Breednet Results

TE AROHA - Sunday, July 7

Race 1 - S Lunjevich Contract. Mdn Hrdl (3100m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:48.72
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: R M Connors
R: M B Gillies (68)
2/1F
7g Savabeel (AUS) x The Faerie Queene (King Of Kings (IRE))
Winning siblings: Glamoury,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/2
T: Team Rogerson
R: A N Kuru (68)
11/2
8g Montjeu (IRE) x Belesta (GB) (Xaar (GB))
3
3.3
10/1
T: S and E Clotworthy
R: T L Moki (63.5)
10/1
6m Nom Du Jeu x Vermillion (Danasinga (AUS))
4
7.8
2/1F
T: J W Richards
R: S Phelan (68)
2/1F
6g Sea The Stars (IRE) x En Public (FR) (Rainbow Quest (USA))
5
11.8
14/1
T: D F Cunningham
R: J Seivwright (64)
14/1
6m Faltaat (USA) x Regal Swift (His Royal Highness )
6
14.1
5/1
T: R R Manning
R: E J Farr (68)
5/1
8g Spartacus (IRE) x Mintelle (Traditionally (USA))
7
18.9
40/1
T: M Van Lierde
R: B R Lammas (67)
40/1
5g Echoes Of Heaven (AUS) x Wee Devil (AUS) (Night Shift (USA))
8
19.9
50/1
T: E and D Browne
R: G J Walsh (68)
50/1
Race 2 - E Martinovich Mem. Mdn Hrdl (3100m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:46.52
Prizemoney: $10,000
1
13/4
T: N H O'Dowd
R: M J Roustoby (63)
13/4
7m Istidaad (USA) x Lassy Senor (Senor Pete (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
9.0
2/1F
T: D R Wiles
R: S Phelan (68)
2/1F
6g Guillotine x Bellisent (Kaapstad )
3
12.5
10/1
T: M H Brosnan
R: G J Walsh (68)
10/1
6g Nom Du Jeu x Heather's Magic (Magic Of Sydney (AUS))
4
20.8
30/1
T: Ms C Pomare
R: T L Moki (65)
30/1
8g Le Bec Fin x Rich Valley Rose (Half Iced (USA))
5
28.6
10/1
T: P and J Brosnan
R: A N Kuru (68)
10/1
6g Pentire (GB) x Polka (Groom Dancer (USA))
6
51.4
16/1
T: Ms J L Rathbone
R: M B Gillies (68)
16/1
4g Road To Rock (AUS) x Rotogravure (AUS) (Strategic (AUS))
100
0.0
7/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (68)
7/1
7g Eagle Mountain (GB) x Ustinova (Ustinov (AUS))
100
0.0
4/1
T: S and E Clotworthy
R: J Seivwright (66)
4/1
7g Istidaad (USA) x Mi Starose (Danasinga (AUS))
100
0.0
50/1
T: Luane Calitz
R: C M Studd (66)
50/1
4m Iffraaj (GB) x Historic Filly (AUS) (Danehill (USA))
400
0.0
Medini (10)
30/1
T: Team Rogerson
R: E J Farr (66)
30/1
6m Duelled (AUS) x Maya (Giant's Causeway (USA))
Race 3 - V & F Matijasevich R-Opn Hrdl (3100m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:44.92
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: M H Brooks
R: S Phelan (65.5)
7/2
Winning siblings: El Pistola, Montezuma,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
5.8
4/1
T: C R Isdale
R: G J Walsh (66.5)
4/1
9g Istidaad (USA) x Las Chicas Buenas (Classic Fame (USA))
3
9.6
5/2F
T: G Thomas and M Gillies
R: M B Gillies (65)
5/2F
7m Istidaad (USA) x Toogoodtobetrue (D'Cash (AUS))
