Breednet Results

SCONE - Friday, May 13

Race 1 - Dane Shadow Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:36.83 (37.39)
Prizemoney: $50,000
1
5/1
T: L F BIRCHLEY
R: R THOMPSON (56)
5/1
3f DON EDUARDO x SURPRISE BELLE (HONOR GRADES )
Winning siblings: Relentless Heart,
2
2.5
4/1
T: K A LEES
R: J BOWMAN (56)
4/1
4m ZABEEL x CARMINA BURANA (STAR WAY )
3
2.7
8/1
T: G H WALTER
R: R M QUINN (58)
8/1
4
3.7
6/1
T: G A ROGERSON
R: C W BROWN (58)
6/1
4g GENERAL NEDIYM x SUPERB LADY (CANNY LAD )
5
4.5
14/1
T: M D GRIFFITH
R: G BUCKLEY (58)
14/1
6
5.4
12/1
T: LUKE GRIFFITH
R: G M RYAN (58)
12/1
3g FOREPLAY x MAL DE MER (BAHAMIAN BOUNTY )
7
5.5
CHOIRS (12)
15/4F
T: R J PRICE
R: JOSH ADAMS (54.5)
15/4F
8
6.3
10/1
T: DAVID PAYNE
R: C REITH (58)
10/1
3g GALILEO x SHASHZAYA (ASHKALANI )
9
7.0
9/1
T: S J HODGE
R: MS A STOKES (55)
9/1
4g STATUE OF LIBERTY x OUR TWIG (NEW REGENT )
10
8.6
25/1
T: A STAPLEFORD
R: C G O'BRIEN (58)
25/1
4g DANZERO x ZAKURO (HURRICANE SKY )
11
9.0
15/2
T: MS K WAUGH
R: JAKE HULL (54.5)
15/2
5m KEEPER x SKY TRIST (SIR TRISTRAM )
12
9.1
20/1
T: STEPHEN SCHOFIELD
R: M J WALKER (58)
20/1
6g AL AWIR x DEAD LUCKY (HANDY PROVERB )
13
12.1
COSMIC (3)
40/1
T: S FARLEY
R: J FORD (58)
40/1
4g GALILEO x SABRE DANCE (DANCE FLOOR )
14
14.4
66/1
T: G D MOORE
R: TIMOTHY BELL (56)
66/1
4g VISCOUNT x RANSOM RULE (RED RANSOM )
15
15.1
66/1
T: G L ANDREWS
R: MS K O'HARA (56)
66/1
16
19.4
GERARDO (19)
50/1
T: T A NOON
R: B SPRIGGS (56)
50/1
Race 2 - Segenhoe Stud Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good Time: 0:58.56 (35.54)
Prizemoney: $50,000
1
13/2
T: D P Smith
R: J Byrne (57.5)
13/2
3g Commands x Every Dream (Snippets )
Winning siblings: Awakenings, Dream Empress,
2
0.2
4/1F
T: Paul Messara
R: C Reith (57.5)
4/1F
3g Oasis Dream x Mashie (Selkirk )
3
0.4
30/1
T: Ms S Grills
R: Timothy Bell (53.5)
30/1
3f Catbird x Lockley's Dance (Bletchingly )
4
1.7
16/1
T: D P Smith
R: B Avdulla (57.5)
16/1
3g Flying Spur x Cut A Dash (Whiskey Road )
5
2.7
14/1
T: A J Cummings
R: Tim Clark (57.5)
14/1
6
3.3
Cusick (9)
15/1
T: G D Moore
R: N Rawiller (57)
15/1
3g Honours List x Swiftly Luskin (Luskin Star )
7
4.0
6/1
T: K A Lees
R: C W Brown (58)
6/1
3g Octagonal x Nannidot (Canny Lad )
8
5.5
Susashi (15)
7/1
T: S P Ryan
R: M J Walker (55.5)
7/1
2c Elusive Quality x Gerber (Palace Music )
9
5.9
20/1
T: S Farley
R: J Ford (58)
20/1
3g Dubleo x Avoir La Foi (Lion Hunter )
10
6.2
8/1
T: M J Wallace
R: G Buckley (55)
8/1
3f Flying Spur x Desert End (End Sweep )
11
6.5
Hadeed (6)
66/1
T: R E Ollerton
R: J Bowman (57.5)
66/1
3g Techrico x Entrevoir (Canonise )
12
7.9
Rialio (7)
5/1
T: G A Ryan
R: Josh Adams (56)
5/1
3g Snitzel x La Bamba (Last Tycoon )
13
8.6
12/1
T: T R Martin
R: Ms K O'Hara (55.5)
12/1
3f Lonhro x Mirimba Belle (Danehill )
14
9.7
16/1
T: K A Lees
R: J A Cassidy (55.5)
16/1
3f General Nediym x Kapsdan (Kaapstad )
15
10.1
12/1
T: A Stapleford
R: C G O'Brien (55.5)
12/1
