Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, April 30

Race 1 - Iga Sunshine Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.99 (34.64)
Prizemoney: $14,000
1
9/1
T: David Vandyke
R: J Lloyd (55)
9/1
2f Real Saga x Cubism (Redoute's Choice )
Winning siblings: Fallow, See Miracles, Stroak,
2
0.5
6/4F
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (57)
6/4F
2g Show A Heart x Scarlet Tanager (Red Dazzler )
3
0.8
Hang (2)
40/1
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (57)
40/1
2c Clang x Godsana (God's Own )
4
2.1
25/1
T: K M Schweida
R: James Orman (55)
25/1
2f Sequalo x Avenel (Scenic (IRE))
5
2.3
9/1
T: K Wood and P Gesler
R: L R Dittman (57)
9/1
2c Duporth x Blue Stocking (Royal Academy (USA))
6
2.5
25/1
T: S W Kendrick
R: Adam Sewell (55)
25/1
2c Americain (USA) x Year Of The Cat (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
7
3.3
15/4
T: Natalie McCall
R: M Cahill (55)
15/4
2f Bradbury's Luck x Cheree's General (General Nediym )
8
3.5
150/1
T: D T Kelly
R: Gina Mitchell (52)
150/1
2f Golden Archer x Dubai Prospect (Dubawi (IRE))
9
3.7
3/1
T: B and D Guy
R: G Colless (57)
3/1
2g Smart Missile x Lunasong (Unbridled's Song (USA))
10
8.0
20/1
T: M A Kropp
R: A Spinks (55)
20/1
2f Excelebration (IRE) x Lacada Siren (Giant's Causeway (USA))
11
10.0
30/1
T: L D Wanless
R: P Hammersley (55)
30/1
2f Monashee Mountain (USA) x Saran (Grand Lodge (USA))
Race 2 - Iga Sunshine Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.25 (35.02)
Prizemoney: $14,000
1
15/4
T: Ben Hull
R: Ms T Harrison (57)
15/4
2g Smart Missile x Royal Babe (Rory's Jester )
2
0.1
Cruze (1)
16/1
T: B J Lockwood
R: B Pengelly (57)
16/1
2g Pierro x Alessandra (Fastnet Rock )
3
1.4
Howick (10)
6/4F
T: D T Kelly
R: Corey Bayliss (53)
6/4F
2f Denmarket x Tricky Tilly (Favorite Trick (USA))
4
4.7
66/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
66/1
2g Casino Prince x Purple Vein (Fastnet Rock )
5
4.8
6/1
T: Steven O'Dea
R: D J Browne (57)
6/1
2c More Than Ready (USA) x Tartufi (USA) (Mr. Greeley (USA))
6
5.0
30/1
T: L F Birchley
R: G Colless (55)
30/1
7
5.1
7/2
T: T J Gollan
R: R Fradd (57)
7/2
2g More Than Ready (USA) x Potential Princess (Elusive Quality (USA))
8
6.1
20/1
T: B and D Guy
R: P Hammersley (55)
20/1
2f Captain Sonador x Silky Tiger (Hold That Tiger (USA))
9
7.6
14/1
T: M J Mair
R: Luke Tarrant (55)
14/1
10
9.9
150/1
T: J C Pointon
R: Michael Murphy (53.5)
150/1
Race 3 - Montrose Therapy & Respite Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.38 (35.45)
Prizemoney: $14,000
1
6/4F
T: B and D Guy
R: P Hammersley (56.5)
6/4F
3c Street Cry (IRE) x Believe'n'succeed (Exceed And Excel )
Winning siblings: Bounding,
2
3.0
25/1
T: Chris Anderson
R: M Cahill (54.5)
25/1
3f Monashee Mountain (USA) x Dream Gal (NZ) (Dream Well (FR))
3
3.2
12/1
T: L F Birchley
R: Ron Stewart (54.5)
12/1
4
3.3
20/1
T: Bradley Smith
R: James Orman (57.5)
