Breednet Results

SCONE - Friday, May 10

Race 1 - Cressfield Stud/Horsepower Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:58.88 (34.14)
Prizemoney: $50,000
1
4/5F
T: G A Ryan
R: J B McDonald (57.5)
4/5F
2c Deep Field x Yosei (Invincible Spirit (IRE))
Winning siblings: Mission River,
2
2.0
10/1
T: Ms K Buchanan
R: G Buckley (57)
10/1
3
3.3
150/1
T: Jay Hopkins
R: Rachel King (54)
150/1
3f Pluck (USA) x Miss Tessmocker (Diatribe )
4
3.6
5/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (59)
5/1
3g Redoute's Choice x Adelie (Red Ransom (USA))
5
3.7
6/1
T: C Maher and D Eustace
R: G Schofield (56)
6/1
3f Pierro x Mafia Miss (Mossman )
6
3.9
20/1
T: Nathan Doyle
R: Ashley Morgan (55.5)
20/1
3f Zoffany (IRE) x Ourkohinoor (King Cugat (USA))
7
4.8
20/1
T: B F Cavanough
R: J Ford (57)
20/1
3g Exceed And Excel x Snowdrift (FR) (Polish Precedent (USA))
8
5.1
60/1
T: R E Ollerton
R: K S Latham (57)
60/1
3f Poet's Voice (GB) x Valerina (Val Royal (FR))
9
6.0
50/1
T: P M Perry
R: A Gibbons (54)
50/1
3g Star Witness x Jiale (Royal Academy (USA))
10
6.1
Manno (3)
100/1
T: Luke A Thomas
R: Ms S Clenton (57)
100/1
5g Dubleo (USA) x Many Things (Street Cry (IRE))
11
6.2
20/1
T: Cody Morgan
R: Tim Clark (56.5)
20/1
3f Dane Shadow x Mezentseva (Defecting Dancer (GB))
12
7.1
50/1
T: Mark Schmetzer
R: Tommy Berry (57)
50/1
3f Dream Ahead (USA) x Consulting (Flying Spur )
13
7.9
30/1
T: Adam Wadick
R: Simone Vella (52.5)
30/1
3f Sepoy x Cloud Song (Encosta De Lago )
14
8.5
100/1
T: L J Tilley
R: Ms R Murray (55)
100/1
4g Pluck (USA) x Marshow (Marscay )
Race 2 - Kia Ora Stud Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:18.06 (34.94)
Prizemoney: $50,000
1
8/15F
T: C J Waller
R: J B McDonald (59)
8/15F
3r Fastnet Rock x Inglorious (CAN) (Hennessy (USA))
Winning siblings: Miss Canada,
2
1.5
Tawaret (12)
15/2
T: C J Waller
R: G Schofield (57)
15/2
3f I Am Invincible x Khepri (NZ) (Faltaat (USA))
3
2.5
7/2
T: James Cummings
R: Tommy Berry (57)
7/2
3f Albrecht x Shouts (Strategic )
4
4.1
15/1
T: A J Cummings
R: Tim Clark (59)
15/1
3g Uncle Mo (USA) x Disco Dancer (Danehill Dancer (IRE))
5
4.2
30/1
T: J N Englebrecht
R: Ms S Clenton (57)
30/1
3g Star Witness x Venassas Jig (USA) (Street Cry (IRE))
6
6.2
150/1
T: R E Ollerton
R: K S Latham (57)
150/1
3f Albrecht x Big Issue (Clang )
7
7.5
9/1
T: Stirling Osland
R: G Buckley (59)
9/1
3g Salade x Celtic Night (Secret Savings (USA))
8
10.3
100/1
T: L J Tilley
R: R Thompson (59)
100/1
4g Anacheeva x Arrivez Meme (Get Square )
9
11.7
150/1
T: S J Dixon
R: Chris C Williams (56)
150/1
4g Al Samer x Shotime (Our Maizcay )
Race 3 - Inglis 2yo Challenge (1100m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:04.74 (35.16)
Prizemoney: $100,000
1
Spilt (1)
12/1
T: R P Northam
R: R Thompson (56.5)
12/1
2g Choisir x Mycup Runneth Over (Encosta De Lago )
Winning siblings: Art Of More,
2
0.5
9/10F
T: K A Lees
R: J Ford (54.5)
9/10F
2f Sidestep x Orphrey (Orpen (USA))
