Breednet Results

MOE - Tuesday, May 21

Race 1 - Win Network Mdn Plate (1114m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:07.92 (35.89)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: Anthony Freedman
R: Jamie Kah (58)
5/1
2c Rubick x Manapouri (NZ) (Volksraad (GB))
Winning siblings: Great Personality, Lothbrok,
2
3.5
12/1
T: Ms C Alderson
R: J Mott (58)
12/1
3
4.3
9/4
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
9/4
2c Dissident x Celtic Sea (Fastnet Rock )
4
4.7
5/4F
T: M G Price
R: M J Dee (56)
5/4F
2f Bel Esprit x Where's Paradise (Exceed And Excel )
5
5.7
16/1
T: M D Moroney
R: Jye McNeil (58)
16/1
2g Zoffany (IRE) x Punch On (Tiger Hill (IRE))
6
8.2
7/1
T: C Maher and D Eustace
R: John Allen (58)
7/1
2c Kuroshio x Aultone (Canny Lad )
7
8.7
Cubic (3)
30/1
T: Joseph Waldron
R: Ethan Brown (58)
30/1
2c Rubick x Tififi (Stratum )
8
20.7
40/1
T: P L Caboche
R: M Carson (58)
40/1
2g Legion x Bring Them On (More Than Ready (USA))
9
34.7
25/1
T: J P Salanitri
R: Jacob Rule (58)
25/1
2g Eurozone x Winged Medusa (Fusaichi Pegasus (USA))
Race 2 - Winning Edge Mdn Plate (1214m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:15.23 (36.54)
Prizemoney: $35,000
1
Pinyin (10)
13/8F
T: J T Conlan
R: M J Dee (56.5)
13/8F
3f Wanted x Wai Lin (Scenic (IRE))
2
0.3
Cassius (12)
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (56)
7/2
2c Sebring x Divine Choice (Rock Of Gibraltar (IRE))
3
1.6
3/1
T: M C Kent
R: Ethan Brown (58.5)
3/1
3g Niagara x Windsorclass (NZ) (Masterclass (USA))
4
2.0
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jye McNeil (56)
15/2
2g Equiano (FR) x Pet Monster (Starcraft (NZ))
5
6.3
100/1
T: Len Ablett
R: Thomas Stockdale (56.5)
100/1
8g Volitant x Spiritofglory (Switch In Time (IRE))
6
6.8
150/1
T: Len Ablett
R: B Werner (58.5)
150/1
5g Volitant x Spiritofglory (Switch In Time (IRE))
7
7.3
60/1
T: Ms J Duncan
R: Teodore Nugent (58.5)
60/1
5g Host (CHI) x Fairbairn Lady (Desert King (IRE))
8
8.0
150/1
T: Cameron Templeton
R: B Higgins (56.5)
150/1
4m Bullet Train (GB) x Dancer (Secret Savings (USA))
9
8.8
5/1
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (58.5)
5/1
3g Magnus x Zipstream (Distant Music (USA))
10
9.8
100/1
T: A H Parker
R: Zac Spain (58.5)
100/1
3g Helmet x Picked In Faith (God's Own )
11
13.3
80/1
T: Ms M Murray
R: Ms G Cartwright (56.5)
80/1
5m Sharkbite x Flirtatious Toy (Toy Pindarri (NZ))
12
13.6
150/1
T: M Farrugia
R: J Noonan (58.5)
150/1
5g Enterprize Man x Sky Glow (Forest Glow (USA))
Race 3 - Moe Optical Mdn Plate (1623m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:43.87 (36.93)
Prizemoney: $35,000
1
10/9F
T: G F Wheeler
R: J Noonan (58.5)
10/9F
3g Denman x Sister Earth (IRE) (Galileo (IRE))
Winning siblings: Parallax, Star Major,
2
0.4
12/1
T: C Maher and D Eustace
R: John Allen (56.5)
12/1
3f Domesday x Graskop (Manton )
3
0.9
30/1
T: C Maher and D Eustace
R: Jye McNeil (58.5)
30/1
3g Ekraar (USA) x She's Remarkable (NZ) (Pentire (GB))
4
1.1
Realism (11)
5/1
T: E Jusufovic
R: Liam Riordan (56.5)
5/1
3f Al Maher x Classic Approach (New Approach (IRE))
5
1.6
11/2
T: J Leek Jnr
R: Clayton Douglas (56.5)
11/2
3f Lucas Cranach (GER) x Mylelu (El Qahira (NZ))
6
3.1
4/1
T: Jamie Edwards
R: Dylan Dunn (58.5)
4/1
3g Snitzel x Miss Zenella (NZ) (Zabeel (NZ))
7
5.1