20/1
4g Statue Of Liberty (USA) x Lekitama (West Quest (CAN))
5
3.8
60/1
T: Ms K Stabe
R: R Fradd (56.5)
60/1
6
4.6
5/1
T: Ms L Stratton
R: Luke Londregan (56.5)
5/1
3g Solo Flyer x Quiet As (Octagonal (NZ))
7
4.7
15/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: B N Stewart (56.5)
15/1
3g Onemorenomore x Beachland (Falvelon )
8
5.7
15/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (53.5)
15/1
5m Zupaone x Skiwi (NZ) (Prized (USA))
9
5.8
100/1
T: Bond Robbins
R: Tiffani Brooker (55.5)
100/1
5m Show A Heart x Petria's Gold (Taimazov (ARG))
10
6.1
12/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (57.5)
12/1
5g Reset x Apple Express (Scenic (IRE))
11
6.3
15/4
T: G R Duncan
R: J Lloyd (56.5)
15/4
3g Wanted x Snowtime (Royal Academy (USA))
12
10.6
200/1
T: G P Hineman
R: M Hellyer (56.5)
200/1
3g Easy Rocking x Lady Pearl (Woodman (USA))
13
11.6
100/1
T: B Mason
R: J Missen (54.5)
100/1
3f Snippetson x Matilda's Dance (Danehill Dancer (IRE))
14
15.4
200/1
T: J L Johnston
R: N Thomas (57.5)
200/1
4g Teranaba x Barsine (Telesto (NZ))
Race 4 - Iga Sunshine Coast Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.63 (35.50)
Prizemoney: $14,000
1
13/4F
T: L J Gough
R: D J Browne (56.5)
13/4F
3g Nicconi x Street Jam (Flying Spur )
Winning siblings: Golden Street, Natassa,
2
4.0
150/1
T: T K Williams
R: Hannah English (53.5)
150/1
3
4.5
15/4
T: A P Williamson
R: R Fradd (56.5)
15/4
3g Red Dazzler x Seraphs Dream (Last Tycoon (IRE))
4
4.6
6/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (53)
6/1
3f Al Maher x Chai (Viscount )
5
4.9
Lyrids (5)
30/1
T: Michael Costa
R: M Hellyer (56.5)
30/1
3g Northern Meteor x Court Flying (Flying Spur )
6
5.4
15/2
T: G Heinrich and B Rodgers
R: B N Stewart (56.5)
15/2
3g Fastnet Rock x Temple Of Peace (JPN) (Carnegie (IRE))
7
6.2
25/1
T: G K Taylor
R: Corey Bayliss (54.5)
25/1
3g Show A Heart x Avilde (Grand Lodge (USA))
8
6.4
66/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (54.5)
66/1
3f Foxwedge x Japali Bike (Zabeel (NZ))
9
6.7
Miazumi (14)
11/2
T: B S Baldwin
R: J Lloyd (54.5)
11/2
3f Haradasun x Millennial (Hatta's Mill (GB))
10
7.7
20/1
T: Chris Anderson
R: P Hammersley (56.5)
20/1
3g Pendragon (NZ) x Zazabelle (NZ) (Zabeel (NZ))
11
7.8
20/1
T: Natalie McCall
R: James Orman (55.5)
20/1
4m Jet Spur x Eleda (NZ) (Deputy Governor (USA))
12
8.3
12/1
T: Jeffrey Chan
R: M McGillivray (56.5)
12/1
13
8.7
20/1
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (56.5)
20/1
3g Testa Rossa x Serious Rock (Fastnet Rock )
14
8.8
60/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: M Cahill (56.5)
60/1
3g Choisir x Swinging Babe (Encosta De Lago )
15
9.0
50/1
T: David Scanes
R: J L Taylor (57.5)
50/1
5g Dubleo (USA) x Stormy Tango (Hurricane Sky )
16
11.0
40/1
T: Ms K Stabe
R: Ms T Harrison (54.5)
40/1
3f All American x La Fleur (Flying Spur )
