Breednet Results

STRATHALBYN - Wednesday, April 1

Race 1 - 29/4 M Potter Foundation Mdn (2050m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 2:12.66 (37.59)
Prizemoney: $12,000
1
9/1
T: Tony McEvoy
R: M Neilson (57)
9/1
3g Host x Filly Of Choice (End Sweep )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
7/1
T: Ms R Day
R: Ms A Herrmann (56)
7/1
4m Akhadan x Tally Belle (Canny Lad )
3
4.3
50/1
T: B D Brook
R: J Holder (58)
50/1
4g Good Journey x The Kulm (Grand Lodge )
4
4.4
Moosem (2)
45/10
T: Bill Papazaharoudakis
R: R J Hurdle (58)
45/10
4g Street Cry x Jumlah (Catbird )
5
5.8
20/1
T: J Dunn
R: Ms C Lindop (58)
20/1
6g Al Maher x Twilight Serenade (Rainbow Quest )
6
6.1
Email (7)
4/1
T: G L Lesnikowski
R: Ms K Bishop (56)
4/1
5m Face Value x Voice Mail (Magic Ring )
7
7.9
35/10
T: Raygan Rayner
R: Jake Toeroek (56)
35/10
4m Bianconi x High Royale (King's High )
8
8.9
22/10F
T: R R Jolly
R: S Price (55)
22/10F
9
9.9
16/1
T: J E Hickmott
R: Eran Boyd (54)
16/1
7m Brief Truce x Missile Mystic (Space Cadet )
Race 2 - Appleseed Cafe Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:24.87 (36.78)
Prizemoney: $12,000
1
4/5F
T: Tony McEvoy
R: M Neilson (57.5)
4/5F
4m Street Cry x Sharp Aunty (Flying Spur )
Winning siblings: Young Fun,
This nick: 11 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
4.5
11/1
T: John Hyam
R: Sigrid Carr (56.5)
11/1
3f Magnus x Sinikka (Distant Music )
3
5.0
35/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Holder (56.5)
35/10
3f Duporth x Calchris (Commands )
4
5.1
Kanpai (7)
3/1
T: P Stokes
R: Ms E Finnegan (54.5)
3/1
3f Snitzel x Miss Victory (Numerous )
5
6.8
8/1
T: Ryan Balfour
R: Todd Pannell (56.5)
8/1
3f Sebring x Crimson Sakura (Bite The Bullet )
6
10.1
30/1
T: K D Buick
R: Ms K Bishop (57.5)
30/1
5m Akhadan x Ella's Star (Bluebird )
7
11.8
40/1
T: B J Dunn
R: J Potter (57.5)
40/1
4m Blevic x Miss Moula (Danehill Dancer )
Race 3 - Whittam Transport Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:08.03 (36.73)
Prizemoney: $12,000
1
9/10F
T: D R Jolly
R: P Gatt (57.5)
9/10F
3g Written Tycoon x Carrigan (With Class )
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4/1
T: G P Moody
R: J Maund (57.5)
4/1
3g Reset x Seeking Susan (Flying Spur )
3
8.3
30/1
T: Scott Whittle
R: R J Hurdle (57.5)
30/1
3g Egomaniac x Swepton (Buriton )
4
8.9
20/1
T: D J Halliday
R: Ms K Bishop (55.5)
20/1
3f Turffontein x Darnit (Encosta De Lago )
5
9.5
28/10
T: D J Clarken
R: Ms L Stojakovic (57.5)
28/10
3g Exceed And Excel x Salice (Falbrav )
6
10.5
50/1
T: J D Smith
R: Todd Pannell (57.5)
50/1
7
12.2
7/1
T: G D Searle
R: Ms A Herrmann (57.5)
7/1
3g Blevic x Sky Act (Made Of Gold )
Race 4 - Ray Memmler Memorial Hcp (68) (1600m)
