Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, March 10

Race 1 - Locality Planning Energy (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:24.20 (35.68)
Prizemoney: $21,000
1
10/9F
T: L F Birchley
R: R Wiggins (58)
10/9F
3g Pierro x Varenna Miss (Redoute's Choice )
Winning siblings: Mica Be The One, Pirelli,
2
0.8
11/2
T: L G Ross
R: Leslie Tilley (57)
11/2
4m Red Element x Marni (Galileo (IRE))
3
3.1
5/2
T: P P Jenkins
R: M R Du Plessis (56)
5/2
3f Mahisara x Te Akau Bel (Bel Esprit )
4
7.4
60/1
T: T J Hurley
R: Alannah Fancourt (57)
60/1
5
10.4
11/2
T: G R Newham
R: M Cahill (58)
11/2
3c Frankel (GB) x Deedra (Zabeel (NZ))
6
12.4
20/1
T: B D Bellamy
R: M Hellyer (57)
20/1
7m Valixir (IRE) x Dodge City Kitty (NZ) (Elusive City (USA))
7
16.7
25/1
T: Ms K Geran
R: Ms S Lacy (57)
25/1
5m Dream Ahead (USA) x Line Of Sight (Elusive Quality (USA))
Race 2 - Glasshouse Design Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.16 (36.26)
Prizemoney: $21,000
1
7/4F
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (59)
7/4F
Winning siblings: Beat It, Molly Miyako, Storm Crazy,
2
0.1
13/2
T: M A Kropp
R: James Orman (59)
13/2
3g Roc De Cambes (NZ) x Abashed (Last Tycoon (IRE))
3
2.1
Hinano (8)
15/4
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (54.5)
15/4
3g Chosen To Fly x Shadow Princess (Ombra Della Sera )
4
4.1
60/1
T: J L Johnston
R: Ms S Lacy (56)
60/1
3g Falkirk (NZ) x Kashann (NZ) (Kashani (USA))
5
5.4
7/2
T: M G Nolan
R: Dale Smith (59)
7/2
3c So You Think (NZ) x Oludenz (Palace Music (USA))
6
6.4
7/2
T: Paul Butterworth
R: L V Cassidy (58.5)
7/2
3g Golden Archer x See No Evil (Flying Spur )
7
11.2
25/1
T: Jack Brown
R: M Hellyer (58.5)
25/1
3g Monashee Mountain (USA) x Oh So Natural (Natural Destiny )
Race 3 - Ord Minnett Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.19 (34.86)
Prizemoney: $21,000
1
6/1
T: David Scanes
R: Ryan Maloney (57)
6/1
4g Toorak Toff x Doubleyou One (Danehill Dancer (IRE))
Winning siblings: So Distinct,
2
0.5
14/1
T: B C Gill
R: Matthew Palmer (57)
14/1
4g Red Element x Beesem (Strategic )
3
0.9
11/2
T: L F Birchley
R: M McGillivray (57)
11/2
4g Congrats (USA) x Elusivity (Elusive Quality (USA))
4
1.7
30/1
T: Malcolm Reynolds
R: Sally Sweeney (53.5)
30/1
5
3.2
Cunard (2)
9/10F
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (57)
9/10F
4g Bryannbo's Gift (NZ) x Lady's Choice (Redoute's Choice )
6
4.7
20/1
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (55)
20/1
7
4.8
60/1
T: Ms L Stratton
R: Ms S Lacy (55)
60/1
4m Top Echelon x Pleasure Shot (Shot Of Thunder )
8
6.6
30/1
T: D L Heinemann
R: L V Cassidy (55)
30/1
4m Solo Flyer x Twilight Express (Honours List (IRE))
9
6.9
10/1
T: K D Krogh
R: M R Du Plessis (57)
10/1
4g Star Witness x Rock Princess (Elvstroem )
10
8.4
30/1
T: P H Duncan
R: Luke Tarrant (55)