Race 5 - Iga Sunshine Coast Hcp (C2) (1800m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:49.87 (36.08)
Prizemoney: $14,000
1
4/1F
T: G K Taylor
R: Corey Bayliss (56)
4/1F
4g Encosta De Lago x Groovy Choice (Redoute's Choice )
2
0.3
9/2
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (55.5)
9/2
3
1.3
11/1
T: Kristie Clark-Peoples
R: Ms S Lacy (54)
11/1
5g Floral Pegasus x Safety First (Well Protected )
4
1.4
Portsea (10)
5/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (54.5)
5/1
5g High Chaparral (IRE) x Sorrento (NZ) (Just A Dancer (NZ))
5
4.7
20/1
T: Ms K Stabe
R: Ms T Harrison (56.5)
20/1
4g Northern Meteor x Vera's Pride (Youthful Legs (USA))
6
5.5
Nossuh (8)
16/1
T: D L Heinemann
R: M Hellyer (56)
16/1
4g Husson (ARG) x Miss Deception (Stravinsky (USA))
7
5.6
20/1
T: A P Williamson
R: L R Dittman (59)
20/1
4g Lope De Vega (IRE) x Lime Squeeze (Exceed And Excel )
8
5.9
5/1
T: L F Birchley
R: Adam Sewell (56.5)
5/1
4m Pins x Paolino (NZ) (Housebuster (USA))
9
6.0
14/1
T: P H Duncan
R: Tiffani Brooker (54.5)
14/1
10
10.8
20/1
T: Jon Walk
R: J L Taylor (54)
20/1
5g Husson (ARG) x Atom Angel (NZ) (Defensive Play (USA))
11
99.9
13/2
T: Natalie McCall
R: M Cahill (56.5)
13/2
3g Rothesay x Valuabelle (Face Value )
Race 6 - Iga Sunshine Coast Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:24.96 (36.33)
Prizemoney: $14,000
1
15/1
T: Jason Edwards
R: M Hellyer (56)
15/1
4m Henrythenavigator (USA) x Watches (Encosta De Lago )
2
0.1
16/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (54.5)
16/1
4g Beneteau x Hey Pretty Katie (Beautiful Crown (USA))
3
0.9
13/2
T: J F Meagher
R: Ron Stewart (56)
13/2
4
1.1
11/4
T: S A Mackinnon
R: Adam Sewell (55)
11/4
5
1.2
15/1
T: A P Williamson
R: L R Dittman (58.5)
15/1
4g Krupt x Shoodbee (Bureaucracy (NZ))
6
2.5
11/1
T: Paul Butterworth
R: M McGillivray (57)
11/1
7
2.7
66/1
T: T B Thomas
R: Luke Tarrant (54.5)
66/1
4m Anton Pillar x Danarca (Sanction )
8
2.9
11/2
T: M A Kropp
R: G Colless (55.5)
11/2
3f Red Dazzler x Beach Lady (NZ) (Scaredee Cat (NZ))
9
3.9
Sakan (12)
60/1
T: S Mesken
R: Corey Bayliss (52)
60/1
3g Al Maher x Wadeema (Secret Savings (USA))
10
4.4
9/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (58.5)
9/4F
4m Snippetson x Sky Love (Octagonal (NZ))
11
6.2
60/1
T: Selina Leef
R: A Spinks (54)
60/1
Race 7 - Iga Sunshine Coast Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:57.99 (34.35)
Prizemoney: $14,000
1
9/1
T: K Hickmott
R: L R Dittman (57.5)
9/1
4g Snippetson x Autumn Dash (Dash For Cash )
Winning siblings: Abracadash,
2
1.8
5/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Lloyd (58)
5/1
4m Charge Forward x Regimental Gal (General Nediym )
3
2.0
11/4
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
11/4
4m Jet Spur x Sad (Sovereign Red (NZ))
4
2.2
Le Jeu (10)
40/1
T: S W Kendrick
R: N Thomas (54)
40/1
4m Jet Spur x Jouer Le Jeu (NZ) (Montjeu (IRE))
5
2.3
9/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57.5)
