Breednet Results

PAKENHAM PARK - Thursday, April 5

Race 1 - Racing.Com Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:06.12 (36.38)
Prizemoney: $27,000
1
16/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: R McLeod (58)
16/1
3g Starcraft (NZ) x Drawbridge (IRE) (Rainbow Quest (USA))
Winning siblings: Bikila, Burkina, Mafeking, Namibia, Sharvee, Tripodi,
2
0.1
15/8
T: F G Finnegan
R: L Nolen (58)
15/8
3
0.3
7/4F
T: Ben Brisbourne
R: D Oliver (58)
7/4F
3g Fastnet Rock x Fictional Account (IRE) (Stravinsky (USA))
4
3.8
Caerus (5)
11/2
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Allen (58)
11/2
3g Medaglia D'Oro (USA) x Orelia (Octagonal (NZ))
5
4.0
40/1
T: Greg Hayes
R: J Mott (58)
40/1
3g Pierro x With Love (Favorite Trick (USA))
6
5.0
50/1
T: R J Besanko
R: Jye McNeil (58)
50/1
3g Bullet Train (GB) x Bitabling (Commands )
7
5.2
25/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (58)
25/1
3g Needs Further x Satin Choice (Redoute's Choice )
8
5.4
10/1
T: J D Sadler
R: Damian Lane (58)
10/1
3g Lucas Cranach (GER) x Senorita Samba (NZ) (Senor Pete (USA))
9
7.4
100/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56)
100/1
3f Tavistock (NZ) x Pierian (NZ) (Montjeu (IRE))
10
10.4
12/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Melham (58)
12/1
3g Stratum x Byatt (Encosta De Lago )
Race 2 - Superior Food Services Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.74 (34.68)
Prizemoney: $27,000
1
1/1F
T: Shea Eden
R: Ms S Thornton (57.5)
1/1F
Winning siblings: Blue Rata Eligius,
2
0.8
Uzayli (4)
9/4
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58)
9/4
4m Lonhro x Extra Terrestial (Quest For Fame (GB))
3
2.8
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (57.5)
7/1
3f Lonhro x Mountain Legacy (USA) (Mt. Livermore (USA))
4
3.0
11/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (57.5)
11/1
5
4.8
11/2
T: Shawn Mathrick
R: Ms J Payne (57.5)
11/2
3f O'Reilly (NZ) x Striptease (NZ) (Danasinga )
6
8.0
30/1
T: R D Griffiths
R: Ben Thompson (57.5)
30/1
3f Domesday x Clever Clogs (NZ) (Woodman (USA))
Race 3 - Jimmy Creed's' Yearlings Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:40.04 (35.30)
Prizemoney: $27,000
1
9/2
T: Matthew Brown
R: J Mott (58)
9/2
3g Tough Speed (USA) x I Gotcha Babe (Mukddaam (USA))
Winning siblings: Banca Mo,
2
2.8
Keysor (8)
11/8F
T: D K Weir
R: D Oliver (58)
11/8F
3g All Too Hard x Midnight Martini (Street Cry (IRE))
3
3.6
100/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56)
100/1
3f Americain (USA) x Royal Isolt (Royal Academy (USA))
4
4.2
20/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (58)
20/1
3g Reset x Stoke (Catbird )
5
4.4
4/1
T: J D Sadler
R: B Melham (58)
4/1
3g Denman x Magic Harmony (Danehill Dancer (IRE))
6
5.4
11/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (58)
11/2
3g Teofilo (IRE) x Prose (Commands )
7
6.2
7/1
T: D T O'Brien
R: L Nolen (58)
7/1
3g Star Witness x Eckland (Spinning World (USA))
8
6.3
50/1
T: Dane Smith
R: Ms S Thornton (58.5)
50/1
9
6.5
20/1
T: Declan Maher
R: M J Dee (58.5)
20/1
5g New Approach (IRE) x Illusional (Redoute's Choice )
Race 4 - XXXX Gold Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.82 (36.36)
Prizemoney: $27,000
1
8/15F
T: M G Price
R: D Oliver (58)
8/15F
3g Pierro x Princess Quality (Elusive Quality (USA))
2
3.3
3/1
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (58)
3/1
3g Written Tycoon x Edikeni (NZ) (Johannesburg (USA))
3
3.5
10/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (55)
10/1
3c Written Tycoon x Zolletta (NZ) (Zabeel (NZ))
4
4.7
12/1
T: Tim Hughes
R: B Higgins (58)
12/1
3g Pierro x Jolie Brise (Fastnet Rock )
5
5.4
60/1
T: D C Harrison
R: B Werner (58.5)
60/1
4g Sakhee's Secret (GB) x Divine Miss Em (NZ) (Traditionally (USA))
6
6.2
25/1
T: Nick Smart
R: Dale Smith (58.5)
25/1