3
2.8
8/1
T: R P Northam
R: Tommy Berry (54.5)
8/1
2f Sidestep x Iguazu Falls (Pure Theatre )
4
3.5
15/2
T: Kurt Goldman
R: S Clipperton (54.5)
15/2
2f Your Song x Arms Length (Hussonet (USA))
5
4.2
20/1
T: A Newing
R: B Looker (54.5)
20/1
2f Dawn Approach (IRE) x Just Divine (Fastnet Rock )
6
4.3
7/2
T: Michael Costa
R: K McEvoy (54.5)
7/2
7
4.7
30/1
T: B F Cavanough
R: J R Collett (54.5)
30/1
2f Deep Field x Flying First Class (Flying Spur )
8
8.8
100/1
T: S Farley
R: Ms R Murray (54.5)
100/1
2f Wandjina x Oh Ay Bee (Excellent Art (GB))
9
8.9
30/1
T: P M Perry
R: Tim Clark (56.5)
30/1
2g Nicconi x Just Cooking (Primus )
10
9.4
100/1
T: Ms T Bateup
R: Rachel King (54.5)
100/1
2f Stryker x Lady Diva (Polish Navy (USA))
11
10.0
80/1
T: R P Northam
R: R Dolan (54.5)
80/1
2f Albrecht x Dashing Miss (Dash For Cash )
12
10.3
200/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54.5)
200/1
2f Sidestep x Play Of Light (King Of Kings (IRE))
13
13.5
150/1
T: Jay Hopkins
R: Mitchell Bell (54.5)
150/1
2f Olympic Glory (IRE) x Permeate (GB) (Rail Link (GB))
14
15.3
Tadema (15)
60/1
T: T P Croft
R: G Buckley (54.5)
60/1
2f Epaulette x Idle Dreams (Domesday )
Race 4 - Pryde's Easifeed Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:35.49 (35.58)
Prizemoney: $50,000
1
11/1
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (58.5)
11/1
2
0.8
5/2F
T: J G Sargent
R: J B McDonald (55.5)
5/2F
3
0.9
4/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (54.5)
4/1
4m Redwood (GB) x Margravine (Red Ransom (USA))
4
4.3
5/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
5/1
3g Zoustar x Fools Gold (Commands )
5
5.1
5/1
T: J A O'Shea
R: Tommy Berry (55.5)
5/1
3f Snitzel x Music Review (GB) (Singspiel (IRE))
6
7.2
12/1
T: Ms W Roche
R: J R Collett (56.5)
12/1
4g Choisir x Mizzen Lass (USA) (Grand Slam (USA))
7
7.5
80/1
T: Michelle Fleming
R: Rachel King (53)
80/1
3g The Factor (USA) x Smoothie (Lacryma Cristi (IRE))
8
8.3
Tombolo (12)
8/1
T: R P Northam
R: R Thompson (54)
8/1
4m Hinchinbrook x Early Spec (Spectrum (IRE))
9
8.4
12/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (56)
12/1
10
8.7
Zouling (13)
30/1
T: Nathan Doyle
R: R Dolan (51)
30/1
3f Zoustar x Whatever Happens (Redoute's Choice )
11
10.0
150/1
T: Stephen Schofield
R: Ms M Weir (51)
150/1
4g Street Cry (IRE) x Mink (Redoute's Choice )
Race 5 - Newgate Farm & Daracon Grp-C1 (1100m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:03.62 (34.27)
Prizemoney: $50,000
1
11/2F
T: James Cummings
R: Tommy Berry (58)
11/2F
3g Helmet x Latona (GB) (Fantastic Light (USA))
Winning siblings: Kusari, Lycia, Paximadia,
2
0.8
9/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Parr (57)
9/1
3g Choisir x Berning Affair (Bernardini (USA))
3
2.1
6/1
T: A J Edmonds
R: G Schofield (58)
6/1
3c Choisir x Mining Tycoon (Redoute's Choice )
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$35,000
Vendor: Segenhoe Stud Australia Pty Ltd, Scone
