Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, February 20

Race 1 - Theraces.Com.Au Hcp (Bm71) (1500m)
Class: Benchmark 71 Track: Dead Time: 1:30.54 (36.06)
Prizemoney: $70,000
1
7/4F
T: J B Cummings
R: Tim Clark (56.00)
7/4F
3g Fastnet Rock x Midnight Ballet (Peintre Celebre )
This nick: 27 runners; 21 winners; 3 SW. Details
112019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$400,000
Vendor: Aquis Farm Operations, Murrurundi
Buyer: M G Price Racing & Breeding Pty Ltd
112018 MM National Weanling Sale
$300,000
Vendor: Coolmore Australia Jerrys Plains NSW
Buyer: Full Horse
2
0.2
16/1
T: G K White
R: Nathan Berry (52.00)
16/1
3f Dane Shadow x Zabere (Dehere )
3
0.3
5/1
T: C J Waller
R: C W Brown (56.00)
5/1
3g Golan x Double Owe (Oregon )
4
0.5
11/4
T: Paul Messara
R: T Angland (53.00)
11/4
3c Redoute's Choice x Lavishly (Sunday Silence )
5
1.5
7/2
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (55.50)
7/2
3c Canny Lad x Desaru (Spectacular Love )
Race 2 - R'hill Gardens Event Cntr Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:11.20 (34.82)
Prizemoney: $70,000
1
5/4F
T: C E Conners
R: N Rawiller (57.50)
5/4F
2g Foreplay x Daunting Thought (Just Awesome )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
16/1
T: G Portelli
R: Nathan Berry (55.00)
16/1
3
1.3
Sasa (10)
15/2
T: T R Martin
R: T Angland (53.50)
15/2
4
3.3
4/1
T: Peter Snowden
R: J Parr (57.50)
4/1
2g Domesday x Varied (Grand Lodge )
5
3.6
12/1
T: G M Begg
R: B Avdulla (53.00)
12/1
2g Catbird x Memorized (Zeditave )
6
3.8
10/1
T: Rod Craig
R: J A Cassidy (56.00)
10/1
2c Arena x Quest For Success (Quest For Fame )
7
4.1
40/1
T: John Thompson
R: J Bowman (55.00)
40/1
2c Fusaichi Pegasus x Revamp (Zoffany )
8
4.8
12/1
T: Rick Worthington
R: Tommy Berry (54.50)
12/1
2g Snitzel x Missing Sheets (Western Symphony )
9
5.8
12/1
T: G A Ryan
R: B Shinn (56.00)
12/1
2c Oratorio x Rainbow Lover (Canny Lad )
Race 3 - McGrath Found. Lunch (Bm75) (1100m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead Time: 1:04.46 (34.59)
Prizemoney: $70,000
1
12/1
T: David Payne
R: N Rawiller (57.50)
12/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
10/1
T: K A Lees
R: G Schofield (53.50)
10/1
3
0.8
6/1
T: Peter Snowden
R: T Angland (54.00)
6/1
3c Elusive Quality x Sparkling Bounty (Celestial Bounty )
4
1.0
Neeson (1)
3/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (59.00)
3/1
3g Mossman x Favorite Actress (Don't Forget Me )
5
1.8
2/1F
T: C J Waller
R: J Bowman (54.00)
2/1F
6
2.3
10/1
T: G Portelli
R: Nathan Berry (52.00)
10/1
3g Encosta De Lago x Bulla Borghese (Belong To Me )
7
2.5
11/2
T: Paul Messara
R: B Shinn (53.00)
11/2
3f Redoute's Choice x North Flower (Rory's Jester )
8
2.6
30/1
T: G K White
R: J A Cassidy (54.50)
30/1
3g Danehill Dancer x Breaking News (Brief Truce )
9
4.2
50/1
T: C J Waller
R: J Ford (53.50)
50/1
10
11.6
Sampler (11)
200/1
T: B J Onikul
R: Tommy Berry (51.50)
200/1
3f Viscount x Amish (Canny Lad )
Race 4 - Golden Slipper On Sale (Bm80) (1500m)
Class: Benchmark 80 Track: Dead Time: 1:29.24 (34.86)
Prizemoney: $70,000
1
4/1
T: A J Cummings
R: B Avdulla (52.50)
4/1
4g Fusaichi Pegasus x Volte (Marauding )