4
18.1
8/1
T: Ms S Logan
R: J Seivwright (63)
8/1
5
21.6
12/1
T: Team Rogerson
R: A N Kuru (67.5)
12/1
11g Johar (USA) x Bedelia (AUS) (Peintre Celebre (USA))
6
23.6
25/1
T: Ms J McGrath
R: M J Roustoby (62)
25/1
12g Riviera (FR) x Chasing (Markella (FR))
7
25.1
80/1
T: A A Meikle
R: M I Gibbs-Manssen (62)
80/1
9g China Cat (USA) x Fizzy Heights (Faltaat (USA))
8
37.4
9/2
T: R M Connors
R: H A McNeill (65)
9/2
9g Yamanin Vital x Tiger Rose (Danzighill (AUS))
100
0.0
12/1
T: S Ralph
R: Stuart Higgins (70)
12/1
10g China Cat (USA) x Melbourne Storm (El Moxie (USA))
Race 4 - Yelavich Transport Ltd Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:32.58
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: S N Rees
R: S T Wenn (66.5)
9/2
5m Keeper (AUS) x Senorita Heights (Senor Pete (USA))
Winning siblings: Montoya Heights,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
Kion (2)
9/2
T: R M Connors
R: E L Quinn (68.5)
9/2
6g No Excuse Needed (GB) x Nala (Khozaam (USA))
3
4.6
Gingee (1)
14/1
T: A A Meikle
R: C Isdale (68.5)
14/1
6g Istidaad (USA) x My Prize Bird (Prized (USA))
4
5.4
Zabdi (3)
13/2
T: S and E Clotworthy
R: J I Grundy (68.5)
13/2
4g Zed x Jumar (Towkay (AUS))
5
13.7
20/1
T: Team Rogerson
R: M K Northcott (68.5)
20/1
3g Roc De Cambes x Animate (Zabeel )
6
16.2
25/1
T: J J Steffert
R: J M Fillmore (68.5)
25/1
4g Alamosa x Monashees (AUS) (Woodman (USA))
7
17.9
Junior (8)
10/1
T: Craig and Shaun Phelan
R: L G Phelan (68.5)
10/1
4g Nom Du Jeu x Lightning Lass (Exploding Prospect (USA))
8
22.9
Starbro (11)
100/1
T: K M Duncan
R: F W Lazet (68.5)
100/1
4g Mettre En Jeu x Meyner (Starjo )
9
24.1
12/1
T: Team Rogerson
R: B D Rogerson (68.5)
12/1
5g Cecconi (AUS) x Miss Only You (AUS) (Falbrav (IRE))
10
25.2
100/1
T: Ms D Waddell
R: O M Helagi (68.5)
100/1
4g Echoes Of Heaven (AUS) x Road To Rio (Captain Rio (GB))
11
34.3
2/1F
T: A J Meadows
R: L Myers (66.5)
2/1F
5m Shocking (AUS) x Katie's Dream (Senor Pete (USA))
12
58.8
80/1
T: Grant Bedford
R: D G Bussey (68.5)
80/1
5g Sufficient x Gracie's Comet (Star Way (GB))
Race 5 - Mlaadi Laurich Hwt (Jmpfl) (2200m)
Class: Jumpers Flat Track: Heavy(11) Time: 2:31.89
Prizemoney: $10,000
1
15/4
T: P and J Brosnan
R: A N Kuru (65)
15/4
5m Echoes Of Heaven (AUS) x Mighty Gold (Mighty Grey (AUS))
Winning siblings: Gold And Power,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/2F
T: W D Lund
R: S Phelan (65.5)
5/2F
5g Toorak Toff (AUS) x Vignor (AUS) (Flying Spur (AUS))
3
4.3
11/2
T: S F Ritchie
R: G J Walsh (65)
11/2
5g Nom Du Jeu x Rarima (Grosvenor )
4
4.4
Gagarin (10)
9/2
T: K T Myers
R: M B Gillies (65)
9/2
10g Pentire (GB) x Flying Chance (Centaine (AUS))
5
6.4
Wagner (11)
9/2
T: Tarissa Mitchell
R: N H Downs (63)
9/2
6g Civics (AUS) x Opera Rose (Straussbrook (AUS))
