Breednet Results

RANDWICK - Saturday, March 7

Race 1 - Guinness Reisling Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.19 (35.22)
Prizemoney: $300,000
1
13/8F
T: Ms G Waterhouse
R: B Shinn (55.5)
13/8F
2f Encosta De Lago x Court (Anabaa )
Winning siblings: Al Naifa, Paris, Puzzle,
2
0.8
6/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
6/1
2f Exceed And Excel x Byzantine (Elusive Quality )
3
1.1
8/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (55.5)
8/1
2f Snitzel x Calvinia (Varick )
4
1.3
66/1
T: G L Frazer
R: J R Collett (55.5)
66/1
2f I Am Invincible x Dashoff (Dash For Cash )
5
2.3
9/2
T: D Hayes and T Dabernig
R: J Bowman (55.5)
9/2
2f Street Cry x Miss Finland (Redoute's Choice )
6
2.9
9/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (55.5)
9/1
2f Lonhro x Gold Rocks (Oratorio )
7
3.4
10/1
T: G A Ryan
R: K McEvoy (55.5)
10/1
2f Snitzel x Last Blaze (Narita Brian )
8
3.6
10/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (55.5)
10/1
9
10.4
15/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (55.5)
15/1
2f Snitzel x Royal Babe (Rory's Jester )
Race 2 - Unsw Todman Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.83 (34.63)
Prizemoney: $300,000
1
7/2
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (55.5)
7/2
2c Medaglia D'Oro x Skates (Danehill )
2
3.3
7/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
7/2
3
5.3
8/11F
T: M, W and J Hawkes
R: B Shinn (55.5)
8/11F
2c Exceed And Excel x River Dove (Hurricane Sky )
4
5.6
40/1
T: L G Ross
R: C Whiteley (55.5)
40/1
2g Jet Spur x Mona Lisa Smile (Honour And Glory )
5
7.0
15/1
T: G R Nickson
R: T Angland (55.5)
15/1
2g Beneteau x Ivyrose (Strategic )
Race 3 - Wenona Girl Qlty (1200m) Gr3
Class: Quality Track: Good(4) Time: 1:08.62 (34.92)
Prizemoney: $150,000
1
6/1
T: D R Brideoake
R: J Bowman (57.5)
6/1
Winning siblings: Goodooga, Grand Wish, Legal Mistress,
2
0.5
7/2
T: J P Salanitri
R: B Shinn (57.5)
7/2
3
1.3
Slots (13)
200/1
T: Grant Marshall
R: T Angland (57.5)
200/1
5m Casino Prince x Serein (Snippets )
4
1.4
7/1
T: Kevin Moses
R: Tim Clark (57.5)
7/1
7m Savabeel x Wailing Countess (Entrepreneur )
5
1.9
9/1
T: Luke Griffith
R: Z Purton (57.5)
9/1
5m Not A Single Doubt x Surprise Bid (General Nediym )
6
2.3
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: K McEvoy (57.5)
20/1
7
2.7
Mihiri (11)
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57.5)
5/1
4m More Than Ready x Danoise (Danehill )
8
2.8
25/1
T: K A Lees
R: J B McDonald (57.5)
25/1
5m Casino Prince x Pekalan (Sri Pekan )
9
3.5
66/1
T: K A Lees
R: C Reith (58)
66/1
6m Choisir x Lyford (Royal Academy )
10
3.6
50/1
T: C J Waller
R: J R Collett (57.5)
50/1
11
4.5
13/4F
T: K A Lees
R: B Avdulla (57.5)
13/4F
4m God's Own x Cool Gal (Secret Savings )
12
7.1
100/1
T: R P Northam
R: Ms K O'Hara (57.5)
100/1
13
7.9
Mineko (12)
25/1
T: G A Ryan
R: S Clipperton (57.5)
25/1
4m Fastnet Rock x Geisha (Fusaichi Pegasus )
Race 4 - Randwick City Stakes (2000m) LR
Class: Quality Track: Good(3) Time: 2:02.03 (35.67)
Prizemoney: $125,000
1
Phrases (11)
30/1
T: Ms B Cheers