Winning siblings: Dealer Principal, Ijaaza, The Fifer,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: R P Northam
R: J A Cassidy (53.00)
9/2
4h Street Cry x Pasha's Honor (Hero's Honor )
3
1.3
20/1
T: F R Gardner
R: M Beadman (57.00)
20/1
5g Marwina x Gold Locket (Lochrae )
4
2.7
11/2
T: Ms G Markwell
R: C W Brown (57.00)
11/2
5
3.8
66/1
T: C E Conners
R: Nathan Berry (52.00)
66/1
6g Lawyer x Atalanta Honey (Splendent )
6
4.3
8/1
T: G H Walter
R: Kody Nestor (58.00)
8/1
5g Danehill Dancer x Swing Again (Take Your Partner )
7
4.7
7/1
T: David Hughes
R: J Ford (58.00)
7/1
7g Casual Lies x Perfect Shot (Cocky Golfer )
8
5.1
7/2F
T: Peter Snowden
R: J Parr (55.50)
7/2F
4g Choisir x Spy Mistress (Spectacular Spy )
9
6.5
9/1
T: Kevin Moses
R: Tommy Berry (53.50)
9/1
5m Hussonet x Eleanor's Pride (Barathea )
10
7.6
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tim Clark (54.00)
20/1
5g Red Ransom x Winitski (Kinski )
11
9.6
30/1
T: T R Martin
R: T Angland (55.50)
30/1
4g Rock Of Gibraltar x Mary McGlinchy (Pleasant Colony )
Race 5 - Rydges Parramatta Cup (2000m) LR
Class: Quality Track: Good Time: 2:04.84 (35.42)
Prizemoney: $100,000
1
15/4
T: Kevin Moses
R: Tim Clark (53.50)
15/4
6g Commands x Raindrops (Brief Truce )
Winning siblings: Alice Too,
This nick: 6 runners; 5 winners; 2 SW. Details
2
0.8
7/2F
T: C E Conners
R: Tommy Berry (53.00)
7/2F
4m Catbird x Chez Paree (Sovereign Red )
3
0.5
14/1
T: A D Scott
R: Ms K O'Hara (53.00)
14/1
4m Thorn Park x Spritza (Grosvenor )
4
1.5
8/1
T: J B Cummings
R: G Schofield (53.00)
8/1
6g Montjeu x Happiness (Bluebird )
5
1.9
13/2
T: C J Waller
R: C W Brown (58.00)
13/2
5g Alhaarth x Drama Class (Caerleon )
6
2.4
Tagus (2)
11/2
T: W T Wilkes
R: B Shinn (54.50)
11/2
5g Encosta De Lago x Lady Capel (Last Tycoon )
7
2.5
20/1
T: Ms G Markwell
R: J A Cassidy (53.00)
20/1
8g Adventurous x Lexington Star (Sovereign Run )
8
3.8
20/1
T: M J Clout
R: B Avdulla (53.00)
20/1
4g Choisir x Faisande (Quest For Fame )
9
4.0
6/1
T: Peter Snowden
R: T Angland (53.00)
6/1
10
5.0
50/1
T: E B Holland
R: J Innes (53.00)
50/1
6g Danehill x Accomplished (Sadler's Wells )
11
7.9
100/1
T: A D McHardie
R: J Ford (53.00)
100/1
4m Nediym x Killara Mist (Monongahela )
Race 6 - Winning Edge Presentation Stks (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good Time: 1:22.91 (35.80)
Prizemoney: $250,000
1
7/1
T: C J Waller
R: J Bowman (59.00)
7/1
6g Mujahid x Graceful Lily (Dr. Grace )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/8F
T: C J Waller
R: C W Brown (59.00)
11/8F
5g Pentire x She Wishes (Kenfair )
3
1.0
20/1
T: G M Begg
R: Peter Wells (57.00)
20/1
4m Encosta De Lago x Crystal Palace (Palace Music )
4
2.0
Hadaaf (11)
150/1
T: Joseph Pride
R: T Angland (59.00)
150/1
7g Danewin x Belle Desire (Kenmare )
5
2.8
100/1
T: J B Cummings
R: Tim Clark (59.00)
100/1
4h Montjeu x Gussy Godiva (Last Tycoon )
6
2.9
30/1
T: Joseph Pride
R: J A Cassidy (59.00)
30/1
7g Carnegie x Escada (Centaine )
7
3.0
8/1
T: Mark De Montfort
R: G Schofield (59.00)
8/1
5g King Cugat x She's Sweet (Danzero )
8
3.1
Theseo (1)
16/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (59.00)
16/1
6g Danewin x Ozone Sand (L'enjoleur )
9
3.3
7/1
