Breednet Results

RICCARTON PARK - Saturday, March 24

Race 1 - Hororata Supporters (Bm65) (1800m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:53.77
Prizemoney: $12,000
1
7/1F
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (55)
7/1F
6m Raise The Flag (GB) x Comedy Mill (Kingfisher Mill (USA))
Winning siblings: Stella,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Pamir (12)
15/4
T: J M Luxton
R: H K Bennet (53.5)
15/4
4m Raise The Flag (GB) x One Chance (Golan (IRE))
3
1.4
13/2
T: J M Simons
R: A B Collett (54.5)
13/2
6m Buffalo Man (CAN) x Five Roses (Entrepreneur (GB))
4
1.5
9/4
T: T Charles and P Corbett
R: A Comignaghi (54)
9/4
4g Sepoy (AUS) x Alessandra (AUS) (Fastnet Rock (AUS))
5
1.8
30/1
T: S E Haisma
R: R J Hannam (56)
30/1
8m Painted Black (JPN) x Atarina (Chagall (AUS))
6
7.0
14/1
T: K and P Hughes
R: R Firdhaus (55)
14/1
6g Mettre En Jeu x Depuessence (Deputy Governor (USA))
7
8.2
9/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (56.5)
9/1
4g No Excuse Needed (GB) x Lady Chanele (Citidancer (IRE))
8
9.3
30/1
T: B A Inglis
R: J L Morris (58.5)
30/1
10g Eltawaasul (USA) x Hearts (Kaapstad )
9
12.7
Ancient (13)
14/1
T: S B Laming
R: R Cuneen (54.5)
14/1
7m Gallant Guru (AUS) x Party Player (Defensive Play (USA))
10
13.1
8/1
T: M J Weastell
R: C W Johnson (58.5)
8/1
5g Raise The Flag (GB) x Tanzia (Kilimanjaro (GB))
Race 2 - Cochranes Farm Machinery-Bm75 (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(7) Time: 1:24.63
Prizemoney: $25,000
1
5/1F
T: Bevan Wilson
R: L J Allpress (57)
5/1F
5g Gallant Guru (AUS) x Sound Decision (Volksraad (GB))
Winning siblings: Decision Kept, Lim's Zoom, Wize Act,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (56.5)
7/1
6g Darci Brahma x Miss Elusive (AUS) (Elusive Quality (USA))
3
0.2
8/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (57.5)
8/1
4
0.3
11/2
T: M and M Pitman
R: A B Collett (57.5)
11/2
4g Zacinto (GB) x Macavity (Keeper (AUS))
5
3.8
Zawhip (4)
7/4
T: Bevan Wilson
R: C W Johnson (57.5)
7/4
4m Zacinto (GB) x The Persuader (Personal Escort (USA))
6
7.3
10/1
T: S L Brown
R: R J Hannam (54.5)
10/1
6m Pins (AUS) x Flirting (O'Reilly )
7
7.6
15/1
T: L and R Didham
R: J D Laking (57.5)
15/1
4g Falkirk x High Clarity (High Chaparral (IRE))
8
8.7
20/1
T: K J McCauley
R: T R Moseley (57.5)
20/1
9
9.2
20/1
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (54.5)
20/1
5g Pins (AUS) x Carinda (The Jogger (USA))
Race 3 - Selwyn Rakaia Vet Services 3yo (1200m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:11.24
Prizemoney: $25,000
1
11/8
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (56.5)
11/8
3f Squamosa (AUS) x Empress Ida (AUS) (Blevic (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
11/1
T: L R Beckett
R: Ms K Williams (55.5)
11/1
3
1.1
5/1F
T: N F Ridley
R: R J Myers (55.5)
5/1F
3f Bahhare (USA) x Takaka (Bertolini (USA))
4
4.4
5/4F
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (53.5)
5/4F
5
10.4
11/1
T: C L Spittles
R: L Callaway (54)
11/1
3f Foxwedge (AUS) x Donna Marie (Don Eduardo )
Race 4 - Petersens Jewellers 2yo (1000m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 0:59.22
