Breednet Results

TAMWORTH - Monday, February 26

Race 1 - Supertime Park Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:11.21 (37.31)
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: B F Cavanough
R: Billy Cray (58)
3/1F
4m Manhattan Rain x Beauty School (Royal Academy (USA))
2
2.3
9/1
T: C R Clegg
R: Ms J Worley (57.5)
9/1
3f Al Samer x Outback Legend (Outback Prince )
3
2.5
8/1
T: P H Bloomfield
R: B Looker (58)
8/1
4
2.6
15/4
T: P M Perry
R: Ms R Murray (57.5)
15/4
3f Sebring x Decoree (GB) (Dubawi (IRE))
5
2.9
14/1
T: Ms J Clement
R: Joshua Oliver (57.5)
14/1
3f Love Conquers All x Startle (Flying Spur )
6
4.7
9/1
T: M C Dobie
R: C G O'Brien (58)
9/1
5m Wanted x Pure Drama (Pure Theatre )
7
5.4
8/1
T: Melissa Dennett
R: Clayton Gallagher (56.5)
8/1
4m Myboycharlie (IRE) x Maryann (Marooned (GB))
8
6.2
11/1
T: S C Jones
R: G Buckley (57.5)
11/1
3f Street Cry (IRE) x World Joy (Anabaa (USA))
9
7.7
14/1
T: Troy O'Neile
R: Ms M Brown (58)
14/1
4m Pluck (USA) x Sierra Leone (GB) (Polish Precedent (USA))
10
8.2
11/1
T: Ms S Grills
R: G M Ryan (58)
11/1
11
8.6
40/1
T: Gavin Groth
R: Ms L G Henry (58)
40/1
5m Big Brown (USA) x Blow (End Sweep (USA))
12
9.5
80/1
T: L J Jeffriess
R: G Snowden (58)
80/1
4m Star Witness x Frenetica (Ferocity )
Race 2 - Steelswitch Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:12.15 (37.11)
Prizemoney: $20,000
1
14/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (59)
14/1
2
0.4
8/15F
T: P M Perry
R: B Looker (58.5)
8/15F
3g All Too Hard x Ashley's Kitty (USA) (Tale Of The Cat (USA))
3
1.4
11/2
T: Sally Torrens
R: Alena Skerritt (57)
11/2
4g All American x Tiny Belle (Danehill (USA))
4
1.9
20/1
T: Troy O'Neile
R: Joshua Oliver (59)
20/1
4g Shaft x Bala (War Trace (USA))
5
2.9
7/1
T: B F Cavanough
R: G M Ryan (59)
7/1
4g Trusting x Newborn (Halo Homewrecker (USA))
6
4.0
15/1
T: Adam Vine
R: Ms J Worley (59)
15/1
6g Snitzel x Demandehere (Dehere (USA))
7
4.4
30/1
T: Jim Gleeson
R: Ms L G Henry (59)
30/1
5g Time Thief x Rasay Mist (Nediym (IRE))
8
5.1
Nefyn (9)
100/1
T: S J Gleeson
R: Shane Arnold (58.5)
100/1
9
9.8
20/1
T: Brett Thompson
R: C G O'Brien (58.5)
20/1
3g Helmet x Beautiful Buns (Black Minnaloushe (USA))
10
23.8
150/1
T: Ms J Clement
R: G Snowden (59)
150/1
6g Youthful Legs (USA) x Apexian (Aurealis )
Race 3 - Kristy Lane Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:37.85 (38.64)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: Sally Torrens
R: Ms R Murray (55)
4/1
4g Red Element x Hasty Girl (Rapid Man )
2
0.8
15/2
T: Andrew Robinson
R: B Looker (55.5)
15/2
3g Animal Kingdom (USA) x Glenkinchie (Redoute's Choice )
3
1.3
20/1
T: C R Clegg
R: Vad Bolozhinskyi (55)
20/1
5g Niccolini x Bellavinda (Euclase )
4
2.4
12/1
T: Ms D Wilson
R: Ms J Worley (55)
12/1
5
4.8
30/1
T: T S Howlett
R: A Gibbons (55)
30/1
4m Dylan Thomas (IRE) x Laguna Lass (Orpen (USA))
6
6.5
11/1
T: Melissa Dennett
R: Clayton Gallagher (53.5)
11/1
4m Buriton (NZ) x Impulsive Future (Futuristic )
7
7.0
30/1
T: Ms J Butler
R: Alena Skerritt (53)
30/1
4m Dane Shadow x Grandma (Hula Chief (NZ))
8
7.2
I Want (10)
100/1
T: Danielle Seib
R: Billy Cray (55)
100/1
3g Stratum x Spoleto (USA) (Vindication (USA))
9
8.2
16/1
T: Ronald Broomhall
R: Joshua Oliver (55)
16/1
4m Elvstroem x Hurricane Run (Hurricane Sky )
10
8.3
11/8F
T: B F Cavanough
R: G Buckley (55.5)
11/8F
4m Foxwedge x Storm Signal (NZ) (Keltrice )
11
9.4
8/1
T: S J Gleeson
R: Ms L G Henry (59)
8/1
4g Henrythenavigator (USA) x Showgirl (NZ) (Volksraad (GB))
12
15.9
80/1
T: I P Cook
R: Shane Arnold (57.5)
80/1
3g Mulaazem x Swiss Vault (Secret Savings (USA))
Race 4 - Duri Blue (Bm60) (1600m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(6) Time: 1:38.07 (37.32)
Prizemoney: $20,000
1
13/4F
T: Ms S Grills
R: G Buckley (56.5)
13/4F
6g Dubleo (USA) x Fancy Yellow (Commands )
