Breednet Results

RANDWICK - Saturday, January 3

Race 1 - Hit It Benny Hcp (80) (1400m)
Class: Restricted 80 Track: Good Time: 1:22.79
Prizemoney: $70,000
1
9/2
T: MS G WATERHOUSE
R: D M GANDERTON (52.50)
9/2
3f CHOISIR x FLOAT (USA) (DEVIL'S BAG (USA))
Winning siblings: Power Of Flight,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/4F
T: J A O'SHEA
R: G SCHOFIELD (53.00)
9/4F
3f ENCOSTA DE LAGO x SECOVER (DANEHILL (USA))
3
2.0
5/1
T: R J QUINTON
R: C MUNCE (57.50)
5/1
3f TALE OF THE CAT (USA) x BUTTERFLY KISSES (SPECTACULAR SPY (USA))
4
3.0
15/2
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (55.00)
15/2
3g DESERT PRINCE (IRE) x HOSANNAH (OCTAGONAL (NZ))
5
3.8
ALTIER (5)
8/1
T: G D HICKMAN
R: J A CASSIDY (53.50)
8/1
3g VISCOUNT x PERFECT FLIGHT (PROUD KNIGHT )
6
3.9
4/1
T: KEVIN MOSES
R: J QUINNELL (55.00)
4/1
Race 2 - Snippets Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good Time: 1:04.77
Prizemoney: $70,000
1
CLEANUP (10)
7/2F
T: J DENHAM
R: C MUNCE (53.00)
7/2F
2f DEHERE (USA) x FEATHER DUSTER (END SWEEP (USA))
Winning siblings: Floyd, Notorious One, She's Clean, Windswept,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (53.50)
7/2F
2f LONHRO x LONG STEM RED (DANEHILL (USA))
3
0.7
20/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (54.00)
20/1
2c DANZERO x CATECOMBE (PAPAL POWER (USA))
4
1.1
6/1
T: MS B CHEERS
R: P FERRIS (56.50)
6/1
2r MULL OF KINTYRE (USA) x CRAFTY LUCK (RORY'S JESTER )
5
1.4
20/1
T: W T PRAIN
R: MS K O'HARA (53.00)
20/1
2f ARENA x ROYAL FLUTTER (SPINNING WORLD (USA))
6
5.2
4/1
T: C J WALLER
R: J A CASSIDY (55.50)
4/1
2g MOSSMAN x SATANAY (WOODMAN (USA))
7
5.4
5/1
T: DAVID PAYNE
R: J LLOYD (55.50)
5/1
8
8.8
12/1
T: M, W and J HAWKES
R: TIM CLARK (55.50)
12/1
Race 3 - Kista Hcp (91) (1300m)
Class: Restricted 91 Track: Good Time: 1:17.12
Prizemoney: $70,000
1
2/1F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (54.50)
2/1F
4m COMMANDS x ROMPERS (GROSVENOR (NZ))
Winning siblings: Briken, Romp To Fame,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: G MCFARLANE
R: J A CASSIDY (54.00)
10/1
5m MUJAHID (USA) x SERAPHIDE (MILITARY PLUME (NZ))
3
1.0
5/1
T: PETER SNOWDEN
R: D NIKOLIC (53.50)
5/1
4m VISCOUNT x CLOCHAN (HAULPAK )
4
2.9
10/1
T: K J CALLAUGHAN
R: KODY NESTOR (56.00)
10/1
5
3.3
15/2
T: K A LEES
R: L V CASSIDY (54.00)
15/2
6
3.5
7/2
T: G D HICKMAN
R: G BUCKLEY (56.50)
7/2
5m ARENA x MAHADEVI (MARAUDING (NZ))
7
4.1
20/1
T: G A RYAN
R: MS K O'HARA (53.00)
20/1
4m BRAHMS (USA) x FUTURE WORLD (USA) (GULCH (USA))
8
5.1
8/1
T: J DENHAM
R: C MUNCE (55.00)
8/1
5m DESERT SUN (GB) x SKY QUEEN (NZ) (HEY BABA RIBA (NZ))
9
6.1
50/1
T: R T LEEMON
R: R M QUINN (53.00)
50/1
5m DANGEROUS x REGAL DEMAND (NZ) (BALMERINO (NZ))
