Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, April 8

Race 1 - Stockland Caloundra Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:42.57 (38.37)
Prizemoney: $15,000
1
11/1
T: D J Hansen
R: L V Cassidy (54.5)
11/1
3f Rock Face x Dark Rose (King Cugat (USA))
Winning siblings: My Mate Sully,
2
0.2
Veganza (12)
6/1
T: Ms J Graham
R: S Galloway (54.5)
6/1
3f Lope De Vega (IRE) x Brazeeliana (Zabeel (NZ))
3
2.2
Karas (8)
16/1
T: Michael Costa
R: M Cahill (56.5)
16/1
3g Casino Prince x Elyria (Geiger Counter (USA))
4
3.5
5/4F
T: Ms J Branford
R: M Hellyer (56.5)
5/4F
3g Delago Deluxe x Tuchuzy (Xaar (GB))
5
3.8
15/1
T: Diane Murphy
R: L P Rolls (57.5)
15/1
5g Ferocity x Gilded Diamond (Gilded Time (USA))
6
4.2
11/1
T: J I Herriot
R: Jackson Murphy (54.5)
11/1
3g Pendragon (NZ) x Dream Alibi (Galileo (IRE))
7
5.5
11/1
T: G M Hay
R: Luke Tarrant (57.5)
11/1
4g Red Element x She's Foxy (Foxhound (USA))
8
6.5
60/1
T: Ms M Brosnan
R: J Hoopert (57.5)
60/1
9
7.8
25/1
T: D W Gardiner
R: Adam Sewell (57.5)
25/1
4g Dalghar (FR) x Magnetite (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
10
8.2
Lebron (3)
6/1
T: Garry Smith
R: James Orman (57.5)
6/1
4g So You Think (NZ) x Mrs Slocombe (Tale Of The Cat (USA))
100
0.0
12/1
T: Malcolm Reynolds
R: Tiffani Brooker (55.5)
12/1
8m Clangalang x Blue Rose Gem (King Of Kings (IRE))
Race 2 - The Events Centre Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Soft(6) Time: 1:29.21 (36.44)
Prizemoney: $16,000
1
5/1
T: Diane Murphy
R: Jackson Murphy (55)
5/1
5g Zenyawin x Lets Get On It (Distinctly North (USA))
Winning siblings: Glenturret,
2
0.1
5/4F
T: S W Kendrick
R: D J Browne (57.5)
5/4F
3
5.4
9/2
T: B J Smith
R: M Hellyer (58)
9/2
4g Bradbury's Luck x Chick Gold (Testa Rossa )
4
9.4
100/1
T: T J Hohns
R: Ms S Lacy (52.5)
100/1
5m Hinchinbrook x Shine On Anna (Anabaa (USA))
5
16.4
5/2
T: S W Kendrick
R: B E Grylls (55.5)
5/2
6
23.9
10/1
T: K M Schweida
R: G Colless (55.5)
10/1
4m Hidden Dragon x Blown Budget (Dehere (USA))
Race 3 - Cloud Nine Weddings Hcp (1400m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:27.51 (37.85)
Prizemoney: $16,000
1
7/2
T: M J Mair
R: Luke Tarrant (54.5)
7/2
7g Lion Heart (USA) x The Spear (Lion Hunter )
Winning siblings: Offensive Play, Spirit And Grace, Teagz,
2
0.4
5/2
T: S W Kendrick
R: D J Browne (56.5)
5/2
6g Jet Spur x Jouer Le Jeu (NZ) (Montjeu (IRE))
3
6.7
5/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (59)
5/1
7g Stratum x Annamarie (Elusive Quality (USA))
112015 MM Gold Coast Yearling Sale
$170,000
Vendor: Raheen Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Bjorn Baker Racing/Suman Hedge/Blandford Bloodstock
4
7.1
5/4F
T: Ms H Page
R: J Lloyd (56.5)
5/4F
8g Zizou x Exclusive Bid (Snippets )
5
10.6
20/1
T: David Fletcher
R: J L Taylor (54)
20/1
Race 4 - Something For Catering Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:15.67 (37.14)
Prizemoney: $15,000
1
15/2
T: N J Doyle
R: D J Browne (57)
15/2
3f Sidereus x Princess Lyca (Show A Heart )
2
1.5
60/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (57)
60/1
3f Sidereus x My Counsel (Legal Opinion )
3
4.0
20/1
T: K C Anderson
R: B E Grylls (57)
20/1
3f Top Echelon x Rose Of Destiny (Irgun (USA))
4
4.3
9/10F
T: Chris Anderson
R: J Lloyd (57)
9/10F
3f Red Element x Stutter (Night Shift (USA))
5
4.4
40/1
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (57)
40/1
6
5.9
7/2
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
7/2
3f Bradbury's Luck x Miss Carolion (Lion Hunter )
7
6.0
10/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (57)
10/1
3f Captain Sonador x Tattyam (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
8
6.8
100/1
T: Chris Munce
R: Q Krogh (57)
100/1
