Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, August 18

Race 1 - Premier's Cup Prelude (Bm90) (1800m)
Class: Benchmark 90 Track: Good Time: 1:49.88 (36.08)
Prizemoney: $85,000
1
9/10F
T: C J Waller
R: Nathan Berry (56.5)
9/10F
5g Dynaformer x Seebe (Danzig )
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
16/1
T: S Farley
R: N Rawiller (57)
16/1
8g Street Cry x Proud Halo (Don't Say Halo )
3
1
9/1
T: Greg Bennett
R: C W Brown (54.5)
9/1
5g Cape Cross x Miss Electra (Zeditave )
4
2.3
6/1
T: A J Cummings
R: P Robl (58)
6/1
5
2.7
9/1
T: T J Gollan
R: J Bowman (56.5)
9/1
6g Top Echelon x Tatiana's Rose (T.V. Heart Throb )
6
4.3
20/1
T: P G Moody
R: J Parr (55.5)
20/1
6g Snaadee x In Bad Taste (Snippets )
7
5.0
6/1
T: C J Waller
R: G Schofield (55.5)
6/1
5m Flying Spur x Quest For Light (Quest For Fame )
Race 2 - Fairfield RSL (Bm80) (1400m)
Class: Benchmark 80 Track: Good Time: 1:24.89 (35.95)
Prizemoney: $85,000
1
5/4F
T: C J Waller
R: C Schofield (57)
5/4F
This nick: 6 runners; 5 winners; 2 SW. Details
2
2.5
16/1
T: N J Olive
R: B P Ward (56.5)
16/1
3
2.6
5/2
T: David Payne
R: G Schofield (58.5)
5/2
4m Hussonet x Morinda (Desert King )
4
2.7
30/1
T: T J Bartley
R: A Hyeronimus (56)
30/1
6m General Nediym x Yallah Terrace (Yallah Prince )
5
4.3
Babel (7)
8/1
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (55)
8/1
4m Lonhro x Danoise (Danehill )
6
4.4
16/1
T: R L Pearse
R: S Clipperton (53)
16/1
7
5.2
7/1
T: C J Waller
R: J R Collett (55.5)
7/1
8m Lion Hunter x Matiya (Celestial Dancer )
8
5.4
50/1
T: C E Conners
R: P Robl (54.5)
50/1
5m More Than Ready x Dansino (Danehill )
9
7.1
Conch (10)
150/1
T: M A Milton
R: J Ford (54)
150/1
5m Cape Cross x Miss Chaski (Gone West )
Race 3 - Smithfield RSL San Domenico (1100m) Gr3
Class: Open Track: Good Time: 1:04.78 (33.57)
Prizemoney: $125,000
1
5/2
T: G A Ryan
R: C W Brown (56)
5/2
3f Snitzel x Monte Rosa (Fraar )
This nick: 8 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
1.8
5/2
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (56)
5/2
3f Fastnet Rock x Follow Gold (Export Price )
3
1.0
10/9F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (59)
10/9F
3c Casino Prince x Helsinge (Desert Sun )
4
3.3
16/1
T: A J Cummings
R: P Robl (56)
16/1
5
4.4
50/1
T: J A O'Shea
R: G Schofield (54)
50/1
6
9.5
200/1
T: N J Rogers
R: Nathan Berry (54)
200/1
3f Shaft x Samoa (Hula Chief )
Race 4 - Merrylands RSL Club (Bm80) (1500m)
Class: Benchmark 80 Track: Good Time: 1:30.54 (36.03)
Prizemoney: $85,000
1
6/1
T: C J Waller
R: C W Brown (55.5)
6/1
5g Savabeel x Soleil Etoile (Star Way )
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
14/1
T: Ms G Markwell
R: N Rawiller (57.5)
14/1
3
2.3
3/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (54.5)
3/1