Buyer: Blue Sky Bloodstock (FBAA) / T Edmonds
4
2.2
20/1
T: D Lane
R: G Buckley (56)
20/1
3f Delago Deluxe x Lucky Beauty (Peintre Celebre (USA))
5
2.9
30/1
T: G W Moore
R: Mitchell Bell (55.5)
30/1
3g Stratum x Brightlands Star (Starcraft (NZ))
6
3.0
6/1
T: G A Ryan
R: R Dolan (53.5)
6/1
3f Snitzel x Monte Rosa (Fraar (USA))
7
3.1
20/1
T: Bjorn Baker
R: S Clipperton (54)
20/1
3f Zoustar x Nella Dane (Danehill (USA))
8
3.2
10/1
T: M and D Kearney
R: Jean Van Overmeire (54)
10/1
9
3.9
8/1
T: G Portelli
R: J R Collett (59)
8/1
10
4.5
12/1
T: Cody Morgan
R: Tim Clark (56.5)
12/1
3g Sebring x Exquisite Art (Redoute's Choice )
11
4.7
150/1
T: P M Perry
R: Ms J Taylor (53)
150/1
3f Star Witness x Takali (Falbrav (IRE))
12
5.2
12/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (55)
12/1
3f Equiano (FR) x Ready To Reign (More Than Ready (USA))
13
5.3
Foxpack (10)
11/1
T: J A O'Shea
R: J B McDonald (55)
11/1
3f Foxwedge x Twelve Pack Shelly (USA) (Deputy Storm (USA))
14
5.6
12/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (57)
12/1
3g Power (GB) x Highflying (NZ) (Entrepreneur (GB))
15
6.2
Smoodge (17)
40/1
T: John W Ramsey
R: A Gibbons (53)
40/1
3f Zizou x Lonely Hour (Fastnet Rock )
16
11.4
100/1
T: T P Croft
R: Ms M Weir (52)
100/1
3f Charge Forward x Luanne (Redoute's Choice )
Race 6 - Turangga Farm Hcp (C2) (1300m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:16.96 (34.61)
Prizemoney: $50,000
1
11/4
T: J G Sargent
R: J B McDonald (57)
11/4
4m Redwood (GB) x Pure Light (NZ) (Encosta De Lago )
Winning siblings: Crystalight, Shine, The Light Of Day,
2
0.8
11/2
T: James Cummings
R: Tim Clark (58.5)
11/2
4g Helmet x Safe (Strategic )
3
1.0
15/8F
T: P and P Snowden
R: J Parr (59.5)
15/8F
3g Nicconi x Briars Lass (Canny Lad )
4
1.5
Sakura (9)
11/2
T: James Cummings
R: K McEvoy (55)
11/2
3f Sepoy x Cherry Lodge (Grand Lodge (USA))
5
2.5
30/1
T: R P Northam
R: R Thompson (54)
30/1
5g Swift Alliance x Trust In Me (Not A Single Doubt )
6
3.0
20/1
T: K A Lees
R: R Dolan (51)
20/1
4m Sebring x A Quiet Shandy (Al Maher )
7
3.3
150/1
T: D A Williams
R: Ms J Taylor (53)
150/1
4g Barbados x Flinders Island (Bellotto (USA))
8
4.1
40/1
T: G Portelli
R: Mitchell Bell (54.5)
40/1
3g Snitzel x Cinq Rouge (Red Ransom (USA))
9
4.2
20/1
T: J R Gask
R: Ms K O'Hara (53)
20/1
5g Zoffany (IRE) x Tornado Lil (Umatilla (NZ))
10
4.6
15/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (55)
15/1
3g Duporth x Baby Boom (Redoute's Choice )
11
4.8
25/1
T: A Newing
R: Ms M Weir (51)
25/1
12
6.0
25/1
T: D Lane
R: Jean Van Overmeire (54)
25/1
3g Zoustar x Princess Layla (Fastnet Rock )
13
10.6
200/1
T: S J Dixon
R: Simone Vella (52.5)
200/1
5m Captain Sonador x Finer Feelings (Secret Savings (USA))
Race 7 - Darley Scone Cup (1600m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:35.05 (34.42)
Prizemoney: $180,000
1
9/2
T: R and M Freedman
R: S Clipperton (54)
9/2
5g Smart Missile x Quiet Meadow (USA) (El Prado (IRE))
