Breednet Results

RANDWICK - Saturday, October 1

Race 1 - Gimcrack Stakes (1000m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 0:58.42 (35.42)
Prizemoney: $100,000
1
14/1
T: John Thompson
R: J Moreira (56)
14/1
2f Husson x Petousa (Redoute's Choice )
Winning siblings: Airchilla, Pied Piper, Sister Souss,
2
1.5
Snipzu (11)
8/1
T: L F Birchley
R: G Colless (56)
8/1
2f Snippetson x Pilgrim (Danehill )
3
2.3
12/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56)
12/1
2f Fastnet Rock x Jade Diva (Jade Robbery )
4
4.1
25/1
T: C E Conners
R: K McEvoy (56)
25/1
2f Dehere x Shirley (Zabeel )
5
4.3
Kyria (7)
9/4F
T: G M Begg
R: B Avdulla (56)
9/4F
2f Encosta De Lago x Rhema (Fusaichi Pegasus )
6
6.5
20/1
T: David Payne
R: C Reith (56)
20/1
2f Choisir x Harmonia (Last Tycoon )
7
7.1
30/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (56)
30/1
8
7.3
Nixon (10)
10/1
T: D A Hayes
R: S W Arnold (56)
10/1
9
7.5
40/1
T: P M Perry
R: Ms K O'Hara (56)
40/1
2f Not A Single Doubt x Shemada (General Nediym )
10
8.3
40/1
T: G Portelli
R: J B McDonald (56)
40/1
11
8.5
12/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (56)
12/1
2f Bernardini x Quiet Life (Sunday Silence )
12
18.8
Lita (8)
25/1
T: John Thompson
R: M Rodd (56)
25/1
2f Casino Prince x Royal Asscher (Stravinsky )
Race 2 - Breeders Plate (1000m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 0:58.81 (35.40)
Prizemoney: $100,000
1
Pierro (8)
4/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (56)
4/1
2c Lonhro x Miss Right Note (Daylami )
Winning siblings: Ambience, Pensato, Snow White, Thunder Set,
2
0.2
4/1
T: P M Perry
R: C Reith (56)
4/1
2g Hidden Dragon x Marcovette (St. Covet )
3
1.3
Rusambo (11)
20/1
T: Peter Snowden
R: J Parr (56)
20/1
4
2.6
9/1
T: C E Conners
R: J Bowman (56)
9/1
2c More Than Ready x Saucy Nell (Marauding )
5
3.7
40/1
T: T Sergi
R: Nathan Berry (56)
40/1
2g Choisir x My Life (Pasakos )
6
4.1
25/1
T: N E Layt
R: J A Cassidy (56)
25/1
2c Excites x Red Obsession (Red Ransom )
7
5.2
3/1F
T: C J Waller
R: C W Brown (56)
3/1F
8
8.7
25/1
T: John Thompson
R: J Moreira (56)
25/1
2c Shamardal x Jackie (Last Tycoon )
9
8.8
40/1
T: Ms G Waterhouse
R: C Munce (56)
40/1
2c Snitzel x Royal Pageant (Royal Academy )
10
9.7
Forget (2)
9/2
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56)
9/2
2c Exceed And Excel x Mnemosyne (Encosta De Lago )
11
11.4
8/1
T: L F Birchley
R: G Colless (56)
8/1
2c Haradasun x Shady Affair (Danehill )
Race 3 - Urbis Roman Consul Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Dead Time: 1:11.16 (35.12)
Prizemoney: $175,000
1
9/10F
T: J A O'Shea
R: N Rawiller (56.5)
9/10F
3c Fastnet Rock x Forest Native (Forest Wildcat )
4
1.5
10/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
10/1
3c Starcraft x Shantreusse (Danehill )
5
1.6
5/1
T: Lionel Cohen
R: Nathan Berry (56.5)
5/1
3g Encosta De Lago x Moon Fever (Fusaichi Pegasus )
Race 4 - Premiere Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Dead Time: 1:10.20 (35.12)
Prizemoney: $200,000
1
Neeson (4)
15/2
T: Joseph Pride
R: M Rodd (58.5)
15/2
5g Mossman x Favorite Actress (Don't Forget Me )
Winning siblings: Arquette,
2
2.5
16/1
T: Matthew Smith
R: G Schofield (56.5)
16/1
5m Dane Shadow x Ravenswood (Woodman )
3
0.5
9/10F
T: M, W and J Hawkes
R: J A Cassidy (58.5)
9/10F
5h Mossman x She's A Meanie (Prince Salieri )
