Breednet Results

MOONEE VALLEY - Friday, October 6

Race 1 - Simpson Construction Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.35 (36.28)
Prizemoney: $27,000
1
15/8F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
15/8F
3c Choisir x Borderline (Royal Academy (USA))
Winning siblings: She's Miss Devine,
This nick: 46 runners; 33 winners; 3 SW. Details
2
0.1
Seized (7)
2/1
T: Symon Wilde
R: B Melham (58)
2/1
3g Wanted x Princess Pulse (NZ) (King Of Kings (IRE))
3
3.1
11/1
T: S J Richards
R: Taylor Marshall (56)
11/1
3g Pierro x Carribean Sunset (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
4
4.8
10/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (58)
10/1
3g Pierro x Sean Baile Mor (Cape Cross (IRE))
5
5.1
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
6/1
3f Lonhro x Mountain Legacy (USA) (Mt. Livermore (USA))
6
5.2
50/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (56.5)
50/1
3c Needs Further x Satin Choice (Redoute's Choice )
7
5.4
11/1
T: J T Conlan
R: D Oliver (58)
11/1
3g Redoute's Choice x Harrow (Dehere (USA))
8
8.4
30/1
T: John McArdle
R: J Mott (58)
30/1
3g Guillotine (NZ) x Valdorado (NZ) (Danske (NZ))
Race 2 - Tsols Tips (Bm78) (2500m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:40.56 (37.53)
Prizemoney: $40,000
1
10/1
T: Jamie Edwards
R: Ben Thompson (53.5)
10/1
6m Encosta De Lago x Riva San (Any Given Sunday )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/4
T: D K Weir
R: Ben Allen (57)
15/4
112016 NZB South Island Yearling Sale
Vendor: White Robe Lodge
Buyer: Withdrawn
3
3.6
13/2
T: Richard Laming
R: D Dunn (60)
13/2
6g Pentire (GB) x Sky Trist (NZ) (Sir Tristram (IRE))
4
4.0
10/1
T: T and K O'Sullivan
R: N Callow (55.5)
10/1
7g Savoire Vivre (GB) x Gehenna (Ladoni (GB))
5
4.5
13/4
T: Shea Eden
R: Beau Mertens (56)
13/4
7g Thewayyouare (USA) x Artistry (USA) (Theatrical (IRE))
6
6.2
10/1
T: M G Price
R: D Oliver (55)
10/1
5m Street Cry (IRE) x Zarita (NZ) (Pentire (GB))
7
8.7
3/1F
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (57.5)
3/1F
8
15.7
20/1
T: M W Ryan
R: J Noonan (55)
20/1
7g Clangalang x Fontaniva (NZ) (Grosvenor (NZ))
Race 3 - 1print (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:38.35 (38.25)
Prizemoney: $35,000
1
100/1
T: Rachael Cunningham
R: Brandon Stockdale (55)
100/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Travis Doudle
R: Ms S Thornton (53.5)
8/1
4m Golden Snake (USA) x Gold Patriot (Made Of Gold (USA))
3
0.2
10/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (59.5)
10/1
4g Testa Rossa x Zacushla (NZ) (Zabeel (NZ))
4
0.4
5/2F
T: J D Sadler
R: N Callow (59.5)
5/2F
5h Medaglia D'Oro (USA) x Jolie's Shinju (JPN) (Jolie's Halo (USA))
5
0.8
12/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (57.5)
12/1
5g Gallant Guru x Pernote (NZ) (Personal Escort (USA))
6
2.8
9/2
T: J R Welsh
R: D Dunn (61.5)
9/2
5g Lonhro x Bashful Girl (Perugino (USA))
7
4.0
13/4
T: D K Weir
R: B Rawiller (59.5)
13/4
4g Bullbars x Amazing Spirit (NZ) (Montjeu (IRE))
8
6.3
12/1
T: Shawn Mathrick
R: Katelyn Mallyon (58.5)
12/1
9
10.5
