Breednet Results

MOONEE VALLEY - Thursday, March 24

Race 1 - Adapt Australia (Bm78) (1500m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:29.59 (35.82)
Prizemoney: $50,000
1
13/4
T: D K Weir
R: J Bowman (56)
13/4
4h Makfi x Marika (Marju )
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
9/2
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (56.5)
9/2
4h Shamardal x Amelia's Dream (Redoute's Choice )
3
1.8
13/2
T: Tony McEvoy
R: D Dunn (57)
13/2
4m Redoute's Choice x De Lago Mist (Encosta De Lago )
4
2.2
16/1
T: D T O'Brien
R: Dylan Dunn (59)
16/1
5
3.5
5/2F
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (55)
5/2F
4m Redoute's Choice x Eskimo Queen (Shinko King )
6
4.0
25/1
T: Brett Scott
R: Thomas Sadler (57)
25/1
6g Host x Coronationprincess (Strategic )
7
10.0
Abohar (4)
8/1
T: B J McCarthy
R: Regan Bayliss (56)
8/1
4m Magnus x Rubyraja (Devaraja )
8
12.2
12/1
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (60.5)
12/1
5g Sir Percy x La Peinture (Peintre Celebre )
9
15.5
Prepee (9)
14/1
T: Neil Pfeiffer
R: C J Parish (56)
14/1
4m Domesday x Fabergine (Beautiful Crown )
Race 2 - Jeep Middle Dist. Final (Bm78) (2040m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:06.05 (35.28)
Prizemoney: $80,000
1
4/1
T: D T O'Brien
R: G Boss (57)
4/1
4g Speed 'n' Power x Zedoble (Zeditave )
Winning siblings: It'sourtime, The Whistler,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.0
3/1F
T: D K Weir
R: M Zahra (55.5)
3/1F
6g Rock Hard Ten x Tinaca (Manila )
3
5.3
5/1
T: L And T Corstens
R: D Dunn (59.5)
5/1
5g Not A Single Doubt x Exo (Hennessy )
4
5.4
11/1
T: Jerome Hunter
R: D Oliver (57)
11/1
4g Bianconi x Fire Vain (Tuscanos )
5
6.4
Scelto (2)
20/1
T: R E Laing
R: Regan Bayliss (59.5)
20/1
7g Pentire x Our Discretion (Twig Moss )
6
6.6
25/1
T: S Fliedner
R: J Noonan (55)
25/1
4g Written Tycoon x Vatana (Maldini )
7
7.4
25/1
T: B J McCarthy
R: Dylan Dunn (59)
25/1
8g Commands x Miss Zambezi (Barathea )
8
7.9
8/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
8/1
4g Fastnet Rock x Bird Of Fire (Stravinsky )
9
8.1
9/1
T: Jamie Edwards
R: Jake Bayliss (52)
9/1
4g Econsul x Catakate (Catbird )
10
9.6
13/2
T: C J Waller
R: Craig Williams (55)
13/2
4g O'Reilly x Heads Or Tales (Tale Of The Cat )
11
13.3
30/1
T: R D Griffiths
R: H Coffey (55)
30/1
5g Reaan x Taleer (Seattle Dancer )
12
13.8
150/1
T: G C Strang
R: J Benbow (55)
150/1
5g Stockade x Ariose Belle (Singspiel )
Race 3 - Ascend Trophies Premium Plate (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.93 (34.48)
Prizemoney: $100,000
1
5/2F
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
5/2F
3g Star Witness x What An Impact (More Than Ready )
Winning siblings: What A Legend,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
112019 MM Gold Coast Yearling Sale
$150,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Mystery Downs
2
0.8
5/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (57)
5/2
3g New Approach x Swishes (Danehill )
3
3.1
11/4
T: D Hayes And T Dabernig
R: Damian Lane (59.5)
11/4
3g Bel Esprit x Moorea (Zabeel )
4
4.0
16/1
T: S Gandy
R: C Newitt (57)
16/1
3g Wordsmith x Annie's Gee Gee (Atlantis Prince )
5
4.4
10/1
T: M, W And J Hawkes
R: B Shinn (57)
10/1
6
7.1
9/1
T: Ms L Tolson And Ms L Proctor