4
3.3
5/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (58.5)
5/1
7g Magic Albert x Alemar (Bureaucracy )
5
4.9
40/1
T: A J Cummings
R: J B McDonald (56.5)
40/1
4m Pins x Libre (Grosvenor )
6
5.2
9/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58.5)
9/1
8g Mujahid x Graceful Lily (Dr. Grace )
7
6.8
7/1
T: David Payne
R: C Reith (58.5)
7/1
Race 5 - Chandon Craven Plate (2000m) Gr3
Class: Open Track: Dead Time: 2:04.33 (37.04)
Prizemoney: $125,000
1
8/15F
T: C J Waller
R: N Rawiller (59)
8/15F
7g Kingmambo x Fairy Godmother (Fairy King )
2
2.3
12/1
T: G A Rogerson
R: C Munce (58)
12/1
4h Duelled x Athenri (Zabeel )
3
1.8
30/1
T: S Farley
R: K McEvoy (59)
30/1
7g Street Cry x Proud Halo (Don't Say Halo )
4
4.9
Syreon (3)
8/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
8/1
8g Flying Spur x Sorrento (Just A Dancer )
5
6.1
9/2
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (57)
9/2
5m Don Eduardo x Up The Hill (Danehill )
6
8.9
30/1
T: B J Wallace
R: Nathan Berry (59)
30/1
5h Savabeel x Blanchard (Kaapstad )
7
10.3
50/1
T: G A Rogerson
R: M Rodd (59)
50/1
6g Redoute's Choice x Isolda (Sir Tristram )
8
13.0
50/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (59)
50/1
7g Danehill Dancer x Fabled (Seattle Dancer )
9
13.4
100/1
T: R W Simpson and T Barnes
R: C G O'Brien (59)
100/1
Race 6 - Inglis Spring Champion Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 2:05.88 (36.94)
Prizemoney: $400,000
1
8/1
T: G H Walter
R: R M Quinn (56.5)
8/1
3g Domesday x Orcym (Orpen )
Winning siblings: Filibuster, Halberd, Judge Doom, Pauldron,
2
0.2
13/4
T: E B Murray
R: N Rawiller (56.5)
13/4
3c Darci Brahma x You Can't Say That (Fusaichi Pegasus )
3
1.5
25/1
T: T L Busuttin
R: J B McDonald (56.5)
25/1
3g Savabeel x Quinta Special (Spectrum )
4
2.1
6/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56.5)
6/1
3c Commands x Dextrous (Quest For Fame )
5
2.3
11/8F
T: A J Cummings
R: J Bowman (56.5)
11/8F
3g Savabeel x Ambitious (Last Tycoon )
6
5.3
15/2
T: Paul Messara
R: C W Brown (56.5)
15/2
7
10.8
150/1
T: P A Hulbert
R: Justin P Stanley (56.5)
150/1
3c Excites x I'm A Showoff (Thunder Gulch )
8
17.5
40/1
T: David Payne
R: C Reith (56.5)
40/1
9
22.3
16/1
T: P G Moody
R: L Nolen (56.5)
16/1
3c Redoute's Choice x Regrowth (Unbridled's Song )
Race 7 - Racingnetwork.Com.Au Epsom (1600m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 1:35.59 (36.57)
Prizemoney: $500,000
1
8/1
T: G M Begg
R: B Avdulla (52.5)
8/1
4m Dubawi x Secret Illusion (Secret Savings )
Winning siblings: Miss Secret,
2
1.8
8/1
T: G Eurell
R: Craig Williams (52.5)
8/1
4m Reset x Miss Marion (Success Express )
3
0.5
20/1
T: C J Waller
R: C Munce (52.5)
20/1
4m Dane Shadow x Kisma (Snippets )
4
2.4
30/1
T: G H Walter
R: Nathan Berry (52.5)
30/1
6g Dehere x Hula Wonder (Hula Chief )
5
3.8
30/1
T: R G Hore-Lacy
R: J Ford (52.5)
30/1
8g Fuji Kiseki x Galroof (Maroof )
6
4.1
25/1
T: G Eurell
R: C Reith (52.5)
25/1
5g Testa Rossa x Palace Glow (Palace Music )
7
4.2
8/1
T: C J Waller
R: C W Brown (52.5)
8/1
5g Dansili x Prophecy (Warning )
8
4.4
3/1F
T: S Farley
R: C G O'Brien (57)
3/1F
9
4.9
40/1
T: Joseph Pride
R: M Rodd (56.5)
40/1
6m Choisir x Sacred Habit (Sir Tristram )
10
5.0
12/1
T: C J Waller
R: J Bowman (54)
12/1
5g Mossman x Mary Machree (Quest For Fame )
11
7.2
30/1
T: John Thompson
