Breednet Results

NEWCASTLE - Sunday, December 2

Race 1 - Gary Harley (Bm64) (2300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:26.80 (35.58)
Prizemoney: $40,000
1
9/10F
T: C Maher and D Eustace
R: C W Brown (58.5)
9/10F
3g Dawn Approach (IRE) x Canossa (Haradasun )
Winning siblings: Prospectus,
2019 MM National Yearling Sale Book 2
$8,000
Vendor: Grand Parkview Stud Draper Qld
Buyer: Leah Timms
2
4.5
10/1
T: D G Callaughan
R: Ms L Day (53)
10/1
9g Home On The Grange x Flaming Bullet (Bite The Bullet (USA))
3
5.3
15/1
T: Tess Wilkes
R: Ms R Murray (54)
15/1
7g Casino Prince x Bella Coureuse (Beautiful Crown (USA))
4
5.5
5/2
T: M and D Kearney
R: C G O'Brien (55.5)
5/2
5g Widden Valley x Fabulash (Tobougg (IRE))
200
0.0
7/2
T: Mark Schmetzer
R: R Dolan (57.5)
7/2
6m Duke Of Marmalade (IRE) x Love One (Fusaichi Pegasus (USA))
Race 2 - Hungerford Hill Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:24.05 (35.10)
Prizemoney: $35,000
1
13/8
T: G Waterhouse and A Bott
R: Ms W Costin (60)
13/8
4m Stratum x Longlea (Secret Savings (USA))
Winning siblings: Maid Marion, Super Longlea, Tipsy,
2
1.3
9/1
T: G Portelli
R: S R Weatherley (59)
9/1
4m Sebring x Swinging Babe (Encosta De Lago )
3
1.4
Dixie (7)
20/1
T: G Portelli
R: Jenny Duggan (52.5)
20/1
4m Foxwedge x Texarcana (More Than Ready (USA))
4
1.8
50/1
T: S J Hodge
R: Ms L Day (51)
50/1
6m Tickets x Balciano Miss (Balciano (NZ))
5
2.1
14/1
T: Ms K Waugh
R: R Dolan (57)
14/1
5m I Am Invincible x Search The Stars (Tale Of The Cat (USA))
6
2.6
100/1
T: Tom Higgins
R: Ms M Weir (51)
100/1
7
2.8
11/1
T: P and P Snowden
R: C W Brown (58.5)
11/1
5m So You Think (NZ) x La Siroque (Zabeel (NZ))
8
3.3
5/4F
T: J A O'Shea
R: C Reith (55.5)
5/4F
9
7.5
20/1
T: K J Miller
R: R Thompson (56)
20/1
5m Conatus x Assasi (Commands )
Race 3 - Coca-Cola Prov & Crty Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.95 (35.79)
Prizemoney: $35,000
1
4/9F
T: Brad Widdup
R: C W Brown (57.5)
4/9F
3c Sizzling x Miss Judged (NZ) (Volksraad (GB))
Winning siblings: Grande Vitesse,
2
0.8
Outward (10)
12/1
T: Nicole Hudson
R: Ms W Costin (57)
12/1
4m Illustrious Blue (GB) x Evert (Belong To Me (USA))
3
1.0
7/1
T: A Newing
R: A E Denby (55.5)
7/1
3f Animal Kingdom (USA) x Tumble Turn (Redoute's Choice )
4
1.7
13/2
T: D Lane
R: G Buckley (57)
13/2
4m Street Cry (IRE) x Dariana (Redoute's Choice )
5
3.7
20/1
T: John Bannister
R: Travis Wolfgram (57)
20/1
4m Zoffany (IRE) x Bowmiss (Delago Brom )
6
5.0
Euclid (1)
20/1
T: T J Clark
R: C G O'Brien (59)
20/1
4g Sebring x Joyous Rosa (Danehill Dancer (IRE))
7
5.1
80/1
T: P J Eggleston
R: Josh Adams (57.5)
80/1
3g Benfica x Irish Hope (Marwina )
8
10.1
80/1
T: P J Eggleston
R: Ms R Murray (59)
80/1
4g Meld x Strachelle (Stravinsky (USA))
9
25.6
40/1
T: T J Drayton
R: A Gibbons (59)
40/1
Race 4 - Max Lees Classic (900m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:51.92 (33.74)
Prizemoney: $75,000
1
4/7F
T: P and P Snowden
R: C W Brown (56.5)
4/7F
2c I Am Invincible x Danish Spy (Dane Shadow )
2
2.0
4/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (56.5)
4/1
2c Snitzel x Snowdrift (FR) (Polish Precedent (USA))
3
3.5
20/1
T: Bjorn Baker
R: C Reith (55)
20/1
2f Stratum x Alex (Choisir )
4
3.8
8/1
T: K A Lees
R: G Schofield (54.5)
8/1
2f I Am Invincible x Rosecutter (Redoute's Choice )
5
6.0
5/1
T: R A Freedman
R: S R Weatherley (56.5)
5/1
2c Wandjina x Lady Colours (Red Dazzler )
6
8.2
80/1
T: P M Farrell
R: G Buckley (56.5)
80/1
2c Wandjina x Kosi Bay (NZ) (Spinning World (USA))
Race 5 - Happy Days-Ron,john & Harry-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:23.44 (35.52)
Prizemoney: $35,000
1
Fuchu (4)
8/11F
T: Ms K Waugh
R: R Dolan (55.5)
8/11F
4g All Too Hard x Fuji Fairy (Fuji Kiseki (JPN))
Winning siblings: Fu Jak, Fuji Fury, Imoto, Yosei,
2
0.2
Toroso (2)
9/2
T: P and P Snowden
R: C Reith (59.5)
9/2
4g Pierro x Walk Alone (Honour And Glory (USA))
3
1.7
