Breednet Results

SUNSHINE COAST - Friday, May 10

Race 1 - Tab Ratings Hcp (60) (2200m)
Class: Restricted 60 Track: Soft(7) Time: 2:23.58 (37.76)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: Matthew Dunn
R: Jackson Murphy (52.5)
4/1
4m Street Cry (IRE) x Isabelino (Encosta De Lago )
Winning siblings: Espinola,
This nick: 17 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
1.5
9/1
T: B J Dais
R: Matthew Palmer (59)
9/1
6g Teofilo (IRE) x Blue Sea (Sea Road )
3
6.8
5/2F
T: P H Duncan
R: S Cormack (55.5)
5/2F
4g All Too Hard x Galvez (Zizou )
4
9.2
Zedge (8)
20/1
T: Tony Haydon
R: Luke Tarrant (54)
20/1
5m Foxwedge x Zugat (King Cugat (USA))
5
9.3
11/4
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (57)
11/4
4g Excelebration (IRE) x Saranah Gold (Encosta De Lago )
6
13.8
15/2
T: Ms S Gabriel-Royes
R: Dale Smith (54)
15/2
7g Adam x Scarlet Rose (Kingston Seattle (USA))
7
14.3
7/2
T: I P Prizeman
R: Taylor Marshall (56.5)
7/2
7g High Chaparral (IRE) x Sorrento (NZ) (Just A Dancer (NZ))
Race 2 - Ladies Oaks Day 31/5 (Bm85) (1000m)
Class: Benchmark 85 Track: Soft(6) Time: 0:58.09 (33.92)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: K M Schweida
R: Ms T Harrison (56.5)
7/2
4m I Am Invincible x Plenty Of Glamour (Desert Sun (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/10F
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
9/10F
6g Dane Shadow x Sweet As (Monashee Mountain (USA))
3
4.8
3/1
T: L A Wright
R: Adam Spinks (56)
3/1
4g Carrara x Mossman Annie (Mossman )
4
6.2
15/2
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (57)
15/2
5
8.0
16/1
T: S L Smith
R: Dale Smith (54)
16/1
5g Written Tycoon x Train Of Love (Universal Prince )
6
9.5
25/1
T: Kacy Fogden
R: M Hellyer (58.5)
25/1
7g Fastnet Rock x Tan Tat De Lago (Encosta De Lago )
Race 3 - Slade Bloodstock Pty Ltd (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Soft(6) Time: 1:25.63 (35.60)
Prizemoney: $21,000
1
3/1
T: A J Edmonds
R: James Orman (55.5)
3/1
This nick: 28 runners; 19 winners; 3 SW. Details
2
1.0
7/2
T: S W Kendrick
R: Daniel Griffin (57.5)
7/2
5g Sepoy x Raise (Arena )
3
2.8
4/1
T: L G Ross
R: Luke Tarrant (57)
4/1
4m Red Element x Marni (Galileo (IRE))
4
2.9
16/1
T: B J Dais
R: M McGillivray (55.5)
16/1
5m Real Saga x Gibraltar Pearl (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
3.1
7/4F
T: N W Tiley
R: Jake Bayliss (55)
7/4F
3f Showcasing (GB) x Cheval Noir (NZ) (Grosvenor (NZ))
6
3.9
10/1
T: Ms D Newham
R: Matthew Palmer (59)
10/1
5g Jet Spur x Brave Woman (Irgun (USA))
7
4.6
30/1
T: M J Mair
R: Taylor Williams (54)
30/1
4m Excelebration (IRE) x Velvet Cream (Charge Forward )
8
9.4
30/1
T: J W Zielke
R: M Hellyer (59)
30/1
4g Tycoon Ruler x Over And Over (Baryshnikov )
9
17.4
150/1
T: Matthew Dunn
R: Corey Bayliss (59)
150/1
4g Dream Ahead (USA) x Samra (Wily Trader )
Race 4 - John Burgess Electrical Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:13.35 (35.87)
Prizemoney: $21,000
1
10/1
T: C Stott
R: M Hellyer (55.5)
10/1
3f Spirit Of Boom x Mystical Bel (Bel Esprit )
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: L F Birchley
R: Ron Stewart (58.5)
7/2
3g Zacinto (GB) x Temeraire (Flying Spur )
3
0.4
11/1
T: G R Duncan
R: G Geran (57.5)
11/1
3g Hidden Dragon x Redsyn (Red Dazzler )
4
1.6
15/2
T: P and W Hulbert
R: Taylor Marshall (54)
15/2
3f The Factor (USA) x Love Of Liberty (General Nediym )
5
5.9
10/1
T: G M Hay
R: Luke Tarrant (55.5)
10/1
3f Red Element x She's Foxy (Foxhound (USA))
6
6.0
40/1
T: B W Brown
R: Jake Bayliss (58.5)
40/1
5g Beneteau x Heavenly Belle (St. Jude )
7
6.1
6/1
T: William Pugsley
R: Daniel Griffin (55)
6/1
3f Straight x Lusharoonie (Magic Albert )
8
7.3
7/1
T: Ben Ahrens
R: R Wiggins (58)
7/1
4g So You Think (NZ) x Summer Rose (Zabeel (NZ))
9
7.4
50/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: S Cormack (55)
50/1
3f Rothesay x Fillydelphia (Bianconi (USA))
10
7.9
30/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (57)
30/1
3g Love Conquers All x Just Great (Great Dane (IRE))
11
9.7
5/2F
T: A J Edmonds
R: James Orman (56.5)
5/2F
3f Sizzling x Lassiter's Cat (Tale Of The Cat (USA))
12
10.4
Truthiz (11)
100/1
T: Stewart Barr
