Breednet Results

TAMWORTH - Monday, April 17

Race 1 - Tab.Com.Au Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.17 (36.81)
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: P M Perry
R: J Pracey-Holmes (56.5)
9/1
3g Foxwedge x Tellora (Elusive Quality (USA))
Winning siblings: La Tigeresa, Medieval Miss,
2
0.2
13/8F
T: Cody Morgan
R: B Looker (56)
13/8F
4g Exceed And Excel x Coablo (Vettori (IRE))
3
0.3
Arleta (4)
3/1
T: Ms S Grills
R: M McGuren (56.5)
3/1
3f Artie Schiller (USA) x Galleta (Zabeel (NZ))
4
0.6
13/2
T: P H Bloomfield
R: Ms R Murray (58)
13/2
5
2.4
30/1
T: G L Woodward
R: Ms B Hodder (55)
30/1
3g Zariz x Baby Cino (Perugino (USA))
6
2.9
5/1
T: Andrew Macdonald
R: D Northey (55)
5/1
7
3.0
80/1
T: N F Boland
R: T J Green (56)
80/1
3g Intergaze x Overleaf (Rhythm (USA))
8
3.6
60/1
T: Nicole Down
R: Chloe Baker (53.5)
60/1
4m Duke Of Marmalade (IRE) x Spring Falls (Giant's Causeway (USA))
9
4.2
Sejeune (12)
66/1
T: Ms J Butler
R: Brendon Newport (55)
66/1
4g Sebring x Jeune Girl (Jeune (GB))
10
5.4
8/1
T: Ms K Fox
R: A Chau (55)
8/1
3f Congrats (USA) x Dusty Grey (Singspiel (IRE))
11
13.0
25/1
T: Andrew Eastcott
R: Ms K Adams (56.5)
25/1
3f Dream Ballad x Desert Sapphire (Desert King (IRE))
12
99.0
30/1
T: Mathew Brunner
R: Ms A Threadwell (58.5)
30/1
3g Arlington x Chanceoneasystreet (Bianconi (USA))
Race 2 - Allsop Signs Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.93 (36.79)
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: B F Cavanough
R: Ms R Murray (59)
9/1
5g Raheeb x Six Gauge (Over )
2
1.0
Knees (3)
11/2
T: C R Clegg
R: A Cavallo (58)
11/2
4g Street Cry (IRE) x Petroica (Anabaa (USA))
3
2.0
20/1
T: Nicole Down
R: L Cumberland (56)
20/1
3f Skilled x Irreversible (Last Tycoon (IRE))
4
2.5
6/1
T: P N Mills
R: Travis Wolfgram (56)
6/1
5m Youthful Legs (USA) x Harvest Time (Switch In Time (IRE))
5
2.6
4/5F
T: R P Northam
R: G M Ryan (58.5)
4/5F
3f Hussonet (USA) x Paris Memory (Redoute's Choice )
6
3.2
14/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (53)
14/1
5m Krupt x Treasured (NZ) (Prized (USA))
7
3.8
14/1
T: A G Williams
R: S Lisnyy (55)
14/1
5m Denman x Seven Stars (King's Best (USA))
8
4.0
14/1
T: Ms S Grills
R: M McGuren (56.5)
14/1
3g Dubleo (USA) x Obeys (Commands )
9
7.5
20/1
T: P Cheers
R: M Paget (55)
20/1
3g Bon Hoffa x Aphrodisiac (Zoffany (USA))
10
9.3
50/1
T: A M Martyn
R: D Northey (55)
50/1
3f Dixie Prospect (USA) x See The Lights (Danehill Dancer (IRE))
11
13.6
25/1
T: N F Boland
R: T J Green (57)
25/1
3g Dane Fever x Al Rosolini (Waajib (IRE))
Race 3 - Goodwin Kenny Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.77 (38.40)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: Nicole Down
R: Ms R Murray (59)
7/4F
6g Lion Heart (USA) x Jesterette (Rory's Jester )
2
1.0
7/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (55)
7/1
3
2.5
Eyota (9)
9/2
T: D Lane
R: M McGuren (58.5)
9/2
3g Reward For Effort x Bichette (Bellotto (USA))
4
3.0
66/1
T: Troy O'Neile
R: M Paget (58.5)
66/1
3g Shaft x Bala (War Trace (USA))
5
4.6
25/1
T: B F Cavanough
R: D Northey (58.5)
25/1
3g Dane Shadow x Magic Music (Loosen Up (USA))
6
4.7
66/1
T: P Cheers
R: Ms B Hodder (59)
66/1
7
4.8
13/4
T: Brett Thompson
R: G M Ryan (58.5)
13/4
8
5.0
16/1
T: Andrew Eastcott
R: Ms K Adams (59)
