Breednet Results

PARKES - Saturday, June 9

Race 1 - Mdn Plate (800m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:46.80
Prizemoney: $6,000
1
2/1
T: Robert Anderson
R: Josh Richards (55)
2/1
3f Sebring x Schiffer (Snitzel )
Winning siblings: Schifty Thinker,
2
0.5
5/1
T: J W Marzol
R: M Heagney (59)
5/1
3g Magic Albert x Espadon (Danehill (USA))
3
2.0
7/4F
T: C Lundholm
R: Michael Hackett (57)
7/4F
4m Choisir x Skullas Sister (Beautiful Crown (USA))
4
3.3
Sutton (12)
14/1
T: Kylie Kennedy
R: Carly Frater-Hill (57)
14/1
4m Zoffany (IRE) x Sutton Smile (Beautiful Crown (USA))
5
5.6
9/1
T: G R Wright
R: Ms T Jeffries (59)
9/1
4g Pluck (USA) x Spy's Lass (Spectacular Spy (USA))
6
7.6
8/1
T: A L McRae
R: Billy Owen (59)
8/1
5g Redente x Just Puss (Wo To Go )
7
10.0
6/1
T: Brett Thompson
R: James Rogers (57)
6/1
8
11.0
15/1
T: Roy L McCabe
R: K Dunbar (57)
15/1
Race 2 - Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 0:59.05
Prizemoney: $6,000
1
7/1
T: J W Marzol
R: Aaron Sweeney (57.5)
7/1
3g Star Witness x Exhibit (Octagonal (NZ))
2
0.2
1/1F
T: G R Wright
R: A Cavallo (59)
1/1F
3f Your Song x All Good Things (Don Eduardo (NZ))
3
2.7
Decades (10)
15/1
T: Michael Denison
R: Ms E Webster-Hawes (54)
15/1
7m Danbird x Our Sharona (Our Maizcay )
4
3.2
6/1
T: Ms S Jeffries
R: Michael Hackett (56.5)
6/1
5m Henny Hughes (USA) x Opera Bay (Opera Prince )
5
4.6
7/1
T: Mark Cummins
R: Josh Richards (52)
7/1
7m Seidnazar x Fleur Des Champs (IRE) (Danehill (USA))
6
4.8
7/1
T: A L McRae
R: Billy Owen (58.5)
7/1
5g Octagonal (NZ) x Better Days (Last Tycoon (IRE))
7
6.8
16/1
T: J Tyack
R: Ms K Adams (55)
16/1
6g Bel Danoro x Halo Girl (Thunder Gulch (USA))
8
10.7
7/1
T: Roy L McCabe
R: Ms A Stanley (51.5)
7/1
9
11.2
16/1
T: Ms D Prest
R: Ms K Chater (54)
16/1
4m Bon Hoffa x Felicitous (USA) (Mtoto (GB))
Race 3 - (Bm50) (1400m)
Class: Benchmark 50 Track: Soft(5) Time: 1:25.13
Prizemoney: $7,000
1
Naoko (13)
5/1
T: Connie Greig
R: K Dunbar (56)
5/1
6m Excellent Art (GB) x Magic World (Spinning World (USA))
Winning siblings: The Look, Tres Bien,
2
0.4
14/1
T: Ms W Baker
R: Ms K Bell-Pitomac (53)
14/1
6m Ready's Image (USA) x Sky Academy (Royal Academy (USA))
3
0.5
10/1
T: Andrew Sheahan
R: Josh Richards (53)
10/1
4m Duporth x Caviar Emptor (USA) (Quiet American (USA))
4
0.6
9/1
T: Craig Weeding
R: Jamie Gibbons (54.5)
9/1
4m Star Witness x Cashew (Royal Academy (USA))
5
1.0
4/1
T: R W Steiner
R: B Vale (60)
4/1
6m Zizou x Prodigal Miss (High Rolling )
6
1.6
5/1
T: Doug Gorrel
R: Carly Frater-Hill (57.5)
5/1
7m Haradasun x Little Rumours (Vettori (IRE))
7
1.7
5/1
T: J T McMillan
R: D Pitomac (60.5)
5/1
8g Kempinsky x Red Hot Go (Geiger Counter (USA))
8
2.1
9/1
T: G R Wright
R: Michael Hackett (58.5)
9/1
