Breednet Results

RANDWICK - Saturday, April 11

Race 1 - Octagonal Hcp (1600m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:36.11
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: B A PARTELLE
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
9/2
4h FALVELON x YOUNG VIC (GB) (OLD VIC (GB))
Winning siblings: La Fontana, Miss Nikki,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/1
T: G A ROGERSON
R: J A CASSIDY (53.50)
9/1
5g PENTIRE (GB) x BELLE NUITE (NZ) (BALMERINO (NZ))
3
1.3
20/1
T: L F BIRCHLEY
R: R THOMPSON (58.50)
20/1
8g ENTREPRENEUR (GB) x CANDESCENT (NZ) (BASSENTHWAITE (GB))
4
2.0
11/2
T: J DENHAM
R: TOMMY BERRY (56.50)
11/2
6g NUCLEAR FREEZE (USA) x SKY QUEEN (NZ) (HEY BABA RIBA (NZ))
5
2.1
4/1F
T: MS G WATERHOUSE
R: D OLIVER (56.50)
4/1F
6
2.8
30/1
T: A J CUMMINGS
R: D NIKOLIC (53.00)
30/1
4g TOBOUGG (IRE) x SHINE ON BRIGHTLY (KENMARE (FR))
7
3.0
7/1
T: G H WALTER
R: C MUNCE (53.00)
7/1
5g GALILEO (IRE) x SIMPLE CONCEPT (BLUEBIRD (USA))
8
3.7
25/1
T: C J WALLER
R: K McEVOY (53.00)
25/1
5g KING CUGAT (USA) x COME ON KLAIRE (NZ) (SIR TRISTRAM (IRE))
9
4.1
16/1
T: L J CORSTENS
R: C NEWITT (54.50)
16/1
5g STRAVINSKY (USA) x ARENA PRIDE (NZ) (NASSIPOUR (USA))
10
4.8
30/1
T: J B CUMMINGS
R: P ROBL (53.00)
30/1
5g SHREWDY x MONET'S DIVA (NATURALISM (NZ))
11
5.2
5/1
T: S J RICHARDS
R: C W BROWN (56.00)
5/1
4g FANTASTIC LIGHT (USA) x AMONISTAR (USA) (THEATRICAL (IRE))
Race 2 - Ticketek Gift Voucher Hcp (1200m)
Class: Rest 2 Metro Wins Track: Dead Time: 1:10.91
Prizemoney: $100,000
1
16/1
T: J B CUMMINGS
R: J BOWMAN (54.00)
16/1
4g ORPEN (USA) x SAILOR'S CHOICE (YEATS (USA))
Winning siblings: Sailor's World,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
GURU (9)
14/1
T: G H WALTER
R: R M QUINN (54.50)
14/1
4g ISHIGURU (USA) x ST MARTHA (NZ) (BIGSTONE (IRE))
3
0.3
9/1
T: S FARLEY
R: TOMMY BERRY (53.00)
9/1
4g MR. HENRYSEE (USA) x FIDGIT (TWIG MOSS (FR))
4
0.5
66/1
T: MARCUS WILSON
R: J A CASSIDY (57.00)
66/1
8g CHARNWOOD FOREST (IRE) x VIOLET SPRING (IRE) (EXACTLY SHARP (USA))
5
0.9
IMTOPS (10)
11/1
T: JOSEPH PRIDE
R: CRAIG WILLIAMS (54.00)
11/1
6m HIGH ROLLING x EVENING LINE (NZ) (SIR TRISTRAM (IRE))
6
1.4
30/1
T: KEVIN MOSES
R: TIM CLARK (53.00)
30/1
4g DELAGO BROM x INSTINCTIVE (NATURALISM (NZ))
7
1.5
SCHMOO (7)
8/1
T: D A WILLIAMS
R: P ROBL (55.50)
8/1
6g COMMANDS x THE BAD FAIRY (COVETOUS )
8
1.6
13/2
T: MS G MARKWELL
R: D OLIVER (57.00)
13/2
5g DANASINGA x CORO STREET (NZ) (PENTIRE (GB))
9
1.7
KOICHI (4)
10/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (56.00)
10/1
4g CANNY LAD x PERLE (NIGHT SHIFT (USA))
10
1.8
6/1
T: M, W and J HAWKES
R: D NIKOLIC (54.00)
6/1
4g COMMANDS x AULONE STAR (COVETOUS )
11
2.7
15/1
T: RICK WORTHINGTON
R: C MUNCE (53.50)
15/1
12
2.9
66/1
T: A J CUMMINGS
R: G SCHOFIELD (59.00)
66/1
5g CARNEGIE (IRE) x PLATONIC (NASSIPOUR (USA))
13
3.3
60/1
T: KEVIN MOSES