Winning siblings: High Relief, Rough Cuts,
2
0.2
7/2
T: G D Lunn
R: Alena Skerritt (58.5)
7/2
6g Floral Pegasus x Quillato (Quick Score )
3
1.0
7/2
T: Michelle Fleming
R: C G O'Brien (59)
7/2
6g Shaft x Mintage (Varick (USA))
4
1.7
7/1
T: G D Lunn
R: Adam Spinks (52.5)
7/1
7m Astronomer Royal (USA) x Cuban Girl (Hemingway (IRE))
5
2.3
13/2
T: S W Thompson
R: Ms R Murray (57)
13/2
7g Valixir (IRE) x Alsatia (Marauding (NZ))
6
2.7
12/1
T: C W Hodgson
R: Vad Bolozhinskyi (54)
12/1
5m Tickets x Fleur De Lion (Tale Of The Cat (USA))
7
3.3
12/1
T: Theresa Stair
R: Joshua Oliver (54)
12/1
8
5.7
9/1
T: I P Cook
R: G M Ryan (58)
9/1
7g Blevic x Some Kinda Storm (Torrential (USA))
9
8.7
60/1
T: Gavin Groth
R: Ms L G Henry (56)
60/1
Race 5 - Dollar Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:24.19 (38.29)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: M K Mason
R: G Buckley (56)
11/2
3f Big Brown (USA) x Silent Song (NZ) (Stravinsky (USA))
2
0.5
15/8F
T: G Prosser
R: B Looker (54)
15/8F
5g Starcraft (NZ) x Nonsensical (Hussonet (USA))
3
1.0
11/4
T: B F Cavanough
R: G M Ryan (58)
11/4
4m Shaft x Got Bling (Dehere (USA))
4
1.5
40/1
T: S C Jones
R: Joshua Oliver (54)
40/1
5m Lonhro x Mozambique (Redoute's Choice )
5
2.1
13/2
T: Sally Taylor
R: C P Franklin (56.5)
13/2
5g Congrats (USA) x Arrogantly (Flying Spur )
6
2.2
30/1
T: G D Lunn
R: Alena Skerritt (52)
30/1
7
2.6
Blaine (8)
9/1
T: Mark Hatch
R: Clayton Gallagher (53.5)
9/1
8
6.7
15/1
T: Brett Thompson
R: Ms L G Henry (54.5)
15/1
3f Shrapnel x Fairy Tough (Dane Supreme )
9
7.4
12/1
T: G L Woodward
R: Ms R Murray (55.5)
12/1
3g Shrapnel x Halo Halo (Lonhro )
Race 6 - Merv Corliss Memorial (Bm62) (1200m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(5) Time: 1:10.91 (36.95)
Prizemoney: $20,000
1
7/2F
T: B P Garvey
R: C G O'Brien (59.5)
7/2F
4g Exceed And Excel x Jawahir (General Nediym )
2
2.0
12/1
T: Gavin Groth
R: K Dunbar (61)
12/1
7g Danehill Express x Indira Morning (Indian Danehill (IRE))
3
2.5
5/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (56)
5/1
5m Kempinsky x Rosetta (Sequalo )
4
3.2
7/2
T: C K Martin
R: B Looker (54.5)
7/2
4m Arlington x Fasting (Anabaa (USA))
5
3.3
20/1
T: Angela Davies
R: A Gibbons (57.5)
20/1
5g May'haab x Paxton Street (Delphinus )
6
3.9
7/1
T: B F Cavanough
R: G M Ryan (55)
7/1
5m Tickets x Summer Raid (Marauding (NZ))
7
4.5
9/2
T: Ms S Grills
R: G Buckley (54)
9/2
6m Duporth x Fashion Sister (Fasliyev (USA))
8
5.5
7/1
T: Melissa Dennett
R: Clayton Gallagher (60)
7/1
6g War Pass (USA) x Splendid Thing (Encosta De Lago )
9
9.1
80/1
T: L J Jeffriess
R: Ms J Worley (59)
80/1
6g Husson (ARG) x Sun Classique (Fuji Kiseki (JPN))
10
9.4
30/1
T: G L Woodward
R: Alena Skerritt (58)
30/1
11
9.7
100/1
T: Ms S Bigg
R: Ms L G Henry (57)
100/1
5g Econsul (NZ) x Royal Fling (Danehill (USA))
Race 7 - Akwazoff Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 0:57.08 (35.12)
Prizemoney: $20,000
1
4/5F
T: B F Cavanough
R: Adam Spinks (58)
4/5F
3g Duporth x Sin Sin Sin (Fantastic Light (USA))
Winning siblings: Dee Nine Elle, Yes Yes Yes,
2
0.2
6/1
T: Cody Morgan
R: Clayton Gallagher (55.5)
6/1
5g Al Maher x Bequia Beauty (USA) (Maria's Mon (USA))
3
1.0
5/1
T: T S Howlett
R: B Looker (57)
5/1
3g I Am Invincible x Alley Miss (Murphy's Blu Boy )
4
1.6
7/2
T: Allan Kehoe
R: G M Ryan (56.5)
7/2
3f Toorak Toff x Aadelaidee (Keltrice )
5
7.1
200/1
T: Adam Vine
R: Ms J Worley (54)
200/1
7m Hidden Dragon x Got The Bod (Frisco View (USA))
6
8.1
40/1
T: A M Martyn
R: Ms R Murray (54)
40/1
7
9.0
100/1
T: Ms J Clement
R: Joshua Oliver (54)
100/1
5m Zariz x Ellehro (Lonhro )
8
11.9
60/1
T: W T Martyn
R: K Dunbar (54.5)
60/1
4m Zupaone x Penina (Tuscanos )
9
14.8
30/1
T: P M Perry
R: A Gibbons (56.5)
30/1
5g Per Incanto (USA) x Silk Spur (NZ) (Rusty Spur (USA))