Breednet Results

SCONE - Monday, April 9

Race 1 - Yalumba Wines Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.29 (36.73)
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: Ms K Buchanan
R: J Kehoe (57)
3/1F
4m Dubleo (USA) x Blue Booty (Personal Flag (USA))
2
2.0
20/1
T: R P Northam
R: Ms L G Henry (59)
20/1
4g Oratorio (IRE) x Maddi Jayne (Sir Debonaire )
3
2.4
11/1
T: David Pfieffer
R: Ms R Freeman-Key (58.5)
11/1
3g Salade x Any Joy (Magic Albert )
4
3.2
9/2
T: B F Cavanough
R: Mitchell Bell (58.5)
9/2
3g All Too Hard x Divine Rebel (NZ) (Don Eduardo (NZ))
5
4.2
5/1
T: R C Robb
R: B Looker (59)
5/1
4g O'Reilly (NZ) x Alzira (NZ) (Bertolini (USA))
6
4.3
11/1
T: Melissa Dennett
R: Travis Wolfgram (57)
11/1
4m Myboycharlie (IRE) x Maryann (Marooned (GB))
7
4.5
Marfaz (15)
20/1
T: P M Perry
R: G M Ryan (56.5)
20/1
8
4.8
20/1
T: P N Mills
R: G Buckley (57)
20/1
6m Youthful Legs (USA) x Harvest Time (Switch In Time (IRE))
9
5.1
25/1
T: Matthew Dale
R: B Spriggs (56.5)
25/1
3f Foxwedge x Great Notice (USA) (Nureyev (USA))
10
5.4
15/4
T: K A Lees
R: A Bullock (56.5)
15/4
3f All Too Hard x Absolvent (Encosta De Lago )
11
6.8
30/1
T: Ms K Buchanan
R: J Penza (56.5)
30/1
12
7.2
50/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (56.5)
50/1
3f Snitzel x Fashion (GER) (Anabaa (USA))
13
11.7
Isabeau (11)
66/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (54.5)
66/1
3f Domesday x Mignard (Strategic )
Race 2 - The Cottage Scone Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:56.73 (33.62)
Prizemoney: $20,000
1
15/2
T: Ms J Butler
R: Travis Wolfgram (58.5)
15/2
3g Haradasun x Excellent Vintage (Exceed And Excel )
2
2.3
7/2
T: K A Lees
R: A Bullock (58.5)
7/2
3
2.5
14/1
T: R P Northam
R: G M Ryan (55)
14/1
3f Olympus x Sutton Queen (Beautiful Crown (USA))
4
2.9
8/1
T: Cody Morgan
R: R Dolan (56)
8/1
3g Exceed And Excel x Actress (Snippets )
5
3.0
80/1
T: Patrick Webster
R: J Penza (58.5)
80/1
3g Stratum x Sweepstaking (Not A Single Doubt )
6
3.1
16/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (54.5)
16/1
3f Snitzel x Gemadaily (Strategic )
7
4.8
9/2
T: B F Cavanough
R: Mitchell Bell (58.5)
9/2
3g More Than Ready (USA) x Starwish (Redoute's Choice )
8
5.2
16/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (56.5)
16/1
3f Skilled x Risingdane (Danzero )
9
6.4
13/4F
T: L J Hatch
R: Ms M Weir (57)
13/4F
10
7.8
30/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (57)
30/1
3g Swift Alliance x Cameleica (Nothin' Leica Dane )
11
8.2
30/1
T: J Louizos
R: Jenny Duggan (56.5)
30/1
3f Mint Lane (USA) x Fantastic Dream (Fantastic Light (USA))
12
8.7
100/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Vad Bolozhinskyi (58.5)
100/1
3g Monaco Consul (NZ) x Susie Jane (King Of Kings (IRE))
13
9.7
11/1
T: Benjamin Smith
R: A Gibbons (59)
11/1
3g Excites x Inmotion (More Than Ready (USA))
14
14.7
80/1
T: Shane Everson
R: Shane Arnold (56.5)
80/1
3f Recapitalize x Joss (Catbird )
Race 3 - Scone Inglis Yearling 14/5-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:36.01 (35.07)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (54)
10/1
4m High Chaparral (IRE) x Ion You (Geiger Counter (USA))
2
2.8
8/1
T: K J Lantry
R: A Bullock (57.5)
8/1
3g Congrats (USA) x Disco Dancer (Danehill Dancer (IRE))
3
3.0
12/1
T: Brett Thompson
R: R Thompson (54)
12/1
6g Intergaze x Lady Coss (Youthful Legs (USA))
4
3.3
30/1
T: P M Perry
R: Ms C R Van Der Werf (54)