3f Choisir x Miss Santiago (Snippets )
16
10.2
25/1
T: K J Berry
R: Nathan Berry (55.5)
25/1
3f Kirchtorte x Evil Eyes (Archregent )
Race 3 - Sportsman Inglis Challenge 2yo (1300m)
Class: Open Track: Good Time: 1:18.01 (37.20)
Prizemoney: $100,000
1
7/1
T: Ms J Graham
R: R Thompson (53)
7/1
2f Danbird x Mayletto Rose (Rigoletto )
Winning siblings: Generality, Go Eureka, The Russeler,
2
1.3
15/1
T: M D Griffith
R: Tim Clark (55)
15/1
2g Youthful Legs x Elyria (Geiger Counter )
3
1.4
20/1
T: W J Farrow
R: G M Ryan (53)
20/1
2f Dubai Destination x Amulette (Mark Of Esteem )
4
2.3
16/1
T: T S Howlett
R: A Gibbons (53)
16/1
2f Nadeem x Opaline (Jade Robbery )
5
2.4
7/1
T: M P Quinn
R: J Bowman (55)
7/1
2c Viscount x Mystikos (Commands )
6
2.5
8/1
T: M D Griffith
R: C W Brown (55)
8/1
7
3.3
50/1
T: T S Howlett
R: Mitchell Bell (53)
50/1
2f God's Own x De Canny (Dehere )
8
4.4
80/1
T: R E Ollerton
R: C Reith (53)
80/1
2f Dubleo x Duchess Danehill (Danehill Dancer )
9
4.6
1/1F
T: G M Begg
R: B Avdulla (55)
1/1F
10
5.5
30/1
T: Ms C McKinnel
R: Ms L G Henry (53)
30/1
2f Dubleo x Centaine Haze (Centaine )
11
6.5
12/1
T: J C Coyle
R: R M Quinn (53)
12/1
12
8.2
150/1
T: A M Martyn
R: J Ford (53)
150/1
2f Scandal Keeper x In Twilight (Dr. Grace )
13
9.5
40/1
T: Andrew Baddock
R: M Newnham (55)
40/1
2g Bureaucracy x Sister Agnes (Rustic Amber )
14
11.8
25/1
T: Luke Griffith
R: Tommy Berry (53)
25/1
2f Beautiful Crown x Sephora (Hennessy )
15
21.5
50/1
T: A Stapleford
R: Ms K O'Hara (53)
50/1
2f Exceed And Excel x Antrim Solina (Country Light )
16
31.6
150/1
T: Ms J Butler
R: Josh Adams (53)
150/1
2f Rock Of Gibraltar x Morwell (Royal Academy )
Race 4 - Turangga Farm Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:05.61 (36.23)
Prizemoney: $50,000
1
11/1
T: P M Perry
R: C Reith (53)
11/1
3f Stratum x Tycoon Milly (Last Tycoon )
2
0.8
Engulf (19)
30/1
T: Grant Allard
R: Josh Adams (52.5)
30/1
3
0.8
50/1
T: D P Smith
R: J Byrne (53.5)
50/1
4m Shamardal x Emaurismo (Redoute's Choice )
4
1.8
Jacopo (4)
15/2
T: Peter Snowden
R: C W Brown (57)
15/2
3g Lonhro x Tintoretto (Commands )
5
2.6
11/2
T: L F Birchley
R: R Thompson (53)
11/2
3f Lonhro x Star Of Gibraltar (Danehill )
6
3.8
20/1
T: P B Hodgson
R: Ms K O'Hara (54.5)
20/1
5g Catbird x Dhabyah (El Moxie )
7
3.9
15/4F
T: K A Lees
R: J A Cassidy (57.5)
15/4F
3f Mossman x Now The World (Flying Spur )
8
4.2
11/1
T: A G Scorse
R: Timothy Bell (51.5)
11/1
3f Reset x Even (Redoute's Choice )
9
4.8
6/1
T: K A Lees
R: J Bowman (56)
6/1
10
4.9
14/1
T: A Stapleford
R: C G O'Brien (56)
14/1
3g Charge Forward x Empire Bay (Polish Navy )
11
5.0
20/1
T: Ms K Gavenlock
R: G Buckley (54)
20/1
3f Foreplay x Summereto (Secreto )
12
7.4
30/1
T: A W Noonan
R: G M Ryan (53)
30/1
3f Pins x You Remember Me (Topsider )
13
8.1
20/1
T: David Hughes
R: J Ford (57.5)
20/1
4m Desert Sun x Plain Crazy (Bite The Bullet )
14
9.2
12/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (56.5)
12/1
3f Stratum x Cloister (Marauding )
