Breednet Results

RANDWICK - Saturday, April 21

Race 1 - Fernhill Qlty (1600m) LR
Class: Quality Track: Heavy Time: 1:37.10 (36.04)
Prizemoney: $100,000
1
3/1F
T: C E Conners
R: J B McDonald (58)
3/1F
2f Dehere x Shirley (Zabeel )
Winning siblings: Bouddi,
This nick: 9 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
0.4
20/1
T: John Thompson
R: J Bowman (55)
20/1
2c Casino Prince x Spring Spirit (Southern Halo )
3
0.5
6/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (57.5)
6/1
2g Commands x More Haste (Brief Truce )
4
1.4
40/1
T: A J Cummings
R: B Shinn (55)
40/1
2g Hotel Grand x Cryptic Miss (Snippets )
5
1.5
Solemn (8)
16/1
T: Peter Snowden
R: R M Quinn (55)
16/1
2c Bernardini x Mead (Galileo )
6
1.6
Rowie (2)
9/1
T: Paul Messara
R: C Reith (58)
9/1
2c Flying Spur x Tazkara (Sinndar )
7
2.1
4/1
T: David Payne
R: G Schofield (56)
4/1
8
4.2
9/2
T: G M Begg
R: B Avdulla (54.5)
9/2
2f Red Ransom x Endearment (Danehill )
9
4.4
30/1
T: E B Murray
R: Tommy Berry (57)
30/1
2g Show A Heart x Another Syn (Mukaddamah )
10
7.5
14/1
T: Bjorn Baker
R: J A Cassidy (54.5)
14/1
2f Choisir x Condesaar (Xaar )
Race 2 - Brookfield Keith Mackay Qlty (1200m) LR
Class: Quality Track: Slow Time: 1:10.51 (34.97)
Prizemoney: $100,000
1
11/2
T: G Portelli
R: J B McDonald (55)
11/2
2f Not A Single Doubt x Furla (Spartacus )
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/8F
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (60.5)
13/8F
2f Fastnet Rock x Follow Gold (Export Price )
3
0.5
15/4
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56.5)
15/4
2f Bernardini x Amish (Canny Lad )
4
0.8
Agueda (2)
11/2
T: A J Cummings
R: J Bowman (56.5)
11/2
2f General Nediym x Smoothie (Lacryma Cristi )
5
2.0
5/1
T: Kevin Moses
R: Craig Williams (54.5)
5/1
6
3.1
100/1
T: G L Frazer
R: C Newitt (54)
100/1
2f Dubai Destination x Pricey (Flying Spur )
7
3.3
40/1
T: David Payne
R: G Schofield (54)
40/1
2f More Than Ready x Macedon Princess (Royal Academy )
8
3.7
50/1
T: J C Coyle
R: C Reith (54)
50/1
2f Purrealist x Mutribah (Silver Hawk )
Race 3 - The Keystone Group (Bm95) (1400m)
Class: Benchmark 95 Track: Slow Time: 1:22.91 (35.34)
Prizemoney: $80,000
1
13/4
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (54)
13/4
4g Galileo x Tiffin (Grand Lodge )
Winning siblings: Singular Sensation, Tiffinco,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
20/1
T: G H Walter
R: B Shinn (59.5)
20/1
6m Super Jet x Bally Aura (Bellotto )
3
1.3
30/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
30/1
4
1.7
20/1
T: Kevin Moses
R: J Matthews (56.5)
20/1
7g Rubiton x La Marama (Luskin Star )
5
2.3
11/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56)
11/1
4m Lonhro x Dorky (Grand Lodge )
6
2.5
5/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (54)
5/1
5g Canny Lad x Desaru (Spectacular Love )
7
3.3
25/1
T: Rod Craig
