Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, July 28

Race 1 - Sctc Atrium Bar Hcp (C5) (1600m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:38.73 (34.77)
Prizemoney: $21,000
1
4/7F
T: Kacy Fogden
R: M Hellyer (59)
4/7F
4g Galileo (IRE) x Half Queen (USA) (Deputy Minister (CAN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
10/1
T: A J Edmonds
R: M R Du Plessis (57.5)
10/1
6m Ekraar (USA) x Repetition (NZ) (Kingdom Bay (NZ))
3
1.4
11/2
T: L J Hatch
R: B N Stewart (58.5)
11/2
4g Show A Heart x Fires (Forest Glow (USA))
4
1.7
30/1
T: T D Cowan
R: Carly Frater-Hill (52)
30/1
8g Latarmiss (IRE) x Ruakiwi Glow (Forest Glow (USA))
5
4.7
5/2
T: M A Currie
R: Corey Bayliss (55)
5/2
4g Real Saga x Ends Meet (NZ) (Anabaa (USA))
6
5.7
30/1
T: B J Smith
R: A Spinks (54)
30/1
Race 2 - Parklands Tavern Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:24.64 (36.37)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (51)
7/2
2f Rothesay x Disputed Bid (Show A Heart )
Winning siblings: Miss Colombia,
This nick: 26 runners; 20 winners; 2 SW. Details
2
1.8
1/1F
T: S W Kendrick
R: James Orman (58)
1/1F
2g Not A Single Doubt x Umatilly (Umatilla (NZ))
3
4.1
8/1
T: P Duff
R: B N Stewart (58)
8/1
2g Jet Spur x Empress Of Rome (Holy Roman Emperor (IRE))
4
6.6
10/1
T: Alan L Jones
R: M Powell (56.5)
10/1
2g Love Conquers All x Aqualin (NZ) (Falkirk (NZ))
5
7.9
Kareno (6)
13/2
T: G D Hickman
R: M R Du Plessis (54.5)
13/2
2f Deep Field x See The Music (Flying Spur )
6
8.0
66/1
T: Ms W Bannerot
R: Alannah Fancourt (56)
66/1
7
10.3
13/2
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (56.5)
13/2
2g Fiorente (IRE) x Diamond Angel (Northern Meteor )
Race 3 - Butler McDermott Lawyers Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.60 (36.00)
Prizemoney: $21,000
1
11/1
T: B J Dais
R: Jake Bayliss (56)
11/1
3f Reliable Man (GB) x Ready And Able (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Brown Burberry, Majulah, Slow Hands,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
1/2F
T: G M Hay
R: Luke Tarrant (56)
1/2F
3f Red Element x She's Foxy (Foxhound (USA))
3
0.5
10/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (56.5)
10/1
3g Rip Van Winkle (IRE) x Cerberus (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
3.0
9/1
T: John Holcombe
R: S Cormack (57)
9/1
3g Super Easy (NZ) x Eagle Feather (Quest For Fame (GB))
5
4.8
15/4
T: Dale Groves
R: R Goltz (59)
15/4
3g Zoustar x Misstrum (Stratum )
6
6.1
30/1
T: G R Schwenke
R: Ms T Harrison (54)
30/1
7
6.6
30/1
T: A J Cowell
R: M Hellyer (54.5)
30/1
3f Sizzling x Inanoff (NZ) (Ustinov )
Race 4 - Tab Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:12.24 (34.55)
Prizemoney: $21,000
1
15/8
T: Kacy Fogden
R: M Hellyer (55.5)
15/8
3g Written Tycoon x Brambling (Redoute's Choice )
Winning siblings: Amal Rose, Deep Chartreuse,
This nick: 21 runners; 19 winners; 1 SW. Details
112019 MM National Yearling Sale Book 1
Vendor: Riversdale Scone NSW
Buyer: Psd $90000 Res $100000
112019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$45,000
Vendor: Woodside Park Stud, Tylden
Buyer: Baystone Farm
2
0.4
7/4F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58)
7/4F
4m Dream Ahead (USA) x Kiss Me Katy (Mull Of Kintyre (USA))
3
1.7
11/2
T: S A Mackinnon
R: Ms T Harrison (54)
11/2
3f Al Maher x Step Up Lady (Show A Heart )
4
1.8
Coach (2)
9/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (55.5)
9/2
3g Denman x Patina (Anabaa (USA))
5
2.1
6/1
T: John Holcombe
R: S Cormack (54)
6/1
4g Sequalo x Bersatu Hussonazim (Husson (ARG))
6
6.9
60/1
T: T N Miller
R: N Thomas (54)
60/1
9g Casino Prince x Garden Centre (Spectrum (IRE))
Race 5 - Become A Sctc Member Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.95 (34.14)
Prizemoney: $21,000
1
1/2F
