Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, February 21

Race 1 - Irresistible Pools & Spas-Bm90 (1100m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:03.80 (33.96)
Prizemoney: $85,000
1
15/2
T: Luke Griffith
R: J B McDonald (55)
15/2
5m Not A Single Doubt x Surprise Bid (General Nediym )
2
1.0
6/1
T: David Pfieffer
R: J Bowman (58.5)
6/1
7g Lonhro x Perle (Night Shift )
3
2.3
9/1
T: Joseph Pride
R: Ms W Costin (52)
9/1
9g Sandtrap x Our Private Dancer (Groom Dancer )
4
3.5
3/1
T: David Pfieffer
R: Brodie Loy (55)
3/1
6g Strategic x Lusty's Bank (Sovereign Red )
5
4.0
9/4F
T: C J Waller
R: Taylor Marshall (58)
9/4F
5g Exceed And Excel x Kentiara (Metal Storm )
6
4.2
14/1
T: J N Englebrecht
R: Tommy Berry (54)
14/1
6m Secret Savings x Salaami (Danewin )
7
5.7
50/1
T: Kevin Moses
R: K Jennings (55)
50/1
4h Song Of Tara x What A Giggle (Air De France )
8
6.7
10/1
T: C J Waller
R: J A Cassidy (56)
10/1
9
8.1
14/1
T: G L Frazer
R: Ms C Nutman (60)
14/1
7g Hussonet x Emmaagh (Regal Classic )
Race 2 - Blackwoods Gearwrench (Bm80) (1100m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:03.78 (34.22)
Prizemoney: $85,000
1
8/1
T: E B Murray
R: J R Collett (54)
8/1
3f Good Journey x Mistifies (Perugino )
Winning siblings: Rose Tiara, Stratifies,
2
0.2
14/1
T: D T O'Brien
R: Brodie Loy (53)
14/1
3
0.3
3/1F
T: G A Ryan
R: B Avdulla (58)
3/1F
3c Commands x Demanding (Octagonal )
4
2.2
13/2
T: P and P Snowden
R: Tim Clark (54)
13/2
5
4.2
Law (1)
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
9/2
3g Denman x Lady Cat (Sir Cat )
6
4.6
15/4
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56)
15/4
3f Medaglia D'Oro x Preserve (Canny Lad )
7
4.9
30/1
T: Ms G Waterhouse
R: Ms W Costin (52)
30/1
3f Big Brown x On Type (Zeditave )
8
5.1
Orujo (4)
6/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (56)
6/1
9
6.1
Statton (10)
40/1
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (54)
40/1
3g Starcraft x Lady Danette (Danehill )
Race 3 - Blackwood Sidchrome Millie Fox (1300m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:16.47 (34.50)
Prizemoney: $175,000
1
5/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
5/4F
5m Dubawi x Salix Caprea (Catbird )
2
0.5
20/1
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (55)
20/1
6m Mossman x Winning Belle (Zabeel )
3
1.3
5/2
T: L J Bridge
R: Tim Clark (55.5)
5/2
6m Blevic x Ya Michelle (Success Express )
4
3.3
Mardi (7)
7/1
T: Ms G Waterhouse
R: J A Cassidy (54)
7/1
4m Redoute's Choice x Bianca (Painted Black )
5
3.5
15/4
T: David Payne
R: G Schofield (55)
15/4
5m Redoute's Choice x Regimental Gal (General Nediym )
6
4.7
30/1
T: A J Edmonds
R: J B McDonald (54)
30/1
5m Hussonet x Bella Sunday (Sunday Silence )
7
7.2
100/1
T: J G Litt
R: J R Collett (54)
100/1
4m Nadeem x Floribunda (Brief Truce )
Race 4 - Blackwoods Bosch Blue (Bm85) (1350m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:20.17 (34.90)
Prizemoney: $85,000
1
11/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55)
11/2
Winning siblings: San Dieguito, Soledad, Tierrasanta,
2
0.1
Mahican (12)
6/1
T: P G Moody
R: Ms L J Meech (54)
6/1
4g More Than Ready x Eskaw (Chief Bearhart )
3
0.3
4/1
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (57)
4/1
4
0.4
20/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: C Reith (54)
20/1
6g Redoute's Choice x They Say (Thirty Six Red )
5
0.7
11/2
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (59.5)
11/2
4h Hussonet x Miss Finland (Redoute's Choice )
6
2.4
10/1
T: David Payne
R: K Jennings (55)
10/1
7
2.7
20/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
20/1
5m Dubawi x She's Golden Class (Gold Brose )
8
3.5
7/2F
T: Sam Kavanagh
R: Brodie Loy (58.5)
7/2F
9
4.6
8/1
T: M D Moroney
R: Ms W Costin (53)
8/1
4g Sir Percy x La Peinture (Peintre Celebre )
10
23.5
30/1
T: J G Litt
R: J A Cassidy (56.5)
30/1
Race 5 - Blackwoods Uvex Silver Slipper (1100m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.38 (34.48)
Prizemoney: $250,000
1
6/4F
T: M, W and J Hawkes
R: B Shinn (56.5)
6/4F
2c Exceed And Excel x River Dove (Hurricane Sky )
Winning siblings: Dove Lake, Fare Well, Hurricane Flyer,
2
2.3
7/1
T: G R Nickson
R: T Angland (56.5)
7/1
2g Beneteau x Ivyrose (Strategic )
