Breednet Results

IPSWICH - Friday, September 14

Race 1 - Sirromet Mdn Hcp (2200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:17.89 (36.96)
Prizemoney: $15,000
1
8/11F
T: Ricky Vale
R: J Lloyd (54.5)
8/11F
5g Econsul (NZ) x Pot O' Gold (High Yield (USA))
Winning siblings: Maybe Just Maybe,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/2
T: B Robinson
R: Anthony Allen (59)
11/2
5g Rebel Raider x True Confidence (Hold That Tiger (USA))
3
5.6
4/1
T: Ms K Loy
R: A Spinks (57)
4/1
6m Stravinsky (USA) x Shall We Dance (NZ) (Dance Floor (USA))
4
6.6
5/1
T: David Scanes
R: Alannah Fancourt (56.5)
5/1
4m Rock 'n' Pop x Mayday Jones (NZ) (O'Reilly (NZ))
5
8.6
25/1
T: I A Livingstone
R: Melissa Cox (57.5)
25/1
6
11.1
40/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (54)
40/1
5m Starcraft (NZ) x Delisha (FR) (Highest Honor (FR))
7
17.1
60/1
T: S J Dixon
R: Taylor Marshall (54)
60/1
Race 2 - Whittington @ Grandview Mdn (800m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:46.02 (32.64)
Prizemoney: $15,000
1
5/2F
T: M J Dunn
R: J Byrne (54)
5/2F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: Darlene Duryea
R: M McGillivray (54.5)
12/1
3f Starspangledbanner x Belalaya (Bel Esprit )
3
2.1
9/2
T: Bradley Smith
R: Jordan Grob (56.5)
9/2
5g Jet Spur x A Happy Day (Commands )
4
2.6
3/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (56.5)
3/1
5
5.1
8/1
T: J W Zielke
R: Ms T Harrison (54.5)
8/1
3f Foxwedge x Iseult (Dehere (USA))
6
9.6
80/1
T: Matt Boland
R: K Yoshida (59)
80/1
5g Raheeb x Husseza (Husson (ARG))
7
21.6
5/2F
T: M J Lakey
R: J Lloyd (59)
5/2F
Race 3 - Book Now Melbourne Cup Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.07 (35.26)
Prizemoney: $15,000
1
2/1F
T: Chris Munce
R: J Lloyd (56)
2/1F
Winning siblings: Phyil's Prince,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
14/1
T: Ben Ahrens
R: R Wiggins (59)
14/1
4g So You Think (NZ) x Summer Rose (Zabeel (NZ))
3
2.6
10/1
T: Ms K Geran
R: G Geran (57)
10/1
3g Galah x Promiscuity (Filante (NZ))
4
3.4
4/1
T: B J Dais
R: James Orman (57.5)
4/1
5g Captain Sonador x Ottiwell (Langfuhr (CAN))
5
3.9
8/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57)
8/1
6
4.4
5/1
T: Daniel Nickson
R: Dale Smith (58.5)
5/1
4g Denman x Quilt (Danehill (USA))
7
10.4
12/1
T: L F Birchley
R: M Cahill (55)
12/1
3g Uncle Mo (USA) x Awe Inspiring (IRE) (Montjeu (IRE))
8
10.5
5/1
T: Ms T Green
R: G Colless (56.5)
5/1
3g Bradbury's Luck x Public Display (Frisco View (USA))
9
13.3
80/1
T: B and D Guy
R: P Hammersley (57)
80/1
3g Congrats (USA) x Bird Inthe Heather (Southern Image (USA))
Race 4 - Ipswich Racing Museum Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.39 (35.75)
Prizemoney: $15,000
1
Zarreen (10)
40/1
T: Jon Walk
R: Dale Smith (55.5)
40/1
3f Epaulette x Hidden Jewel (Hidden Dragon )
Winning siblings: Extreme Jewel,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: R G Lipp
R: R Plumb (59)
5/2F
4m Lope De Vega (IRE) x Ladyofdistinction (NZ) (Darci Brahma (NZ))
3
1.1
13/2
T: Louise White
R: M McGillivray (58)
13/2
4
2.9
10/1
T: B and D Guy
R: P Hammersley (56.5)
10/1
3f Mossman x Creative Chance (Encosta De Lago )
5
6.7
5/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (56.5)
5/1
3f Show A Heart x Ultrazonal (Falvelon )
6
8.7
100/1
T: J J Ball
R: C P Franklin (55.5)
100/1
3f Longhorn x Cool Edition (Brave Hawk )
7
9.5
20/1
T: M G Nolan
R: J Hodge (54.5)
20/1
8
14.5
30/1
T: Brett Sturgess
R: James Orman (59)
30/1
9
17.8
4/1
T: Ms K Doughty
R: J Lloyd (59)
4/1
4m Show A Heart x Lady Who (Commands )
10
19.8
7/2
T: J H Manzelmann
R: J Byrne (56.5)
7/2
3f Bernardini (USA) x Milla Magia (Universal Prince )
Race 5 - Follow Itc @ipswichturfclub-C1 (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:20.79 (34.95)
Prizemoney: $16,000
1
13/8F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58.5)
13/8F
4g Snitzel x Gopana (Galileo (IRE))
Winning siblings: Chariots Of Fire, Make It Quick,
This nick: 12 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/4
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (57)
11/4
4m Stratum x Watch My Lips (Royal Academy (USA))
3
3.3
16/1
T: Darlene Duryea
R: L V Cassidy (57.5)
