Breednet Results

TAMWORTH - Monday, February 11

Race 1 - H&Nw Ctry C'ship Ht 10/3 Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.35 (34.95)
Prizemoney: $22,000
1
Zealot (7)
12/1
T: B F Cavanough
R: R Thompson (55)
12/1
Winning siblings: Ambitious Prince, Crown Him, Furphy,
2
0.2
4/7F
T: R R Milligan
R: M Bennett (55)
4/7F
3f Dream Ahead (USA) x Desert Pegasus (Fusaichi Pegasus (USA))
3
1.2
5/1
T: P M Perry
R: S Guymer (57)
5/1
3g Snitzel x Guelder (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
3.6
7/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (57)
7/1
3g Supreme Class x Not So Subtle (Agnes World (USA))
5
5.3
100/1
T: R E Ollerton
R: Ashley Morgan (55)
100/1
3f Uncle Mo (USA) x No Caviar (Fastnet Rock )
6
9.9
5/1
T: M A Kropp
R: G Buckley (55)
5/1
3f Benfica x Loose'n'lovely (NZ) (Fast 'n' Famous )
7
19.9
150/1
T: Ms R Cooper
R: Vad Bolozhinskyi (55)
150/1
3f Polanski x With Grace (Dr. Grace (NZ))
Race 2 - Tab.Com.Au (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:56.20 (34.24)
Prizemoney: $22,000
1
6/4F
T: Ms J Bowen
R: G M Ryan (60.5)
6/4F
4g Roman Emperor (NZ) x Elle (General Nediym )
Winning siblings: Exit Only, Romanella,
2
3.0
11/2
T: Cody Morgan
R: Reece Jones (58.5)
11/2
4g Exceed And Excel x Actress (Snippets )
3
4.5
9/4
T: P M Perry
R: Ms R Murray (60.5)
9/4
3g Choisir x Pure Intent (Bianconi (USA))
4
4.7
7/2
T: Melissa Dennett
R: Cejay Graham (55)
7/2
4m Star Witness x Exacta Factor (Danetime (IRE))
5
7.8
9/1
T: Peter G Sinclair
R: B Looker (60.5)
9/1
6g Danerich x Filigree (Gilded Time (USA))
6
13.2
150/1
T: L K Roberts
R: M Squires (54)
150/1
9g Artie Schiller (USA) x Ice Dancer (Mister Frisky (USA))
7
14.9
Sterno (5)
80/1
T: P Cleal
R: J Kehoe (58.5)
80/1
8g Stratum x Fresh Tracks (Bianconi (USA))
Race 3 - Advanced Inland Security Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.83 (37.29)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Nathan Doyle
R: Ashley Morgan (56.5)
5/2
3f Zoustar x Whatever Happens (Redoute's Choice )
2
3.5
150/1
T: Ms S Bigg
R: Ms K Bell-Pitomac (54)
150/1
3
3.7
5/2F
T: P M Perry
R: S Guymer (57)
5/2F
3g Power (GB) x Almeida (NZ) (Don Eduardo (NZ))
4
4.9
Pyro (3)
5/1
T: P J Naylor
R: A Gibbons (58.5)
5/1
3g Sizzling x Nova (Exceed And Excel )
5
6.8
16/1
T: C Lundholm
R: D McLellan (59)
16/1
3g Reliable Man (GB) x Joint Effort (NZ) (Desert Fox (GB))
6
7.7
8/1
T: S C Jones
R: G M Ryan (55.5)
8/1
4m Street Cry (IRE) x World Joy (Anabaa (USA))
7
8.1
15/1
T: L K Roberts
R: M Squires (56)
15/1
8
9.4
15/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (57.5)
15/1
4g Longhorn x Real Smart (Sequalo )
9
9.5
150/1
T: Ms R Cooper
