Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, July 3

Race 1 - River 94.9fm Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.36 (34.35)
Prizemoney: $27,500
1
11/2
T: Steven O'Dea
R: Ron Stewart (56.5)
11/2
3g Eurozone x Dance Hit (NZ) (Tights (USA))
2
0.2
6/4F
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (56.5)
6/4F
3g Hinchinbrook x Butterfly Club (Redoute's Choice )
3
2.0
7/4
T: L F Birchley
R: M McGillivray (56.5)
7/4
3g All Too Hard x Hussousa (Husson (ARG))
4
3.5
5/1
T: B and D Guy
R: R Wiggins (56.5)
5/1
5
6.0
16/1
T: B S Baldwin
R: J Lloyd (56.5)
16/1
3g Albrecht x Charm Buster (NZ) (Housebuster (USA))
6
10.0
15/1
T: B and D Guy
R: R Fradd (56.5)
15/1
3g Dawn Approach (IRE) x Mlada (NZ) (Danasinga )
7
23.3
200/1
T: Wayne Kuskopf
R: Corey Bayliss (55)
200/1
Race 2 - Sirromet Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:09.95 (34.38)
Prizemoney: $27,500
1
Ingear (8)
11/8F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55)
11/8F
2f Dissident x Cacophony (Elusive Quality (USA))
2
4.5
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: R Wiggins (57)
20/1
5m All American x Miss Love (Fastnet Rock )
3
4.7
5/2
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (56.5)
5/2
4
4.9
15/8
T: K A Lees
R: J Lloyd (56.5)
15/8
3f Snitzel x Celebria (Peintre Celebre (USA))
5
6.2
150/1
T: F Adams
R: N Day (56.5)
150/1
3f Golden Archer x Falvalady (Falvelon )
6
10.5
15/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (56.5)
15/1
3f Albrecht x Shoes Are Flying (Flying Spur )
Race 3 - Schweppes Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:10.26 (34.48)
Prizemoney: $35,000
1
Ziemba (2)
9/10F
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (57)
9/10F
2g Rothesay x Funtantes (Easy Rocking )
2
0.2
Stampe (4)
11/2
T: Chris Munce
R: S Cormack (56)
11/2
2g Whittington x Envelope (Monashee Mountain (USA))
3
0.3
13/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
13/2
2f More Than Ready (USA) x Milande (Dehere (USA))
4
0.7
9/4
T: T J Sears
R: Emma Ljung (56.5)
9/4
2g Falvelon x Civita (Commands )
5
3.7
50/1
T: B Witt
R: Jackson Murphy (52)
50/1
2f Whittington x Feelin' Fiesty (Chosen Light )
6
4.7
Kusama (9)
40/1
T: B J Smith
R: Corey Bayliss (52)
40/1
2f Spirit Of Boom x Dots And Spots (Piccolo (GB))
7
11.5
66/1
T: Gary Doughty
R: M Hellyer (55)
66/1
2g Deep Field x Shaan (Danewin )
Race 4 - Carlton Mid Mdn Hcp (1680m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:42.03 (36.29)
Prizemoney: $27,500
1
7/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ryan Maloney (56.5)
7/1
4g Red Element x Lae Lady Lae (NZ) (Centro (NZ))
Winning siblings: Beaut Lae, Canbrada, Serbian Crown, Tiaralae,
2
5.5
Arzu (7)
3/1
T: Jason Edwards
R: J Lloyd (54.5)
3/1
3f Bernardini (USA) x Damah Lady (Mukaddamah (USA))
3
7.0
5/4F
T: C J Waller
R: R Fradd (55.5)
5/4F
3f Savabeel x Decipher (Timber Country (USA))
4
10.5
8/1
T: Chris Jordan
R: Dale Smith (54)
8/1
4m Big Brown (USA) x Grand Lady (Grandera (IRE))
5
11.5
100/1
T: Ms L Powell
R: Corey Bayliss (52)
100/1
6
12.5
9/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (57)
9/2
3g Love Conquers All x Just Great (Great Dane (IRE))
7
19.3
100/1
T: Glen Baker
R: J L Taylor (54)
100/1
3f Americain (USA) x Four Kisses (Danehill Dancer (IRE))
8
21.8
12/1
T: L F Birchley
R: M McGillivray (58)
12/1
3g Pentire (GB) x Devant (NZ) (Zabeel (NZ))
9
23.1
150/1
T: Garry Osborne
R: M Hellyer (54)
150/1
10
39.6
200/1
T: M F Hemmings
R: Ms L G Cheshire (54)
200/1
4m Grand Harmony x Wiggly Girl (NZ) (Don Eduardo (NZ))
Race 5 - Ray White Ipswich Hcp (C2) (1680m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:42.74 (36.09)
Prizemoney: $35,000
1
11/4F
T: H R Richardson
R: Baylee Nothdurft (57)
11/4F
4g Top Echelon x Stealing Kisses (Refuse To Bend (IRE))
2
0.8
3/1
T: L G Ross
R: Anthony Allen (56)
3/1