R: J Moreira (52.5)
30/1
4g Redoute's Choice x Real Pzazz (Green Desert )
12
7.5
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (52.5)
16/1
4m More Than Ready x Milva (Strawberry Road )
13
7.9
25/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (52.5)
25/1
4m Lonhro x La Melba (Grand Lodge )
14
9.3
100/1
T: A J Cummings
R: Ms K O'Hara (52.5)
100/1
7g Flying Spur x Volte (Marauding )
15
12.4
7/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (52.5)
7/1
5g Al Maher x Misstari (Manntari )
16
18.9
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: B Spriggs (52.5)
20/1
17
28.3
9/1
T: P and W Webster
R: R M Quinn (52.5)
9/1
Race 8 - Flight Stakes (1600m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 1:36.70 (36.58)
Prizemoney: $400,000
1
7/4F
T: G H Walter
R: J Bowman (56)
7/4F
3f Stratum x Pensiamo (Sovereign Red )
Winning siblings: Gypsy Magic, Social Cat,
2
6.3
5/2
T: P G Moody
R: L Nolen (56)
5/2
3f Starcraft x Bella Inez (Beautiful Crown )
3
6.5
12/1
T: G A Rogerson
R: C Munce (56)
12/1
3f Savabeel x Dower (Pins )
4
8.1
30/1
T: A J Cummings
R: J B McDonald (56)
30/1
3f Dane Shadow x Best Out West (Best Western )
5
8.9
14/1
T: D A Hayes
R: S W Arnold (56)
14/1
3f Magic Albert x Gypsy Giaconda (Peintre Celebre )
6
9.0
15/1
T: R W Smerdon
R: C Newitt (56)
15/1
3f Magic Albert x Tycoon Tess (Last Tycoon )
7
10.0
9/2
T: John Thompson
R: J Moreira (56)
9/2
3f Testa Rossa x Lyrics (Bluebird )
8
13.8
40/1
T: David Vandyke
R: B Spriggs (56)
40/1
3f Choisir x Verbose (Flying Spur )
9
15.0
150/1
T: P and W Webster
R: B Pengelly (56)
150/1
3f Stratum x Polar Queen (Rory's Jester )
10
17.0
12/1
T: David Payne
R: C W Brown (56)
12/1
3f Redoute's Choice x Celebria (Peintre Celebre )
Race 9 - The Big 6 Metropolitan (2400m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 2:33.46 (35.94)
Prizemoney: $400,000
1
20/1
T: C J Waller
R: C Newitt (52)
20/1
5g Jeune x Fraar Side (Fraar )
Winning siblings: Cruise Home,
2
2.8
12/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56)
12/1
7g Hawk Wing x Crimphill (Sadler's Wells )
3
3
9/2
T: David Vandyke
R: B Avdulla (52)
9/2
5g Commands x Verse (Quest For Fame )
4
3.2
20/1
T: G A Ryan
R: J A Cassidy (52)
20/1
6g Zabeel x Gentle Genius (Danehill )
5
3.7
25/1
T: A J Cummings
R: Nathan Berry (52)
25/1
5g Yamanin Vital x Flight All Nite (Personal Escort )
6
3.8
150/1
T: Ms G Markwell
R: Tommy Berry (52)
150/1
7
3.9
2/1F
T: John Thompson
R: J Moreira (57)
2/1F
8
5.2
9/2
T: Ms G Waterhouse
R: C Munce (52.5)
9/2
5g Savabeel x Trocair (Flying Spur )
9
6.4
80/1
T: Ben Ahrens
R: Ms K O'Hara (52)
80/1
6g Danachenka x Special Class (Conquistarose )
10
6.9
8/1
T: R J Quinton
R: K McEvoy (52)
8/1
4m Starcraft x Zirna (Deputy Governor )
11
8.3
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (55)
20/1
12
8.4
40/1
T: C J Waller
R: M Rodd (55)
40/1
9h Dansili x Gipsy Moth (Efisio )
13
9.2
25/1
T: A J Cummings
R: C W Brown (52)
25/1
5g Hawk Wing x Extra Terrestial (Quest For Fame )
14
9.5
25/1
T: C J Waller
R: R M Quinn (53)
25/1
6g Hawk Wing x Plum Fairy (Sadler's Wells )
15
10.0
25/1
T: David Payne
R: C Reith (52)
25/1
4g One Cool Cat x Felicitous (Montjeu )
16
10.3
150/1
T: P M Perry
R: B Spriggs (52)
150/1
5g Honours List x Splendid Account (Dazzling Account )
300
0.0
100/1
T: C J Waller
R: J Ford (52)
100/1
8g Dehere x Hunting Gal (Huntingdale )