Breednet Results

RANDWICK - Saturday, February 14

Race 1 - Dodo (Bm80) (1200m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:10.39 (34.98)
Prizemoney: $85,000
1
13/4
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (54.5)
13/4
Winning siblings: Maluckyday, Outofthewoods, Woodshebe,
2
1.5
11/4F
T: K A Lees
R: J Bowman (57.5)
11/4F
3
2.5
3/1
T: A J Cummings
R: J B McDonald (59)
3/1
4g Testa Rossa x Decipher (Timber Country )
4
3.2
66/1
T: Ms G Markwell
R: T Angland (56.5)
66/1
5g Magic Albert x Epona Star (Red Ransom )
5
3.4
30/1
T: Matthew Smith
R: K McEvoy (55.5)
30/1
6g Dubleo x Tango Music (Palace Music )
6
3.6
10/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
10/1
5g Danewin x Leander Hall (El Moxie )
7
4.0
8/1
T: P G Moody
R: B Shinn (60)
8/1
4g Stratum x Annamarie (Elusive Quality )
8
7.4
6/1
T: J D Sadler
R: Thomas Sadler (58)
6/1
5g Hussonet x Magic Harmony (Danehill Dancer )
Race 2 - Huawei (Bm85) (2400m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 2:29.26 (39.56)
Prizemoney: $85,000
1
25/1
T: K J Parker
R: Ms W Costin (54)
25/1
2
0.3
4/1
T: P M Perry
R: Brodie Loy (53.5)
4/1
6g Cockney Rebel x Stroke Of Six (Woodborough )
3
0.4
12/1
T: Bart and James Cummings
R: Tommy Berry (54)
12/1
6m Pendragon x Utah Red (Red Ransom )
4
2.8
5/1
T: Tony McEvoy
R: S Clipperton (54)
5/1
5
3.1
14/1
T: G D Hickman
R: Ms K O'Hara (54)
14/1
5g Dream Ballad x Folk (Cerreto )
6
3.4
5/2F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
5/2F
7g Yamanin Vital x Nancy Wake (Personal Escort )
7
4.6
Fuerza (8)
11/2
T: Bjorn Baker
R: C Reith (54)
11/2
4g Snippetson x Lady Min (Nothin' Leica Dane )
8
16.4
9/2
T: P G Moody
R: J R Collett (57.5)
9/2
4g Kheleyf x Zakusa (Zabeel )
Race 3 - Dx Solutions Lonhro Plate (1100m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.70 (35.56)
Prizemoney: $125,000
1
Haptic (3)
13/2
T: J A O'Shea
R: B Shinn (56)
13/2
2c Exceed And Excel x Troubeaut (Beautiful Crown )
Winning siblings: Heart's Delight, Yulong Yongxing,
2
0.8
4/6F
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56)
4/6F
3
0.9
8/1
T: P and P Snowden
R: J Bowman (56)
8/1
2c Street Cry x Starfish (Redoute's Choice )
4
1.0
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (54)
16/1
2f Snitzel x Royal Babe (Rory's Jester )
5
1.1
20/1
T: G Portelli
R: Ms W Costin (56)
20/1
2c Sebring x Soleil Royale (French Deputy )
6
2.2
12/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (56)
12/1
2f Lonhro x Gold Rocks (Oratorio )
7
3.8
25/1
T: Ms G Waterhouse
R: T Angland (56)
25/1
2c Street Boss x Swing Dance (Danehill Dancer )
8
4.6
Igraine (11)
15/1
T: J A O'Shea
R: C Reith (54)
15/1
2f Denman x Chaparra (Canny Lad )
9
5.7
40/1
T: C E Conners
R: K McEvoy (54)
40/1
2f I Am Invincible x Star Prize (Southern Halo )
10
6.4
Muheeb (9)
14/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56)