R: Jackson Murphy (54)
100/1
3f Foxwedge x I Am But A Fool (Monashee Mountain (USA))
13
19.7
Octic (7)
100/1
T: Malcolm Reynolds
R: Mikiko Nakao (53.5)
100/1
3f Instinction x Sole Selection (Octagonal (NZ))
14
29.4
150/1
T: Sidney Roberts
R: Clayton Gallagher (52.5)
150/1
5g Real Saga x Elmira (Timber Country (USA))
Race 5 - Cellar Maintenance Aust. Hcp (1400m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:26.02 (36.19)
Prizemoney: $60,000
1
11/1
T: D J Hansen
R: M McGillivray (54.5)
11/1
2g Mahisara x Syncopated Groove (Rhythm (USA))
Winning siblings: Groovy Playmate, Major Bo,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.0
9/10F
T: S W Kendrick
R: James Orman (58)
9/10F
2g Olympic Glory (IRE) x Modave (NZ) (Montjeu (IRE))
3
3.5
9/1
T: J T Wigginton
R: R Wiggins (56)
9/1
2f Rothesay x Plachutta (Kbenjar )
4
4.2
9/2
T: Desleigh Forster
R: Daniel Griffin (56)
9/2
2g Rothesay x Alyssa Jean (Dodge )
5
6.5
20/1
T: K M Schweida
R: S Cormack (55.5)
20/1
2g Olympic Glory (IRE) x Change Of Class (Masterclass (USA))
6
6.7
100/1
T: B J Dais
R: Matthew Palmer (54)
100/1
2c Show A Heart x Griselda (Royal Academy (USA))
7
8.2
Kalik (2)
7/1
T: Tony Haydon
R: Luke Tarrant (57)
7/1
2g Champions Gallery (GB) x Nuskee (NZ) (Pentire (GB))
8
8.9
Jomera (11)
40/1
T: S W Kendrick
R: Jackson Murphy (52.5)
40/1
2f Foxwedge x Irgunette (Irgun (USA))
9
9.2
20/1
T: Paul Butterworth
R: L V Cassidy (55)
20/1
2f Better Than Ready x Hussonova (Hussonet (USA))
10
9.3
150/1
T: Dale Groves
R: Baylee Nothdurft (54)
150/1
2f Better Than Ready x Jebel Ali (Flying Spur )
11
10.6
11/1
T: J W Zielke
R: M Hellyer (57)
11/1
2g Mossman x Redtruth (Testa Rossa )
Race 6 - Double R Thoroughbreds Hcp-C1 (1000m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 0:59.01 (35.03)
Prizemoney: $21,000
1
3/1F
T: S W Kendrick
R: Jackson Murphy (55)
3/1F
2g Time For War x Kianben (Jan Murray (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: M J Lakey
R: M Hellyer (58)
6/1
3
1.2
20/1
T: Leanne McCormick
R: R Wiggins (58.5)
20/1
3g Manhattan Rain x Morton (Flying Spur )
4
1.9
Beware (1)
4/1
T: Brenton Andrew
R: Ron Stewart (59)
4/1
3g Exceed And Excel x Caveat (Elusive Quality (USA))
5
2.0
8/1
T: T B Thomas
R: James Orman (57.5)
8/1
5g Drumbeats x Rogue Trader (British Banker (CAN))
6
3.5
9/2
T: Tony Haydon
R: Luke Tarrant (56)
9/2
3f Zoustar x Mokaraba (NZ) (Cape Cross (IRE))
7
3.6
20/1
T: Ben Ahrens
R: Matthew Palmer (55.5)
20/1
3f Rothesay x Princess Qualo (Sequalo )
8
3.7
15/4
T: B J Dais
R: M McGillivray (55.5)
15/4
5m Lope De Vega (IRE) x To Be Surprised (Redoute's Choice )
9
6.5
60/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (54)
60/1
4g Casino Prince x Bright Heroine (Bluebird (USA))
10
9.2
100/1
T: Kerry Baumann
R: Adam Spinks (54)
100/1
6g Street Boss (USA) x Oriental (Monde Bleu (GB))
11
11.5
40/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Ms C Eaton (55)
40/1
4m Written Tycoon x Taunt Pauline (Oamaru Force )
Race 7 - Paddi Sheehan's Last Run (60) (1200m)
Class: Restricted 60 Track: Soft(6) Time: 1:13.55 (36.37)
Prizemoney: $21,000
1
9/4F
T: J L Johnston
R: Daniel Griffin (59)
9/4F
4g Masked Assassin x Too Nice (Shadow Creek (NZ))
Winning siblings: Porn Star Pete,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: B J Dais
R: M McGillivray (55)
15/4
4m All Too Hard x Go Kate Go (More Than Ready (USA))
3
0.6
100/1
T: J L Johnston
R: Taylor Williams (52.5)
100/1
5m Drumbeats x Prime Jewel (Beautiful Crown (USA))
4
2.1
20/1
T: G R Schwenke
R: P Romeo (54)
20/1
5
2.3
9/2
T: Brenton Andrew
R: Ms T Harrison (58.5)
9/2
4g Mulaazem x Apple Candy (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
2.4
30/1
T: Kerry Baumann
R: Adam Spinks (57)
30/1
4g Star Witness x Reine De Jeu (Anabaa (USA))
7
4.4
15/1
T: J L Johnston
R: N Thomas (54)
15/1
7g Patapan (USA) x Kashann (NZ) (Kashani (USA))
8
4.9
5/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Jackson Murphy (55)
5/1
9
8.6
13/2
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
13/2
4m Rothesay x Milla Rose (Mossman )
10
9.1
25/1
T: R Drysdale
R: Mikiko Nakao (55.5)
25/1
11
9.2
50/1
T: G M Hay
R: Luke Tarrant (54)
50/1
9g Tycoon Ruler x Midnight Caper (Rassendyll (USA))