Breednet Results

RANDWICK - Saturday, August 5

Race 1 - Www.Walking2help.Com.Au (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(7) Time: 1:11.72 (35.34)
Prizemoney: $100,000
1
20/1
T: K M Schweida
R: C Reith (55.5)
20/1
3g Written Tycoon x Lady Somers (Belong To Me (USA))
Winning siblings: Belladonna Delago, Kahuna,
2
1.3
6/4F
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (56.5)
6/4F
3c Savabeel x Generous Nature (Carnegie (IRE))
3
1.5
8/1
T: G W Moore
R: J R Collett (55)
8/1
3g Stratum x Fleeting Touch (USA) (Touch Gold (USA))
4
1.8
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57)
8/1
5
3.1
13/8
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
13/8
3c Your Song x Brave Choice (Dr Fong (USA))
6
4.7
20/1
T: David Payne
R: J Parr (59)
20/1
3g All Too Hard x Swiss Rose (NZ) (Thorn Park )
Race 2 - #theraces (Bm76) (1800m)
Class: Benchmark 76 Track: Soft(7) Time: 1:52.84 (36.18)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: K A Lees
R: Rachel King (57.5)
9/2
5m Casino Prince x Factor Of Safety (Encosta De Lago )
Winning siblings: Warranty,
2
1.3
14/1
T: M J Dunn
R: G Schofield (59)
14/1
3
2.1
15/4
T: C J Waller
R: K McEvoy (58)
15/4
5m Shocking x Musicanna (GB) (Cape Cross (IRE))
4
2.3
16/1
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (54.5)
16/1
5
2.5
11/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (57.5)
11/4F
4m Redoute's Choice x Once Were Wild (Johannesburg (USA))
6
2.6
13/4
T: Joseph Pride
R: C W Brown (57)
13/4
4m Host (CHI) x Alazeya (Anabaa (USA))
7
3.6
16/1
T: R and L Price
R: J Ford (53.5)
16/1
7m Purrealist x Traverse (Good Journey (USA))
8
14.2
12/1
T: C J Waller
R: J R Collett (57)
12/1
5m Stryker x Bold Moment (Fasliyev (USA))
Race 3 - Cindy Sullivan Memorial (Bm81) (1400m)
Class: Benchmark 81 Track: Soft(6) Time: 1:25.29 (36.62)
Prizemoney: $100,000
1
9/4F
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (57.5)
9/4F
Winning siblings: Hapaira, Show Up, Speedy Sam,
2
1.5
7/2
T: D K Weir
R: J Parr (56.5)
7/2
3
1.6
9/2
T: Mark Newnham
R: Tommy Berry (57.5)
9/2
6g Wanted x With Love (Favorite Trick (USA))
4
2.0
20/1
T: L J Hatch
R: Michael Murphy (56.5)
20/1
5
2.7
Brazen (2)
20/1
T: B F Cavanough
R: C W Brown (58)
20/1
5g Hinchinbrook x Sirenese (Belong To Me (USA))
6
3.8
11/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57.5)
11/1
5g Northern Meteor x Zaiyda (NZ) (Zabeel (NZ))
7
6.0
10/1
T: C J Waller
R: J R Collett (56)
10/1
5g Nicconi x Decibeel (NZ) (Zabeel (NZ))
8
6.5
9/2
T: S C Bottomley
R: J Ford (56.5)
9/2
5g Dane Shadow x Kokochanel (Last Tycoon (IRE))
Race 4 - Tab Highway (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Soft(6) Time: 1:26.21 (36.93)
Prizemoney: $60,000
1
1/1F
T: M J Dunn
R: T Angland (58)
1/1F
4g So You Think (NZ) x Slippery Madam (Hussonet (USA))
Winning siblings: You're A Rum'in,
2
1.5
9/2
T: B F Cavanough
R: Rachel King (51.5)
9/2
4m Makfi (GB) x Grand Performance (Palace Music (USA))
3
3.0
20/1
T: M D Griffith
R: B McDougall (57)
20/1
6g Northern Meteor x Basra (Desert King (IRE))
4
3.5
40/1
T: S W Edmonds
R: Josh Adams (53.5)
40/1
5m Jet Spur x Zip (Cossack Warrior )
5
4.7
30/1
T: R R Milligan
R: A Adkins (51.5)
30/1
4m Arlington x Firefly Magic (Magic Albert )