Class: Restricted 68 Track: Good(4) Time: 1:40.29 (36.56)
Prizemoney: $15,000
1
12/10F
T: T T Oxlade
R: J Potter (58)
12/10F
Winning siblings: Mahmentum, Set To Trade, Social Set,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: K M Sweeney
R: Ms E Finnegan (52)
20/1
6g Stargazer x Strategic Blue (Strategic )
3
1.5
5/1
T: J E Hickmott
R: Ron Stewart (55.5)
5/1
4g Danerich x Pachouli (Royal Academy )
4
3.9
65/10
T: G L Lesnikowski
R: J Maund (54)
65/10
4m Face Value x Solicitous (Strategic )
5
4.6
4/1
T: D J Clarken
R: P Gatt (57.5)
4/1
6
5.8
6/1
T: B C Mueller
R: J Holder (55.5)
6/1
5m Strada x Clare Vista (Zabeel )
7
6.7
14/1
T: K M Sweeney
R: Sigrid Carr (56.5)
14/1
9g Grandera x O'Hare (Naturalism )
Race 5 - 24/5 Daish Irrigation Day Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.25 (36.88)
Prizemoney: $12,000
1
1/1F
T: Tony McEvoy
R: J Holder (57)
1/1F
3g Northern Meteor x Noesis (Exceed And Excel )
Winning siblings: Art Of Perception, Norton, Pinch Memory,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/1
T: D R Jolly
R: P Gatt (58)
7/1
4g Dylan Thomas x Concluding (Kenny's Best Pal )
3
1.0
2/1
T: Jon O'Connor
R: M Neilson (57)
2/1
3g Mint Lane x Asadie (Redoute's Choice )
4
6.5
9/1
T: M J Whittle
R: Ms C Lindop (58)
9/1
4g Purrealist x Remiss (Johannesburg )
5
7.4
60/1
T: Kristi Evans
R: J Maund (58)
60/1
4g Amalfi x Bellaraabi (At Talaq )
6
7.9
16/1
T: Ms Y Forrest
R: Jake Toeroek (58)
16/1
4g Latarmiss x Ruakiwi Glow (Forest Glow )
7
9.9
50/1
T: John Hyam
R: Sigrid Carr (57)
50/1
3g Not A Single Doubt x Kinstar (Baryshnikov )
8
10.8
30/1
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (54)
30/1
3g High Chaparral x Calamera (Caerleon )
9
12.4
50/1
T: K M Sweeney
R: Todd Pannell (57)
50/1
10
12.5
150/1
T: J Dunn
R: Ms K Bishop (58)
150/1
11
13.8
150/1
T: D J Hateley
R: Ms A Herrmann (57)
150/1
3c Citizen Kane x Dame Duvessa (Made Of Gold )
12
17.2
30/1
T: Kym Healy
R: J Potter (58)
30/1
Race 6 - Hygain Hcp (62) (1200m)
Class: Restricted 62 Track: Good(4) Time: 1:13.50 (36.99)
Prizemoney: $15,000
1
3/1F
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (57.5)
3/1F
Winning siblings: Initialize, Rerevaki, Safdie,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.3
7/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (54.5)
7/1
3g Red Arrow x Tipsy Piggy (Danewin )
3
3.7
35/10
T: W F Francis and G Kent
R: P Gatt (56)
35/10
4g Masterpiece x Love Valley (Estambul )
4
3.8
Robocop (13)
40/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (55)
40/1
4g Al Samer x Dance On Tables (Straussbrook )
5
3.9
9/1
T: S G Padman
R: J Holder (56)
9/1
4g Good Journey x Broaching (At Talaq )
6
4.1
5/1
T: B C Mueller
R: Ms E Finnegan (55)
5/1
7
4.5
20/1
T: D R Jolly
R: Jake Toeroek (57)
20/1