30/1
4m Love Conquers All x She's Foxy (Foxhound (USA))
11
8.6
60/1
T: R R Wilson
R: M Cahill (57)
60/1
4g Dreamscape x A Thousand Stars (IRE) (Danehill (USA))
12
11.9
8/1
T: D L Heinemann
R: M Hellyer (57)
8/1
4g Daunting Lad x Manilla Court (Court Of Jewels (NZ))
Race 4 - Vantage Homes Qld Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.83 (35.18)
Prizemoney: $21,000
1
6/1
T: L F Birchley
R: M McGillivray (58.5)
6/1
3f Rothesay x Missus Boss (Al Maher )
Winning siblings: Boss's Boy,
2
0.8
9/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (59)
9/1
3
1.8
40/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms T Harrison (58.5)
40/1
4
2.2
Flaunt (2)
15/2
T: S P Tregea
R: Michael Murphy (59)
15/2
3f Drumbeats x Miss Argyle (Iglesia )
5
2.4
16/1
T: Thomas Lunney
R: M Hellyer (59)
16/1
3f Epaulette x Warrior Girl (Ombra Della Sera )
6
2.8
14/1
T: S W Kendrick
R: M R Du Plessis (57)
14/1
3f Spirit Of Boom x Rock Till Dawn (Fastnet Rock )
7
3.8
15/8F
T: S A Mackinnon
R: M Cahill (58)
15/8F
3f Al Maher x Step Up Lady (Show A Heart )
8
3.9
30/1
T: B S Baldwin
R: Matthew Palmer (59)
30/1
3f Monashee Mountain (USA) x Anonymiss Kitty (Tale Of The Cat (USA))
9
4.0
50/1
T: L G Ross
R: Clayton Gallagher (52.5)
50/1
3f Hidden Dragon x Northern Friends (Distinctly North (USA))
10
4.1
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (59)
20/1
3f Star Witness x Roxy Express (Success Express (USA))
11
5.4
4/1
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (58)
4/1
3f Redoute's Choice x Kidman (Quest For Fame (GB))
12
6.2
150/1
T: L D Wanless
R: Mikiko Nakao (55)
150/1
3f Rothesay x Flawless (Iglesia )
13
6.7
20/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (58)
20/1
3f Spirit Of Boom x Showellen (Show A Heart )
14
7.7
20/1
T: David Vandyke
R: Dale Smith (58)
20/1
15
10.0
150/1
T: R R Wilson
R: Luke Tarrant (59)
150/1
3f Eurozone x New York Rockstar (Pendragon (NZ))
16
12.8
100/1
T: M A Kropp
R: Leslie Tilley (59)
100/1
Race 5 - Jax Tyres Maroochydore Hcp-C1 (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:57.36 (33.83)
Prizemoney: $21,000
1
3/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (59)
3/1
3g Star Witness x Fancyfree (NZ) (Danasinga )
Winning siblings: Zambada,
2
0.4
4/5F
T: Chris Munce
R: Jordan Grob (56)
4/5F
3g Show A Heart x Kidnapper (Red Ransom (USA))
3
1.4
30/1
T: S and A Barling
R: M R Du Plessis (54.5)
30/1
4m Dubleo (USA) x Pagan County (Marechal )
4
4.4
7/1
T: L G Ross
R: Dale Smith (55)
7/1
4m Hidden Dragon x Royal Yangtze (Royal Academy (USA))
5
4.5
Aiolos (2)
12/1
T: D J Roberts
R: M McGillivray (58.5)
12/1
4g Charge Forward x Le Sillage (Encosta De Lago )
6
6.5
Makuba (10)
60/1
T: M A Oates
R: Luke Tarrant (54)
60/1
5g Red Element x Stop And Stare (Royal Academy (USA))
7
8.0
60/1
T: Cherie Vick
R: Clayton Gallagher (55.5)
