Breednet Results

LONGREACH - Saturday, September 28

Race 1 - Longreach Rsl Mem. Serv (Bm50) (1600m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(3) Time: 1:35.86
Prizemoney: $12,000
1
7/2
T: D L O'Brien
R: Emma Bell (61.5)
7/2
7g All Bar One x Exuberance (Last Tycoon (IRE))
2
0.2
11/2
T: R Hermann
R: J Rudd (56.5)
11/2
5m Real Saga x Heartbreak (Commands )
3
0.4
6/4F
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (61.5)
6/4F
7m Over x Rosita's Gem (Zephyr Zip (NZ))
4
2.1
14/1
T: David Rewald
R: David Rewald (57)
14/1
7g Congrats (USA) x Dancesteps (NZ) (Danehill (USA))
5
3.1
8/1
T: R Little
R: L Dillon (59.5)
8/1
4g Top Echelon x Monashee Princess (Monashee Mountain (USA))
6
3.4
9/2
T: R B Williams
R: Ms B Richardson (61.5)
9/2
9g Dane Shadow x Cheval African (Johannesburg (USA))
7
9.4
10/1
T: C T Austin
R: S Watkin (61.5)
10/1
7g Nicconi x By Her Smile (NZ) (Defensive Play (USA))
Race 2 - Top X Longreach Open Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.18
Prizemoney: $12,000
1
5/4F
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (58.5)
5/4F
Winning siblings: Cash Crisis, Husslin Humph,
2017 Inglis Premier Yearling Sale Ses 2
$52,000
Vendor: Phoenix Broodmare Farm, Euroa
Buyer: Luke Oliver Racing
2019 Inglis 2019 July Monthly Online Sale
$14,000
2
1.3
9/2
T: H C Forster
R: Tessa Townsend (61)
9/2
9g Tycoon Ruler x Precious Verse (Yeats (USA))
3
1.4
8/1
T: R Little
R: Emma Bell (54.5)
8/1
8g Murtajill x Ransom Claim (Red Ransom (USA))
4
2.3
3/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (56)
3/1
7m Alert (ARG) x Seesaw (Sea Swell )
5
2.8
11/2
T: C W Prow
R: S Watkin (56.5)
11/2
7g Daunting Lad x I'm A Telesto (Telesto (NZ))
6
3.3
14/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56)
14/1
Race 3 - Figure 8 Fencing Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.56
Prizemoney: $12,000
1
3/1
T: M A Oates
R: Matthew Palmer (59.5)
3/1
4g Rothesay x Goldie's Prospect (Beautiful Crown (USA))
Winning siblings: Adarni, Goldie's Image, Teemolton,
2
0.2
11/2
T: P W O'Toole
R: C Bryen (59.5)
11/2
6g Salade x Midnight Nova (Octagonal (NZ))
3
2.7
9/4F
T: David Rewald
R: David Rewald (59.5)
9/4F
5g Denman x Dual Spark (Spartacus )
4
4.4
20/1
T: R Little
R: L Dillon (59.5)
20/1
5
4.7
7/2
T: C W Prow
R: Emma Bell (58)
7/2
6
4.9
50/1
T: Bryan Dixon
R: M Milford (59.5)
50/1
6g Danesis (IRE) x Eurouble (Moscow Ballet (IRE))
7
5.0
8/1
T: G D Browne
R: S Galvin (57.5)
8/1
4m Zoffany (IRE) x Red Ocean (Red Dazzler )
8
6.5
25/1
T: G D Browne
R: Ms B Richardson (59.5)
25/1
5g Clang x Iadore Tantrums (Commands )
9
6.6
40/1
T: Bryan Dixon
R: Tessa Townsend (54.5)
40/1
5m Al Maher x Hussonet Rose (Hussonet (USA))
10
7.1
100/1
T: R Hermann
R: T Brummell (59.5)
100/1
6g Frightening x Sussex (County )
11
7.3
100/1
T: R Hermann
R: J Rudd (57.5)
100/1
4m Written Tycoon x Agony (Royal Academy (USA))
Race 4 - Creevey Russell Lawyers (Bm60) (1000m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 0:56.29
Prizemoney: $12,000
1
6/4F
T: Todd Austin
R: Matthew Palmer (64)
6/4F
Winning siblings: Utopia Life, Wicked Ways,
2
2.0
9/1
T: R B Williams
R: Ms B Richardson (59)
9/1
6m Red Element x Monetary (USA) (Diesis (GB))
3
3.0
Boingo (4)
7/4
T: R Little
R: Emma Bell (59.5)
7/4
5m Helmet x Beguile (Elusive Quality (USA))
4
6.7
30/1
T: D J Dolgner
R: S Galvin (61.5)
30/1
6g Nicconi x Rhythm Beat (NZ) (Pentire (GB))
5
7.7
80/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56)
80/1
11g Danzero x Singin 'n' Dancin (Unbridled's Song (USA))
6
8.2
12/1
T: M A Oates
R: Tessa Townsend (57)
12/1
5g Falvelon x Hidden Angel (Send A Sign )
7
8.7
100/1
T: S J Royes
R: T Brummell (58.5)
100/1
7g Myboycharlie (IRE) x Vital Mist (Encosta De Lago )