150/1
T: Cameron Templeton
R: Jacob Rule (56.5)
150/1
4m Dash For Cash x Elite Girl (Success Express (USA))
8
7.1
30/1
T: Matthew Brown
R: Thomas Stockdale (56.5)
30/1
9
7.8
25/1
T: K M Keys
R: Mikaela Claridge (55.5)
25/1
10
8.0
50/1
T: Ms U Clarke
R: Chelsea Hall (58.5)
50/1
3g Fighting Sun x Equal Rights (Statue Of Liberty (USA))
11
8.2
150/1
T: A H Parker
R: Zac Spain (56.5)
150/1
4m Turffontein x Najaad (Rubiton )
Race 4 - Mt Baw Baw Alpine Resort Mdn (2081m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 2:13.25 (37.77)
Prizemoney: $35,000
1
2/9F
T: K M Keys
R: Jye McNeil (58.5)
2/9F
3g Fighting Sun x Pure Ivy (NZ) (More Than Ready (USA))
2
1.8
4/1
T: Ms C Alderson
R: Clayton Douglas (56.5)
4/1
3f Fiorente (IRE) x Ballybelle (Beautiful Crown (USA))
3
2.3
20/1
T: A E Cooper
R: B Higgins (56.5)
20/1
4m Reward For Effort x Hold The Lion (Lion Cavern (USA))
4
6.2
100/1
T: Stephen Field
R: J Benbow (56.5)
100/1
3f Burgundy (NZ) x Head Girl (Encosta De Lago )
5
6.3
20/1
T: A Rosolini
R: J Maskiell (58.5)
20/1
4g Medaglia D'Oro (USA) x Tully Thunder (Thunder Gulch (USA))
6
8.1
100/1
T: R Cluning
R: Ms N Beriman (56.5)
100/1
4m All American x Flying Hope (Flying Spur )
7
12.1
80/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (58.5)
80/1
3c Curata Storm x Bree (Viscount )
8
14.3
100/1
T: Simone Walker
R: Thomas Stockdale (54.5)
100/1
6m Denman x Princess Bayley (Fusaichi Pegasus (USA))
9
14.5
50/1
T: Brett Scott
R: Liam Riordan (58.5)
50/1
4g Cape Blanco (IRE) x Little Tee (NZ) (Volksraad (GB))
10
14.8
60/1
T: R E Laing
R: Michael Poy (56.5)
60/1
3f Polanski x Maquina (Archway (IRE))
11
21.8
150/1
T: M E Templeton
R: Ms G Cartwright (56.5)
150/1
3f Eavesdropper (USA) x Space Gala (Galileo (IRE))
Race 5 - Blackshaw Racing (Bm58) (1214m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:14.45 (37.38)
Prizemoney: $35,000
1
Ajuda (12)
4/1
T: Mitchell Freedman
R: Lucinda Doodt (57)
4/1
5m Astronomer Royal (USA) x Lady Lisbon (Favorite Trick (USA))
Winning siblings: Pereira, Star Of Lisbon,
2
0.8
15/1
T: G B Andrews
R: Jessica Eaton (59)
15/1
5g O'Reilly (NZ) x Tristachine (NZ) (Sir Tristram (IRE))
3
3.1
20/1
T: Michael Trotter
R: Fred W Kersley (59.5)
20/1
4g Host (CHI) x Darsawye (Eagle Eyed (USA))
4
4.2
13/4F
T: M C Kent
R: Ethan Brown (60)
13/4F
5
4.4
11/1
T: Paul Worthington
R: Teodore Nugent (61)
11/1
6
6.2
6/1
T: Matthew Brown
R: Mikaela Claridge (56)
6/1
4m So You Think (NZ) x White Mouse (French Deputy (USA))
7
6.9
11/1
T: Luke Oliver
R: Alana Kelly (57.5)
11/1
7m Bianconi (USA) x Orbi Tilla (Umatilla (NZ))
8
7.2
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (58)
9/2
9
9.0
100/1
T: Ms S Trolove
R: Trent Germaine (57.5)
100/1
6g Hard Spun (USA) x Volkiss (NZ) (Volksraad (GB))
10
10.0
30/1
T: S P Nichols
R: Lachlan King (59.5)
30/1
4m Squamosa x Faying (NZ) (Volksraad (GB))
11
17.0
15/1
T: T Busuttin and N Young
R: Thomas Stockdale (58.5)
15/1
4g Snitzel x Fuhrnatic (Langfuhr (CAN))
12
19.2
15/1
T: Mark Sues
R: Michael Poy (60)
15/1
4g Savabeel x Splits (NZ) (O'Reilly (NZ))
Race 6 - Hip Pocket Latrobe Valley-Bm58 (2439m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 2:40.43 (37.11)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (58)
7/2
4m All American x Trina (Elvstroem )
Winning siblings: Usena,
2
1.0
8/1
T: Sally Wynne
