Breednet Results

RANDWICK - Saturday, October 4

Race 1 - Keeneland Gimcrack Stakes (1000m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:57.64 (34.80)
Prizemoney: $100,000
1
20/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (56)
20/1
2f Lonhro x Gold Rocks (Oratorio )
Winning siblings: Gold Fever, Gold Rush, Tommy Gold,
2
0.5
15/1
T: J A O'Shea
R: G Schofield (56)
15/1
2f Denman x Chaparra (Canny Lad )
3
0.9
11/4
T: Ms G Waterhouse
R: T Angland (56)
11/4
2f Northern Meteor x Blab (Flying Spur )
4
2.8
5/2F
T: Ms G Waterhouse
R: J Bowman (56)
5/2F
2f Redoute's Choice x Luna Bella (Stravinsky )
5
4.9
13/4
T: C J Waller
R: B Shinn (56)
13/4
2f Denman x Chosen (Redoute's Choice )
6
8.2
20/1
T: G Portelli
R: J B McDonald (56)
20/1
2f Real Saga x Sky Bar (Encosta De Lago )
7
8.4
12/1
T: Ms G Waterhouse
R: J Moreira (56)
12/1
8
8.6
Themis (9)
12/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (56)
12/1
Race 2 - Nsw T'bred Breeders' Plate (1000m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:57.58 (34.97)
Prizemoney: $100,000
1
13/4
T: Ms G Waterhouse
R: T Angland (56)
13/4
2c Medaglia D'Oro x Skates (Danehill )
2
1.3
Sooboog (12)
4/6F
T: M, W and J Hawkes
R: J B McDonald (56)
4/6F
2c Snitzel x Monte Rosa (Fraar )
3
1.3
14/1
T: P and P Snowden
R: C Reith (56)
14/1
2c Street Cry x Starfish (Redoute's Choice )
4
3.3
100/1
T: P M Perry
R: P King (56)
100/1
2c Star Witness x Cruisy Lady (Honours List )
5
3.5
Stimac (13)
10/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56)
10/1
2c Bernardini x Yaasah (Distant View )
6
5.1
100/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (56)
100/1
7
5.2
Salerno (11)
100/1
T: P M Perry
R: Ms L J Meech (56)
100/1
2c Snitzel x Keela (Woodman )
8
6.2
60/1
T: P and P Snowden
R: J Parr (56)
60/1
2c Denman x Late Watch (Night Shift )
9
6.3
Brazen (2)
20/1
T: David Vandyke
R: Tim Clark (56)
20/1
2c Hinchinbrook x Sirenese (Belong To Me )
10
6.9
66/1
T: A J Cummings
R: Ms W Costin (56)
66/1
2c Lookin At Lucky x Rhode Island Red (Tale Of The Cat )
Race 3 - Tab Betting Dulcify Qlty (1600m) LR
Class: Quality Track: Good(3) Time: 1:35.41 (35.77)
Prizemoney: $100,000
1
6/4F
T: Ms G Waterhouse
R: J Moreira (54)
6/4F
Winning siblings: Coonawarra, Lucky Fish, Mutamayel,
2
0.8
Duccio (4)
13/2
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (54)
13/2
3
1.3
3/1
T: G A Ryan
R: C W Brown (59)
3/1
3c All American x Ain't Seen Nothin' (Nothin' Leica Dane )
4
3.5
20/1
T: David Payne
R: J Lloyd (54)
20/1
3f Where's That Tiger x Lady Jakeo (Last Tycoon )
5
3.6
12/1
T: J G Sargent
R: J Byrne (54)
12/1
3f Mastercraftsman x Thunderchine (Thunder Gulch )
6
4.0
9/2
T: P M Perry
R: B Shinn (58)
9/2
3c Snitzel x Radiant Star (Success Express )
7
5.5
16/1
T: Patrick Webster
R: C Reith (54)
16/1
Race 4 - Syd. City Toyota Roman Consul (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.04 (34.65)
Prizemoney: $175,000
1
5/2
T: C J Waller
R: J Moreira (56.5)
5/2
