Breednet Results

IPSWICH - Friday, August 10

Race 1 - United Sports Club Mdn Hcp (2150m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:16.09 (35.90)
Prizemoney: $15,000
1
Errol (10)
6/1
T: P A Nolan Jnr
R: Ron Stewart (54)
6/1
2
4.5
9/4F
T: Ms K Loy
R: M R Du Plessis (58.5)
9/4F
6m Stravinsky (USA) x Shall We Dance (NZ) (Dance Floor (USA))
3
4.8
20/1
T: S B Lee
R: James Orman (58.5)
20/1
6g Kyllachy (GB) x Quella (GB) (Falbrav (IRE))
4
4.9
7/1
T: David Joice
R: A Spinks (57)
7/1
5g Econsul (NZ) x Pot O' Gold (High Yield (USA))
5
5.6
13/2
T: W P Nugent
R: J Lloyd (57.5)
13/2
6
6.6
4/1
T: L D Kelly
R: R Plumb (58)
4/1
5g Dane Shadow x Trinity College (NZ) (Volksraad (GB))
7
11.1
20/1
T: Chris Munce
R: M McGillivray (57)
20/1
4m High Chaparral (IRE) x Demanding (Octagonal (NZ))
8
11.9
20/1
T: Paul Robbins
R: K Yoshida (55.5)
20/1
5m Starcraft (NZ) x Delisha (FR) (Highest Honor (FR))
9
12.4
Astana (9)
16/1
T: K Waller
R: M Cahill (54)
16/1
4m Dalakhani (IRE) x Hold Me Tight (Refuse To Bend (IRE))
10
13.1
12/1
T: S J Morrisey
R: L P Rolls (59)
12/1
4g Savabeel x Tiptoes (NZ) (Pins )
Race 2 - Wiseman Accountants Hcp (C4) (1666m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:42.49 (34.54)
Prizemoney: $16,000
1
9/4F
T: L G Ross
R: B N Stewart (56.5)
9/4F
4m Red Element x Priscilla (Thunder Gulch (USA))
Winning siblings: Tabassi,
2
0.2
9/4F
T: Bruce Hill
R: M R Du Plessis (58.5)
9/4F
6g Husson (ARG) x Stage Success (Success Express (USA))
3
1.5
7/2
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Lloyd (57.5)
7/2
6m Lope De Vega (IRE) x Attic (Zabeel (NZ))
4
5.8
11/1
T: G R Duncan
R: N Fazackerley (55.5)
11/1
8g Rock Hard Ten (USA) x To The Brim (CAN) (Ascot Knight (CAN))
5
6.3
12/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (56.5)
12/1
7g Real Saga x Tallulah Bee (High Chaparral (IRE))
6
6.4
10/1
T: Ms W Bannerot
R: Jackson Murphy (57.5)
10/1
7g Lucky Owners (NZ) x Political Pet (Bureaucracy (NZ))
7
8.9
10/1
T: Ben Currie
R: R Plumb (58.5)
10/1
4h Golden Archer x Conquered (NZ) (Star Watch )
8
21.4
100/1
T: Kerry Baumann
R: Emma Ljung (57)
100/1
9g Rock Of Gibraltar (IRE) x Suitely (Woodman (USA))
Race 3 - Nichols Finance Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:21.59 (35.38)
Prizemoney: $15,000
1
11/8F
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (54)
11/8F
2
0.2
16/1
T: C A Cousins
R: Taylor Marshall (54.5)
16/1
3
2.0
9/2
T: Patrick Sexton
R: M Cahill (54.5)
9/2
3g Duporth x Angel's Decree (Commands )
4
2.2
Zafox (7)
6/4
T: Ben Currie
R: J Lloyd (57)
6/4
4g Foxwedge x Lady Zabeel (NZ) (Zabeel (NZ))
5
4.0
Tatoi (4)
20/1
T: A Ross and T Sweeney
R: James Orman (57)
20/1
