Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, April 19

Race 1 - Cfmeu Mining & Energy Mdn Hcp (800m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:45.32 (32.59)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: M G Nolan
R: Ms R Williams (53.5)
7/4F
4m Publishing x Bolinda Tellinda (Telesto (NZ))
Winning siblings: Backtospec, Black Monty,
2
1.8
Cougar (9)
9/2
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (52.5)
9/2
3f More Than Ready (USA) x Limerock Lass (Rock Of Gibraltar (IRE))
3
2.3
10/1
T: P A Nolan Jnr
R: B N Stewart (58)
10/1
3g Love Conquers All x Chiquitita (El Moxie (USA))
4
3.6
9/4
T: A P Williamson
R: J Lloyd (54)
9/4
3f Artie Schiller (USA) x Over Exposed (Exceed And Excel )
5
5.4
30/1
T: Ms K Doughty
R: J Byrne (56.5)
30/1
2g Congrats (USA) x Pretty Buttons (Danehill (USA))
6
6.2
40/1
T: Matthew Dunn
R: M Hellyer (56)
40/1
3f Denman x Mosaic Gold (Viscount )
7
7.0
50/1
T: Mark F Webb
R: A Best (55.5)
50/1
2c Sidereus x Flammable (Ferocity )
8
7.1
8/1
T: Gregory Cornish
R: Ms S Drake (59)
8/1
4g Teranaba x Tasty Secret (Spicy Fact (USA))
9
7.2
50/1
T: Ms K Purdy
R: G Colless (56)
50/1
3f Red Element x Millibaci (Dantibes )
10
7.6
Bait (10)
80/1
T: Ms R Wrigley
R: J L Taylor (54)
80/1
4m Sharkbite x Tylden Lady (NZ) (Zabeel (NZ))
11
7.9
100/1
T: Kerry Baumann
R: A Spinks (57)
100/1
5g Northern Meteor x Slinky Minx (Hennessy (USA))
Race 2 - Ipswich Cup Tix On Sale Mdn (1690m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:44.29 (36.60)
Prizemoney: $20,000
1
9/4
T: Natalie McCall
R: M Cahill (56.5)
9/4
3g Rothesay x Valuabelle (Face Value )
Winning siblings: Sapphire Miss,
2
1.3
13/4
T: B and D Guy
R: P Hammersley (54.5)
13/4
3f Wicked Style (USA) x Queen Mai (Darbonne (USA))
3
5.3
30/1
T: J P Morrisey
R: M Hellyer (54.5)
30/1
3f Choisir x Dash On Ruby (Anabaa (USA))
4
8.1
7/4F
T: Desleigh Forster
R: Daniel Griffin (57.5)
7/4F
4g Showcasing (GB) x Yamanna (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
5
8.2
9/2
T: L J Gough
R: Michael Murphy (52.5)
9/2
4m Bernardini (USA) x Tarique (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
11.0
100/1
T: Ms K Monckton
R: Alannah Fancourt (56)
100/1
4g Congrats (USA) x De Lightning Ridge (Tale Of The Cat (USA))
7
13.0
100/1
T: B Robinson
R: J Hoopert (57.5)
100/1
4g Mail Train x Likababe (Wishart )
Race 3 - Cfmeu Mining & Energy Hcp (C2) (1690m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:44.59 (35.65)
Prizemoney: $20,000
1
4/6F
T: L F Birchley
R: Adam Sewell (54)
4/6F
4m Pins x Paolino (NZ) (Housebuster (USA))
2
0.2
66/1
T: Jon Walk
R: J L Taylor (54)
66/1
5g Husson (ARG) x Atom Angel (NZ) (Defensive Play (USA))
3
0.7
8/1
T: Ms K Stabe
R: Ms T Harrison (57)
8/1
4g Northern Meteor x Vera's Pride (Youthful Legs (USA))
4
0.9
5/2
T: Ms J Crompton
R: J Byrne (54.5)
5/2
5g Red Dazzler x Swing And Miss (NZ) (Celtic Swing (GB))
5
2.9
30/1
T: K Waller
R: Brooke Stower (52)
30/1
5g Danzero x Thumpa Girl (Groucho )
6
5.2
11/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Derbyshire (54.5)
11/1
4g Sebring x Electrical (Redoute's Choice )
Race 4 - Channel 7 Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.52 (36.09)
Prizemoney: $20,000
1
80/1
T: Malcolm Reynolds
R: Beau Appo (58)
80/1
