Breednet Results

RANDWICK - Saturday, April 23

Race 1 - James H B Carr (1400m) LR
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:26.24 (38.26)
Prizemoney: $100,000
1
6/4F
T: C J WALLER
R: G SCHOFIELD (56)
6/4F
3f DANE SHADOW x KISMA (SNIPPETS )
This nick: 10 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
1.5
14/1
T: P G MOODY
R: D DUNN (54)
14/1
3f FASTNET ROCK x MARKKA (MARSCAY )
3
1.8
12/1
T: JOHN THOMPSON
R: J A CASSIDY (54)
12/1
3f ENCOSTA DE LAGO x WICHITA (UMATILLA )
4
2.2
40/1
T: P and W WEBSTER
R: TIM CLARK (54)
40/1
3f CONATUS x COUNTRY STEP (TIMBER COUNTRY )
5
4.0
20/1
T: M, W and J HAWKES
R: JOSH ADAMS (54)
20/1
3f REDOUTE'S CHOICE x LIBERTY ROSE (ROYAL ACADEMY )
6
5.2
ZUTARA (5)
15/1
T: MS G WATERHOUSE
R: G BOSS (54)
15/1
7
6.8
6/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (54)
6/1
3f LONHRO x DORKY (GRAND LODGE )
8
7.0
10/1
T: J A O'SHEA
R: M RODD (54)
10/1
3f SNITZEL x EMPRESS LILY (ZABEEL )
9
7.5
66/1
T: JOHN THOMPSON
R: C REITH (54)
66/1
3f DANZERO x DOLPHIN DANCE (DOLPHIN STREET )
10
10.1
20/1
T: J B CUMMINGS
R: NICHOLAS HALL (54.5)
20/1
3f DEHERE x DIAMOND LIKE (DANEHILL )
11
13.1
15/4
T: PETER SNOWDEN
R: C W BROWN (56)
15/4
3f COMMANDS x CATACLYSM (MARAUDING )
12
13.6
100/1
T: A J CUMMINGS
R: MS K O'HARA (54)
100/1
3f FLYING SPUR x BROKER'S DESTINY (DANZIG CONNECTION )
13
13.8
200/1
T: JOHN THOMPSON
R: J BYRNE (54)
200/1
3f MAGIC ALBERT x SHAHNE TARTAN (CORONATION DAY )
14
15.9
BANG ON (17)
66/1
T: T R MARTIN
R: B AVDULLA (54)
66/1
3f NOT A SINGLE DOUBT x BANG (EXPLODING PROSPECT )
Race 2 - Flinders Lane Frank Packer Plt (2000m) Gr3
Class: Open Track: Heavy Time: 2:07.74 (38.03)
Prizemoney: $125,000
1
20/1
T: G A Rogerson
R: M Rodd (56.5)
20/1
3g Duelled x Athenri (Zabeel )
Winning siblings: Aragain, Capeabeel, Cinnie, Miss Cobra, Tanalised,
This nick: 8 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
3.5
15/2
T: Paul Beshara
R: D Oliver (56.5)
15/2
3
2.3
25/1
T: M D Moroney
R: K McEvoy (56.5)
25/1
4
6.2
13/2
T: David Payne
R: C W Brown (56.5)
13/2
3c One Cool Cat x Felicitous (Montjeu )
5
10.1
15/8F
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (56.5)
15/8F
3g Snippetson x Hint Of Glory (Honour And Glory )
6
10.3
12/1
T: A J Cummings
R: Craig Williams (56.5)
12/1
3g Dane Shadow x Best Out West (Best Western )
7
14.3
20/1
T: A J Cummings
R: Ms K O'Hara (56.5)
20/1
3g Tale Of The Cat x Sassy Soda (Flying Spur )
8
17.0
13/4
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (56.5)
13/4
9
23.4
20/1
T: J A O'Shea
R: C Reith (54.5)
20/1
3f Hussonet x Honor Lap (Honor Grades )
10
31.8
80/1
T: Kevin Moses
R: B Avdulla (56.5)
80/1
3c Song Of Tara x Fairy Rose (Air De France )
11
34.4
15/1
T: A J Cummings
R: G Boss (54.5)
15/1
3f Al Maher x Sacred Hill (Langfuhr )
Race 3 - Emirates Emancipation Stakes (1600m) Gr2
Class: Open Track: Heavy Time: 1:39.43 (37.41)
Prizemoney: $175,000
1
6/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (52)
6/1
3f Keeper x Heartache (Casual Lies )
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
7/1
T: G H Walter