Prizemoney: $22,500
1
25/1
T: A S Cruz
R: L J Allpress (56)
25/1
2g Battle Paint (USA) x Gemima (Casual Lies (USA))
Winning siblings: Hundyamonth, Tia Celeste,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/4F
T: Andrew Carston
R: C R Barnes (55.5)
7/4F
2f Shamexpress x My Amnesia (AUS) (Elvstroem (AUS))
3
2.0
9/2
T: L M Robinson
R: J R Lowry (56)
9/2
2g Sweet Orange (USA) x Flame Of Atlanta (Clay Hero (AUS))
4
3.3
9/1
T: K M James
R: C W Johnson (54)
9/1
2f Captain Rio (GB) x Pick Me Up (Paris Opera (AUS))
5
5.3
Upscale (15)
40/1
T: Danny Crozier
R: A B Collett (54)
40/1
2f Tavistock x Precious (Stravinsky (USA))
6
5.4
100/1
T: Ms P Robson
R: G A Jogoo (53)
100/1
2f Super Easy x La Pucelle (Tale Of The Cat (USA))
7
6.1
50/1
T: D B Frye
R: B M Murray (51.5)
50/1
2f Nom Du Jeu x Just Curious (O'Reilly )
8
6.4
66/1
T: Sandy Cunningham
R: C K Kwo (51)
66/1
2f Pins (AUS) x Iolana (USA) (Bahri (USA))
9
7.3
Kerany (5)
15/2
T: Terry Kennedy
R: S Muniandy (55.5)
15/2
2f Falkirk x Sudders (Sudurka (AUS))
10
7.8
14/1
T: S Kennedy and A Furlong
R: R J Myers (56)
14/1
2g Ocean Park x Dover Beach (Thewayyouare (USA))
11
7.9
11/2
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (55.5)
11/2
2f Swiss Ace (AUS) x Havana Miss (AUS) (Red Ransom (USA))
12
8.1
100/1
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (52)
100/1
2f Epaulette (AUS) x Deysey (Lord Of Warriors (USA))
13
9.0
25/1
T: Ms P Robson
R: A Comignaghi (52)
25/1
2f Dalghar (FR) x Hobbs (AUS) (Flying Spur (AUS))
14
12.9
30/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: L Callaway (54)
30/1
2f Shamexpress x Springtime (Falkirk )
Race 5 - R Redpath Ltd (Bm75) (2000m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(7) Time: 2:07.18
Prizemoney: $25,000
1
10/1
T: R and A McKay
R: L J Allpress (56)
10/1
6g Iffraaj (GB) x Success Etoile (AUS) (Success Express (USA))
Winning siblings: Royal Queen, Set Me Free, Suki Lee,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/2
T: Steven Woodsford
R: C W Johnson (54)
13/2
5m Iffraaj (GB) x Tafelberg (Kaapstad )
3
0.5
30/1
T: Peter Rudkin
R: A Comignaghi (54.5)
30/1
4
4.0
11/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (53.5)
11/1
4g Shocking (AUS) x Princess Latifah (AUS) (Flying Spur (AUS))
5
4.3
Parana (5)
12/1
T: Ms T Rae
R: A B Collett (56)
12/1
6g O'Reilly x Iguazu (Carolingian (AUS))
6
6.3
Ablaze (1)
8/1F
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (60)
8/1F
6g Raise The Flag (GB) x Alight (Personal Escort (USA))
7
8.6
8/11F
T: A and H Bull
R: R J Myers (55.5)
8/11F
3g Sakhee's Secret (GB) x Eagle Feather (AUS) (Quest For Fame (GB))
8
18.3
14/1
T: Ms E Wilson
R: T R Moseley (54)
14/1
5m Battle Paint (USA) x Furbish (USA) (Afternoon Deelites (USA))
Race 6 - Yaldhurst Wools & Nzwta-Bm65 (1800m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:53.17
Prizemoney: $22,500
1
5/1F
T: M and W Coles
R: L J Allpress (58.5)
5/1F
6g Cecconi (AUS) x Jaded (Faltaat (USA))
Winning siblings: Eepa Neema,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/1
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (55.5)
15/1
4m Savabeel (AUS) x Brazen (O'Reilly )
3
0.3
Pickup (4)