2g Instinction x Albert's Command (Magic Albert )
2
0.2
7/1
T: L F Birchley
R: B N Stewart (56.5)
7/1
2f Foxwedge x Magsaya (Danehill Dancer (IRE))
3
1.5
11/4F
T: M G Nolan
R: Ms R Williams (53)
11/4F
2f Real Saga x Cascada (Lonhro )
4
2.0
8/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (56)
8/1
2f Show A Heart x Wabble (Canadian Silver (CAN))
5
2.2
7/1
T: S J Morrisey
R: J Lloyd (58)
7/1
2g Ocean Park (NZ) x Zigalong (NZ) (Danzighill )
6
3.5
20/1
T: L D Wanless
R: P Hammersley (56.5)
20/1
2f Monashee Mountain (USA) x Saran (Grand Lodge (USA))
7
3.6
Pabulum (13)
150/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (53.5)
150/1
2f Big Brown (USA) x Moana Beach (Fusaichi Pegasus (USA))
8
4.1
7/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (58)
7/2
2c Real Saga x Tee Hannah (Lion Hunter )
9
6.1
100/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Ms T Harrison (56)
100/1
2f Sidereus x So Elegant (Iglesia )
10
6.3
100/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Daniel Griffin (56)
100/1
2f Magic Albert x Tariks (Rock Of Gibraltar (IRE))
11
7.8
5/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (56.5)
5/1
2f Golden Archer x Fantastic Bella (Fantastic Light (USA))
12
9.8
20/1
T: D T Kelly
R: J L Taylor (56)
20/1
2f Golden Archer x Dubai Prospect (Dubawi (IRE))
Race 5 - Family Fun Labour Day 1 May-C4 (1515m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:31.62 (35.46)
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: Daniel Bowen
R: Kirk Matheson (54)
11/1
4m Bernardini (USA) x Polar (Elusive Quality (USA))
Winning siblings: Arctic Circle, Hit Reset, Svalbard,
2
0.1
5/2
T: Darlene Duryea
R: Brooke Ainsworth (54)
5/2
4g Hinchinbrook x Mis Excitabull (USA) (Holy Bull (USA))
3
0.3
9/2
T: Marcus Wilson
R: J Lloyd (54)
9/2
4g Stratum x Fleuretta (More Than Ready (USA))
4
1.8
Rogali (8)
30/1
T: D J Bougoure
R: Tiffani Brooker (52)
30/1
5g Henrythenavigator (USA) x Eisteddfod (Carnegie (IRE))
5
2.0
80/1
T: B K Wakefield
R: A Spinks (54)
80/1
5g Elvstroem x Miss Fireball (Rory's Jester )
6
2.2
30/1
T: C J White
R: M Hellyer (54)
30/1
5m Real Saga x Precious Epic (Iglesia )
7
2.3
30/1
T: Kent Fleming
R: R J Bishop (54)
30/1
5g Casino Prince x Fastfilly (Royal Academy (USA))
8
4.6
16/1
T: John Holcombe
R: Luke Londregan (55.5)
16/1
5g Hidden Dragon x Wind Of Bersatu (Dust In The Wind (NZ))
9
5.1
Strombo (11)
80/1
T: L Richardson
R: Ms T Harrison (54)
80/1
9g Stromberg Carlson x Outback Opus (Western Symphony (USA))
10
6.9
80/1
T: T J Sears
R: Ms R Williams (52)
80/1
5m Northern Meteor x Stella Doro (NZ) (Faltaat (USA))
11
34.2
6/4F
T: John Thompson
R: J Byrne (59)
6/4F
5g Bel Danoro x Makeeba (Dehere (USA))
Race 6 - City Of Ipswich Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:10.97 (35.47)
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: A P Williamson
R: Tiffani Brooker (53.5)
11/1
3f Written Tycoon x Baba Yaga (Flying Spur )
Winning siblings: Defactor,
2
0.8
3/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (56.5)
3/1
3f Husson (ARG) x Head Over Heels (Fastnet Rock )
3
1.0
80/1
T: Michael Maunder
R: J L Taylor (54)
80/1
6m Bel Esprit x Raising High (Secret Savings (USA))
4
1.8
12/1
T: Ben Currie
R: James Orman (55.5)
12/1
4m Snitzel x Expect To Win (Encosta De Lago )