4g Stratum x Mira Chavali (General Nediym )
9
4.7
5/1
T: Scott Henman
R: M Travers (61)
5/1
6g Casino Prince x Fastfilly (Royal Academy (USA))
10
5.7
15/1
T: C A Tyack
R: Aaron Sweeney (59.5)
15/1
6g Easy Choice x Emitella (Umatilla (NZ))
11
5.9
11/1
T: Kylie Kennedy
R: A Cavallo (58.5)
11/1
6g Starcraft (NZ) x She's Academic (Royal Academy (USA))
12
6.1
3/1F
T: G D Lunn
R: Kaylee Kirkwood (56)
3/1F
7m Astronomer Royal (USA) x Cuban Girl (Hemingway (IRE))
13
6.8
6/1
T: Joseph Ible
R: Billy Owen (56.5)
6/1
4m Moscow Ballet (IRE) x Kit (Invincible Spirit (IRE))
14
13.5
25/1
T: J Tyack
R: Ms K Adams (57)
25/1
Race 4 - (Bm52) (1200m)
Class: Benchmark 52 Track: Soft(5) Time: 1:11.71
Prizemoney: $7,000
1
14/1
T: F M Hayes
R: A Cavallo (57.5)
14/1
5g Eavesdropper (USA) x Vistarena (Scenic (IRE))
Winning siblings: Alangejack, Money Czar,
2
0.8
6/1
T: R W Green
R: Ms T Jeffries (58)
6/1
7m Manner Hill x Tassie Cat (Hold That Tiger (USA))
3
1.8
6/1
T: James Curtis
R: A Kajiya (59)
6/1
4g Moscow Ballet (IRE) x Babylonia (Chimes Square )
4
1.9
6/1
T: R W Steiner
R: B Vale (57.5)
6/1
6g Lawyer x Hunger Strike (Sir Laurence (NZ))
5
2.1
4/1
T: J W Marzol
R: Aaron Sweeney (55.5)
4/1
5g Redoute's Choice x Regrowth (Unbridled's Song (USA))
6
2.7
5/1
T: Craig Weeding
R: Jamie Gibbons (55.5)
5/1
6m I Am Invincible x Belves (Rock Of Gibraltar (IRE))
7
2.8
16/1
T: Robert Anderson
R: G Castillo (56)
16/1
5m Raheeb x Marionette (Rock Of Gibraltar (IRE))
8
6.2
16/1
T: Michael Plummer
R: Ms K Chater (54)
16/1
5g Magic Albert x Elcarim (Brief Truce (USA))
9
6.4
3/1F
T: Darren Hyde
R: M Travers (59.5)
3/1F
6g Authorized (IRE) x Toldyas (Magic Albert )
10
7.1
20/1
T: Peter W Stanley
R: Ms A Stanley (51)
20/1
5m Dane Shadow x Pinocchio's Sister (Woodman (USA))
11
9.3
8/1
T: W Collison
R: K Dunbar (56.5)
8/1
12
34.5
11/1
T: Andrew Sheahan
R: Josh Richards (57)
11/1
8g Golan (IRE) x Cape City (NZ) (Kaapstad (NZ))
Race 5 - Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:13.44
Prizemoney: $6,000
1
6/4F
T: Matthew Dale
R: Billy Owen (56)
6/4F
3f Foxwedge x Great Notice (USA) (Nureyev (USA))
Winning siblings: Anabandana, Gybe, Namsarai,
2
0.5
Bodice (4)
7/2
T: R W Green
R: Ms T Jeffries (56)
7/2
5m Bon Hoffa x Fantasy Tan (Encosta De Lago )
3
1.8
3/1
T: Michael Plummer
R: Jamie Gibbons (54)
3/1
5m Husson (ARG) x Codify (Strategic )
4
2.1
5/2
T: Peter W Stanley
R: Ms A Stanley (54.5)
5/2
5g Bushranger (IRE) x Poniard (Lake Coniston (IRE))
5
2.7
Iandra (5)
16/1
T: Peter Kirby
R: Ms K Chater (56)
16/1
3f Delago Deluxe x Roseville (Yallah Prince )
6
9.3
6/1
T: Robert Anderson
R: Josh Richards (54)
6/1
6g Speed 'n' Power (NZ) x Loren's Reef (North Reef (IRE))
7
10.8
14/1
T: C Lundholm
R: Rasit Yetimova (56)
14/1
8m Snippetson x Matillarose (Umatilla (NZ))