Breednet Results

SALE - Sunday, September 9

Race 1 - Growmaster Sale Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:11.04 (35.80)
Prizemoney: $26,000
1
9/4F
T: D K Weir
R: Craig Williams (57)
9/4F
3f Sebring x Ocean Dream (Redoute's Choice )
Winning siblings: French Blue, Laucala,
This nick: 51 runners; 29 winners; 5 SW. Details
2
1.3
10/1
T: J P Salanitri
R: Jordan Childs (57)
10/1
3f I Am Invincible x Dreamalittledream (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
3
1.5
9/1
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (57)
9/1
3f Pierro x Blonde Humor (USA) (Distorted Humor (USA))
4
2.4
13/4
T: G Eurell
R: J Mott (57)
13/4
3f Street Boss (USA) x Celestial Show (Serheed (USA))
5
3.4
9/1
T: D K Weir
R: L Nolen (57)
9/1
3f Magnus x Bel Sahara (Bel Esprit )
6
3.5
40/1
T: Shea Eden
R: Damien Thornton (57)
40/1
3f Americain (USA) x Running Royal (Royal Academy (USA))
7
4.5
11/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (57)
11/2
3f Lonhro x Adaline (Court Of Jewels (NZ))
8
4.6
7/1
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (57)
7/1
3f Shamus Award x Pottery (Choisir )
9
8.1
20/1
T: Andrew Noblet
R: J Bowditch (57)
20/1
3f Per Incanto (USA) x Roseario (NZ) (Pentire (GB))
10
9.4
150/1
T: Ms G Englebrecht
R: Toby Atkinson (57)
150/1
3f Declaration Of War (USA) x Red Fuschia (Red Ransom (USA))
11
14.1
100/1
T: Tim Hughes
R: B Higgins (57)
100/1
3f Starcraft (NZ) x Beaming (Canadian Silver (CAN))
Race 2 - Carlton Draught Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:59.44 (35.34)
Prizemoney: $26,000
1
5/1
T: M M Laurie
R: Jye McNeil (54)
5/1
3f Fastnet Rock x Esprit De Bleu (USA) (Littleexpectations (USA))
Winning siblings: Poet's Spirit,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Olive (16)
7/1
T: M C Kent
R: Beau Mertens (54)
7/1
3f All Too Hard x Kalamata (Desert Prince (IRE))
3
1.6
4/6F
T: R E Laing
R: Craig Williams (56)
4/6F
3c Fastnet Rock x Fifth Avenue Lady (Encosta De Lago )
4
3.0
30/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56)
30/1
3g Reliable Man (GB) x Rossita (NZ) (High Chaparral (IRE))
5
5.7
25/1
T: Ms S Trolove
R: Ben Thompson (58.5)
25/1
6
6.7
10/1
T: R and S Cameron
R: L Nolen (56.5)
10/1
4m Street Boss (USA) x Indy Rock (Bernardini (USA))
7
7.7
100/1
T: Ms C Martindale
R: L Currie (56.5)
100/1
5m Escapism x Dotsalot (Able Kane )
8
7.9
30/1
T: S J Richards
R: Jordan Childs (56)
30/1
3g Zoustar x Crystal River (Bernardini (USA))
9
10.4
66/1
T: Tim Hughes
R: B Higgins (56)
66/1
3g Delightful Choice x Distorted Crown (Any Given Saturday (USA))
10
15.4
150/1
T: C Gafa
R: J Noonan (58.5)
150/1
5g Sharkbite x Queens Park (Picnicker )
11
30.4
14/1
T: R D Griffiths
R: S Baster (56)
14/1
3c Reward For Effort x La Lady (Estambul (ARG))
Race 3 - Eddie Brand Memorial Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:25.18 (36.42)
Prizemoney: $26,000
1
6/4F
T: Matthew Brown
R: B Higgins (56)
6/4F
3g Magnus x Purple Butterfly (Commands )