15
9.3
7/1
T: T P Croft
R: R M Quinn (55)
7/1
3f Foreplay x Chu Chu (Royal Academy )
Race 5 - Cressfield Hcp (C2) (1300m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 1:17.92 (35.56)
Prizemoney: $50,000
1
5/1
T: J A O'Shea
R: N Rawiller (56)
5/1
4g Anabaa x Primal Motion (End Sweep )
2
0.1
11/1
T: Kurt Goldman
R: Mitchell Bell (53)
11/1
4m Hussonet x Apart (Rahy )
3
0.3
20/1
T: N Mayfield-Smith
R: Dean Holland (53)
20/1
4m King Cugat x Positive Surprise (Best Western )
4
1.3
Gusrick (15)
66/1
T: D H Maynard
R: B Spriggs (51)
66/1
5g Danzero x Sculpture's Blue (Arch Sculptor )
5
1.6
Epic (6)
6/1
T: K M Schweida
R: J Byrne (54.5)
6/1
3c Stratum x Thunder Belle (Thunder Gulch )
6
2.2
25/1
T: S Farley
R: J Ford (53)
25/1
4m Dubleo x Old Fashioned Lock (Peintre Celebre )
7
2.6
12/1
T: P and W Webster
R: R M Quinn (53)
12/1
4g Shamardal x Flying Vista (Soviet Star )
8
3.0
20/1
T: Ms K Gavenlock
R: G Buckley (53)
20/1
4m Cape Cross x Shoojo (Fuji Kiseki )
9
3.8
Bereft (3)
10/9F
T: Peter Snowden
R: C W Brown (56)
10/9F
3g Lonhro x Lovelorn (Grand Lodge )
10
3.9
25/1
T: D P Smith
R: Jake Hull (54.5)
25/1
5m Noverre x Twiggy (Barathea )
11
4.4
25/1
T: G A Ryan
R: J A Cassidy (56.5)
25/1
12
6.4
20/1
T: K A Lees
R: C Reith (53)
20/1
4m More Than Ready x Morinda (Desert King )
13
6.6
66/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Nathan Berry (53)
66/1
4g Royal Academy x Sky Sparkle (End Sweep )
14
8.6
20/1
T: Luke Griffith
R: G M Ryan (53)
20/1
3g Dubleo x Blue Lyric (Vettori )
15
10.3
100/1
T: Luke Lawler
R: B Powell (57.5)
100/1
4g Viscount x Boganvillia (Centaine )
16
13.7
15/1
T: Paul Messara
R: B Avdulla (53)
15/1
3f Hussonet x Alinghi (Encosta De Lago )
Race 6 - Prydes Easifeed Scone Qlty (1100m)
Class: Quality Track: Good Time: 1:03.82 (34.98)
Prizemoney: $100,000
1
6/1
T: K A Lees
R: J Bowman (56)
6/1
8g Flying Spur x Crusading Lil (Crusader Sword )
2
0.1
9/2
T: D P Smith
R: Tim Clark (60.5)
9/2
5h Danehill Dancer x Show Of Force (Luskin Star )
3
1.0
15/2
T: Ms S Jeffries
R: B Avdulla (53)
15/2
5m Intergaze x Sky News (Celestial Bounty )
4
1.6
15/8F
T: Ms S Grills
R: Timothy Bell (60)
15/8F
5g Johannesburg x Frontier (Flying Spur )
5
2.5
14/1
T: Ms J Bowen
R: R Thompson (53)
14/1
5g Brahms x Jester Crew (Crown Jester )
6
3.7
25/1
T: R W Simpson and T Barnes
R: R M Quinn (53)
25/1
5g General Nediym x Autumn Night (Night Shift )
7
4.0
8/1
T: J C McNair
R: J Byrne (53)
8/1
7h Royal Academy x Smytzer's Century (Geiger Counter )
8
4.3
Fabella (12)
30/1
T: P M Perry
R: C W Brown (53)
30/1
7m Magic Albert x Fabled (Seattle Dancer )
9
4.4
20/1
T: Ms B Jones
R: G M Ryan (53)
20/1
7g Volcanic Prince x Du Barrie (Baryshnikov )
10
5.7
Kroner (5)
40/1
T: R J Price
R: Ms K O'Hara (53.5)
40/1
11
7.4
Kypria (14)
300/1
T: Terry Evans
R: P Romeo (53)
300/1
4m Antonius Pius x Intently (Intergaze )
12
8.2
9/1
T: B J Dodson
R: M Bennett (53)
9/1
13
10.0
300/1
T: N F Boland
R: D Northey (53)