4g Moshe x Jettina (Jetball )
7
6.4
100/1
T: Lisa Jones
R: Ms J Payne (56.5)
100/1
5m Raheeb x Where's Granny (Black Hawk (GB))
8
6.5
30/1
T: Sally Wynne
R: Ms S Wynne (58.5)
30/1
4g Danerich x Umaetel (Umatilla (NZ))
Race 5 - Graeker Constructions (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:25.73 (36.08)
Prizemoney: $27,000
1
7/1
T: D J Laws
R: Nathan Punch (58)
7/1
4m Artie Schiller (USA) x Tiffany's Best (Soviet Lad (USA))
2
1.0
40/1
T: R K Challis
R: Michael Poy (59.5)
40/1
7m Southern Image (USA) x Rosa Gallica (Redoute's Choice )
3
1.2
11/4
T: C W Little
R: N Callow (57)
11/4
4m Bel Esprit x Super Swell (Danbird )
4
2.9
9/2
T: C W McDonald
R: Damian Lane (57.5)
9/2
3f Medaglia D'Oro (USA) x Zaira (Fastnet Rock )
5
3.0
Shagra (4)
7/4F
T: D R Brideoake
R: M J Dee (58)
7/4F
3f Artie Schiller (USA) x Russian Babe (Singspiel (IRE))
6
4.5
9/2
T: M C Kent
R: Ms S Thornton (59.5)
9/2
4m Duporth x Zelsnitz (Snitzel )
7
6.0
30/1
T: B R Fox
R: B Higgins (58)
30/1
5m Bianconi (USA) x Shelta (Galileo (IRE))
8
7.5
150/1
T: Mark C Webb
R: Ms J Da Rose (55)
150/1
8m Face Value x Wisttrakowe (King Of Kings (IRE))
Race 6 - Hanson Imagecrete Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:11.41 (34.58)
Prizemoney: $27,000
1
9/10F
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Allen (59.5)
9/10F
5g Snitzel x Dream Beauty (Lacryma Cristi (IRE))
2
6.0
11/1
T: Andrew Cameron
R: Ben Thompson (55)
11/1
3f Purrealist x Kurotaka (Black Hawk (GB))
3
6.2
8/1
T: R J Blacker
R: M J Walker (55.5)
8/1
4
6.9
6/4
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (59)
6/4
3g Good Journey (USA) x Poison Ivy (Danehill Dancer (IRE))
5
11.9
25/1
T: D M Noonan
R: Ms J Payne (55)
25/1
5m Wanted x Finishing School (GB) (Grand Lodge (USA))
6
12.1
50/1
T: D J Cave
R: Chris Caserta (55)
50/1
6g Aussie Rules (USA) x Crimson Joy (Red Ransom (USA))
7
14.4
100/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (55)
100/1
8m Electronic Zone (USA) x Sulina (NZ) (Mi Preferido (USA))
8
22.4
150/1
T: Mark C Webb
R: Ms J Da Rose (55)
150/1
7m Sharkbite x Rich Silk (USA) (Rizzi (CAN))
Race 7 - Total Animal Supplies (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:12.89 (34.68)
Prizemoney: $27,000
1
4/1
T: R D Griffiths
R: Damian Lane (60)
4/1
4g Foxwedge x Toast Of The Coast (Rory's Jester )
Winning siblings: Congenial, Down The Hatch,
2
1.3
Alsvin (6)
11/4
T: Shea Eden
R: Ms S Thornton (59)
11/4
3g Excelebration (IRE) x Gialisa (Fantastic Light (USA))
3
1.7
Goethe (1)
7/4F
T: M C Kent
R: J Mott (63.5)
7/4F
4g Bel Esprit x Solarco (Desert Sun (GB))
4
1.8
12/1
T: B A Gentle
R: Dale Smith (56)
12/1
4g Reward For Effort x Palace De Lago (Encosta De Lago )
5
2.1
6/1
T: Shawn Mathrick
R: B Melham (58.5)
6/1
6
2.2
7/1
T: G B Andrews
R: Michael Poy (59.5)
7/1
7g Bel Esprit x My Fair Lago (Encosta De Lago )
7
14.2
50/1
T: D M Noonan
R: Ben Allen (55)
50/1
6m Trade Fair (GB) x Don't Go There (Langfuhr (CAN))
Race 8 - Sportsbet (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:39.17 (35.98)
Prizemoney: $27,000
1
7/4F
T: M G Price
R: D Oliver (58.5)
7/4F
3g Power (GB) x Madame Echezeaux (NZ) (Montjeu (IRE))
2
0.3
8/1
T: Clare Cunningham
R: J Mott (59.5)
8/1
4g Magnus x Pharoah's Spirit (Catrail (USA))
3
1.8
9/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Melham (58.5)
9/4
3g Manhattan Rain x Catshaan (Catrail (USA))
4
3.5
4/1
T: Ms W Kelly
R: N Callow (57)
4/1
5
4.3
100/1
T: Ms E Hunt
R: Lester Grace (55)
100/1
8g Relight x Sweet Pearl (Rare Pearl (FR))
6
4.4
20/1
T: C J Waller
R: M J Walker (58)
20/1
3g Ocean Park (NZ) x Glitz 'n' Glam (Air Express (IRE))
7
6.1
20/1
T: R W Bissett
R: B Higgins (56)
20/1
8
6.9
30/1
T: Thomas Carberry
R: Damian Lane (62)
30/1
8g Danzero x Banishing (Red Ransom (USA))
9
13.9
Navita (7)
20/1
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (57.5)
20/1