Breednet Results

NEWCASTLE - Friday, September 18

Race 1 - Macka's Sand/Soil Supplies-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:39.86 (34.34)
Prizemoney: $22,000
1
9/4F
T: G A Ryan
R: K McEvoy (58.5)
9/4F
3c Fastnet Rock x Queen Of Troy (Storm Cat )
Winning siblings: Mr Universe, Thunder Stomp,
2
0.4
11/1
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (54)
11/1
4m Sebring x Kathern's Cat (Catienus )
3
1.4
5/1
T: C J Waller
R: B Shinn (56.5)
5/1
3c Choisir x Kerimba (Sinndar )
4
1.7
13/4
T: L J Bridge
R: Tim Clark (55.5)
13/4
4m Duporth x Laikipia (Green Desert )
5
1.9
10/1
T: Craig Roberts
R: Taylor Marshall (55)
10/1
4g Duporth x Swift Gift (Flying Spur )
6
4.1
7/2
T: P G Moody
R: J B McDonald (56.5)
7/2
Race 2 - Harry Meyn Foundation Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.69 (34.50)
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: K A Lees
R: J Bowman (56.5)
4/1
3g Hard Spun x Mignard (Strategic )
Winning siblings: Mbappe, Mikuro,
2
0.3
7/2
T: G A Ryan
R: J B McDonald (56.5)
7/2
3
2.3
7/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (56.5)
7/1
3g Snitzel x Venus (Atticus )
4
2.8
7/2
T: P M Perry
R: Ms K O'Hara (56.5)
7/2
3c Sebring x Off The Canvas (Elusive Quality )
5
3.3
66/1
T: P J Eggleston
R: Rachel King (57)
66/1
6g All Bar One x Sequacy (Sequalo )
6
4.0
20/1
T: L W Curtis
R: J R Collett (56.5)
20/1
3g Congrats x Minnastar (Black Minnaloushe )
7
5.0
40/1
T: G W Moore
R: Tommy Berry (56.5)
40/1
8
5.1
9/4F
T: E B Murray
R: B Shinn (56.5)
9/4F
3c I Am Invincible x Laughter (O'Reilly )
9
10.7
100/1
T: John Thompson
R: T Angland (56.5)
100/1
3c Choisir x Illicitly (Kaapstad )
Race 3 - Nbn Television Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.33 (34.61)
Prizemoney: $22,000
1
9/10F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (55.5)
9/10F
3f Fastnet Rock x Candy Critic (Candy Stripes )
2
0.1
Mowgli (7)
3/1
T: C E Conners
R: C Reith (55.5)
3/1
3
1.9
11/1
T: E B Murray
R: B Avdulla (55.5)
11/1
3f Oratorio x See The Gold (Mr. Henrysee )
4
2.7
16/1
T: Patrick Webster
R: J Parr (55.5)
16/1
3f Big Brown x Nocturne (Octagonal )
5
3.4
13/2
T: James Cummings
R: Tim Clark (55.5)
13/2
3f Street Cry x Gamble Me (Rock Of Gibraltar )
6
5.6
Modha (6)
10/1
T: G A Ryan
R: K McEvoy (55.5)
10/1
3f Canny Lad x Delightful Attire (Cryptoclearance )
7
6.5
80/1
T: D Wagstaff
R: S Clipperton (58)
80/1
8
7.8
100/1
T: S J Hodge
R: C Dwyer (58)
100/1
Race 4 - Coca-Cola Spring Stakes (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.38 (36.20)
Prizemoney: $125,000
1
12/1
T: C J Waller
R: T Angland (56.5)
12/1
3c Purrealist x Mollyhawk (Catbird )
2
0.2
5/1
T: P M Perry
R: K McEvoy (56.5)
5/1
3g Beneteau x Miss Columbus (Spinning World )
3
0.4
6/1
T: Bjorn Baker
R: B Shinn (56.5)
6/1
3g Savabeel x Senorita Lucy (Senor Pete )
4
1.1
11/8F
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
11/8F
3c Big Brown x Meriwether (Catbird )
5
1.6
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: J B McDonald (56.5)
16/1
6
2.2
11/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (56.5)
11/1
7
3.1
11/2
T: David Vandyke
R: J R Collett (56.5)
11/2
Race 5 - Suez Tibbie Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.34 (34.49)
Prizemoney: $125,000
1
11/2
T: C J Waller
R: J B McDonald (55)
11/2
Winning siblings: Cleanup, Floyd, Notorious One, Windswept,
2
0.8
10/1
T: Ms K Buchanan
R: P King (55)
10/1
7m Dubleo x Blue Booty (Personal Flag )
3
1.0
7/2F
T: James Cummings
R: Tommy Berry (55)
7/2F
4m Encosta De Lago x Visual Emotion (Silver Deputy )
4
1.5
25/1
T: Joseph Pride
R: G Schofield (57)
25/1
6m Econsul x Paris Sweep (End Sweep )
5
1.6
9/2
T: A J Cummings
R: B Shinn (56)
9/2
5m Snippetson x Graces Spirit (Flying Spur )
6
1.7
16/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (55)
16/1
4m Not A Single Doubt x Sunset Express (Success Express )
7
1.8
Zarzali (15)
40/1
T: James Cummings
R: Thomas Huet (55)
40/1
4m Hussonet x Zarakiysha (Kendor )
8
2.0
8/1
T: J C Coyle
R: Ms W Costin (55)
8/1
4m Blevic x Magic Heaven (Magic Ring )
9
2.1
60/1
T: A J Denham
R: Ms K O'Hara (55)
60/1
10
2.2