Race 4 - Bletchingly Hcp (1400m)
Class: Rest 2 Metro Wins Track: Good Time: 1:23.18
Prizemoney: $70,000
1
11/8F
T: MARK DE MONTFORT
R: J A CASSIDY (55.50)
11/8F
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.0
13/4
T: D A HAYES
R: G SCHOFIELD (53.50)
13/4
5g O'REILLY (NZ) x GYPSY SOUL (NZ) (CENTAINE )
3
1.5
16/1
T: G H WALTER
R: C MUNCE (56.50)
16/1
5g GALILEO (IRE) x SIMPLE CONCEPT (BLUEBIRD (USA))
4
4.6
50/1
T: PAUL MURRAY
R: D M GANDERTON (56.00)
50/1
5m BRAHMS (USA) x BOBA (WOODMAN (USA))
5
5.1
KYLIE (7)
6/1
T: G H WALTER
R: R M QUINN (53.50)
6/1
4m DANEHILL DANCER (IRE) x HULA WONDER (HULA CHIEF (NZ))
6
6.1
5/1
T: G A RYAN
R: K McEVOY (56.00)
5/1
4g JOHANNESBURG (USA) x DEMURE'S PRIDE (USA) (CRYPTOCLEARANCE (USA))
Race 5 - Grey Receiver Hcp (1000m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good Time: 0:57.97
Prizemoney: $70,000
1
12/1
T: G D NEALE
R: NATHAN BERRY (50.50)
12/1
Winning siblings: Nuclear Drama, Tuff Justice,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: K A LEES
R: D NIKOLIC (56.00)
7/2
4g SECRET SAVINGS (USA) x ALMAZYOON (DANEHILL (USA))
3
1.0
10/1
T: K A LEES
R: R THOMPSON (53.50)
10/1
4g ENCOSTA DE LAGO x BURNING EMBERS (ZOFFANY (USA))
4
2.1
25/1
T: A STAPLEFORD
R: K McEVOY (53.50)
25/1
5g OVER x KUMAZAN (NIGHT SHIFT (USA))
5
2.2
3/1F
T: R J DAVIES
R: J QUINNELL (55.00)
3/1F
5g CANNY LAD x FOREST FINCH (WAAJIB (IRE))
6
3.6
16/1
T: MS G MARKWELL
R: L V CASSIDY (53.50)
16/1
6g ORPEN (USA) x ANTARIS (ROYAL ACADEMY (USA))
7
5.6
12/1
T: R W SIMPSON
R: MS K O'HARA (54.00)
12/1
5g EASY ROCKING x DANCER'S CHOICE (BLETCHINGLY )
8
6.4
11/2
T: MS J GRAHAM
R: J LLOYD (54.00)
11/2
4m MARECHAL x LAVAGEDJAS (SIR DAPPER )
9
9.5
30/1
T: L D WALSH
R: G SCHOFIELD (53.50)
30/1
5m VOLCANIC PRINCE x DAPPER LADY (SIR DAPPER )
10
12.0
5/1
T: J B CUMMINGS
R: C MUNCE (54.50)
5/1
4g DANZERO x GYPSY DANCER (NZ) (DANCE FLOOR (USA))
Race 6 - Luskin Star Hcp (2000m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good Time: 2:04.31
Prizemoney: $70,000
1
12/1
T: G L ANDREWS
R: MS K O'HARA (54.00)
12/1
9g MAD HATTER x TRI GAL (NZ) (SIR TRISTRAM (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
40/1
T: J A SYLVESTER
R: R THOMPSON (54.00)
40/1
7g FOUR SEASONS (GB) x BRIDLE WALTZ (NZ) (TAKE YOUR PARTNER )
3
1.5
9/2
T: C J WALLER
R: D M GANDERTON (56.00)
9/2
6g BAHHARE (USA) x PERSPICACIOUS (NZ) (SOUND REASON (CAN))
4
1.9
5/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (52.50)
5/1
5g REDOUTE'S CHOICE x OPULENCE (GB) (ARAZI (USA))
5
2.8
11/4F
T: G D YORKE
R: J A CASSIDY (55.00)
11/4F
6
3.7
12/1
T: C J WALLER
R: D NIKOLIC (54.00)
12/1
4g ENCOSTA DE LAGO x TYCOON TESS (LAST TYCOON (GB))
7
4.7
25/1
T: MS K WAUGH
R: G BUCKLEY (54.00)
25/1
4m FALTAAT (USA) x JULIETTE HEIGHTS (GB) (SHIRLEY HEIGHTS (GB))