60/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (59)
60/1
6g Snitzel x Blaze Em (Zabeel (NZ))
10
11.5
12/1
T: Nathan Hobson
R: Chelsea Hall (56)
12/1
7g Denon (USA) x Orcaella (Dolphin Street (FR))
Race 4 - Ascend Sales Trophies (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:59.50 (35.01)
Prizemoney: $35,000
1
10/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (59.5)
10/1
Winning siblings: Another Mccloud, Equally Wild,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: G A Osborne
R: Ben Thompson (58.5)
8/1
4g O'Reilly (NZ) x Kind Return (NZ) (Zabeel (NZ))
3
0.3
8/1
T: Russell Osborne
R: Ms G Cartwright (56)
8/1
5m Redente x Kaeduna (Johannesburg (USA))
4
0.8
5/4F
T: E Jusufovic
R: Ben Allen (56)
5/4F
4m Hinchinbrook x Capto (Octagonal (NZ))
5
2.5
11/1
T: K Hann
R: Zac Spain (59)
11/1
5m Nicconi x Valaana (Woodman (USA))
6
4.8
25/1
T: Gary Bridges
R: Katelyn Mallyon (60.5)
25/1
7g Stanford x Call Me Time (Seiger )
7
5.1
12/1
T: J A McLean
R: Brandon Stockdale (60.5)
12/1
5g Hard Spun (USA) x Look Hither (Palace Music (USA))
8
5.3
16/1
T: W P Cerchi
R: Ms S Thornton (61.5)
16/1
7g Ruwi (GB) x Forewarning (Magic Albert )
9
5.5
14/1
T: Archie Alexander
R: Melissa Julius (56)
14/1
6m Danerich x Wicked Weasel (Weasel Clause )
10
12.5
15/1
T: E W Ewert
R: S Baster (58.5)
15/1
5m Duporth x Zatano (King's Best (USA))
Race 5 - Ladbrokes 55 Second Chall-Bm78 (955m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 0:56.45 (35.04)
Prizemoney: $55,000
1
3/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (54)
3/1
4m Snitzel x Elusive Wonder (Elusive Quality (USA))
This nick: 14 runners; 11 winners; 4 SW. Details
2
0.8
3/1
T: P M Perry
R: Beau Mertens (56)
3/1
4m Uncle Mo (USA) x Royal Dance (Danehill Dancer (IRE))
112017 Inglis Australian Weanling Sales Select Session
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains
Buyer: Withdrawn
3
0.9
50/1
T: Q J Scott
R: Melissa Julius (59)
50/1
8g Za-Im (GB) x Glow Of Light (King Ivor )
4
1.8
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: S Baster (55)
15/2
3g Lonhro x Divine Choice (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
2.0
3/1F
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (58)
3/1F
5m Show A Heart x Cape Tycoon (Cape Cross (IRE))
6
2.3
25/1
T: W P Cerchi
R: L Nolen (56)
25/1
5m Mint Lane (USA) x Urakawa (Umatilla (NZ))
7
3.3
14/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (54.5)
14/1
5m Magnus x Belleluia (Bel Esprit )
8
3.6
Iconic (2)
25/1
T: G D Searle
R: Raquel Clark (58)
25/1
7g Bel Esprit x Danavia (Danehill (USA))
9
4.9
16/1
T: Bryan Maher
R: M Aitken (56)
16/1
7g Churchill Downs x Osati (IRE) (Octagonal (NZ))
10
5.9
25/1
T: S S Cunningham
R: R Beattie (58)
25/1
5m Gonski x Ballamara Lily (Octagonal (NZ))
Race 6 - Lf Sign Group (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:38.81 (35.06)
Prizemoney: $40,000
1
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (58)
11/2
4m Sebring x Dream 'n' Believe (Shamardal (USA))
This nick: 8 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.5
15/4F