14/1
T: K M James
R: J R Lowry (58.5)
14/1
4g Zacinto (GB) x Lifter (Danzighill (AUS))
4
1.6
11/8
T: A and H Bull
R: R J Myers (57.5)
11/8
4m Road To Rock (AUS) x Halfyaluck (Montjeu (IRE))
5
2.1
30/1
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (53)
30/1
5m Savabeel (AUS) x Dandee Topwin (AUS) (Danewin (AUS))
6
3.9
15/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (58.5)
15/1
4g Cape Blanco (IRE) x Beauty Queen (Keeper (AUS))
7
4.0
25/1
T: Steven Woodsford
R: B M Murray (52.5)
25/1
8
4.5
30/1
T: P A Preusker
R: K L Gundowry (58)
30/1
3g Alamosa x Safari Sunset (Volksraad (GB))
9
4.8
30/1
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (55)
30/1
5m Savabeel (AUS) x Ten Guitars (Danasinga (AUS))
10
10.3
11/1
T: J C Blackadder
R: A B Collett (59)
11/1
4g Swiss Ace (AUS) x Luz (AUS) (King Cugat (USA))
11
10.4
40/1
T: L R Beckett
R: Ms K Williams (57)
40/1
7g Edenwold (CAN) x Princess Melody (Bahhare (USA))
12
10.9
30/1
T: T Charles and P Corbett
R: A Comignaghi (55)
30/1
5g Sebring (AUS) x Love Connection (JPN) (Sunday Silence (USA))
13
11.5
30/1
T: M P McCann
R: S Muniandy (58.5)
30/1
4g Ego x Mount Albert Lions (Almutawakel (GB))
14
14.4
16/1
T: Andrew Carston
R: R Cuneen (58)
16/1
5g Zabeel x Etosha Lass (Pentire (GB))
15
14.6
30/1
T: L and R Didham
R: C A Campbell (54)
30/1
5g Alamosa x Jayasuriya (Black Minnaloushe (USA))
Race 7 - Seaton Hororata Gold Cup (1800m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:52.28
Prizemoney: $35,000
1
4/1F
T: K and P Hughes
R: C R Barnes (54.5)
4/1F
4g Zacinto (GB) x Oxford Aunt (Tuscany Flyer (AUS))
Winning siblings: Double Blue,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4
T: B and R Wilson
R: L J Allpress (57.5)
7/4
6g Raise The Flag (GB) x Groom Thee (Groom Dancer (USA))
3
3.3
7/2
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (59.5)
7/2
5g Iffraaj (GB) x Wee Tipple (Centaine (AUS))
4
5.3
Vantaa (6)
15/2
T: T and L Prendergast
R: A Comignaghi (55)
15/2
6g Towkay (AUS) x Heureka (Yamanin Vital )
5
5.6
25/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (58.5)
25/1
7g No Excuse Needed (GB) x Skite (Pins (AUS))
6
8.6
10/1
T: Steven Woodsford
R: R J Myers (54)
10/1
6m Faltaat (USA) x Alexa (Danroad (AUS))
7
9.9
20/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: L Callaway (60)
20/1
8g Excellent Art (GB) x Jarada (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
8
10.1
16/1
T: T Charles and P Corbett
R: J L Morris (54)
16/1
4m Darci Brahma x Gabana (Jungle Pocket (JPN))
9
11.3
25/1
T: L M Robinson
R: A B Collett (57)
25/1
8g Volksraad (GB) x Toohottohandle (Howbaddouwantit (USA))
Race 8 - Share Sprint (1200m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:10.90
Prizemoney: $35,000
1
13/4
T: Ms T Rae
R: A B Collett (56.5)
13/4
6g Darci Brahma x Lucky Be Lucky (USA) (Storm Cat (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2.0
5/2
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (55)
5/2
5g Pins (AUS) x Raining (Centaine (AUS))
3
2.2
11/2
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (54)
11/2
8g One Cool Cat (USA) x Mystical (My Halo (ARG))
4
4.0
Batman (1)
3/1F
T: N F Ridley