Winning siblings: Little Britt,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Damien Thornton (58.5)
7/1
6g Sharkbite x Glowing Image (Forest Glow (USA))
3
1.2
25/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58.5)
25/1
4g Shocking x Honorjeu (NZ) (Montjeu (IRE))
4
3.6
15/2
T: L Xuereb
R: Liam Riordan (58.5)
15/2
4g Sharkbite x Slight Dilemma (Refuse To Bend (IRE))
5
3.7
15/4
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58.5)
15/4
4g Makfi (GB) x Fjall (NZ) (Viking Ruler )
6
6.2
4/1
T: Julius Sandhu
R: Beau Mertens (58.5)
4/1
5g O'Reilly (NZ) x Ledecky's Girl (NZ) (Montjeu (IRE))
7
6.7
60/1
T: Ms U Clarke
R: Jack Martin (58.5)
60/1
6g Danerich x Just Ryah (Ali-Royal (IRE))
8
7.2
20/1
T: T Busuttin and N Young
R: S Baster (54.5)
20/1
9
8.7
30/1
T: Craig Blackshaw
R: J Noonan (56)
30/1
3g Domesday x Potomac (General Nediym )
10
12.7
100/1
T: Jason Hunter
R: Nathan Punch (55)
100/1
4m Ilovethiscity x Golden Gabrielle (Golden Snake (USA))
Race 4 - Sale Cup Oct 28th Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:25.66 (36.28)
Prizemoney: $26,000
1
Tarwin (13)
15/2
T: M C Kent
R: Beau Mertens (56)
15/2
3g Americain (USA) x Clandon (Brief Truce (USA))
Winning siblings: Abinger, Brooklands, Virginia Water,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
4/7F
T: Matthew Brown
R: Craig Williams (56)
4/7F
3g Dream Ahead (USA) x Luloah (Al Maher )
3
2.8
80/1
T: C W Little
R: Ben Thompson (54)
80/1
4
3.7
20/1
T: Gavin Bedggood
R: Harry Grace (56.5)
20/1
4h Written Tycoon x Zolletta (NZ) (Zabeel (NZ))
5
3.9
50/1
T: Ms D Loos
R: D Staeck (58.5)
50/1
4g Moshe x Singa Lass (NZ) (Danasinga )
6
4.0
6/1
T: Tim Hughes
R: Jordan Childs (58.5)
6/1
4g Pierro x Jolie Brise (Fastnet Rock )
7
4.1
50/1
T: M D Hinton
R: L Currie (56.5)
50/1
4m Real Saga x Sharpay Magic (Magic Albert )
8
5.9
40/1
T: M D Moroney
R: B Higgins (56.5)
40/1
4m Fastnet Rock x Elite Circle (Encosta De Lago )
9
6.3
8/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (56)
8/1
3g Street Boss (USA) x Princeton Miss (Not A Single Doubt )
10
6.7
50/1
T: Craig Blackshaw
R: J Noonan (58.5)
50/1
4g Shinzig x Imposing Heart (Greig (NZ))
11
8.2
16/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (56)
16/1
3g Reliable Man (GB) x Lady Love (NZ) (Shinko King (IRE))
Race 5 - Powered Solutions (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:25.54 (36.64)
Prizemoney: $20,000
1
40/1
T: Peter Gardner
R: J Mott (60.5)
40/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
20/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (55)
20/1
6m Mr. Nancho (ARG) x Goldsmith (NZ) (Montjeu (IRE))
3
0.4
13/8F
T: M C Kent
R: Beau Mertens (58.5)
13/8F
5m Written Tycoon x Mirage Rouge (West Point )
112017 Inglis Premier Yearling Sale
$200,000
Vendor: Woodside Park Stud, Tylden
Buyer: Ciaron Maher Bloodstock / Mt Hallowell Stud
4
1.9
Alsvin (2)
11/2
T: Shea Eden
R: S Baster (60)
11/2
4g Excelebration (IRE) x Gialisa (Fantastic Light (USA))
5
2.1
20/1
T: M Farrugia