14/1
2c Lonhro x Watchful (Danehill )
Race 4 - Adaptra Southern Cross Stakes (1200m) Gr3
Class: Quality Track: Good(4) Time: 1:09.61 (34.97)
Prizemoney: $150,000
1
12/1
T: C J Waller
R: J R Collett (55)
12/1
5g Testa Rossa x Graciela (Flying Spur )
Winning siblings: Prince Of Monaco,
2
0.4
13/8F
T: Ms G Waterhouse
R: B Shinn (56.5)
13/8F
5m Fastnet Rock x Follow Gold (Export Price )
3
0.5
3/1
T: J M Austin
R: S Clipperton (54)
3/1
7g Lonhro x Dominions (Canny Lad )
4
0.7
50/1
T: Joseph Pride
R: J Bowman (56)
50/1
5
1.6
4/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (55)
4/1
4h Fastnet Rock x Rose Of Cimmaron (Bite The Bullet )
6
2.0
40/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (54)
40/1
5g Dream Ballad x Briars Lass (Canny Lad )
7
2.4
9/2
T: G A Ryan
R: K McEvoy (58)
9/2
6g Snitzel x Flames Of Paris (Blushing Groom )
8
3.3
60/1
T: A J Cummings
R: J Parr (60.5)
60/1
5g Hotel Grand x Cryptic Miss (Snippets )
9
8.9
25/1
T: G W Moore
R: J A Cassidy (54)
25/1
5h Nadeem x Seven Stars (King's Best )
Race 5 - Light Fingers Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.48 (35.17)
Prizemoney: $175,000
1
Adrift (10)
40/1
T: Ms G Waterhouse
R: T Angland (56)
40/1
3f Zabeel x Stray (Tale Of The Cat )
2
0.8
11/4
T: John Thompson
R: B Shinn (56)
11/4
3f Fastnet Rock x Episode (Scenic )
3
1.0
30/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56)
30/1
3f Charge Forward x Semitone (Dubai Destination )
4
1.4
25/1
T: G A Ryan
R: K McEvoy (56)
25/1
3f Myboycharlie x Lady Of Love (Lago Delight )
5
2.2
9/1
T: K A Lees
R: C Reith (56)
9/1
6
3.0
5/2F
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56)
5/2F
3f Mossman x Eye For Fun (Snitzel )
7
3.1
Winx (6)
4/1
T: C J Waller
R: J R Collett (56)
4/1
8
3.2
8/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56)
8/1
3f Street Cry x Mnemosyne (Encosta De Lago )
9
3.6
Amicus (4)
9/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
9/1
3f Fastnet Rock x Gold Chant (El Moxie )
10
3.7
Supara (11)
30/1
T: Ms G Waterhouse
R: G Schofield (56)
30/1
3f Domesday x Unabated (Encosta De Lago )
11
3.8
25/1
T: L W Curtis
R: Ms W Costin (56)
25/1
3f Written Tycoon x Grenada (Dolphin Street )
Race 6 - Optus Apollo Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.09 (35.12)
Prizemoney: $250,000
1
9/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (59)
9/2
5h High Chaparral x Serisia (Exit To Nowhere )
2
1.5
13/2
T: M, W and J Hawkes
R: S Clipperton (59)
13/2
3
1.8
Weary (6)
9/2
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59)
9/2
4
2.0
7/2F
T: K A Lees
R: J Bowman (57)
7/2F
4m Savabeel x Staryn Glenn (Montjeu )
5
2.7
12/1
T: R A James
R: K McEvoy (57)
12/1
6
2.8
9/2
T: C J Waller
R: B Shinn (59)
9/2
7
2.9
Boban (1)
12/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
12/1
5g Bernardini x Kenbelle (Kenmare )
8
3.2