8
5.0
50/1
T: N MAYFIELD-SMITH
R: R M QUINN (54.00)
50/1
4g VAN NISTELROOY (USA) x CLINIQUE (NZ) (DANCE FLOOR (USA))
9
5.3
14/1
T: C E CONNERS
R: C MUNCE (54.00)
14/1
5g LAWYER x ATALANTA HONEY (SPLENDENT (USA))
10
6.9
7/2
T: K A LEES
R: J LLOYD (54.00)
7/2
Race 7 - Mr. Tiz Wltr Hcp (1600m)
Class: Welter Track: Good Time: 1:35.84
Prizemoney: $70,000
1
9/4
T: C J WALLER
R: D M GANDERTON (52.00)
9/4
4g PENTIRE (GB) x SHE WISHES (NZ) (KENFAIR (NZ))
Winning siblings: Friendly Gains,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.0
20/1
T: C J WALLER
R: D NIKOLIC (55.50)
20/1
8g TALE OF THE CAT (USA) x ZAHRA (NZ) (ZABEEL (NZ))
3
2.3
15/8F
T: KEVIN MOSES
R: J QUINNELL (51.50)
15/8F
4g HUSSONET (USA) x MISS HEATH (OCTAGONAL (NZ))
4
3.5
8/1
T: G A RYAN
R: B N STEWART (56.50)
8/1
6g ORPEN (USA) x LADY LINGUIST (MARAUDING (NZ))
5
3.8
HIKE (9)
25/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (54.00)
25/1
5g VISCOUNT x TRAIPSE (BLETCHINGLY )
6
3.9
7/1
T: MS K GAVENLOCK
R: G BUCKLEY (54.00)
7/1
4m TWINING (USA) x ELYSIUM (NZ) (CONCERT DANCER (USA))
7
4.4
8/1
T: W P CAVE
R: NATHAN BERRY (56.00)
8/1
6g KENNY'S BEST PAL x CARINA (RORY'S JESTER )
8
9.1
20/1
T: G A RYAN
R: G SCHOFIELD (54.00)
20/1
5g DANEWIN x FORTUNATO (HELISSIO (FR))
9
10.3
100/1
T: JAMES BESTER
R: MS K O'HARA (58.00)
100/1
8g DANSKE (NZ) x GENESIS (NZ) (STAR WAY (GB))
Race 8 - Schillaci Hcp (1100m)
Class: Rest 2 Metro Wins Track: Good Time: 1:03.99
Prizemoney: $70,000
1
11/2F
T: G PORTELLI
R: C MUNCE (55.00)
11/2F
This nick: 5 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
1.8
10/1
T: MATTHEW SMITH
R: G SCHOFIELD (53.50)
10/1
4m ANABAA (USA) x ARISING (MARAUDING (NZ))
3
2
ROYALAZ (12)
7/1
T: MARK DE MONTFORT
R: MS K O'HARA (53.50)
7/1
4g KELTRICE x ROYAL WORKS (SPORTS WORKS )
4
2.1
7/1
T: K A LEES
R: J A CASSIDY (53.50)
7/1
5g MAGIC ALBERT x GREAT TEMPTATION (LUSKIN STAR )
5
2.7
12/1
T: ANNE-MAREE ROBINSON
R: G BUCKLEY (57.00)
12/1
6g HURRICANE SKY x MACEDON PRINCESS (ROYAL ACADEMY (USA))
6
2.8
LEDGER (2)
12/1
T: T J ROBINSON
R: PETER WELLS (56.00)
12/1
7g HENNESSY (USA) x TAYARRA (NZ) (SACKFORD (USA))
7
2.9
POMPEY (13)
66/1
T: J M SHARAH
R: J LLOYD (53.50)
66/1
5h MR. HENRYSEE (USA) x GARAWAN (IRE) (FOOLS HOLME (USA))
8
3.3
YOBURG (8)
8/1
T: G PORTELLI
R: NATHAN BERRY (52.00)
8/1
4g JOHANNESBURG (USA) x YOU JEST (RORY'S JESTER )
9
4.0
9/1
T: G A RYAN
R: K McEVOY (58.00)
9/1
10
4.1
7/1
T: P M FARRELL
R: D NIKOLIC (57.50)
7/1
5g SIR LAURENCE (NZ) x PROUDEST LADY (PROUD KNIGHT )
11
4.3
16/1
T: ANNE-MARIE RUTTLEY
R: L V CASSIDY (57.00)
16/1
12
5.0
JOHNNY (6)
12/1
T: K A LEES
R: R THOMPSON (56.50)
12/1
13
7.3
20/1
T: G H WALTER
R: R M QUINN (53.50)
20/1
5m ENCOSTA DE LAGO x FAYEDA (RORY'S JESTER )