Breednet Results

MOONEE VALLEY - Saturday, March 29

Race 1 - Friends Of Epworth Hcp (1000m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 0:59.78 (35.48)
Prizemoney: $80,000
1
6/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (57.5)
6/1
Winning siblings: She Will Rise, She's Got Speed, Zephora,
2
0.2
10/9F
T: R W Smerdon
R: M Zahra (56)
10/9F
2f Lonhro x Amarazetti (Commands )
3
0.3
80/1
T: K M Keys
R: L Currie (58)
80/1
2c Written Tycoon x Hotnuff (Spartacus )
4
0.5
Inkulu (4)
14/1
T: Anthony Freedman
R: D Moor (58)
14/1
2c Denman x Greeting (Canny Lad )
5
1.3
12/1
T: L J Corstens
R: Damian Lane (58)
12/1
2c Choisir x Beam (Scenic )
6
4.6
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Gauci (59)
5/1
2g Choisir x Aurum Valley (Made Of Gold )
7
4.9
25/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (58)
25/1
2g Bel Esprit x Flying Ruby (Rubiton )
8
6.2
7/1
T: M G Price
R: B Rawiller (56)
7/1
9
12.7
30/1
T: Timothy Grace
R: Chris Symons (56)
30/1
2f Danerich x Warn Brandow (King Of Prussia )
Race 2 - Health Science Consultants Hcp (1000m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 0:58.88 (35.04)
Prizemoney: $80,000
1
7/1
T: D K Weir
R: H Coffey (52)
7/1
5m Gonski x Siwa (Green Desert )
2
0.2
5/4F
T: A J Vasil
R: Patrick Moloney (56)
5/4F
4m Shamardal x Mystic Elle (Encosta De Lago )
3
1.8
14/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (54)
14/1
4m Magnus x Call Me Pretty (Peaks And Valleys )
4
2.4
3/1
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (54)
3/1
4m Dash For Cash x Storm Tossed (Rory's Jester )
5
3.7
6/1
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (54.5)
6/1
6
3.8
Legcut (8)
12/1
T: John McArdle
R: Katelyn Mallyon (52)
12/1
4m Danerich x Pentiara (Pentire )
7
6.1
30/1
T: Emma Steel
R: J Duffy (54)
30/1
4m Dylan Thomas x La Rumba (Centaine )
Race 3 - Medownick Laser Clinic (Bm90) (2500m)
Class: Benchmark 90 Track: Dead(4) Time: 2:40.20 (35.14)
Prizemoney: $100,000
1
1/5F
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
1/5F
4g Authorized x Miss Hepburn (Gone West )
2
5.0
25/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (57)
25/1
6g Arch x Quickfire (Dubai Millennium )
3
5.2
40/1
T: R W Smerdon
R: M Zahra (58)
40/1
5g Darci Brahma x Southern Sunset (Polish Precedent )
4
6.5
8/1
T: P G Carey
R: Chris Symons (57)
8/1
7g Savabeel x Shafty Lady (Last Tycoon )
5
12.5
10/1
T: M G Price
R: Patrick Moloney (58)
10/1
5m Anabaa x Silky Gold (General Nediym )
6
12.7
100/1
T: Patrick Payne
R: Ms Michelle Payne (54.5)
100/1
7
15.0
100/1
T: Patrick Payne
R: Jordan Childs (52.5)
100/1
8g Song Of Tara x Deep Time (Kinjite )
8
19.5
100/1
T: P G Carey
R: Aaron Mitchell (52.5)
100/1
5g Exceed And Excel x Tatham (Kahyasi )
