Breednet Results

PORT MACQUARIE - Friday, March 20

Race 1 - Nis Power & Communications Mdn (1006m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:00.68 (35.44)
Prizemoney: $22,000
1
15/2
T: J A Sylvester
R: Brooke Stower (54.5)
15/2
3g Golden Archer x Amazing Heart (Lion Heart (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
5/2
T: R N Godbolt
R: J Kehoe (57.5)
5/2
4m Tavistock (NZ) x Contrada (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
3.3
6/1
T: P M Perry
R: Cameron Noble (54)
6/1
4g Albrecht x Friendly Conflict (Kenny's Best Pal )
4
4.4
12/1
T: G L Woodward
R: Qin Yong (53)
12/1
3g Love Conquers All x Octazure (Octagonal (NZ))
5
6.0
25/1
T: S J Hodge
R: D Mc Lellan (54.5)
25/1
4m May'haab x Rich Megarossa (Testa Rossa )
6
6.2
2/1F
T: J A Sprague
R: B Looker (59)
2/1F
3g Spirit Of Boom x Otimo (Lonhro )
7
8.9
80/1
T: K J Lantry
R: M Paget (55)
80/1
4g Dubleo (USA) x Miss Reed (Reassure (USA))
8
10.2
100/1
T: Tess Wilkes
R: Jenny Duggan (54.5)
100/1
5g Trusting x O Ren Ishii (USA) (First Samurai (USA))
9
14.3
Midden (3)
4/1
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (56)
4/1
3f Wandjina x Most Secretive (Danetime (IRE))
Race 2 - Rob Tate Duplex Invest. Mdn (1506m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:33.02 (36.85)
Prizemoney: $22,000
1
12/1
T: Ronald Broomhall
R: J Watkins (57.5)
12/1
4m Zariz x Campfire Stories (Lion Hunter )
Winning siblings: Ember, Karawatha, Secretwina,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
3/1
T: Allan Kehoe
R: D Mc Lellan (57.5)
3/1
3f So You Think (NZ) x Petroica (Anabaa (USA))
3
2.1
5/2F
T: Nathan Doyle
R: Ashley Morgan (57.5)
5/2F
3f Medaglia D'Oro (USA) x Miss Marielle (Encosta De Lago )
112019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$475,000
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Keyhinge
4
2.8
12/1
T: Ms A Lee
R: Jenny Duggan (57.5)
12/1
5m Big Brown (USA) x Suspended Time (Gilded Time (USA))
5
3.7
30/1
T: Sean Blayden
R: M Paget (57.5)
30/1
4m Eurozone x Liza (Strategic )
6
3.9
7/2
T: W T Wilkes
R: A Chau (57.5)
7/2
7
4.0
15/2
T: Justin Bowen
R: G Buckley (57.5)
15/2
8
5.6
10/1
T: P M Perry
R: Cameron Noble (56)
10/1
3g Olympic Glory (IRE) x Miss Evasive (Elusive Quality (USA))
9
5.7
100/1
T: Justin Bowen
R: Brooke Stower (57.5)
100/1
4g Mosayter (USA) x Lovewood (Charnwood Forest (IRE))
10
9.4
20/1
T: M S Minervini
R: L Cumberland (57.5)
20/1
4m Reward For Effort x Viva La Diva (Barathea (IRE))
11
17.4
150/1
T: Reginald Wilkes
R: R Spokes (59)
150/1
3c Dark Cove (USA) x Capacious (Spinning World (USA))
Race 3 - Smp Fabrication Mdn Plate (1206m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:14.03 (36.88)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (56.5)
7/2
3f Dundeel (NZ) x Besame Mucho (Encosta De Lago )
This nick: 15 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
1.3
10/1
T: Jonathan Smith
R: J Grisedale (57)
10/1
5m Dr Doute's x Majnoonah (Hennessy (USA))
3
2.3
Balboa (1)
12/1
T: G Prosser
R: M Paget (59)
12/1
5g Duporth x Kapcat (Catbird )
4
3.1
20/1
T: R A Bailey
R: Ms R Murray (59)
20/1
4g Akeed Mofeed (GB) x Dream Beauty (Lacryma Cristi (IRE))
5
3.6
15/1
T: R N Godbolt
R: J Kehoe (59)
15/1
4g Ad Valorem (USA) x Deep Forest (NZ) (Don Eduardo (NZ))
6
4.4
9/4F
T: Ms J Graham
R: B Looker (57)
9/4F
7
4.5
7/1
T: H R Dew
R: Jayden Barrie (54)
7/1
8
5.0
6/1
T: R N Godbolt
R: A Chau (57)
6/1