40/1
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (55)
40/1
5m Pins x Flirting (O'Reilly )
11
2.6
80/1
T: J G Sargent
R: K McEvoy (55)
80/1
5m Encosta De Lago x Martique (Danehill )
12
2.8
15/1
T: L W Curtis
R: J R Collett (55)
15/1
4m Written Tycoon x Grenada (Dolphin Street )
13
3.0
15/1
T: John Thompson
R: T Angland (55)
15/1
4m Pentire x Flying Dansino (Fusaichi Pegasus )
14
3.2
Supara (12)
12/1
T: Ms G Waterhouse
R: C Reith (55)
12/1
4m Domesday x Unabated (Encosta De Lago )
15
4.7
25/1
T: P and P Snowden
R: J Parr (55)
25/1
6m Commands x Crystal Wit (Distorted Humor )
16
5.5
60/1
T: Ms K Waugh
R: J Ford (55)
60/1
6m Lion Heart x Oxford Princess (Magic Ring )
Race 6 - Strathayr Cameron Hcp (1500m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:29.64 (34.32)
Prizemoney: $150,000
1
Forget (11)
8/1
T: Ms K Waugh
R: K McEvoy (54)
8/1
6g Exceed And Excel x Mnemosyne (Encosta De Lago )
Winning siblings: Eleuther, Epidemic, Impending, Memorial,
2
1.5
Malice (5)
15/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (54)
15/1
5g Teofilo x Aforethought (Encosta De Lago )
3
1.8
30/1
T: P M Perry
R: Thomas Huet (54)
30/1
5g Choisir x Mia Cat Dancer (Tactical Cat )
4
1.9
7/4F
T: Ms G Waterhouse
R: J Parr (57)
7/4F
5
2.0
5/1
T: A J Cummings
R: B Avdulla (54)
5/1
5g Savabeel x Ambitious (Last Tycoon )
6
2.6
30/1
T: P M Perry
R: J R Collett (54)
30/1
4g Snitzel x Radiant Star (Success Express )
7
2.7
16/1
T: Joseph Pride
R: Tommy Berry (54)
16/1
6m Savabeel x Plaza Doree (Saumarez )
8
2.8
15/2
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (54)
15/2
5g Street Sense x Saywaan (Zabeel )
9
2.9
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
9/2
6h Areion x Flamingo Island (Acatenango )
10
9.1
100/1
T: S J Hodge
R: P King (54)
100/1
7g King Cugat x Tegan Sky (Royal Academy )
Race 7 - X X X X Gold Newcastle Cup (2300m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:23.55 (35.70)
Prizemoney: $175,000
1
7/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
7/1
6g Whipper x Beyond Compare (Galileo )
2
0.4
Orbec (5)
4/1
T: John Thompson
R: T Angland (54)
4/1
5h Le Havre x Langrune (Fasliyev )
3
1.2
100/1
T: K A Lees
R: C Reith (54)
100/1
7g Oratorio x Back The Winner (Entrepreneur )
4
1.3
16/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (54)
16/1
6m Doyen x Oriental World (Platini )
5
1.7
11/2
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (60)
11/2
7g Montjeu x Valdara (Darshaan )
6
1.8
12/1
T: P M Perry
R: Thomas Huet (54)
12/1
7g Cockney Rebel x Stroke Of Six (Woodborough )
7
3.1
3/1F
T: David Vandyke
R: J R Collett (54)
3/1F
5h New Approach x Crimson Ribbon (Lemon Drop Kid )
8
4.1
40/1
T: J C Coyle
R: Ms W Costin (54)
40/1
6m Fomalhaut x Solar Slipper (Integra )
9
4.9
11/1
T: Tony McEvoy
R: K McEvoy (54)
11/1
10
5.2
10/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (54)
10/1
11
8.0
16/1
T: P and P Snowden
R: S Clipperton (54)
16/1
6g Dansili x Novellara (Sadler's Wells )
12
9.1
Nissile (14)
100/1
T: Paul Grant
R: A Spinks (54)
100/1
7g Niello x Clever Desi (Roi Danzig )
13
10.7
25/1
T: B J Smith
R: P Hammersley (57)
25/1
14
18.3
50/1
T: J M Austin
R: G Schofield (54)
50/1
6g Samum x Nova (Winged Love )
15
18.9
100/1
T: M J Dwyer
R: C Dwyer (54)
100/1
5g More Than Ready x Holidazzle (Flying Spur )
Race 8 - Macka's Black Angus Beef-Bm65 (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:11.40 (34.01)
Prizemoney: $22,000
1
15/2
T: G Portelli
R: Ms S Clenton (58)
15/2
4g More Than Ready x St. Kate (Danehill )
2
0.5
66/1
T: T S Howlett
R: Taylor Marshall (58.5)
66/1
3
0.8
16/1
T: Adam Duggan
R: C G O'Brien (59)
16/1
5g Dubawi x Rose Of Pyrmont (Helissio )
4
2.1
8/1
T: P M Perry
R: J R Collett (54.5)
8/1
5
2.8
14/1
T: A J Denham
R: J Parr (56.5)
14/1
6m Lion Heart x Snow Lodge (Grand Lodge )
6
2.9
25/1
T: J C Deamer
R: Tim Clark (54)
25/1
7g Danbird x Tui (Lake Coniston )
7
3.7
12/1
T: M P Byers
R: B Spriggs (57)
12/1
5m Shaft x Gypsy Mai (Our Maizcay )
8
5.5
4/1
T: K A Lees
R: J Bowman (56.5)
4/1
4m Murtajill x More Tisha (More Than Ready )
9
9.9
1/1F
T: G A Ryan
R: B Avdulla (55.5)
1/1F