Breednet Results

RANDWICK - Saturday, April 8

Race 1 - Fernhill Hcp (1600m) LR
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:41.45 (36.34)
Prizemoney: $150,000
1
7/2
T: James Cummings
R: J R Collett (54)
7/2
2f High Chaparral (IRE) x Zutara (Encosta De Lago )
Winning siblings: Full Recognition, Zartini,
2
1.3
7/1
T: J A O'Shea
R: J Doyle (57)
7/1
2c Lonhro x Purple (Commands )
3
2.8
10/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (57)
10/1
2c All Too Hard x Madame Flurry (Perugino (USA))
4
3.1
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: K McEvoy (54)
10/1
2f Animal Kingdom (USA) x Miss Finland (Redoute's Choice )
5
3.2
12/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56)
12/1
2c Hinchinbrook x Carlton Ace (Bianconi (USA))
6
4.4
6/1
T: David Payne
R: C W Brown (55)
6/1
2c High Chaparral (IRE) x Come Sunday (Redoute's Choice )
7
6.9
200/1
T: S I Singleton
R: C Reith (54)
200/1
8
9.2
13/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (58)
13/4F
2c Reset x Sultah (Exceed And Excel )
9
11.2
14/1
T: James Cummings
R: J Bowman (56)
14/1
2c Medaglia D'Oro (USA) x Run For Roses (Danehill (USA))
10
12.0
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tommy Berry (55)
20/1
2c Fastnet Rock x Media (Gilded Time (USA))
Race 2 - South Pacific Classic (1400m) LR
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:26.07 (37.50)
Prizemoney: $150,000
1
14/1
T: G K White
R: B Shinn (55)
14/1
3g Dream Ahead (USA) x Leanders Choice (Redoute's Choice )
Winning siblings: Famous Artist,
2
0.1
7/1
T: K A Lees
R: C Reith (53)
7/1
3f Savabeel x Ombre Rose (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
0.6
16/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (53)
16/1
3f Myboycharlie (IRE) x De Chorus (Unbridled's Song (USA))
4
0.8
9/1
T: J A O'Shea
R: C W Brown (55)
9/1
3c Lonhro x Bernicia (Elusive Quality (USA))
5
0.9
14/1
T: A and E Cummings
R: J R Collett (53)
14/1
3g Street Cry (IRE) x Lamarr (Quest For Fame (GB))
6
2.1
20/1
T: J A O'Shea
R: Tommy Berry (55.5)
20/1
3c Lonhro x Iridescente (Commands )
7
2.2
12/1
T: Bryce Heys
R: Craig Williams (53)
12/1
3c Savabeel x Stella Livia (GB) (Titus Livius (FR))
8
4.4
8/1
T: D R Brideoake
R: K McEvoy (53)
8/1
3c O'Reilly (NZ) x Iguazu's Girl (NZ) (Redoute's Choice )
9
4.8
6/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (53)
6/1
3c Lope De Vega (IRE) x Loving New (BRZ) (Choctaw Ridge (USA))
10
6.2
15/1
T: P and P Snowden
R: Patrick Moloney (53)
15/1
3f Lonhro x Crimson Reign (Red Ransom (USA))
11
7.7
Bezel (2)
14/1
T: J A O'Shea
R: J Doyle (57)
14/1
3c Street Cry (IRE) x Beaded (Lonhro )
12
11.3
7/2F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (53)
7/2F
3f Beneteau x Hussterics (Hussonet (USA))
13
12.2
100/1
T: P M Farrell
R: C Lever (54)
100/1
3f Al Maher x Al Sahra (Desert Sun (GB))
Race 3 - Percy Sykes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:13.74 (37.54)
Prizemoney: $600,000
1
Shoals (3)
2/1F
T: Lee and Anthony Freedman
R: M Zahra (55)
2/1F
2f Fastnet Rock x The Broken Shore (Hussonet (USA))
Winning siblings: Groundswell, Tides,
2
0.1
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (55)
8/1
