Breednet Results

NOWRA - Tuesday, January 14

Race 1 - Tapstar Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:02.78 (34.04)
Prizemoney: $15,000
1
7/1
T: G D Hickman
R: James P Innes (55)
7/1
4m Husson x Secretaire (Danehill )
Winning siblings: General Secretary, Slipnot,
2
1.8
11/1
T: G Portelli
R: J Penza (57.5)
11/1
3g Mossman x High Honour (Best Western )
3
2
7/1
T: E B Murray
R: R Bensley (57.5)
7/1
3g Domesday x Brenda Lee (Snippets )
4
3.0
5/4F
T: A J Cummings
R: Damien Thornton (57.5)
5/4F
3g Royal Academy x Jamil (Giant's Causeway )
5
4.8
20/1
T: R J Price
R: J Ford (59)
20/1
5g Zariz x Since When (Bureaucracy )
6
5.8
20/1
T: G R Nickson
R: Jacques Luxe (53.5)
20/1
3f Magic Albert x Magique Miss (Magic Ring )
7
6.6
9/4
T: W T Prain
R: R Brewer (57)
9/4
4m Valixir x Norton's Pride (Octagonal )
8
7.9
60/1
T: Ms G Markwell
R: Brodie Loy (55.5)
60/1
9
8.4
60/1
T: J G Litt
R: Ms J Taylor (56)
60/1
3g Conatus x Salute The Storm (General Nediym )
10
18.4
80/1
T: Luke Pepper
R: C Lever (57.5)
80/1
3g Alert x Kingston Dawn (Kingston Seattle )
Race 2 - T Robinson P'ship Trainer-Bm60 (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:09.11 (34.57)
Prizemoney: $15,000
1
13/8F
T: R J Price
R: James P Innes (55)
13/8F
4m Testa Rossa x Feisty Rose (Fusaichi Pegasus )
2
1.0
2/1
T: B A Gentle
R: J Ford (59.5)
2/1
4g God's Own x Palace De Lago (Encosta De Lago )
3
1.0
4/1
T: T J Robinson
R: Peter Wells (59)
4/1
6g Lonhro x Cherine (Robellino )
4
2.2
14/1
T: T J Robinson
R: S Pollard (54)
14/1
5
2.4
4/1
T: Tina Rogers
R: S Clipperton (56.5)
4/1
5g Lonhro x Aim For Gold (End Sweep )
6
4.2
40/1
T: A J Cummings
R: Damien Thornton (54)
40/1
4m Singspiel x Double Bay (War Chant )
Race 3 - Shoalhaven City Council Hcp-C1 (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:02.50 (33.74)
Prizemoney: $15,000
1
5/2F
T: G M Begg
R: C Lever (59)
5/2F
4m Street Sense x Whatever (Danzero )
Winning siblings: Jahre,
2
4.0
7/2
T: I B Finn
R: A Cavallo (56.5)
7/2
3f Bon Hoffa x Naniwano Onna (Last Tycoon )
3
1.8
7/2
T: R J Price
R: J Penza (55)
7/2
3g Dyslexia x Rushcutter (Citidancer )
4
5.9
20/1
T: N Mayfield-Smith
R: Tara-Jane Mitchell (52)
20/1
3f Sebring x Special Mention (Exceed And Excel )
5
6.1
30/1
T: Kurt Goldman
R: Ms H E Poland (54)
30/1
6g Fusaichi Pegasus x Toby Bess (King Of Kings )
6
6.2
13/4
T: E B Murray
R: Brodie Loy (53.5)
13/4
4m Strategic x Mistifies (Perugino )
7
6.4
7/1
T: R R Wheatley
R: J Ford (54)
7/1
3f Hussonet x Generosa (Generous )
8
6.9
Pup (4)
40/1
T: D P Lee
R: J Lee (56)
40/1
5g Antonius Pius x Zande (Vettori )
9
8.7
80/1
T: C Strickland
R: S Pollard (54)
80/1
4m Dane Shadow x Vanilla Spice (Beautiful Crown )
Race 4 - Tara-Jane Mitchell Appr. Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.18 (34.99)
Prizemoney: $15,000
1
3/1F
T: G G Hall
R: A Cavallo (57)
3/1F
4g Choisir x Buchanan Girl (Lion Hunter )
2
0.8
5/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: B Spriggs (58.5)
5/1
4g Niello x United Nations (Langfuhr )
3
1.0
16/1
T: W P Cave
R: G Buckley (57)
16/1
3g Benicio x Fuji Cee Rocks (Fuji Kiseki )
4
3.3
3/1F
T: Joseph Pride
R: P B Beggy (55.5)
3/1F
5
3.8
12/1
T: R J Price
R: J Ford (54.5)
12/1
4m Power Of Destiny x Wyntag (Octagonal )
6
4.2
8/1
T: J C Coyle
R: R Brewer (55.5)
8/1
3g Excites x Swiss Alps (Scenic )
7
4.4
30/1
T: R W Simpson and T Barnes
R: A Layt (57)
30/1
8
5.4
16/1
T: Aaron Clarke
R: R Bensley (55)
16/1
4m Oh Oklahoma x Favorocco (Brocco )
9
5.8
60/1
T: D P Lee
R: J Lee (57)
60/1
4g Snippetson x Dane Magic (Danehill )
10
6.0
11/2
T: David Vandyke
R: Ms J Taylor (53.5)
11/2
3f Fastnet Rock x Nediyms Dream (General Nediym )
11
6.2
66/1
T: W A Mathie
R: S Pollard (54.5)
66/1
12
6.3
30/1
