Breednet Results

PORT AUGUSTA - Sunday, July 8

Race 1 - Aust. Rail Track Corp. (Bm72) (1100m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:03.34
Prizemoney: $12,500
1
11/10F
T: K M Sweeney
R: Alice Lindsay (53)
11/10F
2
0.4
18/10
T: B J Jones
R: Kayla Crowther (59.5)
18/10
5g Street Boss (USA) x No Peace (Rokosz (USA))
3
2.2
45/10
T: Mark Moosha
R: Gary Lo (51)
45/10
4
18.9
8/1
T: J Dunn
R: Ryusei Sakai (61)
8/1
Race 2 - Adelaide Galvanising (Bm70) (1396m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:22.17
Prizemoney: $12,000
1
35/10
T: T G Trenowden
R: Ms K Bishop (55)
35/10
4g Duke Of Marmalade (IRE) x Wingspiel (Singspiel (IRE))
2
0.5
11/10F
T: Kylie McKerlie
R: W Lau (58)
11/10F
6g Magnus x Appalachian Walk (Hennessy (USA))
3
2.5
14/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Potter (54.5)
14/1
7m Shaft x Suite Academy (Royal Academy (USA))
4
3.8
3/1
T: W P Bencic
R: Raquel Clark (54)
3/1
5m Haradasun x Hillrise (Danehill (USA))
5
6.5
45/10
T: T G Trenowden
R: Alice Lindsay (61)
45/10
6
10.8
25/1
T: Ms P Trenwith
R: Ryusei Sakai (59)
25/1
8g Choisir x Royal Magenta (Royal Academy (USA))
7
10.9
Onward (7)
60/1
T: J E Hickmott
R: A K Chan (54)
60/1
7g Danerich x Flag Of Pride (Personal Flag (USA))
Race 3 - Century 21 Port Augusta Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.26
Prizemoney: $10,000
1
4/9F
T: Ms L Lefoe
R: Kayla Crowther (57.5)
4/9F
3g Bullet Train (GB) x Maghro (Lonhro )
Winning siblings: Dusky Damsel,
2019 MM National Yearling Sale Book 2
$5,000
Vendor: Bowness Stud Young NSW
Buyer: John Zielke Racing
2
0.2
8/1
T: K M Sweeney
R: Raquel Clark (55.5)
8/1
3f Rebel Raider x Call To Mind (Centre Stalls (IRE))
3
2.2
35/10
T: D E Magro
R: R J Hurdle (58)
35/10
4g Reaan x Mystic Moment (Barely A Moment )
4
2.3
16/1
T: J Dunn
R: Ms K Bishop (57.5)
16/1
3c Good Journey (USA) x Redand Yellow (Redoute's Choice )
5
5.1
60/1
T: P A Jones
R: A K Chan (55.5)
60/1
3f Barbados x Stella Jeune (Jeune (GB))
6
5.9
30/1
T: P A Jones
R: W Lau (52.5)
30/1
3f Super Kid (NZ) x La Ponch (Desert Prince (IRE))
7
7.1
16/1
T: M A White
R: J Potter (58)
16/1
4g Reaan x Crazy Deputy (French Deputy (USA))
8
9.0
80/1
T: Norm Rabig
R: Eran Boyd (58)
80/1
9g Umatilla (NZ) x Shania Tea (Inflate (USA))
9
13.8
150/1
T: L S Murray
R: Wesley Cave (56)
150/1
6m Montoya x Games Night (Shangri-La )
10
16.4
200/1
T: T Haddy
R: Alice Lindsay (56)
200/1
5g Teofilo (IRE) x La Sequita (Brief Truce (USA))
11
18.4
200/1
T: T H Jolly
R: Gary Lo (52.5)
200/1
3f Typhon x Lyceum (Lycius (USA))
Race 4 - Max Cranes (Bm60) (1867m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:53.65
Prizemoney: $12,000
1
30/1
T: R E Hannigan
R: J Maund (54)
30/1
6g Discorsi x In Light (Strategic )
2
0.3
25/10
T: K M Sweeney
R: Alice Lindsay (56.5)
25/10
3g Your Song x Vetorisc (Vettori (IRE))
3
2.6
12/10F
T: Anthony Webster
R: W Lau (57)
12/10F
7g Commands x Pirate Queen (Marauding (NZ))
4
9.1
28/10
T: N O'Shea and A Downing
R: R J Hurdle (56)
28/10
7g Host (CHI) x Set Rhythm (NZ) (Rhythm (USA))
5
11.7
50/1
T: Talia Harrison
R: Eran Boyd (54)
50/1
6
12.5
55/10
T: D J McMahon
R: Gary Lo (57)
55/10
7
12.6
100/1
T: T Haddy
R: Ms K Bishop (54)
100/1
8
15.4
80/1
T: T R Montgomerie
R: J Potter (54)
80/1
8g Lion Heart (USA) x Beyond Beauty (Beautiful Crown (USA))
Race 5 - Solar Reserve Hcp (C2) (1396m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:22.33
Prizemoney: $12,000
1
28/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (59)
28/10
4g So You Think (NZ) x See You There (Lucky Owners (NZ))
2
2.3
3/1
T: K M Sweeney
R: W Lau (52)
3/1
5m Amadeus Wolf (GB) x She Zoff (Zoffany (USA))
3
3.1
15/1
T: Robert Atkinson
R: Eran Boyd (54)
15/1
4
3.4
25/10F