R: R M Quinn (55)
7/1
5m Super Jet x Bally Aura (Bellotto )
3
2.6
12/1
T: Peter Snowden
R: Tim Clark (54)
12/1
4m Octagonal x Shadea (Straight Strike )
4
4.1
9/2
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (54.5)
9/2
3f Domesday x Family Breakup (Octagonal )
5
6.3
7/2
T: K A Lees
R: J Bowman (56)
7/2
6m Danzero x Princess Shorna (Last Tycoon )
6
7.9
6/1
T: Ms K Waugh
R: C W Brown (54)
6/1
7
8.6
7/2F
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (57)
7/2F
8
21.8
30/1
T: John Thompson
R: J Byrne (58)
30/1
Race 4 - Moet & Chandon Champagne Stks (1600m) Gr1
Class: Open Track: Heavy Time: 1:40.32 (38.26)
Prizemoney: $400,000
1
Helmet (1)
9/2F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56.5)
9/2F
Winning siblings: Bullbars, Epaulette, Pearls,
This nick: 12 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
1.0
11/2
T: John Thompson
R: J Byrne (54.5)
11/2
2f Testa Rossa x Lyrics (Bluebird )
3
2.0
12/1
T: C J Waller
R: G Schofield (54.5)
12/1
4
6.9
12/1
T: John Thompson
R: J A Cassidy (56.5)
12/1
2g General Nediym x Global Dance (Spinning World )
6
7.7
8/1
T: Peter Snowden
R: J Parr (54.5)
8/1
2f Manton x Family Breakup (Octagonal )
7
9.4
7/1
T: David Payne
R: C W Brown (56.5)
7/1
2g Testa Rossa x Rocotto (Brocco )
8
11.4
Uate (3)
13/2
T: K A Lees
R: N Rawiller (56.5)
13/2
9
17.7
9/1
T: D T O'Brien
R: G Boss (56.5)
9/1
2c Stratum x Fleeting Touch (Touch Gold )
10
19.8
14/1
T: David Payne
R: M Rodd (56.5)
14/1
2c Dubleo x Tango Music (Palace Music )
Race 5 - Hyland Queen Elizabeth Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Heavy Time: 2:07.77 (38.01)
Prizemoney: $500,000
1
12/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (59)
12/1
6g Kingmambo x Fairy Godmother (Fairy King )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
11/4F
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (57)
11/4F
5m Choisir x Sacred Habit (Sir Tristram )
3
1.1
Syreon (7)
10/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
10/1
7g Flying Spur x Sorrento (Just A Dancer )
4
1.4
11/4F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (55.5)
11/4F
3c Rahy x Hold To Ransom (Red Ransom )
5
4.0
10/1
T: John Thompson
R: Nicholas Hall (57)
10/1
4m Galileo x Zahani (Zabeel )
6
5.6
15/2
T: P G Carey
R: D Oliver (59)
15/2
4g Helenus x Infrared (Spectrum )
7
10.8
16/1
T: J T Conlan
R: J Bowman (59)
16/1
4g Zabeel x Kerkira (Danehill )
8
11.4
14/1
T: G B Boyd
R: C W Brown (59)
14/1
7g Istidaad x Clatitude (Clay Hero )
9
11.6
Zavite (1)
20/1
T: A J Cummings
R: G Boss (59)
20/1
8g Zabeel x Miss Vita (Alleged )
10
11.8
25/1
T: M D Moroney
R: Craig Williams (59)
25/1
11
21.2
60/1
T: Matthew Dale
R: B Rawiller (59)
60/1
5g Iglesia x Rolling Along (Runyon )
Race 6 - Schweppes Sydney Cup (3200m) Gr1
Class: Open Track: Heavy Time: 3:29.14 (40.47)
Prizemoney: $500,000
1
20/1
T: C J Waller
R: R M Quinn (53.5)
20/1
5g Hawk Wing x Plum Fairy (Sadler's Wells )
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
1.0
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: G Boss (53.5)
16/1