R: Vad Bolozhinskyi (55.5)
150/1
4m Summa Cum Laude x Amazing Rabbit (Inflate (USA))
10
9.8
15/2
T: Wayne Seelin
R: B Looker (55.5)
15/2
3g Duporth x Fairytale Ending (Redoute's Choice )
11
11.1
100/1
T: Marilyn Knott
R: Reece Jones (52.5)
100/1
5g May'haab x Eyewina (Marwina )
12
11.2
66/1
T: C R Clegg
R: Ms B Hodder (55.5)
66/1
4m Dubleo (USA) x Lil (Last Tycoon (IRE))
13
12.3
100/1
T: Neil Jones
R: Billy Cray (55.5)
100/1
6m Dane Shadow x Husniyah (Hennessy (USA))
14
13.4
100/1
T: Theresa Stair
R: M McGuren (59)
100/1
3g Americain (USA) x Island Bel (Bel Esprit )
Race 4 - Thread Effects Plate (C1) (2100m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 2:13.83 (38.12)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: Sally Torrens
R: G Buckley (59)
8/1
4g All American x Tang (Redoute's Choice )
Winning siblings: Chicago Nights, Hit The Shot,
2
0.3
8/1
T: Ms S Grills
R: A Gibbons (57)
8/1
4m Power Of Destiny x Dancing Power (Papal Power (USA))
3
0.6
30/1
T: D Lane
R: D McLellan (56.5)
30/1
4g Americain (USA) x Northeast Note (NZ) (Stravinsky (USA))
4
0.8
5/1
T: Paul Messara
R: M McGuren (57)
5/1
4m Choisir x Ortensia (Testa Rossa )
5
1.5
40/1
T: A D Smith
R: L Cumberland (57)
40/1
4m Excites x Tansgirl (Orientate (USA))
6
2.1
5/2F
T: Ms G Williams
R: Ashley Morgan (59)
5/2F
4g Arlington x Sparkling Lady (Quest For Fame (GB))
7
2.5
14/1
T: R N Godbolt
R: B Looker (56.5)
14/1
4g Rothesay x Midnight Pearl (More Than Ready (USA))
8
3.7
7/1
T: Troy O'Neile
R: Jake Hull (59)
7/1
5g Arlington x Neways (Arena )
9
4.5
Zori (11)
25/1
T: P M Perry
R: S Guymer (55)
25/1
3g Uncle Mo (USA) x Sezero (Danzero )
10
11.2
7/2
T: Cody Morgan
R: G M Ryan (59)
7/2
5g Dane Shadow x She Can Again (Canny Lad )
11
99.9
100/1
T: P M Perry
R: Ms R Murray (54)
100/1
3f Sepoy x Dove Lake (Flying Spur )
Race 5 - Goodwin Kenny Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:23.06 (36.75)
Prizemoney: $22,000
1
11/8F
T: K A Lees
R: A Gibbons (61)
11/8F
3g Carlton House (USA) x Doubtful Choice (Redoute's Choice )
2
2.0
13/2
T: Ms S Grills
R: G M Ryan (55.5)
13/2
3
3.3
20/1
T: C R Dixon
R: Cejay Graham (52.5)
20/1
7g Bon Hoffa x Absolutely You (Mr. Henrysee (USA))
4
3.7
4/1
T: B F Cavanough
R: R Thompson (56)
4/1
3g All Too Hard x Tartufi (USA) (Mr. Greeley (USA))
5
3.8
25/1
T: John Bannister
R: Ms B Hodder (54)
25/1
4m Red Element x Sienna (Octagonal (NZ))
6
3.9
14/1
T: P M Perry
R: S Guymer (55.5)
14/1
3f Pierro x Bliss Street (Flying Spur )
7
6.6
Kashtan (10)
11/2
T: S C Jones
R: G Buckley (55)
11/2
5g Smart Missile x Stormy Hussey (Hussonet (USA))
8
8.4
25/1
T: Peter G Sinclair
R: Ms R Murray (56)
25/1
3g Dream Ahead (USA) x Salwa (Al Maher )