4g Elusive Quality x Hillrise (Danehill )
4
3.7
6/1
T: G A Ryan
R: Tommy Berry (54)
6/1
4h Dehere x Sarasota (Danehill )
5
4.2
11/4F
T: J A O'Shea
R: J Bowman (57.5)
11/4F
4g Mossman x Only Vanda (Linamix )
6
4.7
15/2
T: R T Leemon
R: B Shinn (58)
15/2
4h Dubleo x Tango Music (Palace Music )
7
5.1
12/1
T: J B Cummings
R: K McEvoy (54.5)
12/1
5g Starcraft x Julez (Zabeel )
8
7.6
Apres (9)
20/1
T: C W McDonald
R: B Avdulla (54)
20/1
5g Snitzel x Meribel (Centaine )
9
7.8
Calvo (10)
20/1
T: L W Curtis
R: Nathan Berry (54)
20/1
6g Spinning World x Penniaire (Millionaire Row )
10
9.4
30/1
T: R J Price
R: S Clipperton (54.5)
30/1
9g Dangerous x Red Ivory (Ivory Way )
Race 5 - Dooleys Lidcombe (Bm75) (1800m)
Class: Benchmark 75 Track: Good Time: 1:51.08 (36.77)
Prizemoney: $85,000
1
4/1F
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (56.5)
4/1F
4m Redoute's Choice x Eldarin (Marauding )
Winning siblings: Chetwood, Redragtoabull, Runes,
This nick: 19 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.2
Sables (5)
12/1
T: Peter Snowden
R: C Reith (57)
12/1
3
1.0
7/1
T: G H Walter
R: Ms K O'Hara (56)
7/1
5m Refuse To Bend x Star Clusters (Favorite Trick )
4
1.3
15/2
T: G K White
R: J Bowman (56.5)
15/2
6m Dane Shadow x Zabere (Dehere )
5
2.2
10/1
T: C J Waller
R: P Robl (58)
10/1
6
2.4
5/1
T: David Payne
R: C Schofield (51)
5/1
7
2.7
13/2
T: J B Cummings
R: C W Brown (55.5)
13/2
4m Pendragon x Utah Red (Red Ransom )
8
3.5
14/1
T: C J Waller
R: J R Collett (53.5)
14/1
5m Testa Rossa x Red Illusion (Red Ransom )
9
5.6
12/1
T: M J Smith
R: Nathan Berry (56)
12/1
6m Delago Brom x Greed Is Good (Monde Bleu )
10
8.1
30/1
T: C E Ritchie
R: A Hyeronimus (57)
30/1
11
10.7
12/1
T: P and W Webster
R: S Clipperton (56)
12/1
5m Conatus x Country Step (Timber Country )
12
10.8
30/1
T: T R Martin
R: B Spriggs (58)
30/1
6m Royal Academy x More Natural (Naturalism )
13
14.4
12/1
T: J M Austin
R: B Shinn (56.5)
12/1
6m Mossman x Salsify (Grand Lodge )
Race 6 - C'bury Hurlstone RSL Starlight (1100m) LR
Class: Quality Track: Good Time: 1:04.71 (35.34)
Prizemoney: $100,000
1
7/2
T: G A Ryan
R: G Schofield (54)
7/2
5m General Nediym x Miss Jakeo (Unbridled's Song )
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.3
30/1
T: Rick Worthington
R: B Shinn (54)
30/1
7g Lonhro x Bonne Famille (Anabaa )
3
1.4
7/4F
T: Joseph Pride
R: C Reith (56)
7/4F
6g Danzero x Global Dance (Spinning World )
4
1.8
15/2
T: Peter Snowden
R: K McEvoy (58)
15/2
7g Lonhro x Que Sera Sera (Luskin Star )
5
3.2
5/1
T: P M Perry
R: Andrew Heffernan (54)
5/1
5g Stratum x Leonina (Snippets )
6
3.5
8/1
T: D A Hayes
R: C Schofield (59)
8/1
7g Hussonet x Desina (Desert King )
7
4.6
10/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (54)
10/1
5m Choisir x Lady Remlap (Filante )
8
5.9