R: Ms K O'Hara (54)
25/1
4g Arena x Quest For Success (Quest For Fame )
8
4.0
40/1
T: Ms G Markwell
R: N Rawiller (57.5)
40/1
9
5.9
16/1
T: Ms G Markwell
R: L Nolen (54)
16/1
5g Lion Heart x She's First Class (Pompeii Court )
10
6.2
Olinoor (15)
16/1
T: David Payne
R: D Dunn (54)
16/1
5g Olympus x Kohinoor Kid (Quest For Fame )
11
6.3
3/1F
T: C Karakatsanis
R: J Ford (54)
3/1F
4g Encosta De Lago x Ashenti (Ashkalani )
12
9.9
Delzera (13)
10/1
T: G H Walter
R: Nathan Berry (54)
10/1
4m Grandera x Delphine (Cenchire )
Race 4 - McGrath South Pacific Classic (1400m) LR
Class: Quality Track: Slow Time: 1:22.91 (34.69)
Prizemoney: $100,000
1
4/5F
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (57)
4/5F
3g More Than Ready x Joy Of Flight (Flying Spur )
This nick: 107 runners; 69 winners; 8 SW. Details
2
1.8
7/2
T: C J Waller
R: G Schofield (57)
7/2
3g Pins x Hideaway (Centaine )
3
4.0
30/1
T: R H Thomsen
R: Nathan Berry (57)
30/1
3f Snippetson x Magic Star (Danzero )
4
5.9
40/1
T: Lionel Cohen
R: D Oliver (57)
40/1
3g Encosta De Lago x Moon Fever (Fusaichi Pegasus )
5
6.1
25/1
T: D A Williams
R: B Shinn (57)
25/1
3g General Nediym x Southern Rose (Unbridled's Song )
6
6.2
25/1
T: C J Waller
R: D Dunn (57)
25/1
3f Choisir x Lyford (Royal Academy )
7
6.4
40/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (57)
40/1
3f Lonhro x Meduesa (Fusaichi Pegasus )
8
6.7
10/1
T: D A Williams
R: Craig Williams (57)
10/1
3g Oratorio x Broken Promise (Brief Truce )
9
8.1
20/1
T: Paul Messara
R: C Reith (58)
20/1
3c More Than Ready x Darsini (Danehill )
10
14.3
15/1
T: Greg Bennett
R: Ms K O'Hara (57)
15/1
3f Strada x She's Got Charm (Bletcharm )
Race 5 - Patinack Farm Australian Oaks (2400m) Gr1
Class: Open Track: Slow Time: 2:31.24 (35.29)
Prizemoney: $550,000
1
2/5F
T: G H Walter
R: J Bowman (56)
2/5F
3f Stratum x Pensiamo (Sovereign Red )
Winning siblings: Gypsy Magic, Social Cat,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
12/1
T: K J Parker
R: B Shinn (56)
12/1
3f Snitzel x Patronella (Mister C. )
3
1.3
Thy (5)
11/1
T: P G Moody
R: L Nolen (56)
11/1
3f O'Reilly x A Star Affair (Star Way )
4
4.0
11/2
T: R A James
R: J B McDonald (56)
11/2
5
6.9
100/1
T: G H Walter
R: Ms K O'Hara (56)
100/1
3f Danzero x Colour Wheel (Spectrum )
6
7.6
30/1
T: D A Hayes
R: Craig Williams (56)
30/1
7
7.7
40/1
T: G H Walter
R: K McEvoy (56)
40/1
3f Viscount x Souffle (At Talaq )
8
32.7
150/1
T: C E Conners
R: C Reith (56)
150/1
3f Choisir x Eisteddfod (Carnegie )
Race 6 - Japan Racing Association Plate (2000m) LR
Class: Quality Track: Dead Time: 2:03.70 (35.70)
Prizemoney: $100,000
1
15/8F
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (54.5)
15/8F
Winning siblings: Let Me Think, Perfect Symbol,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (58.5)
8/1
3
1.8
12/1
T: J T Conlan
R: M Rodd (57)
12/1
6g Pentire x Laebeel (Zabeel )
