Breednet Results

RANDWICK - Saturday, April 11

Race 1 - Adina Hotels Fernhill Hcp (1600m) LR
Class: Quality Track: Heavy(8) Time: 1:39.18 (36.56)
Prizemoney: $150,000
1
11/2
T: Jason Warren
R: J Bowman (58)
11/2
2c Star Witness x Strikeline (Desert Sun )
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
8/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
8/1
3
2.7
100/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (55.5)
100/1
2c Excellent Art x Valerina (Val Royal )
4
5.9
Muzyka (6)
7/2
T: G A Ryan
R: Tommy Berry (55.5)
7/2
5
6.7
15/4
T: A J Cummings
R: T Angland (56.5)
15/4
2c Lookin At Lucky x Rhode Island Red (Tale Of The Cat )
6
12.3
100/1
T: F Stockdale
R: J R Collett (55.5)
100/1
2c Sebring x Miss Lily Rose (Red Ransom )
7
12.5
6/1
T: J Edwards and B W Elkington
R: Craig Williams (56)
6/1
2f Mossman x Celtic Bloom (Celtic Swing )
8
13.3
13/4F
T: Ms G Waterhouse
R: J Moreira (58)
13/4F
9
37.3
40/1
T: S I Singleton
R: Ms K O'Hara (55.5)
40/1
2f Tickets x Misa Eire (Genuine )
Race 2 - McGrath South Pacific Classic (1400m) LR
Class: Quality Track: Heavy(8) Time: 1:24.70 (35.64)
Prizemoney: $150,000
1
7/4F
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (54.5)
7/4F
3g Medaglia D'Oro x Virago (Danehill )
Winning siblings: Decor, Mr Mani, Respected, Tempestuous, Vallauris,
This nick: 19 runners; 11 winners; 3 SW. Details
2
1.3
12/1
T: John Thompson
R: Craig Williams (54)
12/1
3f Pentire x Flying Dansino (Fusaichi Pegasus )
3
3.6
13/4
T: G A Ryan
R: Tim Clark (56)
13/4
3f Snitzel x Deputy Lil (French Deputy )
4
3.9
15/4
T: C J Waller
R: J Moreira (54)
15/4
3g High Chaparral x Mingshan (Encosta De Lago )
5
5.4
6/1
T: P G Moody
R: C Schofield (54)
6/1
3f Thorn Park x Sympathy (Show A Heart )
6
7.4
10/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (54)
10/1
3c Redoute's Choice x Wiener (More Than Ready )
Race 3 - Provincial Championship Final (1400m)
Class: Special Condition Track: Heavy(8) Time: 1:24.30 (35.60)
Prizemoney: $300,000
1
9/2F
T: E B Murray
R: J R Collett (56)
9/2F
Winning siblings: Attract The Magic,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.0
20/1
T: K A Lees
R: D Oliver (54)
20/1
4m Mossman x Miss Polanas (End Sweep )
3
2.5
9/1
T: Ms K Waugh
R: B Shinn (56)
9/1
4
3.0
9/1
T: E B Murray
R: J B McDonald (57.5)
9/1
4g Darci Brahma x Shopping Spree (Sadler's Wells )
5
4.8
25/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (54)
25/1
4m Excites x Sirca Dane (Dexter )
6
5.0
8/1
T: K A Lees
R: Tommy Berry (54)
8/1
3f Magic Albert x Pekalan (Sri Pekan )
7
6.6
10/1
T: K A Lees
R: J Bowman (56)
10/1
8
7.0
Slots (12)
15/1
T: Grant Marshall
R: T Angland (54)
15/1
5m Casino Prince x Serein (Snippets )
9
7.3
25/1
T: K A Lees
R: Ryan Moore (56)
25/1
3g I Am Invincible x Graphite Lass (Unbridled's Song )
10
8.6
9/2F
T: Tony McEvoy
R: Tim Clark (59)
9/2F
6g Delago Brom x La Simphony (End Sweep )