R: Jordan Childs (58)
20/1
5g Al Maher x Hill Street Blues (Octagonal (NZ))
6
2.6
12/1
T: N J Harnett
R: R McLeod (57.5)
12/1
12g Pins x Anza Belle (NZ) (Centaine )
7
2.7
14/1
T: J P Salanitri
R: Harry Grace (57)
14/1
4m Street Boss (USA) x Jasmine Rose (Carnegie (IRE))
8
2.9
16/1
T: T T Walsh
R: Patrick Moloney (58)
16/1
6m Reset x Space Regent (New Regent (CAN))
9
3.0
100/1
T: N G Eades
R: Teodore Nugent (52)
100/1
8g Elvstroem x Wee Causeway (Giant's Causeway (USA))
10
3.7
20/1
T: Matthew Brown
R: B Higgins (59.5)
20/1
4m So You Think (NZ) x White Mouse (French Deputy (USA))
11
4.7
7/2
T: C W Little
R: Ben Thompson (58)
7/2
5m Bel Esprit x Super Swell (Danbird )
12
6.7
20/1
T: M A Bell
R: N Callow (59)
20/1
13
10.7
100/1
T: M A Bell
R: Ms J Da Rose (55.5)
100/1
7g Churchill Downs x Celestial Show (Serheed (USA))
Race 6 - Pantac Protective Serv. (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:26.24 (35.18)
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: George Doderico
R: N Callow (57)
9/2
7m Churchill Downs x Devil's Tower (Filante (NZ))
Winning siblings: Samuelsson,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
10/1
T: C W McDonald
R: L Nolen (57)
10/1
6g Starcraft (NZ) x Any Other Day (Redoute's Choice )
3
4.3
11/2
T: Craig Blackshaw
R: B Rawiller (61.5)
11/2
7r Purrealist x Teatime Tattle (Tayasu Tsuyoshi (JPN))
4
4.4
8/1
T: N J Harnett
R: R McLeod (58.5)
8/1
5g Equiano (FR) x Little Gem (Planchet )
5
4.5
9/1
T: Matthew Brown
R: J Mott (58)
9/1
6g Equiano (FR) x Curvaceous Miss (Anabaa (USA))
6
5.2
20/1
T: Paul Worthington
R: B Higgins (57.5)
20/1
9g Denon (USA) x Alpine Spring (Springsteen )
7
6.9
7/4F
T: T Busuttin and N Young
R: S Baster (56.5)
7/4F
4g Savabeel x Brazen (NZ) (O'Reilly (NZ))
8
7.0
10/1
T: G Eurell
R: Jye McNeil (58.5)
10/1
9
10.8
20/1
T: Ms S Trolove
R: B Werner (58.5)
20/1
6g Hard Spun (USA) x Volkiss (NZ) (Volksraad (GB))
Race 7 - Kwik Tip Bins (Bm64) (1717m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:47.21 (37.72)
Prizemoney: $25,000
1
7/1
T: Luke Oliver
R: Jye McNeil (57.5)
7/1
4m Handsome Ransom x Golden Honey (Promontory Gold (USA))
Winning siblings: Hunamosa,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1
T: Shea Eden
R: S Baster (57)
3/1
5g Starcraft (NZ) x Sister Earth (IRE) (Galileo (IRE))
3
1.0
4/1
T: M M Laurie
R: Damien Thornton (56.5)
4/1
3g Smart Missile x Divisible (USA) (Giant's Causeway (USA))
4
1.1
12/1
T: Charlotte Littlefield
R: J Mott (58)
12/1
5g Monaco Consul (NZ) x Dubailand (Anabaa (USA))
5
1.8
11/1
T: Aaron Purcell
R: Patrick Moloney (58.5)
11/1
6
2.2
2/1F
T: Craig Blackshaw
R: B Rawiller (59)
2/1F
5g Sea Battle x Swiss Storm (Kenvain )
7
2.9
20/1
T: Ms A Bennett
R: L Nolen (57)
20/1
7g U S Ranger (USA) x Chichen Itza (NZ) (Kaapstad (NZ))
8
3.7
40/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58)
40/1
9g Danroad x Milly Molly (NZ) (Montjeu (IRE))
9
4.4
12/1
T: Ms A Bennett
R: Teodore Nugent (52)
12/1
10
8.9
Mapping (11)
100/1