Winning siblings: Epic Faith, Hermanito,
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$460,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone
Buyer: Carmel Size Racing
2
1.8
4/1
T: M, W and J Hawkes
R: J B McDonald (56.5)
4/1
3c Medaglia D'Oro x Leone Chiara (Lion Hunter )
3
0.5
14/1
T: C J Waller
R: B Shinn (56.5)
14/1
3g Shamardal x Grace And Power (More Than Ready )
4
2.6
7/4F
T: Bart and James Cummings
R: J Bowman (56.5)
7/4F
5
2.8
11/2
T: G A Ryan
R: T Angland (56.5)
11/2
3c Snitzel x Lady Zabelia (Zabeel )
6
3.3
25/1
T: G A Ryan
R: J Parr (56.5)
25/1
3c Snitzel x Morrego (More Than Ready )
Race 5 - Apn Outdoor Craven Plate (2000m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:02.61 (35.65)
Prizemoney: $125,000
1
11/4
T: C J Waller
R: B Shinn (59)
11/4
7g Clodovil x Justice System (Criminal Type )
2
0.1
10/9F
T: Ms D Logan
R: J B McDonald (56)
10/9F
4m Ekraar x Post Romance (Postponed )
3
1.5
15/2
T: C J Waller
R: J Moreira (58)
15/2
4g Commands x Our Valpolicella (Red Ransom )
4
2.1
15/2
T: K A Lees
R: J Bowman (59)
15/2
7g Distorted Humor x Slow Down (Seattle Slew )
5
3.1
12/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (59)
12/1
5g Dream Ballad x Briars Lass (Canny Lad )
6
5.7
25/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
25/1
6g Authorized x Scarlet Empire (Red Ransom )
Race 6 - Bloodstock.Com.Au Premiere (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.86 (34.31)
Prizemoney: $200,000
1
5/4F
T: N Mayfield-Smith
R: Tim Clark (58.5)
5/4F
6g Elusive City x Clinique (Dance Floor )
Winning siblings: Ahdashim, Dooley Jones,
2
0.2
15/1
T: G A Ryan
R: J Parr (58.5)
15/1
4h Myboycharlie x Maritime (Falbrav )
3
0.5
30/1
T: P M Perry
R: S Clipperton (58.5)
30/1
4g Choisir x Mia Cat Dancer (Tactical Cat )
4
1.4
3/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (58.5)
3/1
5g Lonhro x Albaicin (Redoute's Choice )
5
1.9
4/1
T: P and P Snowden
R: J Bowman (56.5)
4/1
5m Choisir x Revived (Zeditave )
6
2.2
40/1
T: K A Lees
R: C Reith (56.5)
40/1
6m Choisir x Lyford (Royal Academy )
7
4.6
11/1
T: S Farley
R: T Angland (58.5)
11/1
Race 7 - The Star Epsom Hcp (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:33.34 (35.35)
Prizemoney: $500,000
1
9/2
T: C J Waller
R: J Moreira (52.5)
9/2
2
0.1
11/2
T: C J Waller
R: J Bowman (55.5)
11/2
3
1.5
Hooked (8)
16/1
T: John Thompson
R: S Clipperton (52)
16/1
4
1.7
9/1
T: M, W and J Hawkes
R: C Munce (52)
9/1
5
1.8
100/1
T: David Payne
R: Ms W Costin (52.5)
100/1
6
1.9
Pheidon (13)
40/1
T: Ms G Waterhouse
R: Thomas Huet (52)
40/1
4g Al Maher x Encosta Quidd (Encosta De Lago )
7
3.2
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (52)
20/1
4h Redoute's Choice x Liberty Rose (Royal Academy )
8
3.3
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: C Reith (52)
16/1
4h Hussonet x Miss Finland (Redoute's Choice )
9
4.1
Boban (1)
11/2
T: C J Waller
R: G Schofield (58)
11/2
5g Bernardini x Kenbelle (Kenmare )