T: Simon Drewitt
R: A K Chan (54.5)
25/10F
5
4.4
55/10
T: D B Bonetti
R: Ryusei Sakai (52.5)
55/10
4m Helmet x Indycatfighter (USA) (A.P. Indy (USA))
6
4.5
15/1
T: T R Montgomerie
R: Ms K Bishop (57)
15/1
4g Amadeus Wolf (GB) x Gilded Grace (Gilded Time (USA))
7
4.6
30/1
T: Robyn Anderson
R: Kayla Crowther (56)
30/1
5m Good Journey (USA) x Mikumi (Grass Wonder (USA))
8
10.6
16/1
T: K M Sweeney
R: J Potter (54)
16/1
5g Tickets x Sutton Smile (Beautiful Crown (USA))
9
10.8
100/1
T: L S Murray
R: Alice Lindsay (53)
100/1
5g Show A Heart x Joan's Best (Gold Brose )
Race 6 - Sundrop Farms (Bm56) (1200m)
Class: Benchmark 56 Track: Good(3) Time: 1:10.30
Prizemoney: $12,000
1
8/1
T: Ms H J Smith
R: W Lau (57.5)
8/1
Winning siblings: Fancied, Mercenaire, Vicario,
2
1.0
12/1
T: R A Campbell
R: J Potter (56.5)
12/1
3f Barbados x Quench (Dehere (USA))
3
1.1
5/1
T: K M Sweeney
R: Raquel Clark (56.5)
5/1
6g Mint Lane (USA) x Socially (Gloaming Kaoru )
4
2.0
45/10
T: D J McMahon
R: Kayla Crowther (61)
45/10
7g Perfectly Ready x Pistola (NZ) (Senor Pete (USA))
5
2.3
25/1
T: A R Coffey
R: Ms K Bishop (59)
25/1
4g Snitzel x Benessa (Agnes World (USA))
6
2.6
12/10F
T: D E Magro
R: R J Hurdle (59)
12/10F
4m Face Value x Star Peril (Staaraq )
7
8.2
50/1
T: J E Hickmott
R: Eran Boyd (54)
50/1
5m Magnus x Elusive Burst (Elusive City (USA))
8
10.5
Kailua (7)
40/1
T: M A White
R: Alice Lindsay (56)
40/1
4m Magic Albert x Swift Sands (Dubai Destination (USA))
9
10.7
7/1
T: A B Beswick
R: Gary Lo (55)
7/1
Race 7 - City Of Port Augusta Cup (2300m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:23.67
Prizemoney: $25,000
1
60/1
T: Ms S Nolan
R: Alice Lindsay (53)
60/1
7g Show A Heart x La Jaconde (NZ) (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Coup Da Vinci,
2
0.2
2/1F
T: Ryan Dawson
R: J Potter (54)
2/1F
5g Mossman x Kalamata (Desert Prince (IRE))
3
2.7
7/1
T: Kylie McKerlie
R: Ms K Bishop (55)
7/1
10g Dubawi (IRE) x Estefania (GER) (Acatenango (GER))
4
3.1
50/1
T: Scott Whittle
R: Eran Boyd (54)
50/1
5
3.3
10/1
T: Simon Drewitt
R: W Lau (51)
10/1
3f Barbados x Alpine Storm (Damascus Storm (USA))
6
5.2
20/1
T: G D Searle
R: M R Henderson (54)
20/1
7
6.2
25/10
T: P Huserot
R: R J Hurdle (59)
25/10
8
6.4
40/1
T: G D Searle
R: A K Chan (54)
40/1
6g Written Tycoon x Sovereign Song (Palace Music (USA))
9
7.4
20/1
T: Bryan Holtham
R: Gary Lo (51)
20/1
6g Redoute's Choice x Quibble (Zabeel (NZ))
10
7.7
35/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (54)
35/10
11
16.3
60/1
T: D B Bonetti
R: Kayla Crowther (54)
60/1
4g Moshe x Devonshire (Racer's Edge )
Race 8 - Pa & Ci Martin (Bm56) (1600m)
Class: Benchmark 56 Track: Good(3) Time: 1:34.38
Prizemoney: $12,000
1
35/10
T: D E Magro
R: R J Hurdle (56.5)
35/10
5g Hard Spun (USA) x Wisteria Island (Encosta De Lago )
2
1.0
15/10F
T: Bryan Holtham
R: W Lau (57.5)
15/10F
3
1.2
20/1
T: Ryan Dawson
R: Alice Lindsay (60.5)
20/1
8g Encosta De Lago x World Peace (Danehill (USA))
4
1.5
12/1
T: Kylie McKerlie
R: Ms K Bishop (55)
12/1
5g Tickets x Blasphemy (Galileo (IRE))
5
2.3
45/10
T: Anthony Webster
R: Gary Lo (54.5)
45/10
6g Publishing x Tubbarubba Miss (Flying Spur )
6
3.1
40/1
T: K M Sweeney
R: J Potter (54)
40/1
4g Amadeus Wolf (GB) x Shez A Gaze (Stargazer (NZ))
7
9.6
11/1
T: J E Barr
R: Kayla Crowther (58.5)
11/1
6g Oratorio (IRE) x Santini (Statue Of Liberty (USA))
8
11.2
12/1
T: J E Hickmott
R: A K Chan (56)
12/1
8g Danerich x Watange Trice (Keltrice )
9
13.4
80/1
T: Robert Atkinson
R: Eran Boyd (54)
80/1
4g Typhon x Princess Breeze (Double Vice (USA))
10
14.2
100/1
T: Mark Moosha
R: Raquel Clark (55)
100/1
11
16.1
Fin (3)
20/1
T: D B Bonetti
R: Ryusei Sakai (57.5)
20/1
4g Sharkbite x Eminent Danger (Dangerous )