T: Brent Stanley
R: J Winks (59)
15/4F
4h Sebring x Shantha's Girl (Redoute's Choice )
3
1.3
15/2
T: D K Weir
R: Ben Allen (59)
15/2
5h Raven's Pass (USA) x Ebadiyla (IRE) (Sadler's Wells (USA))
4
1.4
13/2
T: J F Moloney
R: Chelsea Hall (55)
13/2
5
2.2
25/1
T: Luke Oliver
R: M Aitken (55.5)
25/1
7m Magnus x Rich Ruby Red (Rubiton )
6
2.4
11/1
T: Jarrod Robinson
R: B Melham (58.5)
11/1
6g Dubleo (USA) x Curlew Queen (Kingston Rule (USA))
7
3.4
9/2
T: Will Clarken
R: D W Stackhouse (57.5)
9/2
7g Northern Meteor x Zeroza (Danzero )
8
3.6
15/1
T: D K Weir
R: Ben Thompson (59.5)
15/1
7g Savabeel x Demerara (NZ) (Danasinga )
9
5.1
16/1
T: M J Williams
R: D Dunn (58.5)
16/1
5g Lope De Vega (IRE) x Bellaafonte (Anabaa (USA))
10
10.6
Bezel (12)
7/1
T: David J Smith
R: B Rawiller (57.5)
7/1
4g Street Cry (IRE) x Beaded (Lonhro )
Race 7 - Grosvenor Engineering Grp-Bm64 (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:12.19 (35.01)
Prizemoney: $35,000
1
7/4F
T: Julius Sandhu
R: Ms S Thornton (58.5)
7/4F
4g Nadeem x Ivy Hall (NZ) (Towkay )
Winning siblings: Ivy's Dream,
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
6/1
T: Matthew Brown
R: M Aitken (57)
6/1
5g Magnus x Rock Me Sweet (Fastnet Rock )
3
4.2
Canelo (6)
9/1
T: M and L Cerchi
R: Brandon Stockdale (59)
9/1
4
4.3
13/2
T: D K Weir
R: Ben Allen (57.5)
13/2
4m Pins x Sussex Dancer (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
5
4.6
5/1
T: Ms A Johnston
R: Chelsea Hall (58.5)
5/1
6g Commands x An Chlais (Viscount )
6
5.9
16/1
T: M W Young
R: D Moor (61)
16/1
4g Helmet x Exultation (Lonhro )
7
6.0
Tumult (1)
40/1
T: Ms T Davies
R: Taylor Marshall (60)
40/1
7g Exceed And Excel x Excited Angel (Don't Say Halo (USA))
8
6.1
12/1
T: L and T Corstens
R: Jordan Turner (59.5)
12/1
4g Master Of Design x Pimento (Royal Academy (USA))
9
6.5
20/1
T: Saab Hasan
R: D Dunn (59)
20/1
6m Kaphero x Lady Of The Dance (NZ) (Dance Floor (USA))
10
7.5
30/1
T: P G Carey
R: R McLeod (60)
30/1
4g Helenus x Starlet O'Hara (Galileo (IRE))
Race 8 - Chandler Macleod (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:59.27 (35.94)
Prizemoney: $40,000
1
15/2
T: Mitchell Beer
R: J Noonan (57.5)
15/2
Winning siblings: Miss Leila,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
112018 Inglis Premier Yearling Sale Book 2
$65,000
Vendor: Bucklee Farm, Greta West
Buyer: Parnhams Racing Stable
2
0.5
9/2
T: Colin Scott
R: L Nolen (60)
9/2
5m Kaphero x Young Doctor (Jeune (GB))
3
0.7
9/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (60.5)
9/1
7m Danzero x Sensational Spot (Swamp King (USA))
4
1.4
11/1
T: D Leech
R: Brandon Stockdale (56)
11/1
4m Hard Spun (USA) x Radha Rani (Delago Brom )
5
1.5
20/1
T: Ms A Macpherson
R: J Mott (57.5)
20/1
6
1.9
9/4F
T: C W McDonald
R: M J Walker (59)
9/4F
7
2.3
12/1
T: A L Browell
R: A Mallyon (61.5)
12/1
5m Magnus x Tara's Range (Polish Laughter (USA))
8
3.3
12/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (57.5)
12/1
5m Bel Esprit x Flying Ruby (Rubiton )
9
13.3
8/1
T: Richard Laming
R: Ben Thompson (56)
8/1
4m Stratum x Maiden On Fire (Rubiton )