9/1
4g Publishing x Dodgette (Dodge )
6
3.6
25/1
T: Tony Haydon
R: James Orman (54.5)
25/1
7
3.7
16/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (57)
16/1
4g Jet Spur x Chabeli (Iglesia )
8
4.0
5/2F
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (59)
5/2F
3g Bel Esprit x Bitabling (Commands )
9
4.2
13/2
T: Greg Gatti
R: Corey Bayliss (52)
13/2
5m Za-Im (GB) x Coochen Jenny Wren (Manshood (CAN))
Race 8 - Iga Sunshine Coast (Bm75) (1000m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 0:57.75 (34.10)
Prizemoney: $14,000
1
4/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (58)
4/1
4g Exceed And Excel x Red For Lou (Testa Rossa )
Winning siblings: Le Cap, Louisiana Rouge,
2
1.5
9/1
T: T N Miller
R: M Cahill (56.5)
9/1
4g Real Saga x Cruyff I'm Good (Johan Cruyff (GB))
3
1.9
11/2
T: R L Heathcote
R: B E Grylls (54)
11/2
4g Red Element x Jomar Star (Johannesburg (USA))
4
2.2
15/4F
T: David Murphy
R: James Orman (55)
15/4F
4g All Bar One x Kacheek (Jetball )
5
2.4
15/2
T: Chris Munce
R: D J Browne (56)
15/2
5g Jet Spur x Quality Appeal (Elusive Quality (USA))
6
2.7
66/1
T: S L Watters
R: N Thomas (54)
66/1
7
3.5
4/1
T: L J Mayfield-Smith
R: M McGillivray (57)
4/1
8
5.0
12/1
T: Jon Walk
R: J L Taylor (55)
12/1
6m Natural Destiny x Sweet Mover (Danehill (USA))
9
7.0
100/1
T: T B Thomas
R: Ms T Chambers (60.5)
100/1
8g Foreplay x Docile (Quest For Fame (GB))
200
0.0
10/1
T: B Herne
R: N Seymour (57)
10/1
7g Commands x High Shakira (NZ) (Soviet Star (USA))
400
0.0
20/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (54)
20/1
8m Bel Esprit x The Dash (More Than Ready (USA))
Race 9 - Iga Sunshine Coast Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:11.33 (35.10)
Prizemoney: $14,000
1
25/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (54)
25/1
4m Show A Heart x Spectroscope (Geiger Counter (USA))
2
0.3
5/1
T: T N Miller
R: Adam Sewell (55.5)
5/1
3g Nadeem x Queen's Colours (GB) (Rainbow Quest (USA))
3
0.5
10/1
T: G R Duncan
R: D J Browne (57.5)
10/1
4g Showcasing (GB) x Zafonique (NZ) (Bigstone (IRE))
4
0.8
11/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Ron Stewart (59)
11/1
7g Flying Spur x Sally Magic (Keltrice )
5
1.8
60/1
T: K C Anderson
R: M Hellyer (54)
60/1
6
2.0
9/1
T: B Herne
R: J Lloyd (55)
9/1
7
3.5
8/1
T: Chris Munce
R: James Orman (58.5)
8/1
4g Snitzel x Helvetia (Flying Spur )
8
4.0
20/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (54)
20/1
6m Danasinga x Battle Line (Galileo (IRE))
9
4.5
25/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (55.5)
25/1
6g Artie Schiller (USA) x Danira (IRE) (Danehill (USA))
10
4.8
5/2F
T: R L Heathcote
R: Ms T Harrison (54.5)
5/2F
4m Snitzel x Shelbey (Gilded Time (USA))
11
5.2
15/2
T: M J Mair
R: Corey Bayliss (52.5)
15/2
4g Tickets x Cutting (Snippets )
12
5.5
11/1
T: L F Birchley
R: B N Stewart (58)
11/1
6g Kaphero x Flying Love (St. Covet )