Breednet Results

TAURANGA - Wednesday, January 2

Race 1 - Interislander Festival (Bm65) (1300m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:16.75 (34.89)
Prizemoney: $10,000
1
16/1
T: M G Forbes
R: Jake Bayliss (55)
16/1
4m Exceed And Excel (AUS) x Rathlin Island (AUS) (Giant's Causeway (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (55.5)
5/1
5m Beneteau (AUS) x Zanngana (IRE) (Priolo (USA))
3
2.8
Benaud (2)
11/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
11/1
4g Duelled (AUS) x Maya (Giant's Causeway (USA))
4
3.8
25/1
T: Daniel Miller
R: R S Rusof (54.5)
25/1
5m Helmet (AUS) x Benko (AUS) (Bianconi (USA))
5
4.0
7/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (58.5)
7/1
5g Rios x Angelwithattitude (Thorn Park (AUS))
6
5.0
11/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (57)
11/2
4g Tavistock x Paris Diamond (AUS) (El Moxie (USA))
7
16.5
6/1
T: R A Yuill
R: S C Spratt (54.5)
6/1
3f Swiss Ace (AUS) x Kahala (Captain Rio (GB))
8
23.0
11/8F
T: S Ramsay and J Ritchie
R: M Cameron (57.5)
11/8F
3g Your Song (AUS) x Goyescas (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
Race 2 - Gartshore Construction Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.22 (36.01)
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: T and M Carter
R: S C Spratt (58.5)
11/2
4g Guillotine x Roman Charmer (Holy Roman Emperor (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
25/1
T: S B Marsh
R: R S Rusof (55)
25/1
3
2.3
40/1
T: S J McKee
R: C E Lammas (56.5)
40/1
4m Jimmy Choux x Zuri (Kaapstad )
4
2.5
9/2F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: J K Riddell (58.5)
9/2F
4g Foxwedge (AUS) x Ready As Elle (AUS) (More Than Ready (USA))
5
3.8
13/2
T: H D Wilson
R: R T Elliot (55.5)
13/2
5m Guillotine x Brasilia (Danske )
5
3.8
9/2
T: Eamonn Green
R: R L Smyth (55)
9/2
3f Savabeel (AUS) x Lia (Oratorio (IRE))
7
4.9
Ninkasi (13)
13/2
T: A W Pike
R: L G Innes (55)
13/2
3f Darci Brahma x Baltika (Stravinsky (USA))
8
5.6
30/1
T: Team Rogerson
R: Jake Bayliss (56.5)
30/1
4g Ocean Park x Jacqwin (AUS) (Bluebird (USA))
9
6.7
12/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (57)
12/1
10
7.7
10/1
T: C J Cosgrove
R: L H Satherley (56.5)
10/1
6m Patapan (USA) x Karatane Gold (Twenty Four Karat (USA))
11
7.9
20/1
T: Team Rogerson
R: M Cameron (56.5)
20/1
4m Savabeel (AUS) x Lilies (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
12
10.7
Mav (3)
12/1
T: C W Cole
R: S T Collett (58.5)
12/1
4g Battle Paint (USA) x Just La Don (Don Eduardo )
13
16.0
40/1
T: Ms L M Laing
R: B E Grylls (58.5)
40/1
4g Azamour (IRE) x Aston Eyre (Cape Cross (IRE))
Race 3 - Real Chart. Accountants (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:10.22 (36.81)
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: R D Collett
R: S T Collett (55.5)
11/2
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/1
T: P and D Williams
R: R S Rusof (55.5)
4/1
4m Postponed (USA) x Subglacial (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
3
1.5
11/2
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (56.5)
11/2
4
2.8
8/11F
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
8/11F
5
4.3
30/1
T: P A Coutts
R: C Dell (55)
30/1
10g Jahafil (GB) x Lotus Biddie (Slavic (USA))
6
6.8
11/1
T: T and M Carter
R: L H Satherley (55)
11/1
6g Roc De Cambes x Autumn Sky (Spartacus (IRE))
Race 4 - Ste Industrial Electrical Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:10.58 (36.20)
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: R B Priscott
R: J J Fawcett (53)
15/2