4
2.1
50/1
T: C J Waller
R: J Bowman (54.5)
50/1
6g Stravinsky x Woodsong (Woodman )
5
3.1
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (54)
20/1
5g Al Maher x Miss Radiant (Geiger Counter )
6
3.4
10/1
T: C J Waller
R: D Dunn (54)
10/1
6m Flying Spur x Alternative Edge (Rory's Jester )
7
3.7
13/2
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
13/2
7g Hawk Wing x Crimphill (Sadler's Wells )
8
4.1
40/1
T: M J Clout
R: C Reith (54)
40/1
6g Choisir x Faisande (Quest For Fame )
9
6.0
10/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (54)
10/1
4g Octagonal x Easy Out (Anabaa )
10
6.1
30/1
T: G H Walter
R: B Shinn (54)
30/1
11
7.0
25/1
T: C J Waller
R: D Oliver (56)
25/1
6g Red Ransom x Flurry (Groom Dancer )
12
8.0
20/1
T: P M Perry
R: B Avdulla (54)
20/1
5g Danasinga x Aurora Australis (Southern Halo )
13
8.9
14/1
T: D Brideoake and D Feek
R: Ms K O'Hara (54.5)
14/1
5m Al Maher x Dance Hit (Tights )
14
21.5
30/1
T: J and G Lee
R: A Hyeronimus (54)
30/1
5g Savabeel x Blanchard (Kaapstad )
Race 7 - B M W Doncaster Mile (1600m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 1:35.57 (35.30)
Prizemoney: $2,000,000
1
11/4F
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (57.5)
11/4F
5m More Than Ready x Sunday Joy (Sunday Silence )
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.8
13/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
13/2
3
1.1
Yosei (16)
30/1
T: S J Webb
R: Ms Michelle Payne (52)
30/1
4m Invincible Spirit x Fuji Fairy (Fuji Kiseki )
4
1.2
7/1
T: S Farley
R: Craig Williams (55.5)
7/1
5
1.3
25/1
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (52)
25/1
4g Snippetson x Hint Of Glory (Honour And Glory )
6
1.4
30/1
T: Paul Beshara
R: J Ford (52)
30/1
7
2.8
40/1
T: C J Waller
R: D Dunn (55.5)
40/1
7g Magic Albert x Alemar (Bureaucracy )
8
3.5
8/1
T: G M Begg
R: B Avdulla (54)
8/1
4m Dubawi x Secret Illusion (Secret Savings )
9
3.8
50/1
T: M C Kent
R: L Nolen (52.5)
50/1
10
3.9
16/1
T: C J Waller
R: M Rodd (58)
16/1
7g Pentire x She Wishes (Kenfair )
11
4.0
150/1
T: Kevin Moses
R: Ms K O'Hara (52)
150/1
5g Al Maher x Azardi (Desert Prince )
12
4.4
Monton (14)
20/1
T: R J Quinton
R: C Newitt (52.5)
20/1
5g Catbird x Dynamic Flyer (Marauding )
13
5.0
80/1
T: David Payne
R: B Shinn (54)
80/1
6g Thorn Park x Trephina (Last Tycoon )
14
5.5
66/1
T: M, W and J Hawkes
R: J B McDonald (54.5)
66/1
7g Danzero x Have Love (Canny Lad )
15
7.4
40/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
40/1
8g Mujahid x Graceful Lily (Dr. Grace )
16
7.6
10/1
T: Matthew Smith
R: G Schofield (53)
10/1
5m Dane Shadow x Ravenswood (Woodman )
17
8.3
30/1
T: R A James
R: C Reith (52.5)
30/1
4h Pentire x Axiom (Zabeel )
18
10.0
25/1
T: M D Moroney
R: D Oliver (54.5)
25/1
7g Montjeu x Villa Wanda (Grand Lodge )
19
16.3
Niagara (18)
15/2
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (52)