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (57)
20/1
9
4.0
50/1
T: C J Waller
R: J R Collett (59)
50/1
8g Dansili x Prophecy (Warning )
10
5.2
Malavio (10)
25/1
T: R S Englebrecht
R: C Reith (59)
25/1
11
6.4
30/1
T: C J Waller
R: J A Cassidy (59)
30/1
5g Purrealist x Mollyhawk (Catbird )
12
6.5
Junoob (5)
66/1
T: C J Waller
R: T Angland (59)
66/1
7g Haafhd x Faydah (Bahri )
13
6.6
80/1
T: Ms G Waterhouse
R: P King (57)
80/1
5m Stratum x Regal Heights (Zabeel )
14
8.4
80/1
T: P and P Snowden
R: J Parr (59)
80/1
5g Dansili x Novellara (Sadler's Wells )
Race 7 - Robrick Lodge Triscay Stakes (1200m) Gr3
Class: Quality Track: Good(3) Time: 1:09.63 (34.82)
Prizemoney: $150,000
1
Thump (2)
11/1
T: K A Lees
R: T Angland (55)
11/1
4m Red Ransom x Oomph (Flying Spur )
Winning siblings: Goldfinger, Hard As, Snoopy, Wolfsburg,
2
0.2
25/1
T: John Thompson
R: C Reith (54)
25/1
3
0.5
11/1
T: Kevin Moses
R: Tim Clark (54)
11/1
7m Savabeel x Wailing Countess (Entrepreneur )
4
1.2
9/4F
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (60)
9/4F
4m Northern Meteor x Crevette (Danehill )
5
2.2
Mahara (6)
11/2
T: P and P Snowden
R: Ms K O'Hara (54)
11/2
5m Hussonet x Desina (Desert King )
6
2.7
15/1
T: Ms G Waterhouse
R: K McEvoy (54)
15/1
7
3.5
7/2
T: C J Waller
R: J R Collett (54)
7/2
4m Commands x Calming (Zeditave )
8
3.8
Hera (5)
20/1
T: K A Lees
R: P King (54)
20/1
4m O'Reilly x Corsica (Manfield )
9
5.4
66/1
T: Bryce Heys
R: G Schofield (54.5)
66/1
5m Show A Heart x Danendri (Danehill )
10
5.9
11/2
T: C J Waller
R: J A Cassidy (54)
11/2
4m Street Sense x Mimzical (El Moxie )
11
6.2
Chintz (3)
30/1
T: Joseph Pride
R: S Clipperton (54)
30/1
5m Savabeel x Charmed (O'Reilly )
Race 8 - Crown Castle (Bm85) (1400m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 1:22.81 (35.28)
Prizemoney: $85,000
1
4/1
T: C J Waller
R: J R Collett (55)
4/1
4m Mossman x Telepathy (Conatus )
Winning siblings: Red My Mind,
2
0.5
4/1
T: Ms G Waterhouse
R: Ms W Costin (55.5)
4/1
4g Royal Academy x Lady Peony (Belong To Me )
3
1.8
9/1
T: Matthew Smith
R: B Shinn (57.5)
9/1
5g Zizou x Exclusive Bid (Snippets )
4
2.8
6/1
T: Bjorn Baker
R: Brodie Loy (57)
6/1
4g Sebring x Coolroom Candidate (Mister C. )
5
2.9
7/2F
T: P and P Snowden
R: C Reith (54)
7/2F
4g Snippetson x Seduction Line (Testa Rossa )
6
3.4
11/1
T: C J Waller
R: J A Cassidy (55.5)
11/1
4g Lonhro x Involve (Encosta De Lago )
7
3.7
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (54)
8/1
4m Redoute's Choice x Glasnost (Red Ransom )
8
4.0
20/1
T: J C Coyle
R: Tim Clark (54)
20/1
5g Excites x Belle Of All (Alannan )
9
5.0
20/1
T: J C Coyle
R: T Angland (55.5)
20/1
10
5.1
30/1
T: S A Marr
R: S Clipperton (58)
30/1
6g Mossman x Danish Seaway (Danehill )
11
8.2
60/1
T: Ms G Waterhouse
R: K McEvoy (60)
60/1
5g Charge Forward x Redoute's Fever (Redoute's Choice )