4m Statue Of Liberty (USA) x Luscious Lips (Partners Choice (USA))
9
5.2
12/1
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (56.5)
12/1
3f Onemorenomore x Day Dream (Arazi (USA))
10
7.0
100/1
T: Justin Bowen
R: G Buckley (58.5)
100/1
3g Arena x Fairy Palace (Valixir (IRE))
11
9.5
20/1
T: P M Perry
R: Cameron Noble (57)
20/1
3g Nicconi x Just Cooking (Primus )
12
12.5
40/1
T: Colt Prosser
R: L P Rolls (58.5)
40/1
3g Dream Ballad x Pauline's Dancer (Danehill Dancer (IRE))
Race 4 - Kennards Hire (Bm66) (1006m)
Class: Benchmark 66 Track: Heavy(8) Time: 1:00.12 (35.86)
Prizemoney: $22,000
1
3/1
T: M S Minervini
R: D Mc Lellan (59.5)
3/1
4g Written Tycoon x Peppie (Danehill (USA))
Winning siblings: Carronade, Full Of Joy, Sea Battle,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.5
30/1
T: Allan Kehoe
R: M Paget (56.5)
30/1
5g Ad Valorem (USA) x Ceberano (NZ) (Stravinsky (USA))
3
1.3
11/4F
T: R N Godbolt
R: Ms S Clenton (59)
11/4F
4
2.3
9/1
T: Aiden St Vincent
R: Ms R Murray (55.5)
9/1
5
2.5
12/1
T: H R Dew
R: Jayden Barrie (53)
12/1
10g Court Command x Larvaleur (Latarmiss (IRE))
6
3.9
9/1
T: D Lane
R: A Gibbons (56.5)
9/1
7
4.7
13/2
T: P M Perry
R: Jenny Duggan (57)
13/2
4g Choisir x Pure Intent (Bianconi (USA))
8
6.3
11/1
T: Justin Bowen
R: G Buckley (60.5)
11/1
6g Kaphero x Fine Feelings (Monde Bleu (GB))
9
6.5
15/1
T: D D Schmidt
R: Brooke Stower (57)
15/1
5m Sepoy x Kissame Mucho (Fastnet Rock )
10
20.0
11/1
T: J A Sylvester
R: Ms B Hodder (59.5)
11/1
5m Uncle Mo (USA) x Emeraude (Quest For Fame (GB))
Race 5 - Sovereign Hills Display (Bm58) (2012m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 2:05.85 (37.40)
Prizemoney: $22,000
1
9/2
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (59)
9/2
4g Lope De Vega (IRE) x Very Speed (USA) (Silver Hawk (USA))
Winning siblings: Caminetto, Fastnic, Star Zone,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/1
T: John Bannister
R: Jenny Duggan (54)
15/1
5m Red Element x Sienna (Octagonal (NZ))
3
1.8
6/1
T: S L Brewer
R: Liam Blanch (54)
6/1
6g Widden Valley x Fabulash (Tobougg (IRE))
4
4.0
9/4F
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (58)
9/4F
5
4.8
10/1
T: S J Hodge
R: D Mc Lellan (57.5)
10/1
6g Star Witness x Silk And Money (Frisco View (USA))
6
6.4
10/1
T: P M Perry
R: Qin Yong (55)
10/1
5m Lucas Cranach (GER) x Adabelle (Ad Valorem (USA))
7
6.9
7/1
T: M A Ostini
R: G Snowden (58)
7/1
4g Good Journey (USA) x Hutt's Image (Spectrum (IRE))
8
7.1
20/1
T: Tom Higgins
R: Brooke Stower (55)
20/1
5m Big Brown (USA) x Nazzuca (Canny Lad )
9
8.0
50/1
T: Jessica McCusker
R: J Kehoe (54.5)
50/1
6m Duporth x Komachi (Commands )
10
9.1
12/1
T: C Inwood & D Matts
R: B Looker (58.5)
12/1
7g Excellent Art (GB) x Eight Lives (Colombia (NZ))
11
10.8
20/1
T: A D Smith
R: Ms B Hodder (54)
20/1
5m Excites x Tansgirl (Orientate (USA))
12
16.5
100/1
T: Colin Hughes
R: Ms G Mc Donnell (57.5)
100/1
8m Floral Dynamite x Excello (Yallah Prince )
Race 6 - Bdm Constructions Hcp (C2) (1106m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:07.12 (35.92)
Prizemoney: $22,000
1
5/2F
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (54)
5/2F
6g Moshe x Zuzao (Delzao )
Winning siblings: Capital Gain,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/1
T: R R Milligan
R: D Mc Lellan (54)
15/1
4m Benfica x Another (Success Express (USA))
3
2.0
11/1
T: R N Godbolt
R: J Kehoe (54)
11/1
112018 MM Gold Coast Yearling Sale