11
8.9
20/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (54)
20/1
3f Not A Single Doubt x Chocaholic (General Nediym )
12
12.0
Parraay (13)
11/1
T: K A Lees
R: J Moreira (54)
11/1
4m Excites x Hilldale (Beautiful Crown )
13
13.2
66/1
T: Nick Mitchell
R: Thomas Huet (56)
66/1
5g Snitzel x Made Of Diamonds (Made Of Gold )
14
17.0
25/1
T: Ms K Waugh
R: S Clipperton (56)
25/1
4g Shaft x Sounds Supreme (Supremo )
15
19.4
14/1
T: E B Murray
R: G Boss (56)
14/1
Race 4 - Girvan Waugh Percy Sykes Stks (1200m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:12.44 (35.70)
Prizemoney: $500,000
1
10/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (54)
10/1
2f Exceed And Excel x Byzantine (Elusive Quality )
Winning siblings: Isaurian, Nemrud,
This nick: 29 runners; 21 winners; 5 SW. Details
2
0.1
9/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55.5)
9/2
2f Lonhro x Gold Rocks (Oratorio )
3
0.3
7/4F
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (54)
7/4F
2f Fastnet Rock x Hips Don't Lie (Stravinsky )
112020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: Passed in - $ 1,000,000
4
0.4
3/1
T: Ms G Waterhouse
R: J Moreira (54)
3/1
2f Medaglia D'Oro x Merlene (Danehill )
5
1.4
7/1
T: M D Moroney
R: Craig Williams (54)
7/1
6
1.5
12/1
T: G L Frazer
R: J R Collett (54)
12/1
2f I Am Invincible x Dashoff (Dash For Cash )
7
1.7
30/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (54)
30/1
Race 5 - Arrowfield 3yo Sprint (1200m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:11.71 (36.52)
Prizemoney: $500,000
1
15/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
15/2
3g Shamardal x Grace And Power (More Than Ready )
Winning siblings: Pocket Power, Street Power,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.1
7/1
T: P G Moody
R: C Schofield (54.5)
7/1
3f Sebring x Maid For Me (Belong To Me )
3
0.9
20/1
T: Paul Messara
R: Craig Williams (56.5)
20/1
4
2.7
Mossfun (10)
6/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (54.5)
6/1
3f Mossman x Eye For Fun (Snitzel )
5
3.2
Rubick (2)
4/1
T: G A Ryan
R: J Moreira (56.5)
4/1
3c Encosta De Lago x Sliding Cube (Rock Of Gibraltar )
6
4.6
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: Z Purton (56.5)
16/1
3c Medaglia D'Oro x Leone Chiara (Lion Hunter )
7
4.7
50/1
T: A J Cummings
R: C Reith (56.5)
50/1
3c Northern Meteor x Basra (Desert King )
8
6.1
Kuro (4)
6/4F
T: Joseph Pride
R: B Shinn (56.5)
6/4F
3c Denman x Distinctive Lass (Orientate )
9
8.7
80/1
T: B J Dais
R: D Oliver (56.5)
80/1
3c Keep The Faith x Bel Jadore (Bel Esprit )
10
10.2
25/1
T: Ms G Waterhouse
R: K McEvoy (56.5)
25/1
3g Charge Forward x Expect To Win (Encosta De Lago )
Race 6 - Seven News Australian Oaks (2400m) Gr1
Class: Open Track: Soft(7) Time: 2:32.40 (37.38)
Prizemoney: $1,000,000
1
16/1
T: J G Sargent
R: T Angland (56)
16/1