3
4.3
25/1
T: L G Ross
R: C Whiteley (56.5)
25/1
2g Jet Spur x Mona Lisa Smile (Honour And Glory )
4
5.2
7/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (54.5)
7/2
2f Exceed And Excel x Byzantine (Elusive Quality )
5
7.2
Alart (7)
80/1
T: P M Farrell
R: G M Ryan (54.5)
80/1
2f Excellent Art x Al Sahra (Desert Sun )
6
9.9
2/1
T: P and P Snowden
R: J Bowman (56.5)
2/1
2c Duporth x Snaps (Flying Spur )
7
10.0
66/1
T: David Vandyke
R: Ms K O'Hara (54.5)
66/1
2f Snitzel x Zirna (Deputy Governor )
Race 6 - Blackwoods Crc Hobartville (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.76 (34.71)
Prizemoney: $200,000
1
9/2
T: Bart and James Cummings
R: J Bowman (56.5)
9/2
2
0.2
15/2
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (56.5)
15/2
3c Lonhro x Swansea (Singspiel )
3
0.3
9/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
9/1
3c Teofilo x Hy Fuji (Fuji Kiseki )
4
0.4
5/2F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56.5)
5/2F
3c Northern Meteor x Listen Here (Elusive Quality )
5
1.7
4/1
T: Paul Messara
R: T Angland (56.5)
4/1
3c Redoute's Choice x Back Pass (Quest For Fame )
6
2.4
8/1
T: J A O'Shea
R: J A Cassidy (56.5)
8/1
7
2.6
12/1
T: Paul Messara
R: Tommy Berry (56.5)
12/1
8
2.7
100/1
T: Bryce Heys
R: C Reith (56.5)
100/1
3g Keeper x Heartache (Casual Lies )
9
5.7
50/1
T: Ms G Waterhouse
R: J Parr (56.5)
50/1
10
6.4
50/1
T: P and P Snowden
R: S Clipperton (56.5)
50/1
11
7.4
66/1
T: C J Waller
R: J R Collett (56.5)
66/1
3c Zabeel x Better Alternative (Flying Spur )
12
7.7
100/1
T: J G Sargent
R: Tim Clark (54.5)
100/1
3f Mastercraftsman x Thunderchine (Thunder Gulch )
13
9.1
11/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56.5)
11/1
3g Shamardal x Grace And Power (More Than Ready )
Race 7 - Pacific Hoists Parramatta Cup (1900m) LR
Class: Quality Track: Good(4) Time: 1:58.23 (34.39)
Prizemoney: $125,000
1
13/2
T: Ms G Waterhouse
R: Tommy Berry (57)
13/2
4g Manduro x Gaze (Galileo )
2
0.5
7/2F
T: Bjorn Baker
R: J Bowman (57.5)
7/2F
6g O'Reilly x Royal Remedy (Royal Academy )
3
0.7
15/4
T: C J Waller
R: B Shinn (56)
15/4
6g Dansili x Silver Rain (Rainbow Quest )
4
3.1
9/1
T: J C Coyle
R: Tim Clark (57.5)
9/1
6g Excites x Sevillano (Octagonal )
5
3.4
13/2
T: C J Waller
R: G Schofield (54)
13/2
6g Excites x I'm A Showoff (Thunder Gulch )
6
3.7
20/1
T: David Payne
R: J B McDonald (59)
20/1
7
3.9
20/1
T: C J Waller
R: J R Collett (57.5)
20/1
7g Kingmambo x Ouija Board (Cape Cross )
8
6.0
5/1
T: C J Waller
R: J A Cassidy (54)
5/1
5g Dansili x Margarula (Doyoun )
9
6.8
100/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (54)
100/1
4g Street Cry x Peruvian (Diktat )
10
6.9
Permit (6)
20/1
T: C J Waller
R: J Parr (57)
20/1
8g Dansili x Cochin (Swain )
11
7.5
Tremec (10)
40/1
T: John Thompson
R: C Reith (55.5)
40/1
6g Zabeel x Tipple (Pevero )
12
7.6
12/1
T: David Vandyke
R: Ms K O'Hara (56.5)
12/1
13
7.7
50/1
T: C J Waller
R: T Angland (56.5)
50/1
6g Konigstiger x Suisun (Monsun )
Race 8 - Blackwoods Galmet (Bm85) (1500m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:29.94 (35.56)
Prizemoney: $85,000
1
12/1
T: M D Moroney
R: J B McDonald (56)
12/1
6g Keeper x Bexley (Honor Grades )
2
0.1
Idance (15)
9/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (54)
9/1
5g Chateau Istana x Tarantella (Palace Music )
3
0.3
9/2
T: Matthew Smith
R: B Shinn (57.5)
9/2
5g Zizou x Exclusive Bid (Snippets )
4
0.9
Define (8)
20/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (56)
20/1
4m Lonhro x Fine Society (Marscay )
5
1.5
9/4F
T: Joseph Pride
R: J R Collett (54.5)
9/4F
5m Savabeel x Plaza Doree (Saumarez )
6
1.6
9/1
T: David Payne
R: K Jennings (55)
9/1
7
1.7
20/1
T: D Hayes and T Dabernig
R: Ms W Costin (58.5)
20/1
8g Galileo x Demanding (Octagonal )
8
3.1
20/1
T: Ms G Waterhouse
R: A Hyeronimus (61)
20/1
5g O'Reilly x Larrinka (Volksraad )
9
3.2
40/1
T: S A Marr
R: S Clipperton (57)
40/1
6g Mossman x Danish Seaway (Danehill )
10
3.4
9/2
T: C J Waller
R: J A Cassidy (55)
9/2
4g Lonhro x Involve (Encosta De Lago )
11
6.0
50/1
T: Ms G Waterhouse
R: J Parr (56)
50/1
5g Encosta De Lago x Patasi (Danehill Dancer )
12
8.3
Montiro (12)
12/1
T: C E Conners
R: B Avdulla (54)
12/1
5g Royal Academy x Stormy Petrel (Flying Spur )