R: M J Walker (58.5)
9/1
3c Star Witness x Sprung (Grand Slam )
7
7.6
40/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57)
40/1
3g Magnus x Northpoint (Dehere )
8
7.7
40/1
T: R E Laing
R: M Zahra (57)
40/1
3c Street Sense x Princess Pedrille (Desert Prince )
Race 4 - Art Series Htl Alexandra Stks (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.36 (36.37)
Prizemoney: $150,000
1
7/2F
T: D R Brideoake
R: J Bowman (55)
7/2F
3f Commands x Pantenny (Canny Lad )
This nick: 44 runners; 34 winners; 6 SW. Details
2
2.5
4/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (55)
4/1
3f Stryker x Bold Moment (Fasliyev )
3
3.0
7/1
T: Ms G Waterhouse
R: M J Walker (55)
7/1
3f Snitzel x Redeeming Lass (Red Ransom )
4
4.7
15/4
T: M Beer And M Hinton
R: Craig Williams (56)
15/4
3f Real Saga x Mossvana (Mossman )
5
4.9
20/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: Damian Lane (55)
20/1
3f Nicconi x Galway Lass (Rhythm )
6
5.1
40/1
T: P T Hyland
R: D Moor (55)
40/1
3f Pins x Pedante (Danehill )
7
5.3
14/1
T: M D Moroney
R: J Noonan (55)
14/1
8
5.8
15/1
T: J D Sadler
R: D Oliver (55)
15/1
3f Bernardini x Miaow (Storm Cat )
9
7.8
15/2
T: S J Richards
R: S R King (55)
15/2
3f Sebring x Tantalized (Octagonal )
10
8.0
20/1
T: R W Smerdon
R: M Zahra (56.5)
20/1
3f Stravinsky x Clarissa (Zabeel )
11
13.0
60/1
T: R W Smerdon
R: D Dunn (55)
60/1
3f Medaglia D'Oro x Merlene (Danehill )
12
18.0
Giddyup (11)
16/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: L Currie (55)
16/1
3f Churchill Downs x Subashi (Elusive City )
Race 5 - Jeep 55 Second Challenge Ht 16 (955m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:54.92 (33.99)
Prizemoney: $100,000
1
11/2
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (55)
11/2
4g Hard Spun x Rada (Royal Academy )
Winning siblings: El Rada, Grand Crown, Power Trip,
This nick: 10 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
1.3
10/1
T: S Gandy
R: C Newitt (56.5)
10/1
4g Wordsmith x Josies Double (West Quest )
3
1.4
15/8F
T: D Hayes And T Dabernig
R: Nicholas Hall (57.5)
15/8F
4m Holy Roman Emperor x Laventour (Metal Storm )
4
2.1
Grane (3)
4/1
T: R D Griffiths
R: Jake Bayliss (54)
4/1
6g Purrealist x Set Point (Be My Guest )
5
2.4
11/2
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (55)
11/2
6
2.6
8/1
T: Matthew Dale
R: D Oliver (59)
8/1
7
4.1
100/1
T: Neil Pfeiffer
R: C J Parish (55)
100/1
7m Elvstroem x Februarytwelve (Snippets )
8
4.6
30/1
T: P G Carey
R: Patrick Moloney (55)
30/1
6g General Nediym x Cutting (Snippets )
9
4.7
30/1
T: D Binaisse
R: G Boss (55)
30/1
9g Falvelon x Furla (Spartacus )
10
5.7
20/1
T: P A Sweeney
R: Regan Bayliss (54)
20/1
5m Bon Hoffa x Nelanjie (Prego )
Race 6 - Mitchelton Wines William Reid (1200m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.85 (34.67)
Prizemoney: $500,000
1
11/1
T: P G Moody
R: B Rawiller (58.5)
11/1
6g Exceed And Excel x Razor Blade (Blazing Sword )
This nick: 3 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
0.1
Holler (10)
7/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56)
7/2
3c Commands x Shouts (Strategic )
3
0.2
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
9/2
3g Choisir x Haiku (Encosta De Lago )
4
0.9
20/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: M J Walker (58.5)