3f Darci Brahma x Starrystarrynight (Sadler's Wells )
Winning siblings: Einstein's Cross,
This nick: 14 runners; 10 winners; 2 SW. Details
2
2.5
Winx (2)
7/4F
T: C J Waller
R: J Moreira (56)
7/4F
3
4.8
6/1
T: Bjorn Baker
R: J Bowman (56)
6/1
3f Real Saga x Jadana (Jade Hunter )
4
6.0
16/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (56)
16/1
3f Snitzel x Laurinel Argie (Palace Music )
5
8.6
15/2
T: J G Sargent
R: Z Purton (56)
15/2
3f Mastercraftsman x Thunderchine (Thunder Gulch )
6
9.3
4/1
T: R J Bergerson
R: J B McDonald (56)
4/1
3f Savabeel x Amathea (O'Reilly )
7
9.5
Zarzali (13)
25/1
T: Bart and James Cummings
R: Craig Williams (56)
25/1
3f Hussonet x Zarakiysha (Kendor )
8
15.7
11/2
T: C J Waller
R: Ryan Moore (56)
11/2
3f High Chaparral x Suitely (Woodman )
9
16.4
20/1
T: P G Moody
R: C Schofield (56)
20/1
10
32.2
100/1
T: P M Perry
R: Brodie Loy (56)
100/1
Race 7 - Cellarbrations Qn. Of The Turf (1600m) Gr1
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:37.77 (35.88)
Prizemoney: $1,000,000
1
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: K McEvoy (57)
20/1
Winning siblings: Sports Edition, Turf Express,
This nick: 5 runners; 5 winners; 2 SW. Details
2
1.8
3/1
T: C J Waller
R: J Moreira (57)
3/1
5m Dubawi x Salix Caprea (Catbird )
3
1.9
9/2
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (57)
9/2
5m Haafhd x All Glory (Alzao )
4
2.9
30/1
T: C J Waller
R: Z Purton (57)
30/1
5m Dubawi x She's Golden Class (Gold Brose )
5
3.8
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (57)
20/1
4m Northern Meteor x Crevette (Danehill )
6
4.8
5/2F
T: John Thompson
R: J B McDonald (54.5)
5/2F
3f Fastnet Rock x Episode (Scenic )
7
5.0
30/1
T: P T Hyland
R: J Bowman (57)
30/1
6m Redoute's Choice x Decidity (Last Tycoon )
8
5.4
20/1
T: M P Baker
R: Ryan Moore (57)
20/1
6m Savabeel x Bling (O'Reilly )
9
5.9
25/1
T: P and P Snowden
R: S Clipperton (57)
25/1
10
6.1
Hera (10)
80/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (57)
80/1
4m O'Reilly x Corsica (Manfield )
11
7.2
150/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: J R Collett (57)
150/1
4m Dane Shadow x Lenswood (Woodman )
12
7.6
14/1
T: Ms G Waterhouse
R: B Shinn (57)
14/1
13
8.3
Amicus (15)
25/1
T: C J Waller
R: D Oliver (54.5)
25/1
3f Fastnet Rock x Gold Chant (El Moxie )
14
9.3
20/1
T: M P Baker
R: O P Bosson (57)
20/1
15
9.7
15/1
T: C J Waller
R: G Boss (57)
15/1
4m Mossman x Telepathy (Conatus )
Race 8 - Schweppes 150th Sydney Cup (3200m) Gr1
Class: Open Track: Soft(7) Time: 3:24.70 (38.02)
Prizemoney: $1,600,000
1
40/1
T: C J Waller
R: J A Cassidy (52)
40/1
5g Dansili x Margarula (Doyoun )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/2
T: C J Waller
R: B Shinn (54.5)
15/2
6g Yamanin Vital x Ears Carol (Carolingian )
3
6.1
150/1
T: K M Keys
R: C Schofield (52)
150/1
5g Helike x Carnival Ride (Spinning World )
4
6.8
4/6F
T: J A O'Shea