6
5.4
D'Beak (7)
20/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: J Ford (53.5)
20/1
7
5.8
30/1
T: N J Osborne
R: C Reith (54)
30/1
4m Jet Spur x Carlie Rose (Keltrice )
8
7.1
50/1
T: Ms S Grills
R: C W Brown (53.5)
50/1
6m Not A Single Doubt x Banishing (Red Ransom (USA))
9
8.4
Gitan (4)
7/2
T: Jean Dubois
R: Tim Clark (57.5)
7/2
4g Equiano (FR) x Flying Spice (Flying Spur )
10
10.2
50/1
T: Colt Prosser
R: J Innes Jnr (51)
50/1
5m Congrats (USA) x Book Lover (Mossman )
11
12.5
100/1
T: M D Sparrow
R: Ms N Burrells (50)
100/1
9m Zariz x Gold Beauty (Street Cry (IRE))
Race 5 - John & Denise Cobcroft (Bm85) (2400m)
Class: Benchmark 85 Track: Soft(6) Time: 2:33.17 (38.35)
Prizemoney: $100,000
1
7/2F
T: C J Waller
R: K McEvoy (59.5)
7/2F
5g Stormy Atlantic (USA) x Saliyna (FR) (Linamix (FR))
2
5.3
10/1
T: Allan Kehoe
R: B McDougall (57)
10/1
8g Home On The Grange x Lea Tonde (Filante (NZ))
3
8.6
11/2
T: G L Frazer
R: C W Brown (53)
11/2
5g Monaco Consul (NZ) x Perjurer (Redoute's Choice )
4
8.7
50/1
T: R A Freedman
R: J Innes Jnr (60)
50/1
7g Le Havre (IRE) x Ameyrah (IRE) (In The Wings (GB))
5
10.6
9/2
T: C J Waller
R: J R Collett (58.5)
9/2
6g Dansili (GB) x Vituisa (GB) (Bering (GB))
6
11.0
25/1
T: R and L Price
R: A Adkins (51.5)
25/1
7
11.1
12/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56.5)
12/1
7g Montjeu (IRE) x Four Roses (IRE) (Darshaan (GB))
8
11.9
12/1
T: T J Robinson
R: J Ford (54)
12/1
7g Domesday x Greendale Lass (Alzao (USA))
9
13.0
15/2
T: A and E Cummings
R: J Parr (56)
15/2
6g High Chaparral (IRE) x Miss O'Brien (Fastnet Rock )
10
18.4
8/1
T: T Busuttin and N Young
R: C Reith (56.5)
8/1
5g Areion (GER) x Global Beauty (GB) (Tiger Hill (IRE))
11
19.6
10/1
T: Richard Laming
R: K Forrester (54.5)
10/1
5m Face Value x Snow Angel (NZ) (Zabeel (NZ))
12
37.8
100/1
T: Ms K Byrnes
R: Tim Clark (57)
100/1
Race 6 - Jockey Celebration Day (Bm90) (1600m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(6) Time: 1:39.26 (37.07)
Prizemoney: $100,000
1
Steyne (11)
9/4F
T: P and P Snowden
R: A Adkins (51.5)
9/4F
5g Snitzel x Easy To Read (Encosta De Lago )
Winning siblings: Dyslexic, Readathon,
2
2.0
5/1
T: K A Lees
R: C W Brown (55.5)
5/1
5g Fastnet Rock x Demerger (Saithor (USA))
3
2.2
11/1
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (56.5)
11/1
5g Savabeel x Senorita Lucy (NZ) (Senor Pete (USA))
4
2.4
11/4
T: John Thompson
R: J Parr (58)
11/4
5g I Am Invincible x Luminary (Encosta De Lago )
5
2.8
40/1
T: Ms H Page
R: T Angland (58)
40/1
8g Zizou x Exclusive Bid (Snippets )
6
3.1
15/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (53)
15/2
7
3.2
12/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59)
12/1
8
5.3
50/1
T: K A Lees
R: Rachel King (54.5)
50/1
7g Magic Albert x Laguna Lass (Orpen (USA))
9
9.3
40/1
T: S J Webb
R: Ms K O'Hara (56)
40/1
8g Exceed And Excel x Allegra (Dehere (USA))
10
9.4
30/1
T: Matthew Smith
R: J Ford (56)
30/1
8g Shamardal (USA) x Zayanida (IRE) (King's Best (USA))
11
9.5
30/1
T: C J Waller
R: G Schofield (54.5)
30/1
Race 7 - Missile Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:11.82 (36.22)
Prizemoney: $200,000
1
11/2
T: K A Lees
R: C W Brown (56.5)
11/2