R: C W BROWN (56.00)
60/1
5g COMMANDS x RAINDROPS (BRIEF TRUCE (USA))
14
3.8
5/2F
T: JASON WARREN
R: C NEWITT (55.00)
5/2F
4g TALE OF THE CAT (USA) x SAINT CECILE (NZ) (POMPEII COURT (USA))
Race 3 - McGrath Estate Agents P J Bell (1200m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 1:10.13
Prizemoney: $110,000
1
5/2F
T: A W NOONAN
R: CRAIG WILLIAMS (58.00)
5/2F
3f TESTA ROSSA x AERATE'S PICK (PICNICKER )
Winning siblings: Gasogene, If You Think So, Pick Me Up,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
8/1
T: C E CONNERS
R: G SCHOFIELD (53.50)
8/1
3f COMMANDS x MEZDORF (COSSACK WARRIOR )
3
1.5
13/4
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (53.00)
13/4
3f LONHRO x SANTISSIMA (QUEST FOR FAME (GB))
4
2.1
4/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (53.00)
4/1
3f ANABAA (USA) x MICA'S PRIDE (BITE THE BULLET (USA))
5
2.4
10/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: C MUNCE (54.00)
10/1
3f VOLKSRAAD (GB) x CAT SHMEA (NZ) (FELIX THE CAT (USA))
6
3.2
9/1
T: G A RYAN
R: D OLIVER (55.00)
9/1
3f CHOISIR x LAGUNA LAKE (USA) (ODYLE (USA))
7
3.7
16/1
T: C J WALLER
R: C NEWITT (53.00)
16/1
3f CHOISIR x BOMBA (LAST TYCOON (GB))
8
4.0
14/1
T: K A LEES
R: C W BROWN (53.00)
14/1
3f CHOISIR x SILENT SMYTZER (RORY'S JESTER )
9
4.4
40/1
T: E B MURRAY
R: S SEAMER (53.00)
40/1
3f HALF HENNESSY x SCORPIO SPIRIT (MUKADDAMAH (USA))
10
4.7
80/1
T: RICK WORTHINGTON
R: D NIKOLIC (53.00)
80/1
3f COMMANDS x PIPELINE MISS (NZ) (CRESTED WAVE (USA))
11
5.3
DAILIKA (12)
100/1
T: MS G ENGLEBRECHT
R: P ROBL (53.00)
100/1
3f PURE THEATRE x BALLYWINN (SHAGNY (USA))
Race 4 - Emirates Carbine Club Stakes (1600m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 1:36.38
Prizemoney: $110,000
1
ORCA (9)
8/1
T: G H WALTER
R: R THOMPSON (53.00)
8/1
This nick: 6 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
0.2
14/1
T: G H WALTER
R: R M QUINN (53.00)
14/1
3g GALILEO (IRE) x FOXY (CANNY LAD )
3
1.5
9/2
T: KEVIN MOSES
R: D OLIVER (55.00)
9/2
3c CATCHER IN THE RYE (IRE) x SURFARI (IMPERIAL PRINCE (IRE))
4
1.9
12/1
T: D A HAYES
R: K McEVOY (58.00)
12/1
3c RED RANSOM (USA) x MILVA (USA) (STRAWBERRY ROAD )
5
2.0
16/1
T: G H WALTER
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
16/1
6
2.4
15/2
T: G PORTELLI
R: J A CASSIDY (55.50)
15/2
3g OVER x GOLF CIRCUIT (GROUCHO )
7
2.7
80/1
T: M J CLOUT
R: G SCHOFIELD (53.00)
80/1
3g CHOISIR x FAISANDE (QUEST FOR FAME (GB))
8
2.8
12/1
T: J A O'SHEA
R: D NIKOLIC (53.00)
12/1
3f GIANT'S CAUSEWAY (USA) x POLAR SUCCESS (SUCCESS EXPRESS (USA))
9
3.1
50/1
T: M, W and J HAWKES
R: S SEAMER (53.00)
50/1
3g DUBAI DESTINATION (USA) x SYDNEY'S QUEST (QUEST FOR FAME (GB))
10
3.9
15/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: C W BROWN (53.00)
15/4F
3c JOHANNESBURG (USA) x COMICAL SMILE (USA) (COMIC STRIP (USA))
11
4.2
16/1
T: G M BEGG
R: C NEWITT (53.00)
16/1