2f Fastnet Rock x Jolie's Shinju (JPN) (Jolie's Halo (USA))
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$375,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains, NSW
Buyer: Ciaron Maher Racing/Ben McElroy
3
1.1
13/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (53)
13/4
2f Sebring x Caiguna (Dubai Destination (USA))
4
2.7
16/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (53)
16/1
2f Street Cry (IRE) x Florentina (Redoute's Choice )
5
4.4
13/4
T: J A O'Shea
R: C W Brown (53)
13/4
2f Lonhro x Palomares (Commands )
6
5.8
7/1
T: M J Freedman
R: B Shinn (55)
7/1
2f Snitzel x Patronella (Mister C. (USA))
7
9.0
66/1
T: G A Ryan
R: J Ford (53)
66/1
2f More Than Ready (USA) x Hussousa (Husson (ARG))
Race 4 - Provincial Championships Final (1400m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:25.73 (37.92)
Prizemoney: $390,000
1
20/1
T: P Courtney
R: Tim Clark (55.5)
20/1
5m Onemorenomore x Mary D'Or (FR) (Verglas (IRE))
Winning siblings: Eclair Attack,
2
3.0
10/1
T: Michelle Ritchie
R: J Parr (56)
10/1
3
3.1
25/1
T: K Dryden and S Collings
R: J Bowman (56)
25/1
4g Zizou x Murrama (Magic Albert )
4
3.8
Pomelo (9)
6/4F
T: Ms G Markwell
R: C Lever (54)
6/4F
4m Lope De Vega (IRE) x Tennessee Mischief (Desert Prince (IRE))
5
4.2
20/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (59)
20/1
4g Shellscrape x Princess Fiorella (NZ) (Chief Bearhart (CAN))
6
5.3
12/1
T: Ms K Waugh
R: B Shinn (56)
12/1
3g Snitzel x Kimillsy (Danehill Dancer (IRE))
7
5.4
14/1
T: S I Singleton
R: D Oliver (54)
14/1
8
5.6
12/1
T: K J Parker
R: J Ford (54)
12/1
4m Duporth x Caviar Emptor (USA) (Quiet American (USA))
9
6.9
20/1
T: Jason Attard
R: Damian Lane (54)
20/1
4m Shaft x Rubey Reiby (Red Ransom (USA))
10
8.7
20/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (54)
20/1
11
11.6
11/1
T: Nick Mitchell
R: C Reith (54)
11/1
5m Al Maher x Day Of Dreams (Canny Lad )
12
17.4
66/1
T: R and L Price
R: J Doyle (56)
66/1
5g Pendragon (NZ) x Budderoo Miss (Forest Glow (USA))
13
18.5
9/1
T: K A Lees
R: Tommy Berry (54)
9/1
4m Redoute's Choice x Kosi Bay (NZ) (Spinning World (USA))
14
21.7
100/1
T: D I Atkins
R: J R Collett (56)
100/1
4g Gonski x Porta Rossa (Testa Rossa )
15
23.2
100/1
T: K J Parker
R: C W Brown (56)
100/1
3g Snippetson x Witches Hat (El Moxie (USA))
Race 5 - Arrowfield 3yo Sprint (1200m) Gr2
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:12.67 (36.78)
Prizemoney: $600,000
1
Derryn (4)
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (56.5)
15/2
3c Hinchinbrook x Munhro (Lonhro )
Winning siblings: Maraam, Superfast Saki,
2
1.0
11/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: K McEvoy (54.5)
11/4F
3f Star Witness x Spectacula (Testa Rossa )
3
2.8
13/2
T: J A O'Shea
R: J Doyle (56.5)
13/2
3c Lonhro x Mnemosyne (Encosta De Lago )
4
3.0
Spright (12)
12/1
T: G L Frazer
R: C W Brown (54.5)
12/1
3f Hinchinbrook x Dashoff (Dash For Cash )
5
3.3
Defcon (3)
10/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56.5)
10/1
3c Choisir x Nuclear Force (Encosta De Lago )
6
4.0
12/1
T: M Baker and A Forsman
R: D Oliver (56.5)
12/1
7
4.1
11/2
T: A J Edmonds
R: Tim Clark (56.5)
11/2
