good(4) Time: 1:09.68 (35.23)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: R L Heathcote
R: A E Denby (55)
4/1
3g Denman x Sing For Us (Danasinga )
Winning siblings: Night King,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/4
T: M J Dunn
R: J Byrne (55)
9/4
3f Nicconi x Ro's Purring (Lonhro )
3
0.5
12/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Derbyshire (55)
12/1
5g Statue Of Liberty x Gaiety (Flying Spur )
4
1.0
14/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (58)
14/1
3g Not A Single Doubt x Patronage (Fusaichi Pegasus )
5
2.3
30/1
T: L G Ross
R: C Dell (54)
30/1
5g Longhorn x Drop The Lot (Carry The Crown )
6
2.8
30/1
T: Ms T Green
R: A Spinks (57.5)
30/1
6g Holy Roman Emperor x Tease Me (Encosta De Lago )
7
3.0
13/8F
T: K C Wood
R: M Cahill (54.5)
13/8F
4m Magic Albert x Autumn Dash (Dash For Cash )
8
4.0
8/1
T: T J Sears
R: R Fradd (59)
8/1
9
4.4
16/1
T: Jan Pritchard
R: Daniel Griffin (55.5)
16/1
4g Lucky Owners x She's Ready (More Than Ready )
10
4.9
16/1
T: S L Watters
R: Tiffani Brooker (56)
16/1
5g Sequalo x Everybodys Talking (Unbridled's Song )
Race 8 - XXXX Summer Hcp (C5) (1020m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 0:57.92 (33.42)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: Ben Ahrens
R: J Lloyd (54)
6/1
Winning siblings: Hit The Highlights,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
25/1
T: H R Richardson
R: Tiffani Brooker (51.5)
25/1
6g Sequalo x Our Athena (Defensive Play )
3
2.6
7/2
T: Ms H Page
R: R Fradd (54.5)
7/2
5m Dubawi x Effortless (Al Maher )
4
3.6
9/1
T: David Murphy
R: M Cahill (54)
9/1
5g Starcraft x Alborada (Zeditave )
5
3.7
5/2F
T: D J Hansen
R: Sarah Eilbeck (56)
5/2F
3g Exceed And Excel x Red For Lou (Testa Rossa )
6
6.0
5/1
T: K R Kemp
R: Joshua Oliver (52)
5/1
7
6.5
13/4
T: J P Morrisey
R: R Wiggins (54)
13/4
3f Rothesay x Cheree's General (General Nediym )
8
7.5
14/1
T: P J Cunningham
R: Ms J Worley (52)
14/1
Race 9 - The Entire Group (Bm70) (1700m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:42.64 (34.96)
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: M A Kropp
R: R Fradd (55)
7/1
6g Pendragon x Kurrajong Mist (Rivotious )
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/8F
T: K C Wood
R: Joshua Oliver (55.5)
13/8F
6g Oratorio x Scorpio Spirit (Mukaddamah )
3
1.0
7/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (54)
7/1
4m Haradasun x Moncalieri (Encosta De Lago )
4
1.2
6/1
T: R L Heathcote
R: M Cahill (57)
6/1
5g Hotel Grand x Tee Hannah (Lion Hunter )
5
3.5
Rogali (8)
6/1
T: D J Bougoure
R: B N Stewart (56.5)
6/1
6
3.7
14/1
T: S B Laming
R: Ms T Harrison (54.5)
14/1
5g Savabeel x Sentura (Volksraad )
7
5.0
100/1
T: Marcus Wilson
R: N Tomizawa (54)
100/1
7g Zeditave x Apart (Rahy )
8
5.2
5/1
T: G R Duncan
R: C Dell (56.5)
5/1
6g Magnus x Rhythm In The Skye (Arctic Rhythm )
9
6.0
50/1
T: A J Cowell
R: R McMahon (56.5)
50/1
7g Clang x Wa Wa Nee (Waajib )
10
6.2
11/1
T: Bruce Hill
R: James Orman (54)
11/1
5m Mossman x Flo Jo (Danzero )
11
9.2
10/1
T: M Callaghan
R: K Yoshida (55.5)
10/1
5g Golden Snake x Swimmingly (Thunder Gulch )