R: Tommy Berry (52)
4/6F
4g Authorized x Debonnaire (Anabaa )
5
7.4
Akzar (7)
20/1
T: D K Weir
R: B Avdulla (52.5)
20/1
8g Selkirk x Alaiyda (Shahrastani )
6
8.3
20/1
T: J Moore
R: J Moreira (56.5)
20/1
7h Cacique x Es Que (Inchinor )
7
15.9
4/1
T: K A Lees
R: Craig Williams (58)
4/1
5h Monsun x Patineuse (Peintre Celebre )
8
20.7
16/1
T: Tony McEvoy
R: G Boss (52)
16/1
9
20.9
30/1
T: P G Moody
R: K McEvoy (54)
30/1
5h Singspiel x First (Highest Honor )
10
25.5
Renew (10)
100/1
T: Archie Alexander
R: Tim Clark (52.5)
100/1
5g Dansili x Hold Me Love Me (Sadler's Wells )
11
33.1
30/1
T: R E Laing
R: S Clipperton (52)
30/1
Race 9 - Queen Elizabeth Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Soft(7) Time: 2:05.35 (37.00)
Prizemoney: $4,000,000
1
4/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (59)
4/1
4h Sebring x Mica's Pride (Bite The Bullet )
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
2.5
20/1
T: Ed Dunlop
R: K McEvoy (59)
20/1
9g Cadeaux Genereux x Artisia (Peintre Celebre )
3
3.8
8/1
T: C J Waller
R: J Moreira (57)
8/1
4
4.6
16/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (59)
16/1
5h Rail Link x Flower Market (Cadeaux Genereux )
5
5.5
8/1
T: Yasutoshi Ikee
R: Tommy Berry (58.5)
8/1
6
5.7
9/1
T: K A Lees
R: J Bowman (57)
9/1
4m Savabeel x Staryn Glenn (Montjeu )
7
6.9
20/1
T: Paul Beshara
R: D Oliver (59)
20/1
8
7.1
9/2
T: C J Waller
R: Ryan Moore (58.5)
9/2
4h Galileo x Elletelle (Elnadim )
9
7.6
Aomen (8)
150/1
T: A J Cummings
R: G Boss (59)
150/1
7g Shamardal x Kathy Caerleon (Caerleon )
10
9.0
25/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
25/1
7g Beat Hollow x Frog (Akarad )
11
21.8
50/1
T: A J Cummings
R: B Shinn (59)
50/1
5g Hotel Grand x Cryptic Miss (Snippets )
12
23.1
3/1F
T: Yasutoshi Ikee
R: Z Purton (58.5)
3/1F
4h King Kamehameha x To The Victory (Sunday Silence )
Race 10 - Sapphire Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:12.12 (35.53)
Prizemoney: $300,000
1
5/2F
T: L J Bridge
R: Tim Clark (55.5)
5/2F
6m Blevic x Ya Michelle (Success Express )
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
6/1
T: D R Brideoake
R: S W Arnold (55.5)
6/1
3
2.0
50/1
T: K A Lees
R: Z Purton (55)
50/1
5m Casino Prince x Pekalan (Sri Pekan )
4
2.2
16/1
T: E B Murray
R: J R Collett (53)
16/1
3f Good Journey x Mistifies (Perugino )
5
2.4
Peron (10)
9/1
T: P G Moody
R: Tommy Berry (54)
9/1
5m Husson x Faster Pussycat (Flying Spur )
6
2.8
15/4
T: C Maher
R: D Oliver (54)
15/4
7
2.9
30/1
T: David Vandyke
R: B Shinn (56)
30/1
4m Northern Meteor x Bulla Borghese (Belong To Me )
8
3.2
11/1
T: David Pfieffer
R: G Boss (54)
11/1
9
3.4
16/1
T: C J Waller
R: J Moreira (54)
16/1
10
3.7
30/1
T: K A Lees
R: J A Cassidy (54)
30/1
11
7.4
5/1
T: Bart and James Cummings
R: J Bowman (55)
5/1
4m Shamardal x Laylia (Redoute's Choice )
12
13.2
25/1
T: A J Cummings
R: B Avdulla (56)
25/1