Breednet Results

NEWCASTLE - Friday, September 15

Race 1 - Macka's Australian Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:37.10 (35.01)
Prizemoney: $30,000
1
13/8F
T: James Cummings
R: K McEvoy (55)
13/8F
Winning siblings: Abduction, Perdicaris, Reparations, Retrieve,
2
2.0
11/2
T: A and E Cummings
R: J Bowman (59.5)
11/2
5g Starcraft (NZ) x Viennese Lass (Redoute's Choice )
3
2.8
8/1
T: S I Singleton
R: C Reith (56.5)
8/1
4m Tickets x Last Dollars (Beautiful Crown (USA))
4
4.5
5/2
T: John Thompson
R: B Shinn (58.5)
5/2
5g Denman x Honorjeu (NZ) (Montjeu (IRE))
5
7.3
7/2
T: B F Cavanough
R: Rachel King (56.5)
7/2
4m Makfi (GB) x Grand Performance (Palace Music (USA))
6
11.2
30/1
T: G J Preston
R: Ms M Toms (55.5)
30/1
6g Wanted x Pure Drama (Pure Theatre )
Race 2 - Harry Meyn Foundation (Bm69) (2300m)
Class: Benchmark 69 Track: Good(4) Time: 2:26.92 (35.61)
Prizemoney: $30,000
1
11/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (55.5)
11/2
7m Don Eduardo (NZ) x Distinction (NZ) (Honor Grades (USA))
Winning siblings: Danzeb, Durham, Nazare, Verano,
2
0.1
11/4
T: Joseph Pride
R: J R Collett (56)
11/4
5g Medaglia D'Oro (USA) x A Fairy's Kiss (NZ) (Stravinsky (USA))
3
0.3
8/1
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (56)
8/1
6g Authorized (IRE) x Lonrose (Lonhro )
4
3.3
5/2F
T: P M Perry
R: T Angland (59)
5/2F
7g Mastercraftsman (IRE) x Agnetha (GER) (Big Shuffle (USA))
5
6.8
5/1
T: G L Frazer
R: G Buckley (59)
5/1
5g Dylan Thomas (IRE) x Pricey (Flying Spur )
6
10.4
16/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (55)
16/1
5m New Approach (IRE) x Choose To Dream (Redoute's Choice )
7
13.1
15/2
T: S J Hodge
R: Chloe Baker (53)
15/2
9g King Cugat (USA) x Tegan Sky (Royal Academy (USA))
Race 3 - Simplot Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.77 (34.89)
Prizemoney: $30,000
1
13/8
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (56.5)
13/8
3g Dream Ahead (USA) x Renascent (Domesday )
Winning siblings: Star Of Theharbour,
2
0.4
11/2
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
11/2
4g Snitzel x Lady Annaliese (NZ) (Groom Dancer (USA))
3
1.2
11/8F
T: G W Moore
R: Tim Clark (56.5)
11/8F
3c All Too Hard x Madame Flurry (Perugino (USA))
4
3.5
30/1
T: Richard Butler
R: A Adkins (59)
30/1
4g Star Witness x Extremis (Flying Spur )
5
4.9
30/1
T: Chris Anderson
R: K McEvoy (59)
30/1
4g Cape Blanco (IRE) x Tip The Wink (NZ) (Stravinsky (USA))
6
5.0
8/1
T: Bjorn Baker
R: T Angland (56.5)
8/1
3g Written Tycoon x Dexcellent (Dexter (GB))
Race 4 - Suez Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.75 (35.59)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: Matthew Smith
R: J Ford (55.5)
20/1
3f Not A Single Doubt x Misshiraz (Secret Savings (USA))
2
0.2
14/1
T: P M Perry
R: P King (58)
14/1
4m Stratum x Melbourne Rose (NZ) (Zabeel (NZ))
3
2.0
5/2F
T: Bjorn Baker
R: Damian Lane (58)
5/2F
4m Encosta De Lago x Ashenti (Ashkalani (IRE))
4
2.8
5/2
T: A and E Cummings
R: K McEvoy (55.5)
5/2
5
3.1
40/1
T: J G Sargent
R: J R Collett (55.5)
40/1
3f Smart Missile x French Penn (Noverre (USA))
6
3.3
6/1
T: Mark Newnham
R: G Schofield (55.5)
6/1
7
3.9
10/1
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (58)
10/1
4m Dubleo (USA) x Blue Booty (Personal Flag (USA))
8
4.3
12/1
T: Ms K Waugh
R: Tim Clark (58)
12/1
4m So You Think (NZ) x Rhythm In Paris (Bianconi (USA))
9
4.4
10/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (55.5)
10/1
10
6.7
80/1
T: R A Bailey
R: A Adkins (55.5)
80/1
3f Casino Prince x Echo Maid (NZ) (Made Of Gold (USA))
11
8.6
20/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (55.5)
20/1
3f Sebring x Princess Emmy (NZ) (King's Chapel )
Race 5 - Nbn News Njc Spring Stakes (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.03 (34.53)
Prizemoney: $150,000
1
13/4
T: James Cummings
R: T Angland (56.5)
13/4
3c Medaglia D'Oro (USA) x Segue (Ad Valorem (USA))
Winning siblings: Smitten,
2
0.8
6/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
6/4F
3c Frankel (GB) x More Strawberries (More Than Ready (USA))
3
0.9
16/1
T: John Thompson
R: B Shinn (56.5)
16/1
3g Sebring x Classic Quest (USA) (Coronado's Quest (USA))