Race 4 - Epworth Medical Imaging (Bm78) (1000m)
Class: Benchmark 78 Track: Dead(4) Time: 0:59.08 (35.47)
Prizemoney: $80,000
1
6/1
T: M C Kent
R: B Rawiller (56)
6/1
Winning siblings: Alice Island, Chica Bonita, Ladretto,
2
0.1
13/4
T: B F Cavanough
R: J Duffy (57)
13/4
3g Danerich x Formline (Keltrice )
3
0.5
3/1F
T: R W Smerdon
R: M Zahra (55.5)
3/1F
3g O'Reilly x Shanzero (Danzero )
4
1.1
Moparee (12)
5/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (52)
5/1
3f Magnus x Mrs Bradbury (Keltrice )
5
1.3
9/1
T: R T Cleaver
R: Patrick Moloney (53)
9/1
3g Kaphero x Chartilla (King Charlemagne )
6
1.5
12/1
T: B F Cavanough
R: L Currie (57.5)
12/1
3f Shaft x Here Kitty (Dehere )
7
1.9
12/1
T: Craig Carmody
R: James P Innes (57)
12/1
3f Zizou x Quipster (Snippets )
8
4.9
30/1
T: K T Bourke
R: Ms Michelle Payne (54.5)
30/1
3g Keep The Faith x Ilgatto (Catbird )
9
5.3
16/1
T: D A Hayes
R: S Baster (55)
16/1
10
5.8
20/1
T: John McArdle
R: Ms K Nisbet (51.5)
20/1
3g Danerich x Joontoo Gemini (Deputy Governor )
Race 5 - Pantry Packer Hcp (1523m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:35.10 (35.30)
Prizemoney: $80,000
1
3/1
T: D K Weir
R: H Coffey (54)
3/1
Winning siblings: Manhattan Arch, Rising Archie,
2
0.8
9/4F
T: Jason Warren
R: D W Stackhouse (54)
9/4F
4m Dubleo x Sunset Express (Success Express )
3
1.3
Hazard (2)
7/2
T: Anthony Freedman
R: Josh Cartwright (56.5)
7/2
4m Flying Spur x Dawn Attack (Fantastic Light )
4
4.1
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57)
20/1
5m Desert Sun x Lateral Thought (Lord Ballina )
5
4.9
15/4
T: A L Browell
R: B Rawiller (58)
15/4
6
5.2
25/1
T: M C Kent
R: L Nolen (60)
25/1
7
10.0
30/1
T: D T O'Brien
R: J Winks (54)
30/1
4m Red Ransom x Bella Inez (Beautiful Crown )
8
16.0
150/1
T: R E Laing
R: L J Whelan (51)
150/1
6m Azevedo x Southbeach (Zedrich )
9
17.3
200/1
T: Jim Cerchi Jnr
R: Katelyn Mallyon (52)
200/1
7m Commands x Little Madame (Octagonal )
Race 6 - Silver Thomas Hanley Hcp (1600m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:37.12 (35.78)
Prizemoney: $100,000
1
Le Roi (5)
9/1
T: Tony McEvoy
R: L Nolen (57.5)
9/1
5h Areion x Limaga (Lagunas )
2
1.8
30/1
T: D A Hayes
R: D Moor (59)
30/1
5g Dansili x Indication (Sadler's Wells )
3
1.0
7/2
T: D and S Brunton
R: Josh Cartwright (58)
7/2
2016 MM Tasmanian Yearling Sale
$30,000
Vendor: J & L McGrath Franklin Tas
Buyer: Matt Brown
4
2.9
30/1
T: D K Weir
R: Ms Michelle Payne (54)
30/1
7g Reset x Shiny Mai (Keltrice )
5
3.9
12/1
T: Saab Hasan
R: Patrick Moloney (57)
12/1
4g Reset x Teneales Pearl (Redoute's Choice )
6
4.1
7/4F
T: L J Corstens
R: Katelyn Mallyon (53)
7/4F
4g High Chaparral x Successfilly (Success Express )
7
4.5
Moudre (4)
20/1
T: C Maher
R: S W Arnold (58)