20/1
5
1.4
16/1
T: R D Griffiths
R: C Newitt (58.5)
16/1
5g Street Boss x Soorena (Encosta De Lago )
6
2.4
20/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: Nicholas Hall (58.5)
20/1
5g Churchill Downs x Dark Review (Second Empire )
7
2.9
30/1
T: D K Weir
R: D Oliver (56.5)
30/1
8
3.0
20/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: Craig Williams (56.5)
20/1
5m Commands x Satnav (Canny Lad )
9
3.1
11/4F
T: D K Weir
R: G Boss (58.5)
11/4F
6g Husson x Talaq Dancer (Black Hawk )
10
4.9
60/1
T: R D Griffiths
R: S W Arnold (58.5)
60/1
7g Written Tycoon x Winning Team (Danehill Dancer )
11
8.1
30/1
T: M, W And J Hawkes
R: D Dunn (56)
30/1
3c Exceed And Excel x River Dove (Hurricane Sky )
12
9.1
13/2
T: P G Moody
R: Damian Lane (56)
13/2
3c Exceed And Excel x Royal Glow (King's Best )
Race 7 - William Hill Sunline Stakes (1600m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.06 (35.16)
Prizemoney: $200,000
1
15/2
T: D T O'Brien
R: J B McDonald (57)
15/2
This nick: 7 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2.8
9/2
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (57)
9/2
6m Haafhd x All Glory (Alzao )
3
3.6
11/1
T: P G Moody
R: L Currie (57)
11/1
5m Dylan Thomas x Light Up The World (Rory's Jester )
4
3.6
Fenway (1)
13/8F
T: Lee And Shannon Hope
R: B Shinn (57)
13/8F
4m High Chaparral x Deedra (Zabeel )
5
4.6
13/2
T: D K Weir
R: H Coffey (57)
13/2
4m Al Maher x Nena Candida (Canny Lad )
6
4.7
30/1
T: M C Kent
R: Nicholas Hall (57)
30/1
5m Teofilo x Mermaid Island (Mujadil )
7
6.4
Wawail (3)
6/1
T: D Hayes And T Dabernig
R: D Oliver (57)
6/1
4m Lonhro x El Daana (Redoute's Choice )
8
6.6
Choose (5)
25/1
T: Lee And Shannon Hope
R: C Newitt (57)
25/1
5m Starcraft x Choices Are (Redoute's Choice )
9
7.1
25/1
T: P G Moody
R: L Nolen (57)
25/1
5m Mutawaajid x Ajaweed (Hennessy )
10
7.6
40/1
T: P G Moody
R: D W Stackhouse (57)
40/1
5m Host x Rambling River (Rubiton )
11
10.4
40/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (57)
40/1
12
30.4
Japhils (11)
30/1
T: J D Sadler
R: S Baster (57)
30/1
4m Choisir x Livonia (Polish Precedent )
Race 8 - City Jeep (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:10.72 (35.33)
Prizemoney: $50,000
1
5/2F
T: L And T Corstens
R: D Oliver (58.5)
5/2F
5g Amalfi x I'm Alice (Flying Spur )
Winning siblings: Fleur De Baie,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Nullei (7)
11/1
T: M A Kavanagh
R: Craig Williams (58.5)
11/1
5g Niello x Nothin' Leica Win (Nothin' Leica Dane )
3
2.2
9/2
T: D Hayes And T Dabernig
R: M J Walker (58)
9/2
4g Bachelor Duke x Galejade (Rory's Jester )
4
2.3
12/1
T: Matthew Brown
R: Ms J Payne (53)
12/1
3g Magnus x Rock Me Sweet (Fastnet Rock )
5
2.4
11/2
T: Ms L Tolson And Ms L Proctor
R: Damian Lane (58)
11/2
4g Shield x Miracle Miss (Danzero )
6
3.2
12/1
T: Shane Stockdale
R: L Nolen (57.5)
12/1
7
3.9
8/1
T: S V Brown
R: Jake Bayliss (59)
8/1
8
5.9
9/1
T: M Ellerton And S Zahra
R: Chris Symons (57.5)
9/1
9
8.4
12/1
T: Ms D Smith
R: J Noonan (57)
12/1
5m Churchill Downs x Lominata (Esperero )
10
10.4
20/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (59.5)
20/1
11
10.8
30/1
T: B J McCarthy
R: Dylan Dunn (57.5)
30/1
6g Artie Schiller x Lieffy (Success Express )