3f Red Dazzler x Brave Words (Brave Warrior )
9
9.6
60/1
T: J L O'Sing
R: J L Taylor (57)
60/1
3f Rothesay x Big Pretzel (NZ) (Zabeel (NZ))
10
9.8
10/1
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (57)
10/1
3f Purrealist x Piccadilly Moon (Fastnet Rock )
11
17.6
66/1
T: Damien Batters
R: Luke Tarrant (57)
66/1
3f Elvstroem x Bella Bianco (Jeune (GB))
Race 5 - Kag Event Electrical Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:41.08 (38.13)
Prizemoney: $16,000
1
11/1
T: S B Lee
R: Clayton Gallagher (56)
11/1
4g Street Cry (IRE) x Lajoie (Spinning World (USA))
2
1.3
10/1
T: Clinton Taylor
R: Corey Bayliss (52.5)
10/1
4m Monashee Mountain (USA) x Zella (Zoffany (USA))
3
3.3
5/2
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (55)
5/2
3f Stratum x Watch My Lips (Royal Academy (USA))
4
3.7
5/2F
T: Chris Anderson
R: J Lloyd (56.5)
5/2F
4m Monashee Mountain (USA) x Dream Gal (NZ) (Dream Well (FR))
5
4.5
4/1
T: Michael Costa
R: M Cahill (56)
4/1
3g Street Boss (USA) x Syria (GB) (Halling (USA))
6
9.0
10/1
T: Chris Munce
R: M Hellyer (56)
10/1
4g Sepoy x Bondi Blonde (Red Ransom (USA))
7
10.5
13/2
T: Ms S Wheelahan
R: M Shimodaira (54.5)
13/2
4m Drumbeats x Limerence (Zaha (CAN))
8
13.5
100/1
T: K Hickmott
R: S Cormack (54)
100/1
5g More Than Ready (USA) x Little Chloe (Danehill (USA))
Race 6 - Rumba Beach Resort Hcp (C4) (1000m)
Class: Class 4 Track: Soft(7) Time: 1:00.20 (36.04)
Prizemoney: $16,000
1
11/2
T: Paul Butterworth
R: Corey Bayliss (54)
11/2
3c Falvelon x Burning Fig (Show A Heart )
2
1.0
Oh Boy (7)
11/4
T: B S Baldwin
R: J Lloyd (55)
11/4
4g Haradasun x Oh Susie Darlin' (Easy Rocking )
3
1.8
Wirnpa (3)
9/4F
T: P and W Hulbert
R: N Day (56.5)
9/4F
4g Exceed And Excel x Living Spirit (Hennessy (USA))
4
6.1
40/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (54)
40/1
4m I Am Invincible x Acapulco Storm (Mukaddamah (USA))
5
7.4
9/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
9/1
5g All Bar One x Saluting (Ferocity )
6
7.7
100/1
T: G M Hay
R: Luke Tarrant (54)
100/1
8g Tycoon Ruler x Midnight Caper (Rassendyll (USA))
7
7.9
30/1
T: Kristy Best
R: Clayton Gallagher (56)
30/1
7g O'Reilly (NZ) x Shanzero (Danzero )
8
8.3
15/2
T: Erin Scott
R: Q Krogh (54.5)
15/2
4g Dutch Harry x Danish Rose (Dane Supreme )
9
8.8
6/1
T: Chris Anderson
R: Anthony Allen (54.5)
6/1
5m Magic Albert x Miss Love (Fastnet Rock )
10
12.3
30/1
T: K M Schweida
R: Alannah Fancourt (55)
30/1
6g I Am Invincible x Kirin Lady (Luskin Star )
Race 7 - Best Western Lake Kawana (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:29.07 (38.35)
Prizemoney: $16,000
1
Setoka (10)
7/2F
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (55)
7/2F
3f Sebring x Waitomo Toka (Fastnet Rock )
Winning siblings: Keiretsu,
2
0.4
Barney (6)
15/2
T: M J Mair
R: M Cahill (56.5)
15/2
3g Onemorenomore x Eagle Jan (Anabaa (USA))
3
2.4
Redhaze (13)
12/1
T: K R Kemp
R: S Cormack (55)
12/1
4g Red Dazzler x Darmala (NZ) (Danehill (USA))
4
2.6
11/2
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (58)
11/2
3g Americain (USA) x Year Of The Cat (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
5
3.1
11/2
T: Natalie McCall
R: Tiffani Brooker (56.5)
11/2
4m Beneteau x Last Waltz (Last Tycoon (IRE))
6
3.2
15/2
T: Troy Pascoe
R: S Galloway (56.5)
15/2
4g Magic Albert x Acinonyx (Catbird )
7
3.3
13/2
T: Troy Pascoe
R: J Lloyd (57)
13/2
4m Jet Spur x Heart Scent (Show A Heart )
8
4.6
40/1
T: Sharlee Hoffman
R: M Hellyer (54)
40/1
4m Sequalo x Avenel (Scenic (IRE))
9
11.6
5/1
T: C Smith
R: L V Cassidy (58)
5/1
4g Smart Missile x Malibu Road (USA) (Malibu Moon (USA))
10
14.1
60/1
T: Ms C Richardson
R: Ms S Lacy (54.5)
60/1
5g Starcraft (NZ) x Miss Danewood (Danehill (USA))