4g War Pass x Raqas (Danehill Dancer )
8
4.8
7/1
T: Chris Bieg
R: B Claridge (59)
7/1
5g Bel Esprit x Bocconi (Snippets )
9
4.9
16/1
T: W A Bogarts
R: Ms A Herrmann (56.5)
16/1
6g Real Jester x Lenketa (Barathea )
10
6.1
80/1
T: M J Whittle
R: Eran Boyd (56.5)
80/1
8g Street Cry x Just Friends (Snaadee )
11
6.5
25/1
T: Ms E Hubbard
R: T Baker (58.5)
25/1
12
8.6
50/1
T: G P Moody
R: J Maund (59.5)
50/1
6g Clangalang x Zipnotic (Monolith )
13
9.7
80/1
T: J Dunn
R: Ms K Bishop (57.5)
80/1
5g Any Suggestion x Queen Vee (King's Best )
Race 7 - Lion Nathan Hcp (68) (1200m)
Class: Restricted 68 Track: Good(4) Time: 1:14.19 (36.99)
Prizemoney: $15,000
1
35/10
T: B C Mueller
R: J Potter (55.5)
35/10
3f Sharkbite x Just Flipper (Dolphin Street )
Winning siblings: Fabulous Flipper, Joy Flipper,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
28/10F
T: J F Macmillan
R: Eran Boyd (53)
28/10F
3f New Approach x River Fairy (Perugino )
3
2.0
55/10
T: Lloyd Kennewell
R: Todd Pannell (55.5)
55/10
3f Bianconi x Tis Isat (Lujain )
4
2.4
14/1
T: W A Bogarts
R: Ms A Herrmann (56)
14/1
7m Real Jester x Cross Me Not (Bellotto )
5
4.4
7/1
T: G P Moody
R: J Maund (57)
7/1
5m Decanter x Urakawa (Umatilla )
6
5.6
35/10
T: D R Jolly
R: Ms C Lindop (57)
35/10
5m Mossman x Happy Play (Barathea )
7
10.2
55/10
T: S Burford
R: P Gatt (57)
55/10
6m Kurt x Rural Lover (Centre Stalls )
8
11.0
40/1
T: B J Dunn
R: B Claridge (55)
40/1
5m Dash For Cash x Baggage (Desert Prince )
9
12.6
200/1
T: J Dunn
R: Ms K Bishop (54)
200/1
5m Akhadan x Nangara (Dr. Grace )
Race 8 - Betfair Hcp (62) (1350m)
Class: Restricted 62 Track: Good(4) Time: 1:23.85 (37.09)
Prizemoney: $15,000
1
Onward (1)
4/1
T: J E Hickmott
R: Ashley Doyle (56)
4/1
4g Danerich x Flag Of Pride (Personal Flag )
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
112018 MM Adelaide Yearling Sale
Vendor: Rangal Park Stud Euroa Vic
Buyer: Psd $24000 Res $30000
2
0.4
65/10
T: D M Koch
R: Ms E Finnegan (55)
65/10
5m De Beers x Perficio (Happy Giggle )
3
2.9
8/1
T: G P Moody
R: J Maund (54)
8/1
4g Husson x Royal Snip (Royal Academy )
4
3.0
3/1
T: Dagmar Klingenboeck
R: Ms C Lindop (56.5)
3/1
5
3.5
16/1
T: M J Whittle
R: Eran Boyd (53)
16/1
4g Elvstroem x Crazy Fling (Alysheba )
6
3.6
2/1F
T: D R Jolly
R: J Holder (55.5)
2/1F
5m Dylan Thomas x Shimmy (Royal Academy )
7
3.9
60/1
T: Ms N Bruggemann
R: Zac Spain (51)
60/1
6m Spinning World x Match Point (Sri Pekan )
8
4.8
80/1
T: Lisa Ryan
R: Ms T Zanker (56.5)
80/1
9
5.5
20/1
T: L J Cadzow
R: J Frew (58)
20/1
10
7.3
50/1
T: D J Halliday
R: Ms A Herrmann (58.5)
50/1
4g Dylan Thomas x Lyford (Royal Academy )
11
8.6
50/1
T: B J Dunn
R: Sigrid Carr (54.5)
50/1
12
9.3
50/1
T: J Dunn
R: Ms K Bishop (54)
50/1
4g Kaphero x Willow Flight (Alquoz )