8
10.0
9/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (62.5)
9/1
5g Snitzel x Flamboyance (Snowland )
9
12.5
11/2
T: R Little
R: L Dillon (59.5)
11/2
4g Not A Single Doubt x More Than This (More Than Ready (USA))
Race 5 - G Grealy & R Savage Mem. (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:22.19
Prizemoney: $12,000
1
9/2
T: William Pugsley
R: Matthew Palmer (59.5)
9/2
6g Dane Shadow x Optometrist (Canny Lad )
2
0.2
Makuba (3)
13/4
T: M A Oates
R: Tessa Townsend (56.5)
13/4
6g Red Element x Stop And Stare (Royal Academy (USA))
3
1.0
20/1
T: R Hermann
R: S Watkin (56.5)
20/1
5g Nicconi x Dodgalady (Dodge )
4
1.7
5/1
T: Todd Austin
R: L Dillon (61)
5/1
6g Commands x Amberino (Perugino (USA))
5
1.8
7/4F
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (59.5)
7/4F
7g Starcraft (NZ) x Viennese Lass (Redoute's Choice )
6
5.8
40/1
T: R Hermann
R: J Rudd (56)
40/1
6m Speed 'n' Power (NZ) x Scottawin (Monde Bleu (GB))
7
9.3
9/1
T: S J Royes
R: T Brummell (58)
9/1
5g Testa Rossa x Tipsy Moment (Redoute's Choice )
8
11.3
8/1
T: H C Forster
R: Ms B Richardson (58)
8/1
4g Golden Archer x Vital (Lonhro )
Race 6 - Sprout Ag. Longreach Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:34.48
Prizemoney: $15,000
1
12/1
T: Todd Austin
R: S Watkin (59.5)
12/1
9g Hussonet (USA) x Paris Plaits (Flying Spur )
2
0.8
8/1
T: P W O'Toole
R: Ms B Richardson (56)
8/1
10g Zabeel (NZ) x Chalonne (Rubiton )
3
1.0
12/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (56)
12/1
8m Ad Valorem (USA) x Quintessentially (Naturalism (NZ))
4
3.2
6/4F
T: Leslie Baker
R: Matthew Palmer (58)
6/4F
7g Medaglia D'Oro (USA) x Upper Echelon (Fusaichi Pegasus (USA))
5
5.9
11/1
T: Bevan Johnson
R: L Dillon (56)
11/1
8g Nadeem x Lassiter's Cat (Tale Of The Cat (USA))
6
6.0
25/1
T: H C Forster
R: Tessa Townsend (60)
25/1
7
7.5
25/1
T: R Little
R: Emma Bell (54.5)
25/1
8
7.6
40/1
T: M A Oates
R: Joshua King (56)
40/1
6m Domesday x Palawan Pearl (NZ) (Generous (IRE))
9
7.9
50/1
T: David Rewald
R: J Rudd (56)
50/1
9g Monashee Mountain (USA) x Ceres (Our Maizcay )
10
12.2
9/4
T: S J Royes
R: T Brummell (60)
9/4
7g Benicio x Fuji Cee Rocks (Fuji Kiseki (JPN))
11
14.2
30/1
T: P W O'Toole
R: M Milford (56)
30/1
12
21.9
30/1
T: David Rewald
R: David Rewald (56)
30/1
8g Bryannbo's Gift (NZ) x Dutch Vision (Semipalatinsk (USA))
Race 7 - Outback Insurance Brokers-Bm50 (1200m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(3) Time: 1:09.82
Prizemoney: $12,000
1
14/1
T: H C Forster
R: Matthew Palmer (61.5)
14/1
5g Arlington x Thunderclap (Thunder Gulch (USA))
Winning siblings: Alchemy, Fire Starter, Imperial Grand,
2
1.5
10/1
T: B J Richardson
R: Ms B Richardson (60)
10/1
6m Hidden Dragon x Floria (Success Express (USA))
3
2.3
13/2
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (61)
13/2
5m Show A Heart x To Please A Lady (Fasliyev (USA))
4
6.2
Amadeo (1)
15/1
T: G M Rafter
R: C Bryen (63)
15/1
7g Amadeus Wolf (GB) x Marvellous Miss (Fusaichi Pegasus (USA))
5
7.0
10/1
T: Todd Austin
R: S Watkin (62.5)
10/1
6
7.2
10/1
T: S J Royes
R: T Brummell (59.5)
10/1
7g Testa Rossa x Miffy (Flying Spur )
7
8.7
11/1
T: R Hermann
R: J Rudd (61.5)
11/1
6g Time Thief x Miss Madelaine (Rivotious (USA))
8
10.2
15/1
T: R Little
R: Emma Bell (58.5)
15/1
4g Zoffany (IRE) x My Zazou (Semipalatinsk (USA))
9
10.9
30/1
T: Sidney Roberts
R: David Rewald (58.5)
30/1
6g Real Saga x Elmira (Timber Country (USA))
10
11.7
14/1
T: C W Prow
R: Tessa Townsend (55)
14/1
6g Uncle Mo (USA) x Pearl Ardane (Danehill (USA))
11
11.9
16/1
T: Bryan Dixon
R: M Milford (59.5)
16/1
10g Stratum x Dearness (Snippets )
12
13.1
Reconis (10)
13/8F
T: M A Oates
R: L Dillon (59)
13/8F
4m Red Dazzler x Paconis (Snippets )