9
16.8
100/1
T: Andrew Robinson
R: M Squires (54)
100/1
4g Animal Kingdom (USA) x Glenkinchie (Redoute's Choice )
10
23.7
8/1
T: R R Milligan
R: M Bennett (56.5)
8/1
3g Dr Doute's x Demon Maggie (Testa Rossa )
Race 6 - Jt Fossey Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:55.93 (34.39)
Prizemoney: $22,000
1
Sevini (3)
12/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (58)
12/1
3f Sebring x Fast Shanti (Fastnet Rock )
Winning siblings: Corinth,
2
0.4
4/6F
T: D I Atkins
R: D McLellan (60)
4/6F
3
1.9
50/1
T: Melissa Dennett
R: Ms M Weir (54)
50/1
4m Big Brown (USA) x Diamond Cove (Octagonal (NZ))
4
2.5
6/1
T: M K Mason
R: M McGuren (57)
6/1
4m Your Song x Weekend In Manila (Giant's Causeway (USA))
5
3.0
14/1
T: P M Perry
R: S Guymer (56)
14/1
6
3.5
20/1
T: Bryan Holtham
R: Reece Jones (53.5)
20/1
7
3.6
30/1
T: R R Milligan
R: M Bennett (54)
30/1
4m Dream Ahead (USA) x Crown Agnes (Agnes World (USA))
8
4.8
60/1
T: L K Roberts
R: M Squires (54)
60/1
6g All American x Bella Costa (Encosta De Lago )
9
5.6
4/1
T: Melissa Dennett
R: Ms L Day (57.5)
4/1
10
6.1
100/1
T: P M Farrell
R: G M Ryan (54.5)
100/1
3f Star Witness x Vela (Henrythenavigator (USA))
11
12.5
100/1
T: C R Clegg
R: Ms B Hodder (54)
100/1
6m Pure Theatre x Redqualo (Sequalo )
Race 7 - Jamieson Civil (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:09.37 (35.12)
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: Cody Morgan
R: Reece Jones (57.5)
5/4F
6g Manhattan Rain x Opalize (Anabaa (USA))
Winning siblings: Property,
2
8.5
11/1
T: Nathan Doyle
R: Ashley Morgan (58.5)
11/1
3f Delago Deluxe x Tuchuzy (Xaar (GB))
2018 Inglis Australian Weanling Sale
$6,000
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Sydney Civil Communications
3
10.5
Dan Roy (11)
13/2
T: Michelle Fleming
R: Ms B Hodder (57)
13/2
6g Dane Shadow x Gaelic Aura (Clear Choice (USA))
4
10.6
40/1
T: Sarah Gaffaney
R: S Sweedman (56)
40/1
7g Nidan x Dancing Bird (Sinatra (NZ))
5
10.7
15/2
T: K A Lees
R: D McLellan (59)
15/2
4g Dream Ballad x Zamunda (Bureaucracy (NZ))
6
12.4
12/1
T: Ms S Grills
R: A Gibbons (61)
12/1
7g Dubleo (USA) x Fancy Yellow (Commands )
7
14.0
40/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (56)
40/1
7g Natural Destiny x Spud's Sister (Canadian Silver (CAN))
8
15.3
30/1
T: Theresa Stair
R: M McGuren (57.5)
30/1
6g Where's That Tiger (USA) x Veneneuse (GB) (Machiavellian (USA))
9
16.4
15/4
T: R J Gilcrist
R: B Looker (54.5)
15/4
6m Oratorio (IRE) x Fermata (Commands )
10
17.2
Onslow (10)
16/1
T: Brad Munro
R: M Bennett (57.5)
16/1
8g Assafa x Hu Sweet Thing (Humam (IRE))
11
17.8
80/1
T: B F Cavanough
R: Ms R Murray (54)
80/1