6
17.9
16/1
T: Ms D Kennedy
R: J Seivwright (62)
16/1
7m Any Suggestion (AUS) x Pentasonic (Pentire (GB))
7
20.9
12/1
T: K T Myers
R: Timothy Johnson (65)
12/1
10g Casual Lies (USA) x Minion (Generous (IRE))
8
42.4
20/1
T: A A Meikle
R: I Fraser-Hayes (62)
20/1
10g Keeper (AUS) x She's Possessed (Deputy Governor (USA))
Race 6 - Jadran Basketball Mdn Stpl (3500m)
Class: Maiden Steeple Track: Heavy(11) Time: 4:09.10
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: K T Myers
R: M B Gillies (68)
5/4F
8g St Reims x Albacora (Lord Ballina (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
7.0
4/1
T: Craig and Shaun Phelan
R: S Phelan (68)
4/1
8g Don Eduardo x Lightning Lass (Exploding Prospect (USA))
3
9.5
5/1
T: C R Isdale
R: Stuart Higgins (68)
5/1
5g Sakhee's Secret (GB) x Sister Veronica (Magic Of Sydney (AUS))
4
11.0
20/1
T: S and E Clotworthy
R: T L Moki (65)
20/1
6g Lucky Unicorn (AUS) x Eagle Feather (AUS) (Quest For Fame (GB))
5
14.5
4/1
T: M H Brooks
R: A N Kuru (68)
4/1
6g El Hermano x Feathertop (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
6
16.0
11/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (68)
11/1
7g Keeper (AUS) x Impulsive (AUS) (Pillaster (USA))
7
55.4
50/1
T: R M Connors
R: H A McNeill (67)
50/1
7g Raise The Flag (GB) x Tiger Rose (Danzighill (AUS))
100
0.0
25/1
T: J W Bell
R: N H Downs (66)
25/1
7g Red Giant (USA) x Haylin (AUS) (Viscount (AUS))
100
0.0
60/1
T: K M Duncan
R: B R Lammas (67)
60/1
7g O'Reilly x Porotene Express (Danasinga (AUS))
Race 7 - F & A Matijasevich R-Opn Stpl (3500m)
Class: Restricted Stpl Track: Heavy(11) Time: 4:07.97
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: R P Liefting
R: S Phelan (65.5)
4/1
11g Storming Home (GB) x Justa Tad (Istidaad (USA))
Winning siblings: Move Faster,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: Ms S Logan
R: A N Kuru (65.5)
15/4
7g Postponed (USA) x Lacustrine (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
112015 NZB Festival Yearling Sale
$25,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Phill Cataldo Bloodstock
3
3.5
11/2
T: Ms J L Rathbone
R: M B Gillies (65)
11/2
6m Eighth Wonder x Magic Flight (Magic Of Sydney (AUS))
4
28.3
10/9F
T: K T Myers
R: S H Fannin (67)
10/9F
6g Shinko King (IRE) x Gironde (Val D'Arno (USA))
5
34.6
12/1
T: P and J Brosnan
R: B R Lammas (65)
12/1
9m Zed x The Governess (Deputy Governor (USA))
6
37.9
Joking (1)
20/1
T: P D Stewart
R: G J Walsh (67)
20/1
9g Lucky Unicorn (AUS) x Te Akau Jo (Sir Tristram (IRE))
100
0.0
25/1
T: K T Myers
R: J Seivwright (63)
25/1
8g High Chaparral (IRE) x Starrinka (Volksraad (GB))
Race 8 - D, F & M Laurich Mdn Hwt (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:44.42
Prizemoney: $10,000
1
10/9F
T: S N Rees