5g Equiano (FR) x Brideshead (USA) (Rahy (USA))
6
8.0
20/1
T: B Robinson
R: A Spinks (57)
20/1
7
10.2
40/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (57)
40/1
4g Helmet x Linear (NZ) (Align )
8
11.5
100/1
T: Steven Stanek
R: S Galloway (57)
100/1
5g Publishing x Ma Pin Wa (Tsarbaby (USA))
9
15.7
150/1
T: Tanya Parry
R: L P Rolls (57)
150/1
4g Power (GB) x Volume One (Nadeem )
Race 4 - Happy B'day Barb Wellings Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:21.26 (36.04)
Prizemoney: $15,000
1
1/1F
T: B J Lockwood
R: James Orman (57)
1/1F
4m Rothesay x Dark Delilah (NZ) (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Dark Villain, Darkening,
2
0.5
9/1
T: Chris Meagher
R: Ms T Harrison (57)
9/1
4m Magic Albert x Allowable (Redoute's Choice )
3
2.3
6/1
T: C J White
R: Leslie Tilley (57)
6/1
4m Red Element x Ritual (St. Covet )
4
3.0
Moonmo (5)
7/4
T: Gregory Cornish
R: Ryan Maloney (57)
7/4
4m Uncle Mo (USA) x Moongambler (Victory Note (USA))
5
6.0
60/1
T: G R Schwenke
R: M Hellyer (57)
60/1
5m Nothing To Lose (USA) x Hello Persian Gulf (Nothin' Leica Dane )
6
10.0
150/1
T: R L Mackay
R: Ms R Palmer (57)
150/1
5m Snitzel x Cheyne Walk (USA) (Royal Academy (USA))
7
20.5
100/1
T: John Thomas
R: Ron Stewart (57)
100/1
4m Star Witness x Rubydoobydoo (Galileo (IRE))
Race 5 - Crimestoppers Raceday Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:10.73 (34.93)
Prizemoney: $16,000
1
11/2
T: S B Lee
R: James Orman (58)
11/2
5g Drumbeats x Jetling (Jet Spur )
2
1.3
10/1
T: K M Schweida
R: Alannah Fancourt (58)
10/1
6g Casino Prince x Tie Me Up (Royal Academy (USA))
3
1.5
11/2
T: Darlene Duryea
R: M McGillivray (57)
11/2
4
1.7
100/1
T: A Fisher
R: Brooke Ainsworth (54)
100/1
8g Dane Shadow x Te Runga (NZ) (Nassipour (USA))
5
2.0
9/10F
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Lloyd (57)
9/10F
4m Hinchinbrook x Move To The Groove (NZ) (One Cool Cat (USA))
6
2.1
Hutcho (9)
30/1
T: James Hepworth
R: Ms R Palmer (56.5)
30/1
5g Congrats (USA) x Kylie (Danehill Dancer (IRE))
7
3.1
20/1
T: J C Smerdon
R: L P Rolls (56.5)
20/1
5g Street Boss (USA) x Kissy Lips (Jeune (GB))
8
3.2
12/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (56.5)
12/1
5g Falkirk (NZ) x Durham Walk (NZ) (Marju (IRE))
9
4.2
20/1
T: M G Nolan
R: Emma Ljung (57)
20/1
6g Captain Sonador x In High Places (Undoubted (NZ))
10
5.2
Deus (10)
25/1
T: R N White
R: Ron Stewart (54)
25/1
6g Written Tycoon x Danari (Danehill (USA))
11
9.7
Otoshi (13)
100/1
T: R Loiterton
R: A Spinks (54)
100/1
8g Ganseki x Abbe Cat (Campo Catino (IRE))
Race 6 - Ipswich Liag/Club Services-60 (1200m)
Class: Restricted 60 Track: Good(4) Time: 1:10.79 (35.53)
Prizemoney: $16,000
1
9/1