4
2.5
10/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56.5)
10/1
5
3.3
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (56.5)
4/1
3c Manhattan Rain x Catshaan (Catrail (USA))
6
3.4
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (56.5)
10/1
3c Snitzel x Family Breakup (Octagonal (NZ))
7
4.0
40/1
T: J G Sargent
R: J Penza (54.5)
40/1
8
5.8
14/1
T: K A Lees
R: C W Brown (54.5)
14/1
3f High Chaparral (IRE) x Zutara (Encosta De Lago )
Race 6 - Australian Bloodstock Cameron (1500m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:29.51 (35.20)
Prizemoney: $150,000
1
25/1
T: Jay Hopkins
R: Tim Clark (54)
25/1
8g Southern Image (USA) x Frantoio (Danehill (USA))
Winning siblings: Murranji, Pressum,
2
0.1
11/4
T: K A Lees
R: B Shinn (59)
11/4
6g Savabeel x Ebony Babe (NZ) (Ebony Grosve (NZ))
3
4.9
7/2
T: James Cummings
R: G Schofield (55.5)
7/2
5h Medaglia D'Oro (USA) x Diamondrella (GB) (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
4.9
7/4F
T: John Thompson
R: B Avdulla (54)
7/4F
4g Smart Missile x Quiet Meadow (USA) (El Prado (IRE))
5
6.2
8/1
T: B F Cavanough
R: J R Collett (54)
8/1
5g Hinchinbrook x Redwood Dancer (USA) (Forestry (USA))
6
6.7
15/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (56)
15/1
7g Medicean (GB) x Shastye (IRE) (Danehill (USA))
7
11.1
150/1
T: J G Sargent
R: J Penza (54)
150/1
8g Starcraft (NZ) x Spirited Dancer (IRE) (Sadler's Wells (USA))
8
17.5
11/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Ford (54)
11/1
Race 7 - XXXX Gold Newcastle Gold Cup (2300m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:24.26 (34.81)
Prizemoney: $175,000
1
16/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (54)
16/1
6g Raise The Flag (GB) x Anam Cara (NZ) (Straight Strike (USA))
Winning siblings: Constant Barrage,
2
0.3
8/1
T: R A Freedman
R: G Schofield (54)
8/1
7g Le Havre (IRE) x Ameyrah (IRE) (In The Wings (GB))
3
1.8
9/1
T: K A Lees
R: C W Brown (54)
9/1
5g Fastnet Rock x Demerger (Saithor (USA))
4
2.2
11/4
T: C J Waller
R: K McEvoy (54)
11/4
5g Stormy Atlantic (USA) x Saliyna (FR) (Linamix (FR))
5
3.6
11/1
T: Joseph Pride
R: J Bowman (59)
11/1
9g Power Of Destiny x A Fairy's Kiss (NZ) (Stravinsky (USA))
6
3.7
25/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (54)
25/1
9g Dansili (GB) x Luna Wells (IRE) (Sadler's Wells (USA))
7
4.6
16/1
T: K A Lees
R: Rachel King (54)
16/1
5m Casino Prince x Factor Of Safety (Encosta De Lago )
8
5.9
11/8F
T: D K Weir
R: Damian Lane (55.5)
11/8F
5g Paco Boy (IRE) x Dont Dili Dali (GB) (Dansili (GB))
9
13.3
40/1
T: P M Perry
R: Ms R Murray (54)
40/1
4g Zoffany (IRE) x Centaure (NZ) (Centaine )
Race 8 - Yarraman Park Tibbie Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.62 (34.77)
Prizemoney: $150,000
1
15/1
T: John Thompson
R: J Bowman (58.5)
15/1
7m Bernardini (USA) x Wild Iris (Spectrum (IRE))
Winning siblings: Wild Win, Zardalu,
2
0.5
16/1
T: R T Leemon
R: Tim Clark (55)
16/1
4m Poet's Voice (GB) x Dagmar (Danehill (USA))
3
1.0
30/1
T: Ms K Waugh
R: A Adkins (55)
30/1
4
1.5
30/1
T: C J Waller
R: B Shinn (57)
30/1
6m Snitzel x Snipify (Snippets )
5
2.2
5/2F
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (57)
5/2F
5m Makfi (GB) x Imposingly (Zabeel (NZ))
6
2.3
14/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (55)
14/1
7
2.7
12/1
T: K A Lees
R: T Angland (57)
12/1
6m Redoute's Choice x Zest (Marauding (NZ))
8
2.8
7/2
T: Bjorn Baker
R: G Schofield (56)
7/2
4m Snitzel x Rosa Stellata (NZ) (Zabeel (NZ))
9
3.0
12/1
T: James Cummings
R: C W Brown (55)
12/1
10
3.6
50/1
T: Matthew Dale
R: A Hyeronimus (55)
50/1
7m Haradasun x Hippy (King Of Kings (IRE))
11
3.9
30/1
T: K A Lees
R: Rachel King (55)
30/1
4m Northern Meteor x Rock Of Kimberlite (Rock Of Gibraltar (IRE))
12
4.4
Pygmy (11)
30/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (55)
30/1
4m New Approach (IRE) x Rinky Dink (Distorted Humor (USA))
13
4.5
25/1
T: S I Singleton
R: J Ford (57)
25/1
14
7.9
25/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (55)
25/1
15
8.0
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (55)
8/1
5m Wanted x Patronyme (More Than Ready (USA))