12
4.4
9/1
T: A E BAILEY
R: TIM CLARK (53.00)
9/1
3c LONHRO x MISS GUILTY (KINSKI (USA))
13
4.9
40/1
T: J C COYLE
R: P ROBL (53.00)
40/1
3f DUBAI DESTINATION (USA) x MOFAJAH (GB) (SADLER'S WELLS (USA))
14
6.1
150/1
T: E B MURRAY
R: T ANGLAND (53.00)
150/1
3c XAAR (GB) x HOT SAUCY DUCK (PERSONAL HOPE (USA))
15
6.2
14/1
T: G H WALTER
R: C MUNCE (53.00)
14/1
3c DEHERE (USA) x IVY LEAGUE (IRE) (DOYOUN (IRE))
Race 5 - Emirates Chairman's Hcp (2600m) Gr2
Class: Quality Track: Dead Time: 2:45.91
Prizemoney: $200,000
1
7/1
T: M D MORONEY
R: K McEVOY (52.00)
7/1
4m DON EDUARDO (NZ) x IT'S MY SIN (SUCCESS EXPRESS (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
20/1
T: R E MAUND
R: G SCHOFIELD (58.00)
20/1
3
0.2
15/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: C MUNCE (52.00)
15/4F
4g REDOUTE'S CHOICE x LARGA VISTA (USA) (SEEKING GOLD (USA))
4
1.4
9/1
T: C W LITTLE
R: D BRERETON (57.00)
9/1
8g GERMANO (GB) x PRINCESSES TOUCH (NZ) (TOUCHING WOOD (USA))
5
1.5
20/1
T: DAVID PAYNE
R: MS K O'HARA (52.00)
20/1
6
2.1
12/1
T: J B CUMMINGS
R: CRAIG WILLIAMS (52.00)
12/1
5g ISTIDAAD (USA) x LETS DANCE (NZ) (DANCE FLOOR (USA))
7
2.3
9/2
T: C J WALLER
R: C W BROWN (53.50)
9/2
5g HIGH YIELD (USA) x GAY FINALE (TENBY (GB))
8
2.4
15/1
T: G H WALTER
R: J FORD (52.00)
15/1
6g ISTIDAAD (USA) x TIGER MOTH (NZ) (SKY CHASE (NZ))
9
2.9
25/1
T: S FARLEY
R: D NIKOLIC (52.50)
25/1
8g BAHHARE (USA) x FINE TALK (NZ) (LORD BALLINA )
10
3.0
20/1
T: MS K WAUGH
R: G BUCKLEY (52.00)
20/1
5g ZABEEL (NZ) x JULIETTE HEIGHTS (GB) (SHIRLEY HEIGHTS (GB))
11
3.6
20/1
T: DAVID PAYNE
R: L P ROLLS (52.00)
20/1
4g O'REILLY (NZ) x GYPSY SOUL (NZ) (CENTAINE )
12
5.3
9/2
T: J B CUMMINGS
R: TIM CLARK (52.00)
9/2
13
5.7
200/1
T: M PETROVIC
R: P ROBL (53.00)
200/1
6g KING IVOR x ALL IN BLUE (ALL ASHORE (NZ))
14
6.6
100/1
T: D A WILLIAMS
R: T ANGLAND (52.00)
100/1
6g PEINTRE CELEBRE (USA) x LIHIR (NZ) (GROSVENOR (NZ))
15
7.5
FEORLAN (16)
200/1
T: L J TILLEY
R: R M QUINN (52.00)
200/1
5g MULL OF KINTYRE (USA) x QUEEN'S REVENGE (KAAPTIVE EDITION (NZ))
16
13.9
50/1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (52.00)
50/1
6g VOLKSRAAD (GB) x GILLYGATE (NZ) (GROSVENOR (NZ))
Race 6 - Tabcorp Sapphire Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Dead Time: 1:10.84
Prizemoney: $150,000
1
COURT (9)
6/1
T: C E CONNERS
R: G SCHOFIELD (55.00)
6/1
3f ANABAA (USA) x SPLISH (ZEDITAVE )
Winning siblings: Shibboleth,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.0
13/8F
T: MS B JOSEPH
R: G BUCKLEY (57.00)
13/8F
5m BELONG TO ME (USA) x FOIL (SNIPPETS )
3
1.2
CAJOU (10)
30/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (55.00)
30/1
4m ENCOSTA DE LAGO x ANACARDE (ANABAA (USA))
4
1.5
40/1
T: R R MILLIGAN
R: C MUNCE (54.00)
40/1
5m RUBITON x KILLARA PARK (SIR DAPPER )
5
1.6
9/1
T: A W NOONAN
R: CRAIG WILLIAMS (55.50)
9/1
6
1.7
JUDGED (1)
7/2
T: JOSEPH PRIDE