3c Redoute's Choice x Our Quivira (NZ) (Spinning World (USA))
8
5.9
15/2
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
15/2
3g Bel Esprit x Above Perfection (Encosta De Lago )
9
6.0
60/1
T: M, W and J Hawkes
R: C Reith (56.5)
60/1
3c Northern Meteor x Rockin Babe (Rock Of Gibraltar (IRE))
10
8.8
16/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (56.5)
16/1
3g Makfi (GB) x Platinum Passion (Redoute's Choice )
11
13.6
25/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56.5)
25/1
3g Starcraft (NZ) x Fashion Police (Elusive Quality (USA))
12
14.2
50/1
T: G A Ryan
R: J Parr (56.5)
50/1
3c Lonhro x Monsoon Wedding (Danehill (USA))
Race 6 - Australian Oaks (2400m) Gr1
Class: Open Track: Soft(7) Time: 2:36.27 (39.16)
Prizemoney: $1,000,000
1
13/4F
T: M Baker and A Forsman
R: J Bowman (56)
13/4F
3f Makfi (GB) x Imposingly (Zabeel (NZ))
2
4.5
16/1
T: R T Leemon
R: T Angland (56)
16/1
3f Poet's Voice (GB) x Dagmar (Danehill (USA))
3
4.9
10/1
T: L W Curtis
R: J Ford (56)
10/1
3f Beneteau x Supriym Story (General Nediym )
4
11.7
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (56)
4/1
3f Tavistock (NZ) x Belongs In Lights (Belong To Me (USA))
5
13.1
80/1
T: Archie Alexander
R: J Doyle (56)
80/1
3f Artie Schiller (USA) x Sadiya (Encosta De Lago )
6
13.3
13/4F
T: D R Brideoake
R: B Shinn (56)
13/4F
3f Savabeel x Flying Monty (NZ) (Montjeu (IRE))
7
18.9
20/1
T: John Thompson
R: Craig Williams (56)
20/1
3f Authorized (IRE) x Try This (Dangerous )
8
24.6
10/1
T: S F Ritchie
R: D Oliver (56)
10/1
3f Darci Brahma (NZ) x Doneze Girl (NZ) (Volksraad (GB))
9
32.0
100/1
T: James Cummings
R: Tim Clark (56)
100/1
3f High Chaparral (IRE) x Steamheat (USA) (Broad Brush (USA))
10
37.1
Cambage (11)
100/1
T: S I Singleton
R: Ms J Taylor (56)
100/1
3f Haradasun x Olympiad (Flying Spur )
11
55.8
100/1
T: A and E Cummings
R: Tommy Berry (56)
100/1
12
56.7
12/1
T: Bjorn Baker
R: Damian Lane (56)
12/1
3f Snitzel x Rosa Stellata (NZ) (Zabeel (NZ))
13
78.0
12/1
T: A and M Brown
R: J R Collett (56)
12/1
Race 7 - Queen Elizabeth Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Soft(7) Time: 2:07.22 (36.87)
Prizemoney: $4,000,000
1
Winx (9)
1/8F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
1/8F
Winning siblings: El Divino,
2
5.3
16/1
T: J A O'Shea
R: J Doyle (59)
16/1
6g Authorized (IRE) x Debonnaire (GB) (Anabaa (USA))
3
5.7
150/1
T: K A Lees
R: C W Brown (59)
150/1
6g Street Sense (USA) x Saywaan (Zabeel (NZ))
4
6.5
40/1
T: Robert Hickmott
R: D Oliver (59)
40/1
5
7.7
20/1
T: Patrick Webster
R: B Shinn (59)
20/1
6g Teofilo (IRE) x Busking (Encosta De Lago )
6
19.2
200/1
T: A and E Cummings
R: Tommy Berry (59)
200/1
4h Not A Single Doubt x Alalunga (USA) (Machiavellian (USA))
7
19.5
60/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: K McEvoy (59)
60/1
8
19.9
150/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (59)
150/1
5h Champs Elysees (GB) x Casual (GB) (Nayef (USA))
9
20.0
300/1
T: K A Lees
R: S Clipperton (59)
300/1
Race 9 - Coolmore Legacy Queen Of Turf (1600m) Gr1
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:39.65 (37.02)
Prizemoney: $1,000,000
1
Foxplay (17)
13/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (54.5)