R: J R Collett (54)
30/1
5g Casino Prince x Melody (Stravinsky )
Winning siblings: Motifs, Mr Inquisitive, The Candy Man,
2
0.1
5/1
T: D R Brideoake
R: T Angland (55)
5/1
4g Street Sense x Be My Person (Personal Flag )
3
1.4
Pajaro (13)
5/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (54)
5/1
4g Align x Astuto (Kashani )
4
1.6
9/2
T: M P Baker
R: J Bowman (58)
9/2
5
1.9
20/1
T: C J Waller
R: S Lisnyy (54)
20/1
6g Excites x I'm A Showoff (Thunder Gulch )
6
3.0
3/1F
T: C J Waller
R: B Shinn (57.5)
3/1F
6g Dansili x Silver Rain (Rainbow Quest )
7
3.4
Tremec (5)
40/1
T: John Thompson
R: C Reith (56)
40/1
6g Zabeel x Tipple (Pevero )
8
3.6
12/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (58)
12/1
7g Kingmambo x Ouija Board (Cape Cross )
9
3.9
11/2
T: C J Waller
R: J A Cassidy (54)
11/2
5g Dansili x Margarula (Doyoun )
10
11.2
25/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (54)
25/1
4g Street Cry x Peruvian (Diktat )
11
11.4
80/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (54)
80/1
5g Encosta De Lago x Patasi (Danehill Dancer )
Race 5 - Aspiration Qlty (1600m) Gr3
Class: Quality Track: Good(3) Time: 1:34.13 (36.69)
Prizemoney: $150,000
1
20/1
T: Joseph Pride
R: S Clipperton (54)
20/1
5m Savabeel x Plaza Doree (Saumarez )
Winning siblings: Cleaver, Miss Lincoln,
2
0.2
25/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (54)
25/1
4m Street Cry x Serenade Rose (Stravinsky )
3
0.5
20/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (54)
20/1
5m Dubawi x She's Golden Class (Gold Brose )
4
0.6
13/8F
T: C J Waller
R: J R Collett (54)
13/8F
4m Mossman x Telepathy (Conatus )
5
2.8
5/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tim Clark (54)
5/1
4m Bel Danoro x Super Nanny (Reenact )
6
4.4
30/1
T: P and P Snowden
R: L V Cassidy (54.5)
30/1
7
6.9
Define (7)
15/1
T: G A Ryan
R: Luke Tarrant (54)
15/1
4m Lonhro x Fine Society (Marscay )
8
8.1
25/1
T: A J Cummings
R: B Avdulla (54)
25/1
9
9.1
Mardi (5)
11/2
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (54)
11/2
4m Redoute's Choice x Bianca (Painted Black )
10
12.7
30/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (54)
30/1
4m Redoute's Choice x Glasnost (Red Ransom )
11
47.5
9/2
T: G A Ryan
R: J Bowman (59)
9/2
4m Street Cry x Princesa (Danehill )
Race 6 - Girvan Waugh Randwick Guineas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.06 (35.19)
Prizemoney: $600,000
1
15/8
T: Bart and James Cummings
R: J Bowman (56.5)
15/8
2
0.8
3/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56.5)
3/1
3c Lonhro x Swansea (Singspiel )
3
0.9
6/4F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56.5)
6/4F
3c Northern Meteor x Listen Here (Elusive Quality )
4
3.2
16/1
T: Bryce Heys
R: Z Purton (56.5)
16/1
3g Keeper x Heartache (Casual Lies )
5
5.1
50/1
T: Ms G Markwell
R: J A Cassidy (56.5)
50/1
3g Reset x Love Buggy (Favorite Trick )
6
5.2
50/1
T: C J Waller
R: J R Collett (56.5)
50/1
3c Zabeel x Better Alternative (Flying Spur )
Race 7 - Canterbury Stakes (1300m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:15.17 (34.46)
Prizemoney: $500,000