4m Red Element x Marni (Galileo (IRE))
3
2.1
6/1
T: J Dann
R: Dale Smith (54)
6/1
4g Helmet x Shibboleth (Encosta De Lago )
4
4.4
10/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
10/1
4g Encosta De Lago x Raging Inferno (Belong To Me (USA))
5
4.8
11/4F
T: B J Lockwood
R: James Orman (55.5)
11/4F
4m Rothesay x Dark Delilah (NZ) (More Than Ready (USA))
6
5.3
40/1
T: Ms S Pepper
R: Ms T Harrison (54)
40/1
4g Snippetson x Rejoicing To Win (Bel Esprit )
7
5.4
13/2
T: G N Nielsen
R: Mikiko Nakao (55.5)
13/2
4g Pierro x No Looking Back (Redoute's Choice )
8
8.3
100/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (54)
100/1
3f Al Maher x Greenwood Echo (Greenwood Lake (USA))
9
17.6
100/1
T: M F Hemmings
R: Ms L G Cheshire (54)
100/1
6m Drumbeats x Nano (King Of Kings (IRE))
Race 6 - Whittington @ Grandview (Bm70) (1350m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:21.27 (35.30)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (57)
7/1
8g Old Deuteronomy (USA) x Ensejaam (End Sweep (USA))
Winning siblings: Go Mikki, Grand Wood Park, Second Law,
2
0.1
8/11F
T: Brenton Andrew
R: Ryan Maloney (57)
8/11F
4g Mulaazem x Apple Candy (Rock Of Gibraltar (IRE))
3
0.4
7/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (57.5)
7/1
4
0.8
9/1
T: Gary Doughty
R: Corey Bayliss (56)
9/1
4m Jet Spur x Eminence Grise (Sea Road )
5
0.9
5/1
T: B J Smith
R: James Orman (56)
5/1
6
1.1
25/1
T: L H Wheeler
R: Alannah Fancourt (56)
25/1
7g Oratorio (IRE) x Legal Tactics (Victory Note (USA))
7
3.6
25/1
T: I A Livingstone
R: Jackson Murphy (52)
25/1
6m Onemorenomore x Lady Hepburn (NZ) (More Than Ready (USA))
8
3.7
60/1
T: P M Kalinowski
R: R M Goldsbury (57)
60/1
9
9.2
200/1
T: M F Hemmings
R: Ms L G Cheshire (54)
200/1
5m Dylan Thomas (IRE) x Pray For Me (King Cugat (USA))
Race 7 - Tab Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:10.17 (34.16)
Prizemoney: $35,000
1
Foxpack (13)
9/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Jackson Murphy (53)
9/1
3f Foxwedge x Twelve Pack Shelly (USA) (Deputy Storm (USA))
Winning siblings: Kentucky Miss,
2
1.0
9/10F
T: M J Dunn
R: R Fradd (57.5)
9/10F
4m Real Saga x Charmana Star (Skilful Star )
3
2.3
9/1
T: Steven O'Dea
R: M McGillivray (57.5)
9/1
4m Bradbury's Luck x Miss Carolion (Lion Hunter )
4
2.4
6/1
T: K A Lees
R: J Lloyd (58)
6/1
3g Dream Ahead (USA) x Sboog (Redoute's Choice )
5
3.2
30/1
T: R G Howard
R: M Hellyer (55.5)
30/1
6m Time Thief x Hooplahula (Strategic )
6
4.2
20/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
20/1
3g Bel Esprit x Good Times Roll (Exceed And Excel )
7
4.7
Revel (5)
7/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (57.5)
7/2
3g Epaulette x Milieu (Quest For Fame (GB))
8
9.0
Mosaqua (10)
30/1
T: Ms W Bannerot
R: R Wiggins (56)
30/1
6m Mossman x Academy Awards (Royal Academy (USA))
Race 8 - Channel Seven Hcp (C4) (1100m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:03.57 (33.76)
Prizemoney: $35,000
1
4/5F
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (56)
4/5F
3g Golden Archer x Desert Desire (Desert Sun (GB))
2
1.3
7/1
T: M A Currie
R: J Lloyd (56)
7/1
6m Captain Sonador x Updrafts (Dangerous )
3
1.7
9/1
T: Lauren Herne
R: James Orman (58.5)
9/1
5g Stryker x Pintle (Pivotal (GB))
4
2.7
16/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: S Cormack (57)
16/1
6g Dreamscape x Elmira (Timber Country (USA))
5
3.5
11/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Jackson Murphy (58.5)
11/1
4g Exceed And Excel x Preserve (Canny Lad )
6
4.0
9/1
T: K M Schweida
R: Corey Bayliss (56)
9/1
7
4.5
30/1
T: S A Mackinnon
R: N Thomas (54)
30/1
8
5.0
8/1
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (57.5)
8/1
4g Foxwedge x Pinocchio (Encosta De Lago )
9
8.3
16/1
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (56.5)
16/1
4m Snitzel x Acqua De Parma (Encosta De Lago )