300/1
8g Rigoletto x With The Glasses (Mister C. )
Race 7 - Emirates Park Scone Cup (1600m) LR
Class: Quality Track: Good Time: 1:35.15 (36.30)
Prizemoney: $175,000
1
10/1
T: Peter Snowden
R: C Reith (53)
10/1
4m Lonhro x Stutter (Night Shift )
2
0.5
8/1
T: G H Walter
R: R M Quinn (53)
8/1
5g Dehere x Hula Wonder (Hula Chief )
3
0.7
20/1
T: Kevin Moses
R: M J Walker (56)
20/1
6g Rubiton x La Marama (Luskin Star )
4
2.0
50/1
T: T J Bartley
R: J Byrne (53)
50/1
6g Bite The Bullet x Yallah Terrace (Yallah Prince )
5
2.1
20/1
T: J B Cummings
R: Ms K O'Hara (53)
20/1
4h Hussonet x Email Me (Danehill )
6
2.8
9/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (57)
9/1
5g Red Ransom x Flurry (Groom Dancer )
7
3.5
11/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (53)
11/1
4g Dansili x Prophecy (Warning )
8
3.6
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: Josh Adams (56)
20/1
7g Flying Spur x Synaesthesia (Quiet American )
9
3.7
11/2
T: D L Freedman
R: J Bowman (57)
11/2
6g Marju x Accelerating (Lear Fan )
10
4.3
4/1F
T: Ms G Waterhouse
R: N Rawiller (58)
4/1F
4g Tale Of The Cat x Purespeed (Flying Spur )
11
6.3
50/1
T: G A Rogerson
R: Mitchell Bell (53)
50/1
12
7.0
8/1
T: K A Lees
R: J A Cassidy (54.5)
8/1
6m Danzero x Princess Shorna (Last Tycoon )
13
7.4
25/1
T: G L Frazer
R: G M Ryan (53)
25/1
4g Danewin x Citilook (Citidancer )
14
7.5
30/1
T: David Payne
R: Nathan Berry (53)
30/1
5g Johannesburg x Aim For Gold (End Sweep )
15
8.0
5/1
T: T S Howlett
R: C W Brown (53)
5/1
4g Octagonal x Joyce (Faltaat )
Race 8 - Kia Ora (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good Time: 1:23.46 (36.85)
Prizemoney: $50,000
1
7/2F
T: J A O'Shea
R: N Rawiller (58.5)
7/2F
4g Encosta De Lago x Bulla Borghese (Belong To Me )
2
0.1
11/1
T: David Vandyke
R: G Buckley (57.5)
11/1
3
0.3
7/1
T: Peter Snowden
R: C W Brown (59)
7/1
4g Cape Cross x Cara Bella (Seeking The Gold )
4
0.6
12/1
T: K A Lees
R: J Bowman (60.5)
12/1
5g Danewin x Jezabelle (Dieu D'Or )
5
1.2
10/1
T: A Stapleford
R: C G O'Brien (58)
10/1
6
3.0
40/1
T: T J Bartley
R: J R Collett (59)
40/1
4m General Nediym x Yallah Terrace (Yallah Prince )
7
3.4
9/1
T: K A Lees
R: B Spriggs (58)
9/1
4g Fastnet Rock x Spinnaker (Nashwan )
8
3.6
Zakumi (6)
7/1
T: T R Martin
R: Y Ichikawa (57)
7/1
3g Encosta De Lago x Londolozi (El Qahira )
9
4.6
12/1
T: Ms K Waugh
R: Jake Hull (56)
12/1
4g Noverre x Averna (Jan Murray )
10
4.7
13/2
T: Ms S Grills
R: Timothy Bell (55.5)
13/2
4g Universal Prince x Lil (Last Tycoon )
11
5.2
25/1
T: A J Cummings
R: J Ford (57)
25/1
3f Flying Spur x Broker's Destiny (Danzig Connection )
12
6.5
16/1
T: J C McNair
R: Josh Adams (55.5)
16/1
13
8.0
10/1
T: K M Schweida
R: J Byrne (57.5)
10/1
3c Mossman x Queen's Choir (Palace Music )
14
8.9
40/1
T: Greg Bennett
R: Ms K O'Hara (56.5)
40/1
6m Beautiful Crown x Silver Ash (Forest Glow )
15
10.8
15/1
T: Luke Griffith
R: G M Ryan (56)
15/1
4m Olympus x Sutton Miss (Youthful Legs )