Winning siblings: Red Sensation,
2
0.1
2/1F
T: Matthew Smith
R: J R Collett (56)
2/1F
5h Deep Impact (JPN) x Keiai Gerbera (JPN) (Smarty Jones (USA))
3
1.4
60/1
T: Cody Morgan
R: B Looker (53)
60/1
4
1.5
6/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (53)
6/1
5
2.2
12/1
T: James Cummings
R: Tim Clark (57.5)
12/1
7g Holy Roman Emperor (IRE) x Love Valentine (IRE) (Fruits Of Love (USA))
6
2.4
11/4
T: K A Lees
R: K McEvoy (53)
11/4
5g Rip Van Winkle (IRE) x Uliana (USA) (Darshaan (GB))
7
3.1
Fuchu (12)
20/1
T: Ms K Waugh
R: R Dolan (53)
20/1
4g All Too Hard x Fuji Fairy (Fuji Kiseki (JPN))
8
4.2
30/1
T: R and M Freedman
R: A Gibbons (53)
30/1
9
5.3
20/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (53)
20/1
5g Hinchinbrook x Salsify (Grand Lodge (USA))
10
5.6
150/1
T: P M Perry
R: Rachel King (53)
150/1
4g Ilovethiscity x Medusa (Stratum )
11
6.0
200/1
T: D Lane
R: G Buckley (53)
200/1
7g New Approach (IRE) x She's A Pirate (Last Tycoon (IRE))
12
6.7
100/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (59)
100/1
10g Power Of Destiny x A Fairy's Kiss (NZ) (Stravinsky (USA))
13
9.2
60/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ms K O'Hara (55)
60/1
4h Fastnet Rock x Dragon's Tail (Galileo (IRE))
Race 8 - Trapeze Artist @ Widden (Bm84) (1400m)
Class: Benchmark 84 Track: Soft(5) Time: 1:22.81 (35.85)
Prizemoney: $80,000
1
100/1
T: P H Bloomfield
R: Rachel King (54)
100/1
5g Street Sense (USA) x Suspend (Brief Truce (USA))
Winning siblings: Pedestrian, Solicitation,
2
0.2
14/1
T: R R Milligan
R: Ms K O'Hara (53)
14/1
4g All American x Stormy Empress (King's Best (USA))
3
1.2
30/1
T: T P Croft
R: Jean Van Overmeire (55)
30/1
6g Shellscrape x Lady Artemis (Distant Music (USA))
4
1.9
11/8F
T: Melanie O'Gorman
R: Tim Clark (58)
11/8F
6g Shellscrape x Fantakan (Sri Pekan (USA))
5
2.0
Valree (12)
8/1
T: R P Northam
R: R Thompson (56)
8/1
5m Ad Valorem (USA) x Fame For Three (Quest For Fame (GB))
6
2.3
10/1
T: J R Gask
R: C Lever (57)
10/1
5g Denman x Ya Michelle (Success Express (USA))
7
2.4
40/1
T: D Lane
R: Jake Hull (57)
40/1
7g Haradasun x Ionica (Commands )
8
2.5
Foxdown (19)
40/1
T: Ms G Williams
R: R Dolan (51)
40/1
5g Zariz x Moville Slipper (Moville Dancer )
9
2.7
Editors (10)
16/1
T: M R Stitt
R: B Looker (56.5)
16/1
4g Street Cry (IRE) x Harpers (Exceed And Excel )
10
3.8
20/1
T: Ms G Williams
R: A G Robinson (56.5)
20/1
11
4.7
12/1
T: Ms G Williams
R: K McEvoy (54)
12/1
5m I Am Invincible x Sellout (Fasliyev (USA))
12
4.9
5/1
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (57)
5/1
13
5.2
30/1
T: G McFarlane
R: Chris C Williams (56)
30/1
5m Wanted x French Resistence (Peintre Celebre (USA))
14
5.8
40/1
T: C Lundholm
R: G Buckley (53)
40/1
5m Nicconi x Markworthy (Lujain (USA))
15
8.3
40/1
T: Ms S Grills
R: Ms J Taylor (53)
40/1
16
10.3
60/1
T: S J Gleeson
R: J Ford (58.5)
60/1
8g Beautiful Crown (USA) x Kapvadar (NZ) (Kaapstad (NZ))