50/1
T: R W Simpson and T Barnes
R: Nathan Berry (54)
50/1
7g General Nediym x Autumn Night (Night Shift )
Race 7 - Clubsnsw Spring Preview Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good Time: 1:24.30 (35.23)
Prizemoney: $85,000
1
6/1
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (58.5)
6/1
7g Thorn Park x Pretty Special (Octagonal )
Winning siblings: Wow,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
25/1
T: K J Parker
R: B Shinn (54)
25/1
5g Domesday x Harveynicks (Lake Coniston )
3
0.8
4/9F
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
4/9F
4g O'Reilly x Centa Belt (Centaine )
4
3.1
25/1
T: David Payne
R: G Schofield (55.5)
25/1
5g One Cool Cat x Felicitous (Montjeu )
5
3.6
12/1
T: David Pfieffer
R: S Clipperton (52.5)
12/1
6g Fastnet Rock x Visual Emotion (Silver Deputy )
6
4.1
60/1
T: Matthew Dale
R: Tommy Berry (54)
60/1
7g Iglesia x Rolling Along (Runyon )
7
4.4
100/1
T: D A Hayes
R: K McEvoy (54)
100/1
8
4.5
Permit (1)
30/1
T: C J Waller
R: A Hyeronimus (57)
30/1
6g Dansili x Cochin (Swain )
9
4.6
100/1
T: John Thompson
R: C Reith (54)
100/1
5g Galileo x Nina Haraka (Fraar )
10
4.7
150/1
T: G D Hickman
R: P Robl (54)
150/1
5m Danasinga x Dol (Dolphin Street )
11
4.9
30/1
T: C J Waller
R: J R Collett (57.5)
30/1
6g Jeune x Fraar Side (Fraar )
12
6.1
25/1
T: N J Olive
R: Billy Owen (54)
25/1
8g Commands x Voice Mail (Magic Ring )
13
7.3
16/1
T: Ms B Jones
R: Ms K O'Hara (54)
16/1
9g Volcanic Prince x Du Barrie (Baryshnikov )
Race 8 - Mounties Group (Bm75) (1100m)
Class: Benchmark 75 Track: Good Time: 1:04.99 (35.57)
Prizemoney: $85,000
1
13/4F
T: C J Waller
R: J R Collett (57)
13/4F
4g General Nediym x Hootenanny (Best Western )
Winning siblings: Hogmanay, Striking Distance, Thingamajig,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
16/1
T: D P Smith
R: B Shinn (54)
16/1
4g Fastnet Rock x A Real Dool (Proper Reality )
3
0.3
7/1
T: R J Quinton
R: S Clipperton (54.5)
7/1
4
0.9
6/1
T: David Payne
R: N Rawiller (59)
6/1
4m Magic Albert x Carlton Ace (Bianconi )
5
1.5
60/1
T: D C Robb
R: Tommy Berry (54)
60/1
5g Iglesia x Tillyard (Caerleon )
6
1.8
4/1
T: K A Lees
R: J Bowman (58.5)
4/1
5m Pentire x Bouquet Toss (Nureyev )
7
1.9
9/2
T: M P Quinn
R: G Schofield (55)
9/2
5m Pentire x Ecstasia (Singspiel )
8
2.3
100/1
T: P M Perry
R: Andrew Heffernan (58)
100/1
8g Mossman x Heatherbrae (Nine Carat )
9
2.5
8/1
T: Rod Craig
R: B Spriggs (54.5)
8/1
5m Intergaze x Romanee (Brocco )
10
3.3
60/1
T: J R Wenman
R: A Hyeronimus (58.5)
60/1
8g Monashee Mountain x Oro Verde (Rory's Jester )
11
4.0
16/1
T: G M Begg
R: C W Brown (56.5)
16/1
12
4.1
15/1
T: T P Croft
R: C Reith (57)
15/1
5m Foreplay x Chu Chu (Royal Academy )
13
4.9
60/1
T: J C Coyle
R: P Robl (54)
60/1
7g Xaar x Wysiwyg (River Rough )