T: D J Hansen
R: Daniel Griffin (55.5)
1/2F
2g Deep Field x Que Cee (Choisir )
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/1
T: L J Gough
R: Jake Bayliss (57.5)
5/1
4g Pluck (USA) x Belle Salieri (Salieri (USA))
3
4.8
9/2
T: Natalie McCall
R: Ron Stewart (57.5)
9/2
4g Denmarket x Tycoon Tango (NZ) (Last Tycoon (IRE))
4
5.8
Eeyore (6)
9/1
T: L G Ross
R: Dale Smith (55.5)
9/1
5
6.3
40/1
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (54)
40/1
3g Chosen To Fly x Sanada (Lion Heart (USA))
6
6.8
66/1
T: T J Hong
R: N Thomas (55.5)
66/1
4m Foxwedge x Magsaya (Danehill Dancer (IRE))
7
7.0
50/1
T: G P Hineman
R: Ms T Harrison (55.5)
50/1
5m Trusting x Just Been Lucky (Encosta De Lago )
8
20.8
66/1
T: Ben Ahrens
R: S Cormack (57)
66/1
3g Albrecht x Encosta Martini (Encosta De Lago )
Race 6 - Jenny McEvoy Real Estate-Bm70 (2400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 2:33.27 (36.46)
Prizemoney: $30,000
1
5/2F
T: M J Lakey
R: B N Stewart (59)
5/2F
7g Telesto (NZ) x Saucy Broc (Brocco (USA))
Winning siblings: Telesto Warrior,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/2
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (54)
5/2
4m Pentire (GB) x Charlotte Russe (NZ) (Red Ransom (USA))
3
3.3
13/4
T: P and W Hulbert
R: Adin Thompson (52)
13/4
3g Show A Heart x Finn Class (Elvstroem )
4
3.6
30/1
T: Ms K Loy
R: M R Du Plessis (54)
30/1
4m Tycoon Ruler x Demon Nurse (Honours List (IRE))
5
5.4
25/1
T: G R Schwenke
R: Ms T Harrison (54)
25/1
6
5.8
Saibye (8)
50/1
T: Jeff Dunn
R: M Hellyer (54)
50/1
4g Street Cry (IRE) x Rock On Bye (Octagonal (NZ))
7
9.6
7/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: S Cormack (57)
7/2
4g Red Element x Lae Lady Lae (NZ) (Centro (NZ))
8
11.6
11/1
T: P P Jenkins
R: Ron Stewart (54)
11/1
Race 7 - Wotso Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:58.25 (34.15)
Prizemoney: $21,000
1
3/1
T: Ben Ahrens
R: Ron Stewart (56)
3/1
3g Jet Spur x Refix (Reset )
Winning siblings: Fixation, Ruby Remedy,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
4/5F
T: Ms G Heinrich
R: Daniel Griffin (55)
4/5F
3g Sidereus x At The Peak (Commands )
3
0.4
Hinano (9)
12/1
T: M J Mair
R: Taylor Williams (52.5)
12/1
3g Chosen To Fly x Shadow Princess (Ombra Della Sera )
4
0.6
4/1
T: Ms K Geran
R: Ms S Lacy (54)
4/1
3g Spirit Of Boom x Court Bell (Bel Esprit )
5
2.1
11/1
T: Donald Baker
R: Emma Ljung (54)
11/1
3g Golden Archer x Bradbury Chocolate (Bradbury's Luck )
6
15.6
Majaqua (10)
40/1
T: Ms W Bannerot
R: Alannah Fancourt (54)
40/1
3g Rothesay x Maji Maji (General Nediym )
Race 8 - Www.Sctc.Com.Au Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:57.34 (33.73)
Prizemoney: $21,000
1
13/4
T: David Murphy
R: Sheriden Tomlinson (55)
13/4
3f Golden Archer x Shamsie (Danzero )
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
112019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$24,000
Vendor: Raheen Stud Darling Downs Qld
Buyer: Michael Hocking
2
2.0
5/2F
T: T Button
R: B N Stewart (59)
5/2F
3f Toorak Toff x Aadelaidee (Keltrice )
3
4.0
9/1
T: L J Hatch
R: S Cormack (54)
9/1
3f Top Echelon x Night Escort (Hayil (USA))
4
4.2
7/2
T: B S Baldwin
R: M R Du Plessis (56.5)
7/2
3f Monashee Mountain (USA) x Anonymiss Kitty (Tale Of The Cat (USA))
5
4.4
50/1
T: Tony Haydon
R: N Thomas (54)
50/1
3f Love Conquers All x Rocher (Geiger Counter (USA))
6
5.4
4/1
T: David Vandyke
R: Dale Smith (54)
4/1
3f Spirit Of Boom x Equality (Conatus )
7
5.6
10/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (54)
10/1
3f Golden Archer x Titanius (NZ) (Thorn Park )
8
5.8
60/1
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (51)
60/1
3f Sequalo x Knight's Emotion (Sunday Knight )
9
10.6
66/1
T: J L Johnston
R: Taylor Williams (52.5)
66/1
3f Show A Heart x Some Joy (My Joy )