16/1
9
6.1
12/1
T: Ms S McCormack
R: Jean Van Overmeire (57)
12/1
10
7.6
10/1
T: F J Tanner
R: A Chau (59)
10/1
11
15.5
Ansa (8)
50/1
T: Sally Torrens
R: Mollie Partridge (57)
50/1
12
18.1
15/1
T: C R Clegg
R: A Cavallo (59)
15/1
4g Niccolini x Bellavinda (Euclase )
Race 4 - Corey's Catering Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:09.84 (35.74)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: M K Mason
R: M McGuren (58)
7/4F
4g All American x Monocular (Fuji Kiseki (JPN))
Winning siblings: Eye In The Sky, Lamerican,
2
1.5
12/1
T: L J Fairhall
R: Shane Arnold (57)
12/1
4g Hinchinbrook x Stormy Empress (King's Best (USA))
3
1.7
66/1
T: N F Boland
R: Ms M Weir (52)
66/1
6g Dane Fever x Warm Up (King Cugat (USA))
4
2.3
7/1
T: Ms J Graham
R: B Looker (55)
7/1
5m I Am Invincible x Fantasy Lady (Fasliyev (USA))
5
2.4
14/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (55)
14/1
4m Mutawaajid x Ceberano (NZ) (Stravinsky (USA))
6
3.3
11/4
T: C K Martin
R: P Graham (61)
11/4
4g Bite The Bullet (USA) x Fillatte (Tobougg (IRE))
7
5.4
60/1
T: L J Jeffriess
R: Ms J Worley (56)
60/1
5g Husson (ARG) x Sun Classique (Fuji Kiseki (JPN))
8
5.5
20/1
T: Ms S Grills
R: G M Ryan (56)
20/1
6g Niello x Fancy Yellow (Commands )
9
5.6
7/1
T: L C Morgan
R: Ms R Murray (54)
7/1
3f Ready's Image (USA) x Promessa (GB) (Reprimand (GB))
10
5.8
7/1
T: R P Northam
R: D Northey (54.5)
7/1
3f Choisir x Scarlet Spur (Flying Spur )
11
5.9
50/1
T: G L Woodward
R: J Pracey-Holmes (54)
50/1
Race 5 - Mornington Prelude (2100m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:12.69 (36.81)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: J T Blanch
R: G M Ryan (56)
7/2
7g Red Dazzler x French Frenzy (NZ) (Volksraad (GB))
Winning siblings: La Saverne,
2
0.5
9/2
T: T and P Vigouroux
R: Jean Van Overmeire (58)
9/2
7g Danroad x Cherkassy (NZ) (Sudurka )
3
3.0
7/1
T: R P Northam
R: M Paget (58)
7/1
7g Dream Ballad x Glareola (Mukaddamah (USA))
4
3.9
11/4F
T: P M Perry
R: B Looker (55)
11/4F
5
4.1
16/1
T: G L Woodward
R: J Pracey-Holmes (54)
16/1
5m Dylan Thomas (IRE) x Girvan (Gold Ace )
6
4.9
40/1
T: Sally Torrens
R: Ms B Hodder (54)
40/1
5m Supreme Class x Yemaya (Planchet )
7
6.9
9/1
T: S J Hodge
R: S Lisnyy (57)
9/1
8g King Cugat (USA) x Tegan Sky (Royal Academy (USA))
8
8.0
7/2
T: P J Cunningham
R: Jackson Murphy (59)
7/2
5g Carry The Flag (GB) x Anora Fair (Appleby Fair )
9
9.6
12/1
T: J A Sylvester
R: Ms A Threadwell (55)
12/1
6g Holy Roman Emperor (IRE) x Year Of The Cat (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
10
9.7
66/1
T: L J Cox
R: D Pitomac (54)
66/1
10g Dubleo (USA) x Silver Crescent (Palace Music (USA))
11
10.7
Hauser (11)
40/1
T: Troy O'Neile
R: Travis Wolfgram (54)
40/1
7g Casino Prince x Manhattan Transfer (Carnegie (IRE))
Race 6 - Thread Effects Hcp (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:36.27 (36.62)
Prizemoney: $20,000
1
5/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (60)
5/2
4m Northern Meteor x Mabkhara (Anabaa (USA))
Winning siblings: Seewhatshebrings, Songlike, Wandabaa,
2
3.0
13/8F
T: R R Milligan
R: Chloe Baker (56)
13/8F
3f Ad Valorem (USA) x Beata (Rory's Jester )
3
3.5
7/1
T: P Cheers
R: M Paget (59.5)
7/1
5g Myboycharlie (IRE) x Collodi (Testa Rossa )
4
4.0
Toast (6)
10/1