16/1
4g Falvelon x Meilleure (Encosta De Lago )
4
3.4
7/2
T: Chris Meagher
R: Ms T Harrison (56.5)
7/2
4m Magic Albert x Allowable (Redoute's Choice )
5
3.8
9/1
T: Ms H Page
R: Anthony Allen (56)
9/1
3g Spirit Of Boom x Tiyatro (Encosta De Lago )
6
4.0
66/1
T: Marcus Wilson
R: M J McNab (56.5)
66/1
5g Snippetson x Formermissuniverse (Carnegie (IRE))
7
5.0
20/1
T: Rochelle Smith
R: Jordan Grob (56)
20/1
4g Love Conquers All x Ikande (Perugino (USA))
8
5.1
20/1
T: R Heilbronn
R: M Hellyer (55.5)
20/1
5m Danesis (IRE) x Graciously (NZ) (Carnegie (IRE))
9
5.3
66/1
T: Ms K Doughty
R: J L Taylor (57.5)
66/1
10
8.3
Kuiper (1)
20/1
T: B and D Guy
R: P Hammersley (59)
20/1
5g Dubleo (USA) x Hill Of Roses (Tiger Hill (IRE))
Race 6 - Schweppes Hcp (C1) (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:20.88 (35.83)
Prizemoney: $16,000
1
7/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (59)
7/1
5g Wanted x Suite Lioness (Lion Heart (USA))
Winning siblings: Blonde Russian, Scout, Suite Mover,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Gruosi (3)
25/1
T: J G Symons and S Laxon
R: L V Cassidy (58.5)
25/1
5g Lonhro x Sublimity (Testa Rossa )
3
0.6
Capeos (5)
14/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (57.5)
14/1
4g Captain Sonador x The Goddess (Antonius Pius (USA))
4
0.7
12/1
T: David Joice
R: R Plumb (58.5)
12/1
4g Trusting x Dark Queen (Bletchley Park (IRE))
5
1.2
13/8F
T: P F Pengelly
R: M McGillivray (58)
13/8F
4g Sequalo x Snippets' Jewel (Snippets )
6
1.4
11/1
T: G J Banks
R: J Byrne (56.5)
11/1
6g Court Command x Joyeux Joy (Joyeux Danseur (USA))
7
3.4
2/1
T: S J Morrisey
R: R Wiggins (57.5)
2/1
4g Savabeel x Fabaz (NZ) (O'Reilly (NZ))
8
4.9
40/1
T: Tracy Simmons
R: Leah Kilner (53)
40/1
4g Al Samer x Gudwill (Will Dancer (FR))
9
5.0
30/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (57)
30/1
4m Artie Schiller (USA) x Laiba (Danehill Dancer (IRE))
10
10.0
Melanya (10)
20/1
T: B J Dais
R: James Orman (56)
20/1
7m Bon Hoffa x Sveldte (Star Watch )
Race 7 - Carlton Mid Hcp (C4) (1100m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:04.58 (35.00)
Prizemoney: $16,000
1
Dansu (6)
6/1
T: S B Lee
R: James Orman (55)
6/1
5g Set Alight (USA) x Super Fund (Bianconi (USA))
Winning siblings: Moonshine Lady, Psychic Mick,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/2
T: Ms H Page
R: J Hodge (55.5)
15/2
5g Jet Spur x Tiptoe (Viscount )
3
0.3
Oh Boy (7)
14/1
T: B S Baldwin
R: Dale Smith (54.5)
14/1
5g Haradasun x Oh Susie Darlin' (Easy Rocking )
4
1.6
11/1
T: W P Nugent
R: R Goltz (56)
11/1
6m Masked Assassin x Pray For Reign (Fairy King (USA))
5
1.9
4/1
T: B J Dais
R: L P Rolls (54)
4/1
5g Nicconi x Chenar (Just Awesome )
6
2.7
15/1
T: W P Baker
R: Anthony Allen (54)
15/1
5g Falkirk (NZ) x Durham Walk (NZ) (Marju (IRE))
7
2.9
Kapstar (11)
40/1
T: L H Wheeler
R: A Spinks (54)
40/1
7g Kaphero x Sure To Sparkle (Suresh (NZ))
8
4.4
9/4F
T: K M Schweida
R: J Lloyd (57)
9/4F
5g Sequalo x Prang (Dust In The Wind (NZ))
9
4.9
7/2
T: Chris Anderson
R: Leslie Tilley (57.5)
7/2
5g Hinchinbrook x Opportune (Clay Hero )
Race 8 - Book Your Christmas Party (65) (1710m)
Class: Restricted 65 Track: Good(4) Time: 1:44.40 (36.20)
Prizemoney: $16,000
1
20/1
T: Chris Jordan
R: A Spinks (54)
20/1
7g Dylan Thomas (IRE) x Zatano (King's Best (USA))
Winning siblings: Gracie Lou Lou,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/1
T: J G Symons and S Laxon
R: J Lloyd (58)
7/1
6g Postponed (USA) x Mrs Petrov (King's Best (USA))
3
0.4
15/1
T: Ethan Ensby
R: C P Franklin (57.5)
15/1
5g Street Cry (IRE) x Quasera (Flying Spur )
4
0.9
5/1
T: Marcus Wilson
R: R Plumb (57.5)
5/1
6g Stratum x Fleuretta (More Than Ready (USA))
5
2.4
9/4F
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (54.5)
9/4F
6
3.2
60/1
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (54.5)
60/1
6g Show A Heart x Civita (Commands )
7
4.5
11/4
T: B and D Guy
R: P Hammersley (57.5)
11/4
4g Real Saga x Ends Meet (NZ) (Anabaa (USA))
8
5.8
5/1
T: B and D Guy
R: J Byrne (54.5)
5/1
5m Love Conquers All x Athena Mana Mou (Mull Of Kintyre (USA))
9
15.3
40/1
T: S B Lee
R: Ms T Harrison (56.5)
40/1
7g Danewin x Miss Cabriolet (Reenact )