Winning siblings: Nothing Compares,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.0
3/1
T: R A Yuill
R: S C Spratt (56.5)
3/1
5m Savabeel (AUS) x Passchendaele (Montjeu (IRE))
3
5.3
25/1
T: Ms K Zimmerman
R: L H Satherley (58.5)
25/1
4g Rock 'n' Pop (AUS) x Celtic Crown (USA) (Doneraile Court (USA))
4
6.6
12/1
T: R P Liefting
R: Jake Bayliss (57)
12/1
3g Nom Du Jeu x Good Reason (Lord Ballina (AUS))
5
6.8
12/1
T: W P Hillis
R: S T Collett (58.5)
12/1
5g Iffraaj (GB) x Multi Tasker (Kaapstad )
6
7.2
3/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
3/1F
7
8.9
30/1
T: J A Price
R: R S Rusof (56.5)
30/1
4m Dalghar (FR) x Rose Quartz (Hennessy (USA))
8
11.8
40/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56)
40/1
3g Roc De Cambes x Animate (Zabeel )
9
15.2
40/1
T: M Moroney and P Gerard
R: S M McKay (56.5)
40/1
5m Raise The Flag (GB) x Ignite (Yamanin Vital )
10
22.1
25/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (55)
25/1
3f Bernardini (USA) x Tsutsumi (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
11
25.0
60/1
T: Ms C Cameron
R: T N Harris (58.5)
60/1
5g Written Tycoon (AUS) x Viking Smile (AUS) (Elusive Quality (USA))
12
26.0
40/1
T: G Richardson and G Parker
R: C E Lammas (55)
40/1
3f Jakkalberry (IRE) x Goody Two Shoes (Danasinga (AUS))
100
0.0
7/2
T: T and M Carter
R: J K Riddell (58.5)
7/2
4g Alfred Nobel (IRE) x Miss Whirl (AUS) (Pricelessly (USA))
Race 5 - New World Summer Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.08 (34.83)
Prizemoney: $15,000
1
11/8F
T: M R Blackie
R: M Cameron (54)
11/8F
4m Dalghar (FR) x Awatea (Never Til Dawn (USA))
Winning siblings: Bullnose,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
13/4
T: C R McCarroll
R: S C Spratt (54)
13/4
3
2.8
8/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (53)
8/1
6m Shocking (AUS) x Tinkerbabu (AUS) (Giant's Causeway (USA))
4
3.8
30/1
T: Ms M Saunders
R: C E Lammas (54.5)
30/1
9g Captain Rio (GB) x Voli Court (Volksraad (GB))
5
4.6
15/2
T: S J McKee
R: T Yanagida (57)
15/2
7g Swiss Ace (AUS) x Derrydane (Danehill (USA))
6
5.9
3/1
T: P and D Williams
R: M T Coleman (54)
3/1
6m Alamosa x Castellina (Zabeel )
7
14.2
16/1
T: M and K Murdoch
R: S M McKay (54)
16/1
Race 6 - Bulk Lines Limited (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:37.93 (35.21)
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: M Baker and A Forsman
R: T Yanagida (54.5)
5/4F
5m Mastercraftsman (IRE) x Maidjeu (Montjeu (IRE))
Winning siblings: Ishma, King Zeus, Mime,
This nick: 22 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.4
40/1
T: Ms M Saunders
R: C E Lammas (56)
40/1
7g Mastercraftsman (IRE) x Voli Court (Volksraad (GB))
3
0.6
O'Sam (10)
13/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (56)
13/2
4m O'Reilly x Marahau (Pins (AUS))
4
3.4
30/1
T: S B Marsh
R: R S Rusof (59)
30/1
8g Savabeel (AUS) x My Marguerite (Spectacular Love (USA))
5
3.5
15/2
T: P and D Williams
R: M T Coleman (55.5)
15/2
6
4.5
6/1
T: N Hanley and K Whiting
R: D J Danis (56)
6/1
4g El Hermano x Broker's Dream (Elusive City (USA))
7
5.3
8/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57.5)
8/1
4m Eighth Wonder x Vextra (Volksraad (GB))
8
7.1
12/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (58.5)
12/1
4m Iffraaj (GB) x Hermitage (Generous (IRE))
9
13.5
15/2
T: S J McKee
R: S T Collett (57)
15/2
4m Cape Blanco (IRE) x Inshelucky (Volksraad (GB))
Race 7 - New World Te Puke (Bm72) (1300m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:16.97 (34.57)
Prizemoney: $11,000
1
11/8F
T: K and B Kelso and M Donoghue
