Breednet Results

PAKENHAM PARK SYNTHETIC - Friday, July 14

Race 1 - Racing.Com Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:43.43 (36.14)
Prizemoney: $23,000
1
4/7F
T: D C Harrison
R: B Werner (56.5)
4/7F
4m Elvstroem x Fayrouz (Sovereign Red (NZ))
2
3.5
3/1
T: P A Healey
R: B Higgins (58.5)
3/1
4g Desert King (IRE) x Cheron Maree (Street Cry (IRE))
3
5.3
12/1
T: Matthew Leek
R: Brandon Stockdale (58.5)
12/1
4
5.4
20/1
T: Alexander Rae
R: Jake Bayliss (56.5)
20/1
4m Teofilo (IRE) x Texas Melody (El Moxie (USA))
5
6.2
30/1
T: Ms J Mawer
R: J C Bates (58.5)
30/1
6
6.6
8/1
T: Jamie Edwards
R: Ben Allen (58.5)
8/1
4g Bushranger (IRE) x Roseen (NZ) (Kaapstad (NZ))
7
15.6
50/1
T: Mark Stephenson
R: Chelsea Hall (55)
50/1
4m Widden Valley x Don't Tell Grandma (Loup Sauvage (USA))
8
17.6
150/1
T: Christine Sexton
R: Anthony Boyd (56.5)
150/1
7g Beaufort Scale (USA) x Tarcole (Palace Music (USA))
Race 2 - Bsp Lawyers Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:15.01 (34.50)
Prizemoney: $23,000
1
8/11F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (57)
8/11F
2f Stratum x Silverbeat (Distant Music (USA))
Winning siblings: Alpha Beat, Upbeat, Volcanic Ash,
2
5.0
12/1
T: James Cummings
R: A Mallyon (57)
12/1
2f Sepoy x Florets (Exceed And Excel )
3
8.5
16/1
T: M G Price
R: M J Dee (57)
16/1
2f O'Reilly (NZ) x Al Yamama (Fusaichi Pegasus (USA))
4
9.2
50/1
T: Heath Conners
R: D Moor (57)
50/1
2f Nicconi x Dane Julia (SAF) (Caesour (USA))
5
10.0
Stomp (12)
10/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (57)
10/1
2f Congrats (USA) x Champagne Run (USA) (More Than Ready (USA))
6
11.7
25/1
T: P G Carey
R: L Currie (57)
25/1
7
11.8
12/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (57)
12/1
2f Domesday x Escarpment (Woodman (USA))
8
12.3
12/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (57)
12/1
2f Ilovethiscity x Tullia (Danehill Dancer (IRE))
9
13.6
16/1
T: Jason Warren
R: B Melham (57)
16/1
2f Pins x Flowerdrum (USA) (Mister Baileys (GB))
10
13.7
Famoosa (13)
25/1
T: S P Nichols
R: Ms N Beriman (57)
25/1
2f Squamosa x Faying (NZ) (Volksraad (GB))
11
14.7
20/1
T: Henry Dwyer
R: J Noonan (57)
20/1
2f All Too Hard x Heretis (Dehere (USA))
Race 3 - Shinewing Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:14.52 (37.66)
Prizemoney: $23,000
1
15/4
T: M M Laurie
R: Jye McNeil (56)
15/4
2g Skilled x Lady Green (Grandera (IRE))
Winning siblings: Lady Skills,
2
0.4
13/8F
T: Anthony Freedman
R: D Moor (56)
13/8F
2c Hinchinbrook x Follow That Cat (Tale Of The Cat (USA))
3
1.4
20/1
T: D R Brideoake
R: Chris Symons (58.5)
20/1
3g Hard Spun (USA) x Raven Protector (Hector Protector (USA))
4
4.9
25/1
T: D J Bourne
R: B Melham (58.5)
25/1
3g Dylan Thomas (IRE) x Love A Win (Distorted Humor (USA))
5
5.1
50/1
T: P E Conroy
R: Nathan Punch (54.5)
50/1
6
7.1
5/1
T: John McArdle
R: Ben Thompson (56)
5/1
2g Hard Spun (USA) x Miss Chard (Al Samer )
7
7.8
4/1
T: M G Price
R: M J Dee (56)
4/1
2c Medaglia D'Oro (USA) x Sicile (FR) (Anabaa (USA))
8
7.9
66/1
T: Len Ablett
R: Jake Bayliss (58.5)
66/1
6g Volitant x Spiritofglory (Switch In Time (IRE))
9
8.9
20/1
T: Cameron Templeton
R: J C Bates (58.5)
20/1
3g Strategic x Perfect Pout (Honours List (IRE))
10
9.7
30/1
T: Tim Hughes
R: Juana Andreou (54.5)
30/1
3f Snippetson x Deemless (Nadeem )
11
11.7
Sagoni (15)
150/1
T: Dean Larsson
R: Leticia Griffin (52.5)
150/1
4m Real Saga x Caponi (Churchill Downs )
12
21.7
Refiner (14)
300/1
T: Timothy Grace
R: Harry Grace (55.5)
300/1
4g Bianconi (USA) x Cup Of Courage (Raise A Cup (USA))
Race 4 - Dalton Consulting (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:13.45 (34.90)
Prizemoney: $30,000
1
2/1F