R: H K Bennet (57)
3/1F
8g Falkirk x Zuri (Kaapstad )
5
4.8
13/2
T: L and R Didham
R: C K Kwo (51)
13/2
5m Rip Van Winkle (IRE) x Miss Debonair (Danehill (USA))
6
11.2
15/2
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (54)
15/2
6m Edenwold (CAN) x Miss Benro (Cullen (AUS))
Race 9 - Sth Island T'bred Breeders (1600m) Gr3
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:37.13
Prizemoney: $80,000
1
5/2F
T: N J Auret
R: L J Allpress (55)
5/2F
6m Mettre En Jeu x Quality Eyes (AUS) (Danzero (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.4
Elfee (4)
10/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (55)
10/1
6m Iffraaj (GB) x Elf Queene (IRE) (Fairy King (USA))
3
3.9
20/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (55)
20/1
4
4.7
14/1
T: S J McKee
R: A B Collett (55)
14/1
5m Per Incanto (USA) x Belle Chantecler (Redoute's Choice (AUS))
5
5.0
20/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55)
20/1
4m Pins (AUS) x Metropolitan (Elusive City (USA))
6
5.2
50/1
T: Patrick Collins
R: Timothy Johnson (55)
50/1
6m Alamosa x Double Elle (Generous (IRE))
7
5.4
20/1
T: N F Ridley
R: Ms K Williams (55)
20/1
6m Iffraaj (GB) x Latestu (AUS) (Royal Academy (USA))
8
5.8
8/1
T: S L Brown
R: R J Hannam (55)
8/1
4m Guillotine x Star Lass (AUS) (Johannesburg (USA))
9
7.1
Coulee (1)
9/2
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (57)
9/2
6m Gallant Guru (AUS) x Cherry Creek (AUS) (Monashee Mountain (USA))
10
8.9
100/1
T: T Charles and P Corbett
R: J L Morris (55)
100/1
4m Showcasing (GB) x The Flying Cat (AUS) (Carnegie (IRE))
11
15.2
40/1
T: J C Blackadder
R: A Comignaghi (55)
40/1
5m Eighth Wonder x Makesmewonder (AUS) (Grass Wonder (USA))
12
19.1
13/4
T: N W Tiley
R: R J Myers (53)
13/4
3f Exceed And Excel (AUS) x Abeautifulred (Handsome Ransom (AUS))
Race 10 - Pat Reardon Family (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:25.19
Prizemoney: $22,500
1
7/1F
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (56)
7/1F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: R J Patterson
R: Timothy Johnson (57)
11/2
5g Keeper (AUS) x Bouquet Toss (USA) (Nureyev (USA))
3
0.5
40/1
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (56.5)
40/1
5m Congrats (USA) x Miss Midas (AUS) (Flying Spur (AUS))
4
1.8
12/1
T: L R Beckett
R: Ms K Williams (57)
12/1
4m Coats Choice (AUS) x La Generose (Generous (IRE))
5
3.1
12/1
T: J M Simons
R: R J Hannam (56.5)
12/1
4m Fully Fledged x Status Quo (O'Reilly )
6
3.2
Letmego (20)
30/1
T: B A Inglis
R: C W Johnson (54)
30/1
7
3.3
20/1
T: B A Inglis
R: C R Barnes (56)
20/1
8
4.6
13/4
T: Ms T Rae
R: A B Collett (57)
13/4
4m Makfi (GB) x Dr Kate (Danzero (AUS))
9
6.0
7/2F
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (57.5)
7/2F
4g Iffraaj (GB) x Carinda (The Jogger (USA))
10
7.1
Lay Off (17)
25/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55)
25/1
5m Savabeel (AUS) x Do Me A Favour (Howbaddouwantit (USA))
11
10.9
25/1
T: Ms S Cunningham
R: L Callaway (55.5)
25/1
5m Pins (AUS) x Just Berceuse (Oregon (USA))
12
16.0
10/1
T: M and M Pitman
R: A M Morgan (58)
10/1
4g Swiss Ace (AUS) x More Than Sassy (AUS) (More Than Ready (USA))