1
9/4F
T: Ms G Waterhouse
R: J B McDonald (57)
9/4F
4m Northern Meteor x Crevette (Danehill )
Winning siblings: Apollo, Crevettine, Filipa, Gamba,
2
0.5
7/2
T: C J Waller
R: J A Cassidy (57)
7/2
5m Dubawi x Salix Caprea (Catbird )
3
1.3
11/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: J Bowman (59)
11/1
4h Sebring x Mica's Pride (Bite The Bullet )
4
1.5
Hooked (5)
8/1
T: John Thompson
R: B Shinn (59)
8/1
5
2.9
12/1
T: C J Waller
R: Z Purton (59)
12/1
5h O'Reilly x Iguazu's Girl (Redoute's Choice )
6
3.1
Leebaz (6)
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (59)
8/1
5g Zabeel x Polish Princess (Polish Precedent )
7
4.8
9/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57)
9/1
8
7.8
8/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (59)
8/1
7g Dubawi x Parfore (Gold Brose )
Race 8 - Hyland Colours Challenge Stks (1000m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.72 (34.02)
Prizemoney: $400,000
1
4/1
T: P and P Snowden
R: J Bowman (56.5)
4/1
4m Not A Single Doubt x Dazzling Gazelle (More Than Ready )
Winning siblings: Angel, Antelope,
2
2.3
11/1
T: J C Coyle
R: J R Collett (58.5)
11/1
4h Stratum x Rosmarino (Langfuhr )
3
2.4
Rubick (8)
9/4F
T: G A Ryan
R: K McEvoy (56)
9/4F
3c Encosta De Lago x Sliding Cube (Rock Of Gibraltar )
4
2.5
7/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (58.5)
7/1
5
3.3
5/1
T: N Mayfield-Smith
R: Tim Clark (58.5)
5/1
6g Elusive City x Clinique (Dance Floor )
6
4.0
Mossfun (10)
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (54)
10/1
3f Mossman x Eye For Fun (Snitzel )
7
4.6
30/1
T: Joseph Pride
R: T Angland (58.5)
30/1
7g Commands x I Believe (Octagonal )
8
4.7
11/2
T: A J Cummings
R: B Shinn (56.5)
11/2
9
6.5
80/1
T: S G Morton
R: Ms K O'Hara (56.5)
80/1
4m Snitzel x Flying Class (Tuscany Flyer )
Race 9 - Xirrus Fireball Stakes (1100m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:03.19 (34.29)
Prizemoney: $125,000
1
Nayeli (5)
60/1
T: Ms G Waterhouse
R: B Shinn (56.5)
60/1
3f More Than Ready x Wasimah (Danehill )
Winning siblings: Angelo, Bando, Brightest, Watabout,
2
0.3
Peeping (13)
6/1
T: R J Quinton
R: S Clipperton (54)
6/1
3f Redoute's Choice x Miss Marielle (Encosta De Lago )
3
0.8
Kuro (1)
9/10F
T: Joseph Pride
R: J Bowman (58.5)
9/10F
3c Denman x Distinctive Lass (Orientate )
4
1.8
14/1
T: K A Lees
R: C Reith (56.5)
14/1
5
1.9
6/1
T: Bjorn Baker
R: B Avdulla (56)
6/1
3g Written Tycoon x Concert Girl (Danehill Dancer )
6
2.4
20/1
T: G A Ryan
R: J R Collett (54)
20/1
3f Snitzel x Deputy Lil (French Deputy )
7
2.6
150/1
T: B J Dais
R: L V Cassidy (58)
150/1
3c Keep The Faith x Bel Jadore (Bel Esprit )
8
2.7
16/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55)
16/1
3f Street Cry x Mnemosyne (Encosta De Lago )
9
3.3
60/1
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (54)
60/1
3f Medaglia D'Oro x Preserve (Canny Lad )
10
3.8
12/1
T: E B Murray
R: Tommy Berry (54)
12/1
3f Good Journey x Mistifies (Perugino )
11
4.0
12/1
T: Bart and James Cummings
R: K McEvoy (54)
12/1
3f Encosta De Lago x Visual Emotion (Silver Deputy )