60/1
6g Onemorenomore x Petulie (Magic Albert )
8
8.1
60/1
T: L D Wanless
R: Mikiko Nakao (51)
60/1
4m Monashee Mountain (USA) x Saran (Grand Lodge (USA))
9
9.6
20/1
T: M J Mair
R: Taylor Williams (52.5)
20/1
10
9.7
66/1
T: J Livingstone
R: Hannah English (55.5)
66/1
6g Lonhro x Quack (Magic Ring (IRE))
11
13.0
100/1
T: Malcolm Bailey
R: Corey Bayliss (54)
100/1
4m Poet's Voice (GB) x Leelinchin (End Sweep (USA))
12
13.1
150/1
T: Malcolm Bailey
R: Ms C Eaton (54)
150/1
13
13.2
150/1
T: K Hickmott
R: M Cahill (54)
150/1
5g Hard Spun (USA) x Riviera Ripple (NZ) (Carnegie (IRE))
14
13.5
16/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Ryan Maloney (58.5)
16/1
Race 6 - Lexus Of Maroochydore (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:36.62 (35.83)
Prizemoney: $21,000
1
13/8F
T: P H Duncan
R: Luke Tarrant (59)
13/8F
5m Shocking x Lonhrielle (NZ) (Lonhro )
2
2.3
7/2
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (56)
7/2
5g Rothesay x Vydonna (NZ) (Don Eduardo (NZ))
3
3.1
40/1
T: Trevor White
R: Ms T Harrison (57)
40/1
4
3.4
13/2
T: D J Hansen
R: Leslie Tilley (60)
13/2
5g Monaco Consul (NZ) x Atom Angel (NZ) (Defensive Play (USA))
5
5.4
11/2
T: Steven O'Dea
R: Anthony Allen (56.5)
11/2
4g Love Conquers All x Betrayer (Encosta De Lago )
6
5.6
4/1
T: L F Birchley
R: R Wiggins (56)
4/1
7
5.7
50/1
T: M J Lakey
R: Alannah Fancourt (58.5)
50/1
7g Telesto (NZ) x Saucy Broc (Brocco (USA))
8
7.5
30/1
T: L J Hatch
R: Jordan Grob (59)
30/1
9
9.8
100/1
T: L D Wanless
R: Mikiko Nakao (52.5)
100/1
5m Zoffany (IRE) x Green Mirage (Green Desert (USA))
10
16.3
50/1
T: Patrick Sexton
R: M Hellyer (58.5)
50/1
8g Postponed (USA) x Kate Cross (NZ) (Cape Cross (IRE))
11
19.3
Spicer (11)
25/1
T: K Hickmott
R: M Cahill (54)
25/1
4m Stryker x Indian Curry (Testa Rossa )
Race 7 - Sun.Coast Grammar Rugby (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:12.07 (34.22)
Prizemoney: $21,000
1
12/1
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (55.5)
12/1
4g Magic Albert x Lady Mahler (Al Maher )
Winning siblings: Combat Kid, Lady Patrika,
2
1.3
13/8F
T: M J Lakey
R: Anthony Allen (58)
13/8F
4g Rothesay x March Rose (Mossman )
3
1.4
9/2
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (55)
9/2
4m Fastnet Rock x Most Striking (USA) (Giant's Causeway (USA))
4
1.6
3/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (56.5)
3/1
3g Unencumbered x Tangerine Dream (FR) (Sadler's Wells (USA))
5
1.7
4/1
T: David Pfieffer
R: M R Du Plessis (58)
4/1
4m Sebring x Betterthanblushing (Encosta De Lago )
6
1.8
12/1
T: R Litton
R: M McGillivray (55.5)
12/1
7
3.8
20/1
T: P H Duncan
R: B Pengelly (58)
20/1
6g Captain Sonador x Stolen Thunder (Thunder Gulch (USA))
8
4.3
80/1
T: T N Miller
R: Corey Bayliss (54)
80/1
5m Hinchinbrook x Crystal Event (USA) (Event Of The Year (USA))