T: Steven Pateman
R: A B Robertson (55.5)
100/1
6g Henrythenavigator (USA) x Ready For Joy (USA) (More Than Ready (USA))
Race 8 - House Proud (Bm64) (2200m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 2:18.69 (37.86)
Prizemoney: $25,000
1
16/1
T: C F Butcher
R: Teodore Nugent (56.5)
16/1
6g Host (CHI) x Soorena (Encosta De Lago )
This nick: 10 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Ms A Johnston
R: Chris Parnham (57.5)
20/1
7g Testa Rossa x Skye Gold (Galileo (IRE))
3
1.2
5/4F
T: D K Weir
R: B Rawiller (60)
5/4F
5g High Chaparral (IRE) x Truly A Beauty (USA) (Seeking The Gold (USA))
4
1.6
12/1
T: David and Coral Feek
R: N Callow (56)
12/1
5m Zoffany (IRE) x Crimson Ribbon (Encosta De Lago )
5
2.9
16/1
T: N J Harnett
R: R McLeod (59.5)
16/1
6g Reset x Keepthedreamalive (Indian Danehill (IRE))
6
4.1
20/1
T: L M Childs
R: Damien Thornton (62)
20/1
6g Widden Valley x Rimmel (Big Tram (NZ))
7
5.4
3/1
T: Wayne Walters
R: S Baster (60)
3/1
6g Iffraaj (GB) x Flinders (USA) (Royal Academy (USA))
8
6.1
25/1
T: Craig Blackshaw
R: Harry Grace (60.5)
25/1
6g Foreplay x Simonova (Special Bond )
9
6.9
66/1
T: R Gillahan
R: Nathan Punch (52.5)
66/1
9g Kempinsky x Oh Joy (Ark Regal (NZ))
10
9.6
16/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (57.5)
16/1
7g Mr. Nancho (ARG) x Goldsmith (NZ) (Montjeu (IRE))
11
12.4
6/1
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (58.5)
6/1
6g Rothesay x Scenic Mist (Scenic (IRE))
Race 9 - Sale Water Specialists (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:10.61 (35.76)
Prizemoney: $25,000
1
5/1
T: G Eurell
R: J Mott (60.5)
5/1
5g O'Lonhro x Phil's Ophidian (Golden Snake (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: John R Allen
R: Jye McNeil (60.5)
10/1
5g Toorak Toff x Feelers (Quest For Fame (GB))
112017 Inglis Premier Yearling Sale Ses 2
$65,000
Vendor: Ampulla Lodge, Bunyip
Buyer: Eden Racing
112016 Inglis Great Southern Weanling Sale Platinum Session
$30,000
Vendor: Shadwell Farm, Mt Rowan
Buyer: M Najdi
3
0.9
14/1
T: Matthew Brown
R: Beau Mertens (57)
14/1
4m Moshe x Waikato Cat (NZ) (Scaredee Cat (NZ))
4
2.1
7/1
T: Shea Eden
R: S Baster (60.5)
7/1
5g Statue Of Liberty (USA) x Mrs McVoom (Aussie Rules (USA))
5
2.3
4/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (61)
4/1
4g Darci Brahma (NZ) x Della Lobra (NZ) (Stravinsky (USA))
6
4.3
13/4F
T: R E Laing
R: Damien Thornton (59)
13/4F
4g Purrealist x Selection (NZ) (Choisir )
7
4.5
8/1
T: Charlotte Littlefield
R: Melissa Julius (57.5)
8/1
8
5.2
20/1
T: David and Coral Feek
R: N Callow (59)
20/1
9
6.2
11/1
T: Ms S Naylor
R: J Noonan (56.5)
11/1
4m Starspangledbanner x Fabella (Magic Albert )
10
7.2
15/1
T: Paul Worthington
R: B Higgins (60)
15/1
11
7.7
80/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56.5)
80/1
5m Helenus x Cuban Girl (Hemingway (IRE))
12
13.7
80/1
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (57)
80/1
5m So You Think (NZ) x Limoncino (NZ) (Zabeel (NZ))