T: Ms G Waterhouse
R: B Shinn (59.00)
7/1
10
4.6
12/1
T: Jake Stephens
R: D Tourneur (59.00)
12/1
5g Jeune x Iota Of Luck (Blevic )
11
5.9
Purple (12)
20/1
T: Peter Snowden
R: J Parr (57.00)
20/1
4m Commands x Lady Viola (Zabeel )
12
6.8
9/1
T: M, W and J Hawkes
R: R M Quinn (59.00)
9/1
13
11.4
100/1
T: Kevin Moses
R: Kody Nestor (59.00)
100/1
8g Song Of Tara x Deep Time (Kinjite )
Race 7 - Theslipper.Com.Au Hcp (Bm95) (1200m)
Class: Benchmark 95 Track: Good Time: 1:10.48 (35.27)
Prizemoney: $70,000
1
13/4F
T: David Payne
R: C W Brown (53.00)
13/4F
4g Johannesburg x Aim For Gold (End Sweep )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/1
T: C E Conners
R: B Shinn (53.00)
11/1
5g Choisir x Bomba (Last Tycoon )
3
0.5
25/1
T: Ms J Bowen
R: Ms K O'Hara (53.00)
25/1
4g Brahms x Jester Crew (Crown Jester )
4
0.7
7/2
T: D L Freedman
R: J Bowman (54.50)
7/2
7g Chester House x Yashmak (Danzig )
5
1.4
20/1
T: T R Martin
R: Kody Nestor (58.00)
20/1
8g Distorted Humor x Blazing Aura (Blazing Sword )
6
1.8
16/1
T: G A Rogerson
R: J A Cassidy (55.50)
16/1
4g Redoute's Choice x Isolda (Sir Tristram )
7
3.1
40/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (56.00)
40/1
8g O'Reilly x Dare (Three Legs )
8
3.2
Sigma (11)
10/1
T: Peter Snowden
R: T Angland (53.00)
10/1
9
5.5
4/1
T: David Payne
R: G Schofield (53.00)
4/1
4g Stravinsky x Tajrebah (Dayjur )
10
7.5
20/1
T: A J Cummings
R: B Avdulla (51.50)
20/1
4m General Nediym x Vestry (Marscay )
11
9.2
11/1
T: Ms G Markwell
R: Peter Wells (54.50)
11/1
6g Danasinga x Coro Street (Pentire )
12
11.1
20/1
T: S Farley
R: Tommy Berry (51.50)
20/1
5g Mr. Henrysee x Fidgit (Twig Moss )
Race 8 - Lustre Lodge Triscay Stakes (1200m) LR
Class: Quality Track: Good Time: 1:10.11 (34.08)
Prizemoney: $100,000
1
2/1F
T: Joseph Pride
R: C W Brown (53.50)
2/1F
Winning siblings: Angels Beach, Shady Tree,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.0
30/1
T: Ms K Gavenlock
R: Peter Wells (53.00)
30/1
5m Twining x Elysium (Concert Dancer )
3
1.3
16/1
T: D L Freedman
R: J Bowman (57.00)
16/1
6m Caesour x Precious Julia (Danehill )
4
3.0
8/1
T: Matthew Smith
R: G Schofield (53.00)
8/1
3f Dane Shadow x Ravenswood (Woodman )
5
3.5
16/1
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (53.00)
16/1
4m Anabaa x Mica's Pride (Bite The Bullet )
6
3.6
7/1
T: G A Ryan
R: J A Cassidy (53.00)
7/1
4m Reset x On The Rise (Crested Wave )
7
4.3
4/1
T: C E Conners
R: Tommy Berry (54.00)
4/1
4m Commands x Mezdorf (Cossack Warrior )
8
5.1
10/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (53.00)
10/1
4m Choisir x Sacred Habit (Sir Tristram )
9
5.7
40/1
T: G M Begg
R: B Shinn (53.00)
40/1
4m Catbird x Magdalena (Snaadee )
10
6.6
20/1
T: A J Cummings
R: B Avdulla (53.00)
20/1
4m Choisir x Angel In Disguise (Sky Chase )
11
6.9
16/1
T: R J Price
R: Ms K O'Hara (53.00)
16/1
4m Fusaichi Pegasus x Red Ivory (Ivory Way )
12
7.5
30/1
T: T R Martin
R: T Angland (58.50)
30/1
7m More Than Ready x Turned On (Switch In Time )
13
8.0
100/1
T: G H Walter
R: R M Quinn (53.00)
100/1
5m Dehere x Heart Ruler (Marscay )
14
11.4
25/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (56.00)
25/1
5m Lion Hunter x Chiara (Last Tycoon )