10
4.7
15/1
T: P Morgan and C Widdison
R: Ms L J Meech (53)
15/1
5g Casino Prince x Uneasy (Zabeel )
11
4.9
40/1
T: C J Waller
R: J Lloyd (52)
40/1
6g High Chaparral x Germane (Distant Relative )
12
5.5
66/1
T: A J Cummings
R: J Ford (52)
66/1
4g Testa Rossa x Decipher (Timber Country )
13
5.7
60/1
T: B J Smith
R: Anthony Allen (52)
60/1
14
5.8
4/1F
T: M, W and J Hawkes
R: J B McDonald (55.5)
4/1F
5g Bernardini x Johan's Toy (Johan Cruyff )
15
6.4
9/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (53.5)
9/1
6g Artie Schiller x High Heels (Canny Lad )
Race 8 - Coolmore Flight Stakes (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:34.71 (34.60)
Prizemoney: $400,000
1
5/4F
T: John Thompson
R: B Shinn (56)
5/4F
3f Fastnet Rock x Episode (Scenic )
2
3.0
Winx (1)
7/4
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
7/4
3
1.3
5/1
T: P G Moody
R: J Parr (56)
5/1
3f Thorn Park x Sympathy (Show A Heart )
4
4.5
50/1
T: L W Curtis
R: Ms W Costin (56)
50/1
3f Written Tycoon x Grenada (Dolphin Street )
5
6.1
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: T Angland (56)
16/1
3f Stratum x Pink Siris (Encosta De Lago )
6
6.3
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: J B McDonald (56)
20/1
3f Fastnet Rock x Perfect Persuasion (Encosta De Lago )
7
7.7
80/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (56)
80/1
3f Fastnet Rock x Dynamic Love (Brave Warrior )
Race 9 - The Metropolitan (2400m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:26.51 (37.76)
Prizemoney: $400,000
1
11/1
T: C J Waller
R: T Angland (56)
11/1
6g Oasis Dream x Kiltubber (Sadler's Wells )
2
0.8
Araldo (9)
30/1
T: M D Moroney
R: J Lloyd (55.5)
30/1
3
3.9
13/2
T: B J Smith
R: L V Cassidy (55.5)
13/2
4
4.6
25/1
T: P and P Snowden
R: C Reith (55.5)
25/1
5g Dansili x Novellara (Sadler's Wells )
5
4.7
Bagman (2)
15/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
15/1
6
5.0
30/1
T: C J Waller
R: G Schofield (55.5)
30/1
8h Cozzene x Banyu Dewi (Poliglote )
7
5.2
Khalid (16)
150/1
T: P M Perry
R: Thomas Huet (55.5)
150/1
5g Axxos x Kylini (Laroche )
8
7.0
3/1F
T: D Hayes and T Dabernig
R: J B McDonald (57.5)
3/1F
5h Rail Link x Flower Market (Cadeaux Genereux )
9
7.5
30/1
T: J G Sargent
R: J Byrne (55.5)
30/1
6g Savabeel x Freequence (O'Reilly )
10
8.8
9/1
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (55.5)
9/1
5m Redoute's Choice x Tugela (Riverman )
11
8.9
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: J Parr (56)
16/1
12
9.7
16/1
T: P G Moody
R: Tim Clark (55.5)
16/1
5g Aussie Rules x Tibouchina (Daylami )
13
9.8
12/1
T: C J Waller
R: J Moreira (55.5)
12/1
7g Kingmambo x Ouija Board (Cape Cross )
14
10.2
100/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (55.5)
100/1
4g Street Cry x Peruvian (Diktat )
15
29.9
25/1
T: B J Wallace
R: C Munce (55.5)
25/1
5g Keeper x Ela Nimue (Zabeel )
800
0.0
Junoob (1)
4/1
T: C J Waller
R: B Shinn (58)
4/1
7g Haafhd x Faydah (Bahri )