Winning siblings: Exitozo,
2
1.3
9/10F
T: K A Lees
R: G Schofield (58.5)
9/10F
5g Hard Spun (USA) x Mignard (Strategic )
3
1.5
15/2
T: B F Cavanough
R: Josh Adams (58.5)
15/2
7g California Dane x Sirocco Mist (Brocco (USA))
4
3.5
30/1
T: G A Ryan
R: J R Collett (58.5)
30/1
4h Street Cry (IRE) x Oxigenada (ARG) (Ibero (ARG))
5
5.7
7/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56.5)
7/1
7m Written Tycoon x Mosstara (Encores (NZ))
6
6.0
Memes (9)
11/1
T: J C Coyle
R: Rachel King (56.5)
11/1
4m Time Thief x Patois (Street Cry (IRE))
7
6.6
12/1
T: M A Bell
R: K Forrester (58.5)
12/1
7g Dubawi (IRE) x Jungle Girl (NZ) (Carnegie (IRE))
800
0.0
20/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (58.5)
20/1
7g Dubawi (IRE) x Lyricalworks (Danehill Dancer (IRE))
Race 8 - Tab.Com.Au (Bm80) (1000m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(6) Time: 0:59.48 (35.60)
Prizemoney: $100,000
1
9/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (57)
9/1
5m Stratum x Moon De French (USA) (Malibu Moon (USA))
2
0.3
15/8F
T: K A Lees
R: G Schofield (55)
15/8F
4g Smart Missile x Dearness (Snippets )
3
0.8
5/2
T: G A Ryan
R: K McEvoy (57)
5/2
4h Manhattan Rain x Tango Fire (Anabaa (USA))
4
1.1
50/1
T: D Lane
R: B McDougall (53)
50/1
7g Henny Hughes (USA) x She's A Nightmare (Night Shift (USA))
5
1.6
20/1
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (54.5)
20/1
5g Bernardini (USA) x Canyonville (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
6
1.7
16/1
T: G D Hickman
R: Rachel King (55)
16/1
8g Reset x More Laurels (More Than Ready (USA))
7
1.8
30/1
T: Ms E Potowski
R: J Parr (56)
30/1
7g Lion Heart (USA) x Whitfield Avenue (Hula Chief (NZ))
8
2.5
20/1
T: K Dryden and S Collings
R: A Adkins (53)
20/1
5g Dane Shadow x Star Of Crown (Beautiful Crown (USA))
9
3.1
16/1
T: P M Perry
R: Ms C R Van Der Werf (53)
16/1
5g Snitzel x Keela (Woodman (USA))
10
5.2
11/2
T: P and P Snowden
R: C W Brown (53)
11/2
11
8.3
30/1
T: P M Perry
R: C Reith (55)
30/1
5g Sebring x Off The Canvas (Elusive Quality (USA))
Race 9 - Schweppes (Bm83) (1200m)
Class: Benchmark 83 Track: Soft(6) Time: 1:12.35 (35.80)
Prizemoney: $100,000
1
Mana (6)
12/1
T: C E Ritchie
R: J R Collett (57)
12/1
6g Conatus x Green Jade (Jade Robbery (USA))
Winning siblings: Slippery Moss,
2
0.4
9/1
T: S I Singleton
R: J Ford (53)
9/1
4m Onemorenomore x Accretion (USA) (Cozzene (USA))
3
2.7
10/1
T: Joseph Pride
R: K McEvoy (54.5)
10/1
4g Sebring x La Goulue (Danehill Dancer (IRE))
4
2.8
15/1
T: B K Wakefield
R: Tommy Berry (56.5)
15/1
5
2.9
20/1
T: P M Perry
R: C W Brown (58)
20/1
5g Star Witness x Cruisy Lady (Honours List (IRE))
6
3.1
Ghostly (12)
13/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (55.5)
13/4F
4g Lonhro x Seances (Canny Lad )
7
3.3
15/4
T: P and P Snowden
R: J Innes Jnr (54)
15/4
4h Snitzel x Madame Trop Vite (IRE) (Invincible Spirit (IRE))
8
3.5
8/1
T: C E Conners
R: Tim Clark (56)
8/1
5g Nicconi x Bolero Queen (Iglesia )
9
3.8
5/1
T: Matthew Smith
R: T Angland (58)
5/1
4g I Am Invincible x Sexyaz (Catbird )
10
4.9
Phuket (15)
20/1
T: A J Denham
R: C Reith (54)
20/1
4g Medaglia D'Oro (USA) x Aziani (Fasliyev (USA))
11
6.6
20/1
T: P R Atkins
R: A Adkins (55)
20/1