30/1
4g Congrats (USA) x Arrabeea (NZ) (Zabeel (NZ))
5
3.8
3/1F
T: J C Deamer
R: Mitchell Bell (58.5)
3/1F
4g Ad Valorem (USA) x Luminata (NZ) (Zabeel (NZ))
6
5.4
20/1
T: R J Gilcrist
R: Ms L Day (53)
20/1
4m Ilovethiscity x Last Goodbye (Last Tycoon (IRE))
7
5.8
14/1
T: Sally Torrens
R: Ms R Murray (54)
14/1
4g Red Element x Hasty Girl (Rapid Man )
8
6.3
11/1
T: Ms J Bowen
R: G M Ryan (54)
11/1
5g Street Sense (USA) x Elle (General Nediym )
9
6.5
25/1
T: Luke Hilton
R: Jenny Duggan (54)
25/1
5m Excites x Evening Gem (Bluebird (USA))
10
6.7
16/1
T: Andrew Robinson
R: B Looker (58)
16/1
3g Animal Kingdom (USA) x Glenkinchie (Redoute's Choice )
11
7.3
30/1
T: J R Prout
R: J Penza (58)
30/1
5g Astronomer Royal (USA) x Mrs Dee (Rocket To Mars )
12
7.9
7/1
T: R and L Price
R: Ms R Freeman-Key (59)
7/1
4g Myboycharlie (IRE) x Ibis (Al Samer )
13
10.9
100/1
T: M and D Kearney
R: R Dolan (52)
100/1
14
11.9
7/2
T: Ms M Moses
R: Vad Bolozhinskyi (55.5)
7/2
4m Nicconi x Incheck (Strategic )
Race 4 - Scone Equine Hospital (Bm55) (1300m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:17.37 (34.44)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: L J Tilley
R: Kellie Holding (61)
11/4F
4g Artie Schiller (USA) x General Chloe (General Nediym )
Winning siblings: Azzuro Bianco, Watta General,
2
1.8
7/2
T: Ms J Bowen
R: G M Ryan (59)
7/2
5g Oratorio (IRE) x Norbows Delight (Quest For Fame (GB))
3
2.3
13/4
T: L E Cullen
R: Ms M Weir (56)
13/4
7g Hidden Dragon x Dalmaara (Almaarad (IRE))
4
2.6
20/1
T: C A Tyack
R: Ms L Day (58.5)
20/1
7g Street Cry (IRE) x Little Chloe (Danehill (USA))
5
3.7
25/1
T: S W Thompson
R: Cejay Graham (52.5)
25/1
5g Choisir x Ausbred Chic (Grand Lodge (USA))
6
3.9
20/1
T: Ms D Lumsden
R: A Bullock (58.5)
20/1
9g All Bar One x Precious Lass (Ashkalani (IRE))
7
4.1
4/1
T: Allan Kehoe
R: Chris C Williams (59)
4/1
4g Skilled x Fastest Dash (Dash For Cash )
8
5.1
20/1
T: Sally Torrens
R: Ms C R Van Der Werf (54)
20/1
6g Northern Meteor x Danehill Lass (Danehill (USA))
9
6.0
20/1
T: B A Partelle
R: J Penza (54)
20/1
7g Ready's Image (USA) x La Fleur (Flying Spur )
10
7.4
30/1
T: S C Jones
R: Shane Arnold (60.5)
30/1
4g Drumbeats x River Music (Distant Music (USA))
11
8.2
Clip (13)
100/1
T: Adam Goldie
R: Vad Bolozhinskyi (54)
100/1
Race 5 - Vinery Gr 1 Vendor (Bm56) (1300m)
Class: Benchmark 56 Track: Good(3) Time: 1:17.81 (34.68)
Prizemoney: $20,000
1
11/8F
T: R P Northam
R: R Dolan (60.5)
11/8F
Winning siblings: Dragon Park, Portatorio, Wuzetian,
2
0.2
Swiss (2)
9/4
T: Edward O'Rourke
R: G M Ryan (61)
9/4
3f Delago Deluxe x Sweet Ransom (Red Ransom (USA))
2018 Inglis Australian Weanling Sale
$14,000
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Sydney Civil Communications
3
0.3
10/1
T: C K Martin
R: B Spriggs (58)
10/1
4m Arlington x Fasting (Anabaa (USA))
4
1.5
30/1
T: D W McCabe
R: J Kehoe (60.5)
30/1
4m Shrapnel x Ellehro (Lonhro )
5
1.6
4/1
T: B G Lawrence
R: Jenny Duggan (60.5)
4/1
6m Murphy's Blu Boy x Beneficial (High Yield (USA))
6
3.4
100/1
T: Brian Young
R: Rasit Yetimova (57)
100/1
7m Dylan Thomas (IRE) x Lorride (Thunder Gulch (USA))
7
4.2
40/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (58.5)
40/1
7m Dane Shadow x Fame For Three (Quest For Fame (GB))
8
4.6
11/1
T: John W Ramsey
R: G Buckley (60)
11/1
9
5.8
Naoko (9)
30/1
T: Connie Greig
R: Ms R Murray (58)
30/1
6m Excellent Art (GB) x Magic World (Spinning World (USA))
