Breednet Results

SALE - Tuesday, April 18

Race 1 - Laurels Function Centre Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.54 (34.30)
Prizemoney: $23,000
1
2/1F
T: C J Waller
R: C Newitt (56.5)
2/1F
4m Shocking x Musicanna (GB) (Cape Cross (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (56.5)
7/2
4m Haradasun x Rosa Nilda (Thunder Gulch (USA))
3
1.7
15/1
T: C G Murray
R: Katelyn Mallyon (58.5)
15/1
5g God's Own x Centoria (NZ) (Centro (NZ))
4
4.4
7/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: Ben Allen (58.5)
7/1
4g Foreplay x Gal Express (Success Express (USA))
5
5.2
12/1
T: M Farrugia
R: Brandon Stockdale (58.5)
12/1
6
5.6
13/4
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (56.5)
13/4
4m Northern Meteor x Ends Meet (NZ) (Anabaa (USA))
7
8.6
15/1
T: M E Templeton
R: B Higgins (58.5)
15/1
4g All American x Blagdon (USA) (Gone West (USA))
Race 2 - Ladbrokes Cash In Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.70 (34.28)
Prizemoney: $23,000
1
7/4F
T: G M Begg
R: J Noonan (58)
7/4F
3g Sebring x Sorellina (Elvstroem )
Winning siblings: Fast And Ready,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.3
3/1
T: Ms S Trolove
R: C Newitt (56)
3/1
3f Pluck (USA) x Faveaux (Good Journey (USA))
3
2.1
12/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (58)
12/1
4
3.5
7/2
T: M G Phillips
R: B Werner (58)
7/2
3g Hard Spun (USA) x Ready Charm (Encosta De Lago )
5
3.6
10/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (58)
10/1
3g Choisir x Nomorewastedeffort (More Than Ready (USA))
6
5.4
12/1
T: I R Hutchins
R: Patrick Moloney (58)
12/1
3g Bushranger (IRE) x Signed And Sealed (King Charlemagne (USA))
7
5.6
100/1
T: Greg Stephens
R: Ms J Payne (58)
100/1
3g Magic Albert x Salinas (Al Maher )
8
5.8
30/1
T: A W Noonan
R: Jye McNeil (58)
30/1
9
7.0
30/1
T: R E Laing
R: Jake Bayliss (58)
30/1
3g Danerich x Prima Cavallo (Last Tycoon (IRE))
10
7.1
100/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (56)
100/1
3f Domesday x Rare Bloom (Mister C. (USA))
11
11.9
100/1
T: R C Manning
R: Brandon Stockdale (56)
100/1
3f Speed 'n' Power (NZ) x Scottawin (Monde Bleu (GB))
12
16.6
100/1
T: Ms J Bourke
R: B Higgins (56)
100/1
3f Therock x Pleasure Cruiser (Dolphin Street (FR))
Race 3 - Maffra Cup Day 18th June Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.72 (35.36)
Prizemoney: $23,000
1
13/8F
T: I R Hutchins
R: Patrick Moloney (57.5)
13/8F
3f Toorak Toff x Layered (Lion Hunter )
Winning siblings: Shivarchi,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
6/1
T: E Jusufovic
R: L Currie (57.5)
6/1
3f Wanted x Mixxer (Twining (USA))
3
3.3
9/1
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (58)
9/1
4m Turffontein x Petrella (Mukaddamah (USA))
4
3.4
12/1
T: Greg Hayes
R: Ethan Brown (56)
12/1
5m Henny Hughes (USA) x Tintagel Head (Rory's Jester )
5
3.5
60/1
T: Ms A Bennett
R: M J Allen (57.5)
60/1
3f Strategic x Alpharari (Distant Music (USA))
6
5.2
10/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (57.5)
10/1
3f Roman Emperor (NZ) x Suite (Stravinsky (USA))
7
5.4
50/1
T: Kasey Keys
R: B Higgins (57.5)
50/1
3f Reward For Effort x Viva La Diva (Barathea (IRE))
8
5.5
2/1
T: M G Price
R: J Noonan (57.5)
2/1
3f More Than Ready (USA) x St Kiara (Encosta De Lago )
9
15.5
60/1
T: Jackson Pallot
R: Jack Martin (56.5)
60/1
4m Good Journey (USA) x Mikumi (Grass Wonder (USA))