5
1.9
16/1
T: Marcus Wilson
R: J Byrne (56.5)
16/1
4m Monaco Consul (NZ) x Favorite Kas (Favorite Trick (USA))
6
2.9
12/1
T: S P Tregea
R: Ms R Williams (52.5)
12/1
4m Easy Rocking x Stella Vera (Rory's Jester )
7
3.9
2/1F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (59)
2/1F
3f Exceed And Excel x Radharcnafarraige (IRE) (Distorted Humor (USA))
8
9.7
9/2
T: David Vandyke
R: M Cahill (57.5)
9/2
9
9.8
16/1
T: Matthew Dunn
R: Michael Murphy (55)
16/1
4m Bernardini (USA) x Sharna Myst (Lion Hunter )
10
11.3
66/1
T: S W Kendrick
R: M Hellyer (56)
66/1
3f Moshe x Olivia Blue (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
11
16.1
60/1
T: Marcus Wilson
R: Ms T Harrison (56)
60/1
3f Stratum x Gold Ransom (Red Ransom (USA))
Race 7 - The Qld Times Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:11.49 (35.76)
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: A Fisher
R: Brooke Ainsworth (51)
20/1
6g Dane Shadow x Te Runga (NZ) (Nassipour (USA))
Winning siblings: My Peregrine,
2
0.2
5/2
T: S J Morrisey
R: J Lloyd (58.5)
5/2
3g Falkirk (NZ) x Durham Walk (NZ) (Marju (IRE))
3
0.3
16/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Daniel Griffin (58)
16/1
4g Congrats (USA) x Arrogantly (Flying Spur )
4
0.4
25/1
T: Peter N Sexton
R: Tiffani Brooker (52)
25/1
5
1.9
12/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Ms T Harrison (57)
12/1
3g Star Witness x Sheeznodoubt (Not A Single Doubt )
6
2.0
Ledoyen (11)
25/1
T: K M Schweida
R: A E Denby (56.5)
25/1
4g Real Saga x Trickspiel (Singspiel (IRE))
7
2.2
7/4F
T: S B Laming
R: J Byrne (58)
7/4F
8
2.5
Olsson (2)
13/2
T: B J Smith
R: Ron Stewart (58.5)
13/2
5g Magnus x Viva La Diva (Barathea (IRE))
9
4.3
25/1
T: L D Kelly
R: R Plumb (58)
25/1
3g More Than Ready (USA) x I Got Chills (General Nediym )
10
4.7
100/1
T: J R Curtain
R: Ms S Bogenhuber (54)
100/1
4g Any Given Saturday (USA) x Sharna Cabarna (Dolphin Street (FR))
11
7.0
60/1
T: Marcus Wilson
R: James Orman (57)
60/1
12
7.1
20/1
T: R G Coveney
R: Ms R Williams (55)
20/1
3g Natural Destiny x Donna (Canadian Silver (CAN))
13
9.4
200/1
T: B Robinson
R: J Hoopert (54.5)
200/1
Race 8 - XXXX Summer Hcp (C6) (1100m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:04.10 (35.30)
Prizemoney: $20,000
1
11/8F
T: David Vandyke
R: M Cahill (58)
11/8F
Winning siblings: Madam Supper Club,
2
0.3
8/1
T: Alyssa Ross
R: James Orman (54)
8/1
4m Casino Prince x Ausmaid (Elusive Quality (USA))
3
4.3
30/1
T: N J Petersen
R: R McMahon (56)
30/1
5g Bel Esprit x Flying Ruby (Rubiton )
4
4.5
10/1
T: T J Sears
R: Ms S Bogenhuber (57)
10/1
5g Falvelon x Spirit Of Denmark (Danetime (IRE))
5
4.7
12/1
T: R G Coveney
R: Ms R Williams (52)
12/1
6
6.2
10/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Byrne (55)
10/1
6g Choisir x Tapanappa (Giant's Causeway (USA))
7
8.0
30/1
T: Marcus Wilson
R: Ron Stewart (57.5)
30/1
7g Flying Spur x Isurava (General Nediym )
8
8.4
9/2
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (56.5)
9/2
6m Jet Spur x Plachutta (Kbenjar )
9
11.7
15/2
T: Desleigh Forster
R: Daniel Griffin (56)
15/2
5g Bianconi (USA) x Tahitian Affair (Hula Chief (NZ))
10
11.8
66/1
T: J R Curtain
R: Hannah English (53)
66/1
5g Snitzel x Perkipsey (Falbrav (IRE))