4m Don Eduardo x Up The Hill (Danehill )
3
1.0
60/1
T: C E Ritchie
R: C E Lammas (53.5)
60/1
4
2.5
13/2
T: Robert Hickmott
R: M Rodd (56)
13/2
5
2.7
15/2
T: P G Moody
R: D Dunn (53.5)
15/2
5g Zabeel x Society Walk (Carnegie )
6
4.3
15/2
T: D A Hayes
R: Craig Williams (53.5)
15/2
4h Sinndar x Laxlova (Linamix )
7
5.7
8/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (53.5)
8/1
8
10.4
16/1
T: John Thompson
R: J Byrne (53.5)
16/1
9
12.1
8/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (55)
8/1
4m Johannesburg x Wildesong (Unbridled's Song )
10
15.4
9/1
T: D L FREEDMAN
R: C W BROWN (54)
9/1
11
38.8
MUIR (6)
14/1
T: ROBERT HICKMOTT
R: D GAUCI (54)
14/1
5g GALILEO x BELLE ALLEMANDE (ROYAL ACADEMY )
12
46.0
40/1
T: JOHN THOMPSON
R: J A CASSIDY (53.5)
40/1
13
57.7
20/1
T: G A Rogerson
R: B Avdulla (53.5)
20/1
5g Redoute's Choice x Isolda (Sir Tristram )
400
0.0
11/2F
T: C J Waller
R: G Schofield (57)
11/2F
6g Hawk Wing x Crimphill (Sadler's Wells )
400
0.0
20/1
T: M D Moroney
R: K McEvoy (54)
20/1
7g Pentire x Tinsel (Father Christmas )
Race 7 - Daily Telegraph All Aged Stks (1400m) Gr1
Class: Open Track: Heavy Time: 1:26.21 (36.06)
Prizemoney: $400,000
1
11/8F
T: J C McNair
R: G Boss (59)
11/8F
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
3.3
8/1
T: P G Moody
R: B Rawiller (56.5)
8/1
3
3.4
8/1
T: M G Price
R: D Oliver (59)
8/1
5g Show A Heart x Academy Of Dreams (Royal Academy )
4
3.6
Melito (11)
11/2
T: G A Ryan
R: J Bowman (57)
11/2
4m Redoute's Choice x Cloister (Marauding )
5
5.1
15/2
T: J P Wallace
R: C W Brown (59)
15/2
6
6.6
11/1
T: C J Waller
R: D Dunn (59)
11/1
7g Mujahid x Graceful Lily (Dr. Grace )
7
6.8
25/1
T: David Payne
R: M Rodd (59)
25/1
5g Thorn Park x Trephina (Last Tycoon )
8
7.1
Alverta (12)
12/1
T: Paul Messara
R: C Reith (57)
12/1
7m Flying Spur x Grilse (Rahy )
9
9.2
9/1
T: C J Waller
R: J A Cassidy (59)
9/1
6g Honours List x Myrrh (Nassipour )
Race 8 - TAB No. 1 Club Hall Mark Stks (1200m) LR
Class: Quality Track: Heavy Time: 1:12.85 (36.88)
Prizemoney: $100,000
1
7/2F
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (53)
7/2F
4m Arena x Lady Sublime (Hurricane Sky )
Winning siblings: Lady Dane, Sublime Star,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
8/1
T: Rick Worthington
R: J A Cassidy (53)
8/1
5g Lonhro x Bonne Famille (Anabaa )
3
1
Tagus (8)
20/1
T: John Thompson
R: D Dunn (53)
20/1
6g Encosta De Lago x Lady Capel (Last Tycoon )
4
1.9
6/1
T: P M Perry
R: Craig Williams (53)
6/1
6g Mossman x Heatherbrae (Nine Carat )
5
2.6
8/1
T: A J Cummings
R: G Boss (53)
8/1
5g Fusaichi Pegasus x Volte (Marauding )
6
4.5
7/1
T: John Thompson
R: J Byrne (53)
7/1
7
4.7
5/1
T: G W Murray
R: C W Brown (57)
5/1
6g Kenny's Best Pal x See The Stars (Mr. Henrysee )
8
7.5
Tindal (13)
50/1
T: Ms W Roche
R: Nathan Berry (53)
50/1
5g Testa Rossa x Indian Spice (Marauding )
9
8.2
7/2F
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (61)
7/2F
5h Don Eduardo x Visual Emotion (Silver Deputy )
10
10.8
30/1
T: J C McNair
R: M Rodd (55.5)
30/1
6g Royal Academy x Discretion (Canny Lad )