R: S C Spratt (58.5)
11/8F
4m Darci Brahma x Josephines Fortune (Encosta De Lago (AUS))
Winning siblings: Axel, My Empire,
This nick: 13 runners; 10 winners; 2 SW. Details
2
0.2
16/1
T: R R Manning
R: Jake Bayliss (58)
16/1
4g Niagara (AUS) x Equals That (Traditionally (USA))
3
1.5
7/2
T: C J Henderson
R: J L Waddell (59)
7/2
6g Iffraaj (GB) x Singadablues (Danasinga (AUS))
4
3.0
15/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (55.5)
15/1
6g Rothesay (AUS) x So In Need (AUS) (Nediym (IRE))
5
3.8
15/2
T: C R McCarroll
R: M Cameron (55.5)
15/2
5m Alamosa x Bluzero (AUS) (Danzero (AUS))
6
6.8
12/1
T: S F Ritchie
R: J K Riddell (58)
12/1
7
7.3
8/1
T: P N McKay
R: S M McKay (55)
8/1
5g O'Reilly x Pernod (Centaine (AUS))
8
12.6
13/2
T: S B Marsh
R: S T Collett (56.5)
13/2
Race 8 - Rob Pinny Realty Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.67 (35.06)
Prizemoney: $10,000
1
6/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (55)
6/1
3f Shocking (AUS) x Loviste (Black Minnaloushe (USA))
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: G J Cameron
R: J L Waddell (58.5)
8/1
5g Swiss Ace (AUS) x Helen's Rose (Vice Regal )
3
1.4
9/4
T: M and K Murdoch
R: L G Innes (57)
9/4
112019 NZB Karaka Book 1
$45,000
Vendor: Haunui Farm
Buyer: Ohukia Lodge
112019 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Ohukia Lodge Ltd
Buyer: Withdrawn
4
1.6
Kayture (12)
25/1
T: Ms K Zimmerman
R: M J McNab (55)
25/1
3f Swiss Ace (AUS) x Shezablonde (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
5
1.8
16/1
T: Ms S Hale
R: S C Spratt (58.5)
16/1
4g Ocean Park x Winsome (Housebuster (USA))
6
4.8
2/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55)
2/1F
3f Redoute's Choice (AUS) x Miss Maren (Stravinsky (USA))
7
4.9
30/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (53.5)
30/1
4m Burgundy x Summer Heights (Stark South (USA))
8
7.9
Magdala (10)
8/1
T: C M Chipperfield
R: M T Coleman (55)
8/1
9
8.3
25/1
T: G Richardson and G Parker
R: C E Lammas (55)
25/1
3f Reliable Man (GB) x Mahamaya (Bahhare (USA))
10
11.6
Bingwa (15)
40/1
T: G B Swann
R: R S Rusof (55)
40/1
3f Redwood (GB) x Princess Reims (St Reims )
Race 9 - New World Mt Maunganui Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.79 (34.82)
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: A W Pike
R: M J McNab (57)
2/1F
Winning siblings: Treasure,
This nick: 15 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.1
4/1
T: J W Richards
R: R S Rusof (55)
4/1
3f Per Incanto (USA) x Moss Lady (Authorized (IRE))
3
2.9
25/1
T: Ms M Falconer
R: D J Danis (55.5)
25/1
4g Rothesay (AUS) x Joan's Best (AUS) (Gold Brose (AUS))
4
3.0
Qwerty (13)
25/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55)
25/1
3f Ekraar (USA) x Quin Bay (Pentire (GB))
5
3.5
9/2
T: M and K Murdoch
R: L H Satherley (56.5)
9/2
4m Fully Fledged x Simfinnarley (AUS) (Lion Heart (USA))
6
4.5
7/1
T: G Richardson and G Parker
R: C E Lammas (58.5)
7/1
4g Crowded House (GB) x Falvette (AUS) (Val Royal (FR))
7
6.0
40/1
T: G Richardson and G Parker
R: M Hashizume (54.5)
40/1
4g Roc De Cambes x Darci's Gold (Darci Brahma )
8
6.2
9/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55)
9/1
3f Zacinto (GB) x Fiorenza (Stravinsky (USA))
9
8.9
16/1
T: J W Bell
R: T D Thornton (58.5)
16/1
4g Pour Moi (IRE) x Miss Sivivatu (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
10
13.6
30/1
T: R D Collett
R: S T Collett (57)
30/1
11
47.1
12/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (57)
12/1
3c Rock 'n' Pop (AUS) x Nina From Pasadena (AUS) (Redoute's Choice (AUS))