R: Ms S Wynne (56)
8/1
5g Danerich x Umaetel (Umatilla (NZ))
3
2.5
15/2
T: N J Harnett
R: Jessica Eaton (55.5)
15/2
8g King's Chapel x Solo Star (NZ) (Random Chance (NZ))
4
3.2
100/1
T: C F Butcher
R: Jacob Rule (57.5)
100/1
4g Anacheeva x Julinsky (Kempinsky )
5
5.0
11/4F
T: Amy and Ash Yargi
R: J Mott (62.5)
11/4F
5g Tavistock (NZ) x Danger Point (Danehill (USA))
6
5.5
40/1
T: C G Murray
R: Ms G Cartwright (58.5)
40/1
6g Stormhill x Joyance (Jugah (USA))
7
6.5
11/1
T: David and Coral Feek
R: Patrick Moloney (57.5)
11/1
5g Zoffany (IRE) x Lake Alexandrina (Bluebird (USA))
8
6.8
11/4
T: R K Challis
R: Lucinda Doodt (60.5)
11/4
6m Road To Rock x Boynton (Bahamian Bounty (GB))
9
6.9
10/1
T: Ms A Bennett
R: Teodore Nugent (60.5)
10/1
10
26.9
50/1
T: Cameron Templeton
R: B Higgins (57.5)
50/1
Race 7 - Latrobe Valley Express (Bm64) (1114m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:08.18 (35.63)
Prizemoney: $35,000
1
4/1
T: T Busuttin and N Young
R: Jamie Kah (59)
4/1
3g Snitzel x Covertly (Metal Storm (FR))
2
0.5
Elam (5)
8/1
T: M Farrugia
R: Ms K Walters (60)
8/1
5g Moshe x Pariza (Woodman (USA))
3
1.8
11/2
T: Ms U Clarke
R: Patrick Moloney (58)
11/2
3f Starspangledbanner x Belalaya (Bel Esprit )
4
2.2
11/4F
T: I R Jones
R: J Maskiell (59.5)
11/4F
3c Dr Doute's x She's Tempting (Keep The Faith )
5
3.0
15/4
T: D R Brideoake
R: Ms N Beriman (61)
15/4
3g Shamus Award x Elumino (El Moxie (USA))
6
3.2
8/1
T: J and C Meagher
R: J Noonan (60)
8/1
3g I Am Invincible x Dashitude (Dash For Cash )
7
4.4
16/1
T: Ms S Trolove
R: Thomas Stockdale (60.5)
16/1
4g Hinchinbrook x New Edition (USA) (Stormy Atlantic (USA))
8
5.2
100/1
T: Simone Walker
R: Harry Grace (57.5)
100/1
8g Falkirk (NZ) x Star (Danehill (USA))
9
7.4
11/1
T: G A Osborne
R: Alana Kelly (57.5)
11/1
4m Duporth x Maktima (Rock Of Gibraltar (IRE))
Race 8 - Moe Cup 2019-'1927' Live-Bm58 (1623m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:43.20 (36.40)
Prizemoney: $35,000
1
11/8F
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (60)
11/8F
5m Darci Brahma (NZ) x Queen To Be (King's Theatre (IRE))
Winning siblings: Executive Power, Sarteagwen, Ten Flames,
2
2.3
7/4
T: Patrick Keane
R: D Oliver (61)
7/4
3f Reset x Inscrutable (Encosta De Lago )
3
2.5
12/1
T: Aaron Laing
R: J Maskiell (59.5)
12/1
5m Manhattan Rain x Vivid Vixen (NZ) (Ekraar (USA))
4
3.9
14/1
T: F G Finnegan
R: Jessica Eaton (58.5)
14/1
5m Pentire (GB) x Scattercat (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
5
4.2
11/1
T: Luke Oliver
R: B Rawiller (60)
11/1
6m Rothesay x Paris Return (USA) (Cozzene (USA))
6
4.7
20/1
T: P E Kramer
R: B Werner (60.5)
20/1
3f Wanted x Princess Pindi (Toy Pindarri (NZ))
7
4.8
Zaxti (13)
50/1
T: Damien Hunter
R: Alana Kelly (57)
50/1
5m Spartacus (IRE) x Acrux (Galileo (IRE))
8
7.1
60/1
T: J P Salanitri
R: Jacob Rule (60)
60/1
5m Pentire (GB) x Sand Skipper (USA) (Sligo Bay (IRE))
9
9.8
100/1
T: Ms D Clover
R: Teodore Nugent (55.5)
100/1
8m Excites x Medicean (Vettori (IRE))
10
9.9
40/1
T: G A Osborne
R: J Bowditch (59.5)
40/1
4m Show A Heart x Country Dane (NZ) (Danehill Dancer (IRE))
11
11.2
12/1
T: Ms M Lawson
R: John Allen (60)
12/1
4m Americain (USA) x Windarra Place (Hemingway (IRE))
12
13.4
40/1
T: B R Fox
R: Nathan Punch (59.5)
40/1
6m Bianconi (USA) x Shelta (Galileo (IRE))