$240,000
Vendor: Vinery Stud Scone NSW
Buyer: Blandford Bloodstock
4
2.1
5/1
T: D Lane
R: Liam Blanch (58)
5/1
8g Encosta De Lago x Hot 'n' Breezy (Zephyr Zip (NZ))
5
2.5
5/1
T: P M Perry
R: Jenny Duggan (58.5)
5/1
4g Epaulette x Light Tactic (USA) (Tactical Cat (USA))
6
2.6
10/1
T: B D Bellamy
R: Qin Yong (55.5)
10/1
7
2.7
20/1
T: K J Lantry
R: R Spokes (55)
20/1
7m Onemorenomore x Meddler (Elvstroem )
8
2.8
16/1
T: G Prosser
R: M Paget (56.5)
16/1
5g Youthful Legs (USA) x Pauline's Dancer (Danehill Dancer (IRE))
9
3.2
13/2
T: R R Milligan
R: A Gibbons (55)
13/2
4m Ad Valorem (USA) x Bedizened (Commands )
10
5.3
25/1
T: D J Nugent
R: G Buckley (54)
25/1
7g Ready's Image (USA) x Bacara (NZ) (Daggers Drawn (USA))
11
7.0
Evict (1)
12/1
T: D & R Simonetta
R: J Grisedale (62)
12/1
5g Sepoy x Excommunicate (Grand Lodge (USA))
Race 7 - Petries Mitre 10 Hcp (C3) (1506m)
Class: Class 3 Track: Soft(7) Time: 1:32.26 (38.13)
Prizemoney: $22,000
1
Meyer (8)
6/4F
T: K A Lees
R: A Gibbons (55)
6/4F
3f Written Tycoon x Embark (Choisir )
Winning siblings: Pamela Joy, Vuni,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: J A Sprague
R: Ms B Hodder (54)
9/1
4g All American x Anorder (Commands )
3
1.6
25/1
T: A J Denham
R: B Looker (57)
25/1
5g Bernardini (USA) x Lucky Thirteen (Red Ransom (USA))
4
1.7
80/1
T: Dean Jackson
R: G Buckley (54)
80/1
7g Oratorio (IRE) x Stellas Delight (Nuclear Freeze (USA))
5
3.2
30/1
T: R N Godbolt
R: R Spokes (55)
30/1
4m Pierro x Enjoyment (Snitzel )
6
3.6
Burn'm (6)
15/4
T: Ms K Owen
R: Ms R Murray (55.5)
15/4
5g Bernardini (USA) x Crash'm (Shamardal (USA))
7
5.3
13/2
T: G Prosser
R: M Paget (57.5)
13/2
5m Uncle Mo (USA) x Love Thy Neighbour (Archregent (CAN))
8
5.5
14/1
T: T J Bartley
R: S Lisnyy (55.5)
14/1
5g Choisir x Three Cheers (Peintre Celebre (USA))
9
7.5
8/1
T: R N Godbolt
R: A Chau (55)
8/1
4g Sizzling x Final Star (Delago Brom )
10
7.7
40/1
T: J A Sprague
R: J Kehoe (55)
40/1
4m Uncle Mo (USA) x Star Leader (Galileo (IRE))
11
23.8
14/1
T: A Newing
R: Jenny Duggan (60)
14/1
5g Al Maher x Margaret River (Brief Truce (USA))
Race 8 - Fastplast Building Supp.-Bm58 (1206m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 1:13.94 (35.91)
Prizemoney: $22,000
1
Tinai (4)
10/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (58)
10/1
4m Magic Albert x Mary's Grace (Twining (USA))
Winning siblings: Ourconi,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/2
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (54.5)
11/2
3
1.5
5/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (57)
5/1
3f Your Song x Dreams And Desires (Encosta De Lago )
4
2.4
12/1
T: D Lane
R: Jake Hull (58)
12/1
4g Denman x Trick Of Light (GB) (Dansili (GB))
5
3.3
20/1
T: P M Perry
R: Jenny Duggan (55.5)
20/1
3f Murtajill x Adabelle (Ad Valorem (USA))
6
3.4
20/1
T: R J Agnew
R: R J Agnew (59)
20/1
6g Artie Schiller (USA) x Tureen (Keep The Faith )
7
3.5
7/2F
T: M P Quinn
R: Liam Blanch (57)
7/2F
4m Scintillo (GB) x Sakhra (Fastnet Rock )
8
4.0
10/1
T: Mick O'Neill
R: J Grisedale (57.5)
10/1
4m Frisco View (USA) x Cajun Comet (Filante (NZ))
9
4.5
Toast (7)
6/1
T: R R Milligan
R: D Mc Lellan (57.5)
6/1
7g Purrealist x Three Cheers (Peintre Celebre (USA))
10
5.7
13/2
T: R N Godbolt
R: J Kehoe (54)
13/2
4m Hinchinbrook x Never Doubt Me (Not A Single Doubt )
11
9.7
30/1
T: Terry Evans
R: M Paget (57.5)
30/1
7g Annenkov (IRE) x Mithali (Jeune (GB))