Race 4 - The Matador Sale Mdn Plate (1717m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:45.12 (36.44)
Prizemoney: $23,000
1
6/1
T: L and T Corstens
R: L Currie (58.5)
6/1
4g Delzao x Spectra Xaar (Xaar (GB))
Winning siblings: Venus Di Milo, Xaarzam,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/4
T: R D Griffiths
R: M J Allen (58)
11/4
3c Redoute's Choice x Eau De Joie (Encosta De Lago )
3
0.2
11/8F
T: Richard Laming
R: J Mott (58)
11/8F
3g Ekraar (USA) x Serendipity (NZ) (Honor Grades (USA))
4
2.2
Arazona (11)
10/1
T: C J Waller
R: C Newitt (56)
10/1
5
2.5
11/1
T: Ms W Kelly
R: Beau Mertens (58)
11/1
3c Grey Swallow (IRE) x Zals (NZ) (Zabeel (NZ))
6
4.8
20/1
T: N A Blackiston
R: B Higgins (56)
20/1
3f All American x Inertia (NZ) (Danasinga )
7
6.8
150/1
T: M Farrugia
R: A Lynch (58.5)
150/1
4g Vital Equine (IRE) x Monarquia (Royal Academy (USA))
8
8.5
66/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (58)
66/1
3c Al Maher x Hill Street Blues (Octagonal (NZ))
9
11.5
100/1
T: Paul Worthington
R: Ben Allen (56)
100/1
3f Therock x Miss Chills (General Nediym )
10
12.8
50/1
T: Peter Gelagotis
R: Jack Martin (54.5)
50/1
3f Therock x Star Of Coureuse (Starcraft (NZ))
11
14.5
12/1
T: John McArdle
R: D Schmitt (58)
12/1
3g Master Of Design x Marinov (NZ) (Zabeel (NZ))
12
34.5
150/1
T: Jackson Pallot
R: Ms J Payne (58)
150/1
3g Host (CHI) x Allegretto (Anabaa (USA))
Race 5 - So Fresh Gippsland (Bm58) (2200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:16.88 (37.78)
Prizemoney: $16,000
1
12/1
T: Greg Hayes
R: Ethan Brown (57.5)
12/1
6g Dash For Cash x Nothin' Like Mary (Nothin' Leica Dane )
Winning siblings: Here's Alwyn, Mitta Mitta,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: Byron Cozamanis
R: D W Stackhouse (59.5)
12/1
8g Untouchable x Divinyl (NZ) (Rodrigo De Triano (USA))
3
2.5
50/1
T: Ms A Johnston
R: Ben Thompson (58)
50/1
6g Pentire (GB) x Arletty (NZ) (Centaine )
4
4.7
16/1
T: R E Laing
R: A Lynch (60.5)
16/1
3g So You Think (NZ) x Ballybleue (Peintre Celebre (USA))
5
5.1
40/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (53.5)
40/1
5m Pentire (GB) x Best Offer (Marscay )
6
5.9
30/1
T: Ms M Murray
R: Katelyn Mallyon (55.5)
30/1
7m Written Tycoon x Moella (Regal Classic (CAN))
7
6.0
5/1
T: P G Carey
R: Patrick Moloney (60)
5/1
4g Teofilo (IRE) x Carlarossa (Testa Rossa )
8
8.0
40/1
T: S Reynolds
R: Jake Bayliss (58)
40/1
8g Kempinsky x Oh Joy (Ark Regal (NZ))
9
8.1
6/1
T: Sam Pritchard-Gordon
R: Jye McNeil (58)
6/1
4m Savabeel x Hasta La Ciao Ciao (NZ) (Unbridled's Song (USA))
10
14.1
5/4F
T: Richard Laming
R: J Mott (60)
5/4F
4g Exceed And Excel x Merryvale (Zabeel (NZ))
11
24.1
8/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: Jack Martin (58.5)
8/1
3g High Chaparral (IRE) x Chorus Of Angels (GB) (Rock Of Gibraltar (IRE))
Race 6 - Wilson Medic Rising Stars-Bm6 (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:09.26 (34.44)
Prizemoney: $23,000
1
4/1
T: C W McDonald
R: Ben Thompson (57.5)
4/1
4m Not A Single Doubt x Sobraine (Favorite Trick (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/4
T: Shea Eden
R: Jack Martin (57.5)
15/4
3
3.6
5/2F
T: John McArdle
R: Beau Mertens (60)
5/2F
4g Reward For Effort x Vonnie (Galileo (IRE))
4
3.6
80/1
T: Ms B Simpson
R: Ms G Cartwright (56)
80/1
10g Regal Shot x With Grace (Dr. Grace (NZ))
5
3.7
25/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: Nathan Punch (56)
25/1