T: A J Cummings
R: Damien Thornton (54.5)
30/1
3f Pentire x Zabeels Angel (Zabeel )
13
6.6
50/1
T: Ms K Outtrim
R: J Penza (54.5)
50/1
14
15.1
66/1
T: T J Robinson
R: Peter Wells (55)
66/1
4g Ukok Warrior x Payable (Zeditave )
Race 5 - Nuclear's Belle (Bm54) (2200m)
Class: Benchmark 54 Track: Good(3) Time: 2:18.52 (36.63)
Prizemoney: $15,000
1
9/10F
T: S I Singleton
R: P B Beggy (59)
9/10F
6g Nediym x Mascaret (Luskin Star )
Winning siblings: Adjective, Beyond Repute,
2
2.8
4/1
T: E B Murray
R: Brodie Loy (53)
4/1
4m Encosta De Lago x Grand Journey (Good Journey )
3
3
25/1
T: G D Hickman
R: James P Innes (52)
25/1
3f Holy Roman Emperor x I'm A Thunder (Thunder Gulch )
4
3.4
9/2
T: J N Law
R: Maddison Wright (51.5)
9/2
5
5.2
16/1
T: Ms T Bateup
R: S Pollard (54)
16/1
6g Amalfi x Genny Take Care (Kohaylan )
6
6.0
16/1
T: R J Price
R: J Ford (54)
16/1
7
6.5
60/1
T: Ms K Outtrim
R: J Penza (54)
60/1
8
7.3
8/1
T: G D Lunn
R: G Buckley (54)
8/1
3f Dane Shadow x Volcanic Scene (Volcanic Prince )
9
10.3
25/1
T: S T McCormick
R: Tash Burleigh (52)
25/1
6g Keep The Faith x Miss Monsoon (Torrential )
10
15.3
100/1
T: Scott Wade
R: Ms N Lye (54)
100/1
6g Haayil x Pretty Blotto (Beautiful Crown )
Race 6 - Jay Ford P'ship Jockey (Bm55) (1600m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:35.81 (36.97)
Prizemoney: $15,000
1
7/2F
T: David Vandyke
R: Ms J Taylor (55)
7/2F
Winning siblings: Alright Man, Frisky Albert,
2
1.5
Robard (8)
14/1
T: Michelle Ritchie
R: Brodie Loy (54)
14/1
4g Henny Hughes x Wedge (Flying Spur )
3
0.8
8/1
T: Luke Pepper
R: G Buckley (55)
8/1
4
4.1
8/1
T: Luke Pepper
R: Y Ichikawa (54)
8/1
6m Danzero x Dark Star (Scenic )
5
4.6
4/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: B Spriggs (56.5)
4/1
4m Charge Forward x Fairy Bride (Ferdinand )
6
5.0
7/2F
T: P R Brooke
R: R Brewer (57.5)
7/2F
8g Street Cry x Madam Governor (Bite The Bullet )
7
5.3
20/1
T: M W McDonald
R: S Pollard (54)
20/1
4m Dane Shadow x Kenwest (Al Jaasi )
8
5.8
20/1
T: G G Hall
R: A Cavallo (54)
20/1
5m Hidden Dragon x Annunaki (Air De France )
9
6.1
12/1
T: Scott Wade
R: Ms N Lye (55)
12/1
4g Kempinsky x Goliard (King's Best )
10
6.2
66/1
T: Ms E Longmire
R: A Layt (54)
66/1
5g Natural Act x Growing Swell (Grosvenor )
11
6.3
16/1
T: Steven Wilson
R: B McDougall (50)
16/1
6m Fomalhaut x Solar Slipper (Integra )
12
10.8
16/1
T: Ms D Poidevin-Laine
R: J Penza (60)
16/1
4g Lonhro x Clinging (Brief Truce )
13
11.0
150/1
T: Scott Wade
R: Tara-Jane Mitchell (52)
150/1
5m Lonhro x Agile (Canny Lad )
Race 7 - Shoalhaven Water Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:23.37 (34.94)
Prizemoney: $15,000
1
10/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: B Spriggs (59.5)
10/1
4g Hussonet x Belle Bizarre (Dauberval )
Winning siblings: Bizarre Rock, Trustee Bindz,
2
0.2
11/8F
T: Bjorn Baker
R: C Lever (55.5)
11/8F
3f Pins x Dawning (Danasinga )
3
0.8
6/1
T: Craig Carmody
R: James P Innes (55.5)
6/1
4m Dane Shadow x Empire Dancer (Second Empire )
4
1.1
13/4
T: P J McGregor
R: S Clipperton (54)
13/4
3g Bel Danoro x Shiva Angel (Marauding )
5
3.6
Savrola (12)
66/1
T: K J Parker
R: Y Ichikawa (54)
66/1
6
3.8
20/1
T: E B Murray
R: G Buckley (54)
20/1
5m Oratorio x Sea Sioux (Sea Road )
7
3.9
13/2
T: K J Parker
R: J Penza (54)
13/2
4g Arena x Dodge City Kitty (Elusive City )
8
4.1
100/1
T: T Umiastowski
R: A Layt (54)
100/1
6m Desert Sun x With Wings (Don't Say Halo )
9
5.1
30/1
T: C Strickland
R: S Pollard (55)
30/1
4m Testa Rossa x Whispering Queen (King Of The Heap )
10
5.2
25/1
T: Richard Clarke
R: Tash Burleigh (52)
25/1
4m Benicio x Carmanah (Canny Lad )
11
5.3
20/1
T: Ms M Harrison
R: J Ford (54.5)
20/1
5g Planchet x Rushcutter (Citidancer )