15/2
3c Encosta De Lago x River Song (Fusaichi Pegasus )
Race 8 - The James Boag Galaxy (1100m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 1:03.43 (34.97)
Prizemoney: $350,000
1
14/1
T: T J Gollan
R: J B McDonald (57)
14/1
5g Piccolo x Temple Spirit (Special Dane )
Winning siblings: Spirit Of Boom,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.0
4/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (52)
4/1
3g Snippetson x Pine Away (Pine Bluff )
3
1.1
12/1
T: Joseph Pride
R: Craig Williams (52)
12/1
5m Arena x Lady Sublime (Hurricane Sky )
4
1.3
Title (5)
12/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (56.5)
12/1
5g Honours List x Claudia (Al Jaasi )
5
1.4
20/1
T: P and W Webster
R: R M Quinn (57)
20/1
6
1.5
50/1
T: Paul Messara
R: C Reith (58)
50/1
7
1.7
40/1
T: Joseph Pride
R: M Rodd (55)
40/1
7g Danehill Dancer x Breaking News (Brief Truce )
8
2.4
20/1
T: N J Olive
R: Ms K O'Hara (54.5)
20/1
6g Zariz x Comeback Queen (King's Theatre )
9
3.4
3/1F
T: Jason Warren
R: D Dunn (56.5)
3/1F
4g Bel Esprit x Gavroche (Snippets )
10
4.1
16/1
T: C E Conners
R: B Shinn (53)
16/1
3f Flying Spur x Star Satire (Volksraad )
11
4.2
8/1
T: J A O'Shea
R: J A Cassidy (53)
8/1
12
7.1
25/1
T: David Payne
R: Nathan Berry (54)
25/1
13
7.3
15/2
T: G A Ryan
R: J Bowman (56)
15/2
3g Snitzel x Flames Of Paris (Blushing Groom )
14
8.5
16/1
T: Ms S Grills
R: K McEvoy (55)
16/1
6g Johannesburg x Frontier (Flying Spur )
Race 9 - TAB Sportsbet Sprint (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead Time: 1:09.79 (35.03)
Prizemoney: $80,000
1
4/1F
T: C E Conners
R: N Rawiller (57.5)
4/1F
Winning siblings: Family Matters, Mr Porter, Mrs Mariella,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/1
T: Ms G Markwell
R: L Nolen (55)
11/1
6g Rubiton x Peaches And Cream (Sovereign Red )
3
1.3
8/1
T: K A Lees
R: A Hyeronimus (55.5)
8/1
4m Mossman x Now The World (Flying Spur )
4
1.9
4/1F
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
4/1F
4m Anabaa x Daijobo (Bite The Bullet )
5
3.3
Falzzon (11)
11/2
T: Joseph Pride
R: Craig Williams (55.5)
11/2
5g Magic Albert x Annasta (Bellotto )
6
3.4
Dailika (14)
20/1
T: Ms G Englebrecht
R: Tommy Berry (54)
20/1
7
4.6
25/1
T: G L Frazer
R: C Newitt (59)
25/1
4g Hussonet x Emmaagh (Regal Classic )
8
5.5
30/1
T: F G Hood
R: B Avdulla (56)
30/1
4g Al Jaasi x Olympic Bid (Jan Murray )
9
6.1
20/1
T: David Payne
R: M Rodd (56)
20/1
10
6.2
20/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (53)
20/1
3f Manton x Family Breakup (Octagonal )
11
6.4
20/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56)
20/1
5m Encosta De Lago x Wager (Flying Spur )
12
7.1
13/2
T: C J Waller
R: B Shinn (53)
13/2
3g Starcraft x Shantreusse (Danehill )
13
7.4
16/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (57)
16/1
14
8.6
40/1
T: Kevin Moses
R: Ms K O'Hara (57.5)
40/1