6
3.8
11/2
T: M C Kent
R: Ethan Brown (60.5)
11/2
5g Redente x Double Voodoo (Voodoo Rhythm (USA))
7
4.6
20/1
T: M Farrugia
R: Brandon Stockdale (58)
20/1
7g Soldier's Tale (USA) x Maple Opera (NZ) (St. Hilarion (USA))
8
5.3
9/2
T: R D Griffiths
R: Ben Allen (58.5)
9/2
4g Critical List x Forayer (Tank Attack )
9
12.3
30/1
T: E V Musgrove
R: Ms S Thornton (55.5)
30/1
6m El Hermano (NZ) x Penash (NZ) (Pentire (GB))
Race 7 - Lords Cleaning Service (Bm78) (1100m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:03.21 (33.62)
Prizemoney: $30,000
1
25/1
T: C W McDonald
R: Katelyn Mallyon (54.5)
25/1
4m Bernardini (USA) x San Cristobel (NZ) (Fastnet Rock )
Winning siblings: Donna Madeira, San Padre, Simple Elegant,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: G Eurell
R: Ben Allen (54)
2/1F
3
2.6
15/4
T: N J Harnett
R: Ryan Maloney (59.5)
15/4
5m Teofilo (IRE) x Nova Gen (General Nediym )
4
2.7
13/2
T: Ms N Burke
R: Ethan Brown (57)
13/2
5m Mossman x La Mamma Rosa (Testa Rossa )
5
2.8
8/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (54)
8/1
4m Bel Esprit x Flying Ruby (Rubiton )
6
3.2
66/1
T: F Doderico
R: J Benbow (55)
66/1
5m Churchill Downs x Devil's Tower (Filante (NZ))
7
3.3
6/1
T: Ms N Burke
R: Beau Mertens (56.5)
6/1
6m Supreme Class x Welsh Karioi (Spectacular Spy (USA))
8
3.4
100/1
T: M Farrugia
R: Brandon Stockdale (54)
100/1
3f Master Of Design x Ramiel (NZ) (Fastnet Rock )
9
3.9
12/1
T: Henry Dwyer
R: Ms G Cartwright (53.5)
12/1
3f Artie Schiller (USA) x Predestined (King's Best (USA))
10
4.7
8/1
T: Ms W Kelly
R: B Higgins (55.5)
8/1
4m Bon Hoffa x Dynastar (Zeditave )
Race 8 - Bennett Electrical Contr.-Bm64 (1717m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:45.06 (35.22)
Prizemoney: $23,000
1
5/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (57)
5/1
5g Bianconi (USA) x Infrared (Spectrum (IRE))
Winning siblings: Cedarberg, Laser Sight, Think About Me,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
12/1
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Allen (56)
12/1
3f Darci Brahma (NZ) x Ms Seneca Rock (USA) (Seneca Jones (USA))
112019 MM Gold Coast Yearling Sale
$130,000
Vendor: Wentwood Grange Cambridge NZ
Buyer: Patrick Tan
3
1.5
4/1F
T: N J Harnett
R: Ryan Maloney (60.5)
4/1F
6g King's Chapel x Solo Star (NZ) (Random Chance (NZ))
4
3.3
8/1
T: M W Ryan
R: M J Allen (59)
8/1
6g Clangalang x Fontaniva (NZ) (Grosvenor (NZ))
5
6.0
11/2
T: G Eurell
R: Thomas Sadler (58)
11/2
5m Reset x Purely (Encosta De Lago )
6
6.8
25/1
T: Craig Blackshaw
R: Ms G Cartwright (56.5)
25/1
4g Foreplay x Simonova (Special Bond )
7
6.9
9/1
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (57.5)
9/1
3g Al Maher x Cosmic Beam (Geiger Counter (USA))
8
7.0
13/2
T: Mark C Webb
R: J Mott (57.5)
13/2
5m Reset x Atlantico (NZ) (Redoute's Choice )
9
7.1
11/1
T: R J Besanko
R: A Lynch (57.5)
11/1
7g Stratum x Beautiful Victory (Victory Prince )
10
10.3
40/1
T: C G Murray
R: Katelyn Mallyon (54)
40/1
6m Moscow Ballet (IRE) x Daam Lies (Mukddaam (USA))
11
10.5
100/1
T: E V Musgrove
R: Brandon Stockdale (59.5)
100/1
8g Spinning World (USA) x Crow's Nest (GB) (Shirley Heights (GB))
12
10.6
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (56.5)
12/1
3f Onemorenomore x Legible (NZ) (Zabeel (NZ))
13
12.4
150/1
T: E V Musgrove
R: Ms S Thornton (54.5)
150/1
6g High Chaparral (IRE) x The Wake (NZ) (Hereward The Wake (USA))