66/1
T: S A Marr
R: S Guymer (55)
66/1
6g Zabeel (NZ) x Katy Keen (NZ) (Zorro's Lad )
4
3.3
4/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (59.5)
4/1
4g Helmet x More Haste (Brief Truce (USA))
5
5.3
25/1
T: R A Freedman
R: G Schofield (55)
25/1
5g Reset x Goujon (Snitzel )
6
6.0
Somoso (10)
100/1
T: B K Cross
R: Ms W Costin (54)
100/1
6g Authorized (IRE) x Receive (NZ) (Westminster (NZ))
7
6.3
14/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (56.5)
14/1
8
6.6
12/1
T: G Portelli
R: S R Weatherley (58)
12/1
9
6.8
150/1
T: Tom Higgins
R: Ms M Weir (51)
150/1
6g Hinchinbrook x Cloud Buster (NZ) (Galileo (IRE))
Race 6 - Sharp Electronics Group Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:52.23 (33.74)
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
5/4F
3f Dawn Approach (IRE) x Itameri (Exceed And Excel )
Winning siblings: Hanseatic, Kattegat,
2
1.3
Looksea (12)
4/1
T: P M Farrell
R: S Guymer (55.5)
4/1
3g Harbour Watch (IRE) x Bindiya (Trotamondo (CHI))
3
3.1
13/4
T: R A Freedman
R: Josh Adams (57.5)
13/4
3c Bernardini (USA) x Georgia's Loot (Secret Savings (USA))
4
5.7
40/1
T: T and P Vigouroux
R: Ms W Costin (57)
40/1
3g Choisir x Posta (More Than Ready (USA))
5
5.9
Sparks (3)
4/1
T: James Cummings
R: C Reith (58)
4/1
3g Exceed And Excel x Dazzler (More Than Ready (USA))
6
7.2
20/1
T: G Portelli
R: S R Weatherley (56)
20/1
3f Excelebration (IRE) x Kabuki Doll (Desert King (IRE))
7
8.2
60/1
T: S A Marr
R: R Dolan (54)
60/1
3f Big Brown (USA) x Cannyanna (Canny Lad )
8
8.4
Unsus (7)
150/1
T: Nicole Hudson
R: M Squires (56.5)
150/1
4m Trusting x Save Yourself (Shamardal (USA))
Race 7 - Mark Hughes Foundation Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.40 (34.27)
Prizemoney: $35,000
1
9/10F
T: P and P Snowden
R: C W Brown (57.5)
9/10F
3g Epaulette x Chula Vista (Encosta De Lago )
Winning siblings: They Call Me Rose,
2
1.0
Jazette (13)
9/2
T: Joseph Pride
R: C Reith (55)
9/2
3f Fastnet Rock x Tarcoola Diamond (Last Tycoon (IRE))
3
3.3
16/1
T: G Portelli
R: Deanne Panya (55)
16/1
3f Snitzel x Lady Zabelia (NZ) (Zabeel (NZ))
4
3.6
15/2
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (58.5)
15/2
4g All American x Salutations (Redoute's Choice )
5
4.7
25/1
T: J G Sargent
R: A Gibbons (55.5)
25/1
4m Smart Missile x Strictly Personal (Don Eduardo (NZ))
6
5.6
50/1
T: A and E Cummings
R: S R Weatherley (56)
50/1
4m Trusting x Roedean (Flying Spur )
7
6.7
150/1
T: R A Freedman
R: R Dolan (52)
150/1
3f Americain (USA) x Goujon (Snitzel )
8
7.3
11/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
11/1
3g Exceed And Excel x Dreamy (Bel Esprit )
9
8.6
13/2
T: M J Williams
R: R Hutchings (59)
13/2
4g Civics x Storm Blinka (NZ) (Storm Creek (USA))
10
10.9
30/1
T: S A Marr
R: S Guymer (55.5)
30/1
4m Medaglia D'Oro (USA) x Yugoslavia (More Than Ready (USA))
Race 8 - Robert Thompson (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:11.50 (35.14)
Prizemoney: $40,000
1
3/1F
T: P M Farrell
R: G Schofield (57)
3/1F
5m Al Maher x Al Sahra (Desert Sun (GB))
Winning siblings: Alart, Desert Dreamer,
2
1.8
150/1
T: Ms J Bowen
R: S Guymer (54)
150/1
6g Oratorio (IRE) x Norbows Delight (Quest For Fame (GB))
3
2.0
5/1
T: Ms G Englebrecht
R: S R Weatherley (59.5)
5/1
5g Choisir x Surprise Bid (General Nediym )
4
3.0
8/1
T: D Lane
R: Josh Adams (58)
8/1
4g Zoffany (IRE) x Bally Aura (Bellotto (USA))
5
5.0
10/1
T: J C Deamer
R: A Gibbons (60.5)
10/1
7g Magic Albert x Sri Lanka (Sri Pekan (USA))
6
5.2
5/1
T: Bjorn Baker
R: C W Brown (57.5)
5/1
4m Snitzel x Zamerit (NZ) (Zabeel (NZ))
7
7.4
13/4
T: A and E Cummings
R: K Jennings (59)
13/4
4g Your Song x Spirit Of Grace (Dr. Grace (NZ))
8
7.9
150/1
T: P R Atkins
R: L Cumberland (54)
150/1
6g Snippetson x Double D'Amour (Danehill Dancer (IRE))
9
9.2
4/1
T: R P Northam
R: R Dolan (54.5)
4/1
10
9.7
150/1
T: Dean Jackson
R: Ms M Weir (51)
150/1
6g O'Reilly (NZ) x Miraculous Miss (Exceed And Excel )