T: John McLachlan
R: Ms B Hodder (55.5)
10/1
4g Purrealist x Three Cheers (Peintre Celebre (USA))
5
5.2
11/2
T: L K Roberts
R: A Cavallo (54)
11/2
5g Henny Hughes (USA) x Danielle's Delight (Beautiful Crown (USA))
6
7.2
100/1
T: M Boland
R: D Pitomac (54)
100/1
7m Casino Prince x Gifting (NZ) (Generous (IRE))
7
7.4
16/1
T: F J Tanner
R: P Graham (54)
16/1
8
7.5
25/1
T: S J Hodge
R: S Lisnyy (54)
25/1
5m Dane Shadow x Rocking (Fastnet Rock )
9
8.0
11/1
T: G L Woodward
R: J Pracey-Holmes (54)
11/1
8g Elusive City (USA) x Lenova (NZ) (Grand Lodge (USA))
10
8.2
16/1
T: Sally Torrens
R: G M Ryan (54)
16/1
5g Dane Shadow x Xaarbarella (Xaar (GB))
11
32.7
100/1
T: Ms N Pullman
R: L Cumberland (54)
100/1
Race 7 - Shay Brennan Tamworth Prelude (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.46 (35.61)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: Ms M Moses
R: Vad Bolozhinskyi (62.5)
11/2
6g Shamardal (USA) x Incheck (Strategic )
2
0.1
10/1
T: Ms S Grills
R: M Paget (54)
10/1
3
0.2
5/2F
T: C K Martin
R: P Graham (54.5)
5/2F
4
0.4
7/1
T: R P Northam
R: G M Ryan (55)
7/1
5
1.0
14/1
T: Ms J Clement
R: L Cumberland (59.5)
14/1
6
1.1
11/4
T: P M Perry
R: B Looker (54)
11/4
4g Sebring x Off The Canvas (Elusive Quality (USA))
7
1.5
11/2
T: C K Martin
R: Ms R Murray (54)
11/2
8
1.8
60/1
T: W J Farrow
R: S Lisnyy (54)
60/1
8m Dubai Destination (USA) x Amulette (GB) (Mark Of Esteem (IRE))
9
2.4
Flukes (7)
9/1
T: Cody Morgan
R: Jackson Murphy (52)
9/1
7g Racer's Edge x Dolphinarium (Dolphin Street (FR))
10
3.0
60/1
T: P N Mills
R: Travis Wolfgram (54)
60/1
8g Sippin' Bourbon (USA) x Harvest Time (Switch In Time (IRE))
11
3.7
16/1
T: Cody Morgan
R: Jean Van Overmeire (56)
16/1
7g Lonhro x Lady Of Choice (Redoute's Choice )
12
7.3
25/1
T: Brett Thompson
R: Ms M Weir (52)
25/1
7m Strada x Witches Hat (El Moxie (USA))
Race 8 - Tamworth City Toyota Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:22.67 (36.96)
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: T S Howlett
R: Travis Wolfgram (59)
3/1F
3c Denman x Pagan Princess (Bite The Bullet (USA))
2
4.3
15/4
T: B F Cavanough
R: Ms R Murray (55.5)
15/4
3f Pluck (USA) x Dream Leica (NZ) (Maroof (USA))
3
4.8
12/1
T: C K Martin
R: P Graham (61.5)
12/1
5g Bryannbo's Gift (NZ) x Dutch Vision (Semipalatinsk (USA))
4
5.9
10/1
T: Stirling Osland
R: M Paget (54.5)
10/1
4m Related x Miss Strangelove (Geiger Counter (USA))
5
6.3
13/2
T: P M Perry
R: B Looker (54.5)
13/2
6
6.9
Leggie (16)
30/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (52)
30/1
7
7.1
12/1
T: Mark Hatch
R: L Cumberland (55)
12/1
5g Amadeus Wolf (GB) x Queen Camilla (Johan Cruyff (GB))
8
7.2
6/1
T: Michelle Fleming
R: Kirk Matheson (54.5)
6/1
9
7.3
9/2
T: Melissa Dennett
R: Ms J Worley (54)
9/2
4m Excites x Balancitta (Galileo (IRE))
10
7.4
9/1
T: Brett Thompson
R: G M Ryan (54)
9/1
3f Toorak Toff x Untainted (Hussonet (USA))
11
11.2
13/2
T: M K Mason
R: M McGuren (57)
13/2
4g Lookin At Lucky (USA) x Zaharias (Dehere (USA))
12
11.7
100/1
T: P Cheers
R: Ms B Hodder (54)
100/1
4g Time Thief x Remember Pru (Bletchingly )
13
12.9
15/1
T: Ms S Grills
R: A Gibbons (55.5)
15/1
3f Snippetson x Needing You (Belong To Me (USA))
14
27.4
66/1
T: A M Martyn
R: A Cavallo (54)
66/1
4m Dubleo (USA) x Aim High (Success Express (USA))