R: S Phelan (68)
10/9F
4g Mastercraftsman (IRE) x Argegno (AUS) (Unbridled's Song (USA))
Winning siblings: Precious Lara,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
7/1
T: C M Chipperfield
R: B R Lammas (68)
7/1
4g Roc De Cambes x Darciolaria (Darci Brahma )
3
8.1
15/1
T: S and E Clotworthy
R: I Fraser-Hayes (65)
15/1
3g Haradasun (AUS) x Nevak (Rhythm (USA))
4
8.5
10/1
T: K and G Opie
R: M J Roustoby (65)
10/1
4g Battle Paint (USA) x Deebee Jean (Maroof (USA))
5
8.6
66/1
T: C M Chipperfield
R: N H Downs (65)
66/1
3g Darci Brahma x Obsession (Bachelor Duke (USA))
6
9.1
80/1
T: G F Brick
R: H A McNeill (65)
80/1
3g Zed x Matangi (Spartacus (IRE))
7
9.4
Valmur (13)
10/1
T: Ms P Riley
R: M B Gillies (66)
10/1
4m Ocean Park x Ever Clever (Centaine (AUS))
8
11.7
20/1
T: R R Manning
R: S H Fannin (67)
20/1
4g Zed x Gaybrianne (Keeper (AUS))
9
12.5
20/1
T: Ms L Anderson
R: Timothy Johnson (68)
20/1
4g Roc De Cambes x Blink (Bertolini (USA))
10
18.5
11/2
T: S B Marsh
R: A N Kuru (66)
11/2
3f Redwood (GB) x Amirar (Ekraar (USA))
11
22.8
80/1
T: E and D Browne
R: G J Walsh (68)
80/1
12
27.6
25/1
T: R P Liefting
R: Stuart Higgins (65)
25/1
3g Reliable Man (GB) x Donna Diva (Don Eduardo )
13
40.4
Safeas (11)
60/1
T: P W Lock
R: J Seivwright (65)
60/1
3g Reliable Man (GB) x Chemin De Dame (Montjeu (IRE))
14
48.7
66/1
T: K G Harrison
R: C Dell (68)
66/1
4g Ego x Gilmour's Girl (Johar (USA))
Race 9 - Waihou Tavern Hwt (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:42.25
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: M G Forbes
R: S Phelan (67)
11/2
This nick: 28 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
2.3
Seemax (11)
7/1
T: M D Wallace
R: N H Downs (63.5)
7/1
3
3.8
8/1
T: R P Liefting
R: C Dell (68)
8/1
3g Nom Du Jeu x Good Reason (Lord Ballina (AUS))
4
5.3
7/2F
T: C M Chipperfield
R: B R Lammas (67)
7/2F
5
6.6
30/1
T: R Gavin
R: A N Kuru (65)
30/1
6g Lucky Unicorn (AUS) x Fast Arrival (Entrepreneur (GB))
6
8.6
9/1
T: K and G Opie
R: S H Fannin (67.5)
9/1
7
9.9
5/1
T: C J Wood
R: M B Gillies (69)
5/1
8
13.9
Aigne (1)
25/1
T: N H O'Dowd
R: Stuart Higgins (67)
25/1
6g Sufficient x Emlajay (Johar (USA))
9
14.7
20/1
T: G I Alton
R: G J Walsh (66)
20/1
5g Civics (AUS) x Rush'n Red (Soviet Star (USA))
10
15.5
Uabasso (12)
40/1
T: Ms C Evans
R: Timothy Johnson (66.5)
40/1
7m Don Eduardo x Albasso (Deputy Governor (USA))
11
15.9
8/1
T: B G Hedley
R: J Seivwright (64)
8/1
6g Istidaad (USA) x Cher Fox (Kingdom Bay )
12
20.7
66/1
T: H D Wilson
R: M J Roustoby (64.5)
66/1
5g Don Eduardo x Aidez Moi (Montjeu (IRE))
13
27.7
Mr Big (16)
60/1
T: K M Dell
R: I Fraser-Hayes (62.5)
60/1
5g Ego x Daads Girl (Istidaad (USA))
14
34.7
100/1
T: P A Coutts
R: H A McNeill (65)
100/1
10g Jahafil (GB) x Lotus Biddie (Slavic (USA))