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (61)
2/1F
5g Bel Esprit x Dolphin Dance (Dolphin Street (FR))
2
1.0
10/1
T: D C Harrison
R: Ms S Thornton (56)
10/1
8m Elvstroem x Fayrouz (Sovereign Red (NZ))
3
1.5
5/1
T: Adam Trinder
R: Jessica Eaton (56.5)
5/1
5g Lonhro x Terrenora (Encosta De Lago )
4
2.5
5/2
T: R D Griffiths
R: M J Allen (59)
5/2
4g Bel Esprit x Hypatia (Distant Music (USA))
5
2.7
7/2
T: Ms C Alderson
R: B Melham (58.5)
7/2
5g Henrythenavigator (USA) x San Michele (Stravinsky (USA))
6
6.4
16/1
T: Luke Oliver
R: J Noonan (59.5)
16/1
4m Red Arrow x Tuckshop Princess (Dehere (USA))
Race 5 - Pakenham Contractors Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:41.04 (36.56)
Prizemoney: $23,000
1
4/6F
T: G Eurell
R: C Newitt (58)
4/6F
2
5.3
30/1
T: J W Price
R: A Lynch (58)
30/1
3g Host (CHI) x Noble Glow (Jeune (GB))
3
8.3
10/1
T: M C Kent
R: Ben Allen (56)
10/1
3f Mastercraftsman (IRE) x Cultured (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
8.5
80/1
T: M S Hibbs
R: Brandon Stockdale (56)
80/1
5
9.5
12/1
T: Paul Grills
R: J Noonan (58)
12/1
6
11.0
50/1
T: Damien Rideout
R: Chelsea Hall (54.5)
50/1
3f Kaphero x Princess Poppi (Prince Of Birds (USA))
7
11.8
9/1
T: Andrew Noblet
R: L Currie (58)
9/1
3g So You Think (NZ) x Sistine Angel (Testa Rossa )
8
11.9
15/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (56)
15/1
3f Pour Moi (IRE) x Lily L'amour (NZ) (Volksraad (GB))
9
12.1
50/1
T: D C Harrison
R: M J Allen (58)
50/1
3g Sakhee's Secret (GB) x Divine Miss Em (NZ) (Traditionally (USA))
10
15.3
11/2
T: C C Parry
R: N Callow (58)
11/2
3c Beneteau x Banishing (Red Ransom (USA))
11
31.3
150/1
T: Heath Conners
R: Jye McNeil (56)
150/1
3f Escapism x Rose Of Georgia (Gold Carat (USA))
Race 6 - Bate Design (Bm70) (2200m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 2:23.10 (37.62)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: Jamie Edwards
R: Ben Allen (57)
3/1
5g Dylan Thomas (IRE) x Moorunda Lass (Montjeu (IRE))
2
1.5
5/2F
T: Matthew Cumani
R: N Callow (59)
5/2F
6g Golden Snake (USA) x Patsetorri (El Moxie (USA))
3
1.6
15/4
T: D T O'Brien
R: C Newitt (58.5)
15/4
4g Shocking x Walsburgs Dream (NZ) (Pentire (GB))
4
3.1
8/1
T: A R Coffey
R: M J Dee (54.5)
8/1
7g Reset x Mica's Pride (Bite The Bullet (USA))
5
3.8
16/1
T: D R Brideoake
R: Jessica Eaton (60.5)
16/1
7g Aussie Rules (USA) x Tibouchina (IRE) (Daylami (IRE))
6
4.8
7/1
T: Archie Alexander
R: D Moor (56.5)
7/1
4g Galileo (IRE) x Mythical Echo (USA) (Stravinsky (USA))
7
10.3
6/1
T: K T Bourke
R: M J Walker (57.5)
6/1
5g Dash For Cash x Spy Valley (NZ) (O'Reilly (NZ))
Race 7 - Sportsbet Racing Form (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:00.64 (35.52)
Prizemoney: $23,000
1
15/2
T: R W Smerdon
R: Ms K Yuill (57.5)
15/2
3f Swiss Ace x Turn On Sixpence (Elusive Quality (USA))
Winning siblings: Off Her Roca,
2
1.0
15/4
T: Luke Oliver
R: B Melham (59.5)
15/4
3
1.8
15/4
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (60)
15/4
3f Benfica x Bedizened (Commands )
4
2.5
8/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (60)
8/1
3f Sepoy x Maree Basse (IRE) (Royal Applause (GB))
5
2.7
9/1
T: Ms N Burke
R: B Higgins (60)
9/1
6
3.9
16/1
T: R J Stephens
R: Brandon Stockdale (59.5)
16/1
4m Al Samer x Testa The Water (Testa Rossa )
7
5.7
5/2F
T: A W Noonan
R: J Noonan (59)
5/2F
4m Star Witness x Evasive (NZ) (One Cool Cat (USA))
8
5.9
66/1
T: Timothy Grace
R: Harry Grace (51)
66/1
5m Danerich x Warn Brandow (King Of Prussia )
9
7.4
10/1
T: D C Harrison
R: Ms S Thornton (58.5)
10/1
4m Dane Shadow x Siphon (Lonhro )
10
7.9
50/1
T: R K Challis
R: Ben Allen (55.5)
50/1
4m Denman x General's Dynasty (General Nediym )