20/1
8g Blevic x Tolkaami (Raami )
8
4.9
20/1
T: B and S Wilde
R: H Coffey (52)
20/1
6g Bianconi x Sagacity (Carry A Smile )
9
6.2
7/1
T: D A Hayes
R: S Baster (56)
7/1
10
7.5
11/1
T: Wez Hunter
R: Chris Symons (55.5)
11/1
4g God's Own x Bellonic (Redding )
11
8.0
16/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (55)
16/1
7g High Chaparral x Casual Chick (Casual Lies )
12
8.2
100/1
T: D Brideoake and D Feek
R: D W Stackhouse (54.5)
100/1
8g Pins x Venetian Court (Pompeii Court )
Race 7 - Kane Constructions Hcp (2040m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 2:07.11 (37.54)
Prizemoney: $80,000
1
10/1
T: P G Moody
R: Patrick Moloney (53)
10/1
3g Street Hero x Quiet Name (Danehill )
2
2.5
12/1
T: G Eurell
R: Katelyn Mallyon (52)
12/1
3c Reset x Februarytwelve (Snippets )
3
1.8
30/1
T: Murray Johnson
R: C J Parish (54)
30/1
3g Postponed x Lady Mulroy (Encosta De Lago )
4
5.1
Zedeel (10)
4/1
T: N A Blackiston
R: Chris Symons (54)
4/1
3g Zed x Sanuk (Deputy Governor )
5
6.4
20/1
T: S J Webb
R: Jordan Childs (52)
20/1
3g Encosta De Lago x Danevade (Danehill )
6
6.8
11/1
T: D A Hayes
R: Ms K Nisbet (55)
11/1
7
8.1
15/1
T: Matthew Dale
R: S Baster (55)
15/1
8
8.9
Bardem (3)
11/4F
T: P G Moody
R: L Nolen (55.5)
11/4F
9
9.7
9/2
T: Anthony Freedman
R: D Moor (54)
9/2
3c Street Sense x Retrace (Marscay )
10
11.5
11/1
T: R D Griffiths
R: L Currie (54)
11/1
3g Kaphero x Wiora Terricks (Umatilla )
11
15.8
15/1
T: P Stokes
R: H Coffey (54.5)
15/1
3g Oratorio x Nic's Sister (Scenic )
Race 8 - Device Technologies Aust-Bm90 (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Dead(4) Time: 1:11.93 (36.22)
Prizemoney: $80,000
1
Soros (12)
7/1
T: P G Moody
R: L Nolen (56)
7/1
5g Lonhro x Bonanova (Star Way )
2
0.5
8/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (56)
8/1
3
0.7
Solsay (2)
7/4F
T: M C Kent
R: L J Whelan (56.5)
7/4F
6g Mosayter x Fimdal (Fimiston )
4
1.1
Ventic (6)
10/1
T: Byron Cozamanis
R: Patrick Moloney (56.5)
10/1
5g Blevic x Blue Venture (Gallo Di Ferro )
5
1.9
10/1
T: Shea Eden
R: V Duric (56.5)
10/1
6g Bianconi x Adulate (Flying Spur )
6
2.0
12/1
T: Patrick Payne
R: Ms Michelle Payne (57.5)
12/1
7g Bel Esprit x Largo (Encosta De Lago )
7
2.2
20/1
T: Ms S Ferchie
R: Chris Symons (60)
20/1
5g Lord Jim x Kalahanna (Jeune )
8
2.6
11/2
T: Will Clarken
R: Jordan Childs (56)
11/2
7g Red Ransom x Tahni Girl (Redoute's Choice )
9
3.4
40/1
T: R D Griffiths
R: Josh Cartwright (55.5)
40/1
8g Bel Esprit x Gogo Doll (Kala Dancer )
10
3.5
12/1
T: M M Laurie
R: S W Arnold (58.5)
12/1
7g Rubiton x Early Bird (Karaman )
11
3.9
Sabres (13)
60/1
T: G A Daffy
R: D Moor (55)
60/1
12
4.3
30/1
T: G A Daffy
R: C A Robertson (56)
30/1
5g Lago Delight x Tara's Range (Polish Laughter )