R: J A CASSIDY (57.00)
7/2
5m HIGH YIELD (USA) x ADJOURN (WAAJIB (IRE))
7
2.2
16/1
T: A W NOONAN
R: D OLIVER (55.50)
16/1
8
2.6
11/1
T: J A O'SHEA
R: C W BROWN (56.00)
11/1
9
2.8
9/1
T: K A LEES
R: J BOWMAN (56.50)
9/1
5m LANGFUHR (CAN) x JOKER'S GIRL (RORY'S JESTER )
10
3.9
LITTER (5)
100/1
T: J C COYLE
R: P ROBL (56.50)
100/1
6m CATBIRD x ALKIMIYA (USA) (CHROMITE (USA))
Race 7 - David Jones AJC Aust. Derby (2400m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 2:31.09
Prizemoney: $1,600,000
1
14/1
T: J B CUMMINGS
R: J A CASSIDY (56.50)
14/1
3c MONTJEU (IRE) x GUSSY GODIVA (NZ) (LAST TYCOON (GB))
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.2
8/1
T: M P BAKER
R: J BOWMAN (56.50)
8/1
3c MONTJEU (IRE) x SALLY (NZ) (PRIZED (USA))
3
0.3
16/1
T: PAUL MURRAY
R: G SCHOFIELD (56.50)
16/1
3c STREET CRY (IRE) x SHADY STREAM (ARCHREGENT (CAN))
4
0.5
7/2F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (56.50)
7/2F
3c GALILEO (IRE) x LIBERTY SONG (IRE) (LAST TYCOON (GB))
5
1.5
10/1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (56.50)
10/1
3g ENCOSTA DE LAGO x LADY SILVER HAWK (USA) (SILVER HAWK (USA))
6
2.5
150/1
T: DAVID PAYNE
R: TIM CLARK (56.50)
150/1
3g MONTJEU (IRE) x VALLEY COURT (NZ) (POMPEII COURT (USA))
7
2.9
25/1
T: J G SARGENT
R: C W BROWN (56.50)
25/1
3g MONTJEU (IRE) x MA DANSEUSE (NZ) (DANCE FLOOR (USA))
8
3.0
9/2
T: J DENHAM
R: D NIKOLIC (56.50)
9/2
3g DANASINGA x JACQWIN (BLUEBIRD (USA))
9
3.4
11/2
T: MS G WATERHOUSE
R: CRAIG WILLIAMS (56.50)
11/2
10
4.7
12/1
T: D T O'BRIEN
R: D OLIVER (56.50)
12/1
3g DANASINGA x FLOWERS (NZ) (COLLEGE CHAPEL (GB))
11
5.4
BIG COL (10)
12/1
T: PETER GELAGOTIS
R: C MUNCE (56.50)
12/1
3c RESET x ALL THINGS TO COME (NZ) (KASHANI (USA))
12
5.9
16/1
T: E B MURRAY
R: S SEAMER (56.50)
16/1
3g SCENIC (IRE) x TURBO LADY (BELLOTTO (USA))
13
8.2
150/1
T: M, W and J HAWKES
R: J FORD (56.50)
150/1
3c REDOUTE'S CHOICE x COLIAPE (WOODMAN (USA))
14
10.3
14/1
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (56.50)
14/1
3c REDOUTE'S CHOICE x NO LIMIT (DR. GRACE (NZ))
15
14.3
200/1
T: DAVID PAYNE
R: R M QUINN (56.50)
200/1
3g MONTJEU (IRE) x GALADRIEL (NZ) (KAAPSTAD (NZ))
16
16.5
80/1
T: C J WALLER
R: P ROBL (56.50)
80/1
3c EKRAAR (USA) x ILLUMINATE (NZ) (DESERT SUN (GB))
Race 8 - The Coffey Projects The Galaxy (1100m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 1:03.55
Prizemoney: $350,000
1
NICCONI (16)
5/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (51.00)
5/1
3c BIANCONI (USA) x NICOLA LASS (SCENIC (IRE))
This nick: 18 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
1.3
20/1
T: C J WALLER
R: D OLIVER (55.00)
20/1
5g MUJAHID (USA) x GRACEFUL LILY (DR. GRACE (NZ))
3
1.6
40/1
T: G PORTELLI
R: L P ROLLS (51.00)
40/1
4
1.7
4/1F
T: M J MAIR
R: K POPE (57.00)
4/1F
4h SECRET SAVINGS (USA) x RAPID SERVE (USA) (CARSON CITY (USA))
5
2.4