T: Gary Doughty
R: M McGillivray (57.5)
9/1
4g Your Song x Quality Impulse (Elusive Quality (USA))
Winning siblings: Victoriam,
2
1.5
9/2
T: L M Clarke
R: B N Stewart (57)
9/2
3
1.8
12/1
T: R G Lipp
R: Ms R Williams (59)
12/1
4h Rothesay x Vintage Class (More Than Ready (USA))
4
1.9
15/1
T: David Joice
R: Ron Stewart (56.5)
15/1
5m Onemorenomore x Ducks (Woodman (USA))
5
2.9
2/1F
T: R L Heathcote
R: Michael Murphy (58)
2/1F
5g Written Tycoon x Queenie (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
6
3.1
16/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (59)
16/1
4g Captain Sonador x Goodlookin Gambler (Johannesburg (USA))
7
3.6
10/1
T: Faye Hall
R: M Gray (57)
10/1
6m Dubleo (USA) x Homegrown (Snippets )
8
5.1
9/2
T: N J Doyle
R: M R Du Plessis (57)
9/2
4m Sidereus x Princess Lyca (Show A Heart )
9
5.6
25/1
T: G P Maroney
R: K Yoshida (55)
25/1
8g Over x Just Joyce (Springsteen )
10
5.8
30/1
T: G P Stephens
R: R M Goldsbury (58.5)
30/1
7g Excites x Woodford (Woodman (USA))
11
6.5
60/1
T: A J Cowell
R: S Galloway (57)
60/1
4m Nicconi x Spice Beauty (Encosta De Lago )
12
8.3
30/1
T: Paula Cartledge
R: M Hellyer (54)
30/1
Race 7 - Riverlink Shopping Centre (C2) (1350m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:20.94 (35.07)
Prizemoney: $16,000
1
9/1
T: Rochelle Smith
R: S Galloway (58)
9/1
6g Tycoon Ruler x Pennyquest (With Class (CAN))
2
1.0
5/2F
T: Ms K Doughty
R: J Lloyd (56)
5/2F
4m Golden Archer x Dubai Prospect (Dubawi (IRE))
3
1.2
11/1
T: G J Banks
R: Ms R Williams (54)
11/1
4
2.7
9/1
T: R L Heathcote
R: M Hellyer (56)
9/1
5g Show A Heart x Crystal Honour (Honours List (IRE))
5
4.0
20/1
T: P Duff
R: Ron Stewart (54)
20/1
5g Drumbeats x Vulcania (Falvelon )
5
4.0
60/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M McGillivray (55.5)
60/1
4g Dalakhani (IRE) x Ponte Piccolo (NZ) (Volksraad (GB))
7
5.0
Akage (12)
9/1
T: B V Crowley
R: A Spinks (55.5)
9/1
5m Haradasun x Impinge (NZ) (Generous (IRE))
8
5.4
11/2
T: Michael Frappell
R: Boris Thornton (57)
11/2
5h Tycoon Ruler x Proud (Buck's Pride )
9
6.2
150/1
T: Ms C Richardson
R: Anthony Allen (54)
150/1
6g Starcraft (NZ) x Miss Danewood (Danehill (USA))
10
7.7
66/1
T: Rob Davidson
R: N Thomas (54)
66/1
5m Time Thief x May Expire (Twining (USA))
11
8.5
12/1
T: S W Edmonds
R: J Woodhouse (56)
12/1
5g More Than Ready (USA) x I Got Chills (General Nediym )
12
10.3
20/1
T: Paul Robbins
R: Ms B Hodder (54)
20/1
5m Sebring x Madam Redoute (Redoute's Choice )
13
14.6
9/1
T: Bruce Hill
R: M Cahill (54)
9/1
5g Rothesay x Shobelle (Show A Heart )
14
21.4
10/1
T: Jennifer Fraser
R: Emma Ljung (55.5)
10/1
6g Casino Prince x Velvet Angel (JPN) (Alkaased (USA))