13/2
3f Foxwedge x Butters (USA) (El Prado (IRE))
2
0.5
20/1
T: John Thompson
R: Damian Lane (57)
20/1
6m Bernardini (USA) x Wild Iris (Spectrum (IRE))
3
1.0
9/2
T: R J Quinton
R: S Clipperton (57)
9/2
4
1.2
3/1F
T: Andrew Noblet
R: Craig Williams (57)
3/1F
4m War Chant (USA) x Fiorentina (Dubai Destination (USA))
5
1.9
15/1
T: M G Price
R: D Oliver (54.5)
15/1
3f Domesday x Oregon Seal (NZ) (Oregon (USA))
6
2.5
16/1
T: John Thompson
R: B Shinn (57)
16/1
5m Fastnet Rock x Episode (Scenic (IRE))
7
2.6
40/1
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (57)
40/1
4m Rip Van Winkle (IRE) x Polish Princess (GB) (Polish Precedent (USA))
8
4.0
100/1
T: B K Cross
R: Ms J Taylor (57)
100/1
9
4.1
60/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (57)
60/1
6m Rock Of Gibraltar (IRE) x Unconditional Love (Elusive Quality (USA))
10
4.3
13/2
T: T R Martin
R: T Angland (57)
13/2
5m Street Cry (IRE) x Reggie (NZ) (Germano (GB))
11
4.9
25/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
25/1
6m Desert King (IRE) x Flaming Heart (Salieri (USA))
12
5.3
25/1
T: M C Kent
R: L Nolen (57)
25/1
4m Redoute's Choice x Catshaan (Catrail (USA))
13
7.6
9/1
T: K A Lees
R: J Bowman (57)
9/1
5m Dane Shadow x Madame Flurry (Perugino (USA))
14
8.2
20/1
T: Murray Johnson
R: J R Collett (57)
20/1
4m Shocking x Mamasan (NZ) (Shinko King (IRE))
15
8.7
40/1
T: P and P Snowden
R: Tim Clark (57)
40/1
5m Exceed And Excel x Kerimba (IRE) (Sinndar (IRE))
16
9.1
50/1
T: C J Waller
R: C Reith (57)
50/1
5m Snitzel x Snipify (Snippets )
17
12.1
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Tommy Berry (57)
30/1
6m Ekraar (USA) x Post Romance (NZ) (Postponed (USA))
Race 10 - Sapphire Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:13.28 (36.00)
Prizemoney: $300,000
1
8/1
T: M G Price
R: D Oliver (55.5)
8/1
4m Not A Single Doubt x Negotiate (Red Ransom (USA))
2
1.3
20/1
T: R E Laing
R: Damian Lane (54)
20/1
3
1.5
15/4
T: P and P Snowden
R: J Bowman (55.5)
15/4
5m Shamardal (USA) x Lady Peony (Belong To Me (USA))
4
2.9
Ravi (11)
5/2F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (54)
5/2F
5
3.1
50/1
T: K A Lees
R: S Clipperton (55)
50/1
5m Nadeem x Ripe Plum (Spectrum (IRE))
6
3.7
10/1
T: D R Brideoake
R: C Reith (55)
10/1
4m Commands x Pantenny (Canny Lad )
7
4.3
30/1
T: A and E Cummings
R: Craig Williams (54)
30/1
5m Conatus x Zefta (Zeditave )
8
5.6
40/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (54)
40/1
5m Not A Single Doubt x Chocaholic (General Nediym )
9
5.8
20/1
T: James Cummings
R: Tim Clark (55)
20/1
4m Strategic Maneuver x Ganda (Encosta De Lago )
10
6.1
16/1
T: K A Lees
R: J R Collett (55)
16/1
5m Redoute's Choice x Zest (Marauding (NZ))
11
7.1
14/1
T: J A O'Shea
R: Tommy Berry (54)
14/1
4m Lonhro x Blue Finch (GB) (Anabaa (USA))
12
7.2
5/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57)
5/1
6m Written Tycoon x Mosstara (Encores (NZ))
13
7.7
66/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (54)
66/1
4m Darci Brahma (NZ) x Leamington (USA) (Pleasant Tap (USA))
14
8.5
14/1
T: Shea Eden
R: L Nolen (55.5)
14/1
4m Beneteau x Burningwood (USA) (Tabasco Cat (USA))