12/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (55.00)
12/1
4g COMMANDS x CHAPARRA (CANNY LAD )
6
2.6
DUPORTH (14)
16/1
T: A J CUMMINGS
R: G SCHOFIELD (52.00)
16/1
3c RED RANSOM (USA) x STAGING (SUCCESS EXPRESS (USA))
7
3.3
25/1
T: D A HAYES
R: G BUCKLEY (51.00)
25/1
4h RED RANSOM (USA) x TRACY'S ELEMENT (LAST TYCOON (GB))
8
3.6
40/1
T: L J CORSTENS
R: J BOWMAN (56.00)
40/1
5h DANZERO x KAPCHAT (NZ) (CENTAINE )
9
3.9
OLONANA (10)
5/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (51.00)
5/1
3f MORE THAN READY (USA) x ARKADINA (MYOCARD (NZ))
10
5.3
30/1
T: DAVID PAYNE
R: C NEWITT (52.00)
30/1
4m CHOISIR x HUSTLE BUSTLE (CATRAIL (USA))
11
5.4
15/2
T: MS G WATERHOUSE
R: MS K O'HARA (51.00)
15/2
4m ROCK OF GIBRALTAR (IRE) x GOOD GAMBLE (USA) (PLEASANT TAP (USA))
12
5.6
KILOTON (17)
16/1
T: T R MARTIN
R: J FORD (51.00)
16/1
5h SPINNING WORLD (USA) x MYSTIFYING (NZ) (LAST TYCOON (GB))
13
6.1
30/1
T: DENISE MCGRATH
R: T JONES (55.00)
30/1
5g COMMANDS x BONNE BOUCHE (IMPERIAL BARON )
14
6.2
HAIRY (15)
20/1
T: DAVID PAYNE
R: TOMMY BERRY (51.00)
20/1
5m FUJI KISEKI (JPN) x FINAL WALTZ (DANEHILL (USA))
15
10.8
5/1
T: JOSEPH PRIDE
R: C W BROWN (51.50)
5/1
4g COMMANDS x MUNUM MISS (SPRITELY KNIGHT )
Race 9 - Cargo Bar Adrian Knox Stakes (2000m) Gr3
Class: Quality Track: Dead Time: 2:04.08
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: A J CUMMINGS
R: C W BROWN (55.50)
9/2
This nick: 18 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
3.8
5/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: C MUNCE (56.50)
5/4F
3f ENCOSTA DE LAGO x ACTRESS (SNIPPETS )
3
1.0
20/1
T: A J CUMMINGS
R: G SCHOFIELD (53.00)
20/1
3f TALE OF THE CAT (USA) x NOTHIN' LEICA RIPA (NOTHIN' LEICA DANE )
4
6.9
BAUBLE (1)
25/1
T: D A HAYES
R: D NIKOLIC (58.00)
25/1
3f HURRICANE SKY x SCOT'S FLYER (HENNESSY (USA))
5
7.1
25/1
T: MS B JOSEPH
R: G BUCKLEY (53.50)
25/1
3f REDOUTE'S CHOICE x DE SOUBA (DEHERE (USA))
6
8.7
BULIMBA (13)
50/1
T: B K CROSS
R: R M QUINN (53.00)
50/1
7
9.5
100/1
T: MS D POIDEVIN-LAINE
R: P ROBL (53.00)
100/1
8
10.0
60/1
T: G H WALTER
R: MS K O'HARA (53.00)
60/1
3f RESET x ITEMISE (USA) (KRIS S. (USA))
9
10.8
12/1
T: PAUL MESSARA
R: J A CASSIDY (54.00)
12/1
3f REDOUTE'S CHOICE x LADY'S DELIGHT (SAF) (LOCAL TALENT (USA))
10
11.1
GRAGER (5)
20/1
T: G A RYAN
R: J BOWMAN (54.00)
20/1
3f KALANISI (IRE) x CHERINE (IRE) (ROBELLINO (USA))
11
14.5
7/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (55.00)
7/1
3f ZABEEL (NZ) x MORE DIAMONDS (NZ) (STRAIGHT STRIKE (USA))
12
15.1
20/1
T: MS M MURDOCH
R: K McEVOY (53.00)
20/1
3f TESTA ROSSA x JAMELDEN ECHO (NZ) (PRINCE ECHO (IRE))
13
17.2
50/1
T: G H WALTER
R: R THOMPSON (53.00)
50/1
3f DANEHILL DANCER (IRE) x NASSI DOLL (NASSIPOUR (USA))
14
23.2
RAJASI (10)
9/1
T: J B CUMMINGS
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
9/1
3f REDOUTE'S CHOICE x CITRONELLA (KENNY'S BEST PAL )