Race 6 - Ranvet (Bm65) (1700m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:42.92 (34.91)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: K A Lees
R: A Bullock (55.5)
5/2F
4m So You Think (NZ) x Demerger (Saithor (USA))
2
1.0
11/2
T: Ms D Lumsden
R: Ms M Weir (57.5)
11/2
4g Myboycharlie (IRE) x Silent Song (NZ) (Stravinsky (USA))
3
1.2
30/1
T: L J Tilley
R: Kellie Holding (52)
30/1
7g Starcraft (NZ) x Sylvaner (NZ) (Danasinga )
4
1.3
7/2
T: B F Cavanough
R: J Penza (57)
7/2
5g Al Maher x Cubana Moss (Mossman )
5
2.1
8/1
T: A J Foran
R: R Thompson (54)
8/1
6
2.5
11/2
T: J C Deamer
R: Ms L Day (59)
11/2
5g Excellent Art (GB) x Del Amore (Lion Hunter )
7
2.8
Marman (1)
15/2
T: D I Atkins
R: R Dolan (60.5)
15/2
6g Duke Of Marmalade (IRE) x Princess Tyla (Royal Academy (USA))
8
3.1
50/1
T: Sally Torrens
R: Ms C R Van Der Werf (54)
50/1
6m Supreme Class x Yemaya (Planchet )
9
4.5
10/1
T: S W Thompson
R: G Buckley (56)
10/1
7g Valixir (IRE) x Alsatia (Marauding (NZ))
10
7.9
150/1
T: Sally Torrens
R: Cejay Graham (52)
150/1
6g Dane Shadow x Xaarbarella (Xaar (GB))
11
8.7
100/1
T: L J Jeffriess
R: Ms J Worley (57.5)
100/1
6g Husson (ARG) x Sun Classique (Fuji Kiseki (JPN))
Race 7 - Scone Cup Carnival Hcp (C3) (1100m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:03.06 (34.10)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: B A Partelle
R: C Lever (57.5)
5/2F
4m Foxwedge x Claystone (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Argillite, Destiny's Own,
2
1.5
7/2
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (52.5)
7/2
3f Shrapnel x Ellehro (Lonhro )
3
2.5
12/1
T: L J Jeffriess
R: Ms J Worley (56)
12/1
5g Snippetson x Black Stockings (Danehill Dancer (IRE))
4
4.0
9/2
T: Clare Cunningham
R: A Bullock (58.5)
9/2
4g Dream Ahead (USA) x Schiaparelli (Woodman (USA))
5
5.3
7/1
T: Matthew Dale
R: R Thompson (56)
7/1
4m Star Witness x Love's Here (Dehere (USA))
6
6.6
4/1
T: Mitchell Beer
R: G Buckley (57)
4/1
3f Congrats (USA) x Tenant's Tiara (Beautiful Crown (USA))
7
7.6
40/1
T: Andrew Robinson
R: Ms C R Van Der Werf (55)
40/1
4g Reward For Effort x Princess Sunshine (Encosta De Lago )
8
7.9
Mosrai (2)
16/1
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (58.5)
16/1
4g Moshe x Raising High (Secret Savings (USA))
9
8.0
25/1
T: E and L Longmire
R: Cejay Graham (55)
25/1
3f Uncle Mo (USA) x Red's Moxie (El Moxie (USA))
Race 8 - Iron Jack Hcp (C2) (900m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:50.97 (33.19)
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: K M Schweida
R: G Buckley (54)
11/1
3f Jet Spur x Valerio (Strategic )
2
0.3
25/1
T: L J Tilley
R: Kellie Holding (52)
25/1
3
0.5
1/1F
T: B A Partelle
R: A Bullock (55.5)
1/1F
3f I Am Invincible x Danzanta (USA) (King Of Kings (IRE))
3
0.5
7/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (61.5)
7/2
4m Reward For Effort x Adsila (Elusive Quality (USA))
5
1.8
12/1
T: G McFarlane
R: Ms M Weir (56.5)
12/1
3g Benfica x Go Diva Go (General Nediym )
6
3.1
66/1
T: C R Dixon
R: Ms L Day (52)
66/1
8m Court Command x Oakfield Diamond (Nothin' Leica Dane )
7
3.3
13/4
T: Ms W Roche
R: B Spriggs (55)
13/4
5m Beneteau x Madame Plume (NZ) (Military Plume (NZ))
8
3.4
40/1
T: Mick Bath
R: Ms R Murray (54)
40/1
4m Time Thief x Santa's Choice (Perugino (USA))
9
8.5
80/1
T: Gavin Groth
R: J Penza (54)
80/1
4m Dixie Prospect (USA) x See The Lights (Danehill Dancer (IRE))